Zapotrzebowanie na kwas foliowy podczas ciąży – jak je zaspokoić?

19 kwietnia 2017, dodał: EKSPERTKA

W okresie ciąży organizm przyszłej mamy wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na pewne substancje, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju maleństwa. Jedną z najważniejszych jest witamina B9, znana szerzej jako kwas foliowy – w przypadku jej niedoborów zwiększa się ryzyko wad ośrodkowego układu nerwowego u dziecka. Jak więc dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę kwasu foliowego w czasie ciąży i czy warto przyjmować go także podczas samych starań o dziecko?

Kwas foliowy przed ciążą

Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że nasz organizm nie jest w stanie sam syntetyzować kwasu foliowego – powinien być on więc dostarczany z pożywieniem. Niestety, nasza dieta jest uboga w foliany. Co więcej, to substancja, która znacznie lepiej przyswajana jest przez organizm w postaci syntetycznej – oznacza to, że aby kwas foliowy, w ciąży jak i przed ciążą, utrzymywał się na odpowiednim poziomie, konieczna jest dodatkowa suplementacja.

Wiele osób zastanawia się, czy kwas foliowy pomaga zajść w ciążę? Choć odpowiedź na to pytanie brzmi „nie”, każda kobieta, która planuje i stara się o dziecko, powinna przyjmować codziennie rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne dawki kwasu foliowego (0,4 mg). Dlaczego? Kwas foliowy w ciąży odpowiada za kształtowanie się i rozwój cewy nerwowej – zalążka układu nerwowego, który wykształca się u płodu już od 17 do 30 dni po zapłodnieniu. Niedobory kwasu foliowego w tym okresie mogą sprawić, że cewa nerwowa nie rozwinie się prawidłowo. Warto więc zadbać o zdrowie maleństwa znacznie wcześniej, już w okresie prekoncepcyjnym – a więc przed poczęciem.

 

Do kiedy brać kwas foliowy w ciąży?

W internecie znaleźć można różne, często sprzeczne informacje na ten temat. Najlepiej więc sięgnąć do wiarygodnego źródła: Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca suplementację kwasu foliowego przez cały okres ciąży. Rekomendowana przez PTG dawka dla ciężarnej to 0,4 mg/dobę – warto jednak skonsultować się w tej sprawie ze swoim lekarzem prowadzącym. To on zna potrzeby organizmu swojej pacjentki najlepiej: z pewnością więc będzie wiedział, który suplement i w jakiej dawce będzie optymalny w jej przypadku.

 

Kwas foliowy w ciąży – czy tylko suplementy?

Jak zostało już wspomniane na początku tego artykułu, nasz jadłospis zazwyczaj nie obfituje w kwas foliowy, a na dodatek substancja ta lepiej wchłania się, gdy jest podawana w postaci syntetycznej. Choć suplementacja kwasu foliowego okazuje się nieodzowna, nie oznacza to, że nie należy wspomagać się jego naturalnymi źródłami. Z pewnością warto włączyć do codziennego menu produkty, które zawierają te cenną substancję:

  • zielone warzywa liściaste – sałata, brukselka, szpinak, kapusta włoska
  • pełne ziarna zbóż
  • rośliny strączkowe – zielony groszek, fasolka
  • brokuły
  • szparagi
  • banany
  • sok pomarańczowy

Trzeba przy tym wiedzieć, że kwas foliowy to substancja, która pod wpływem światła słonecznego i wysokiej temperatury łatwo się rozpada. Najlepiej więc przyswaja się w produktach świeżych i nieprzetworzonych – podczas gotowania, duszenia czy pieczenia straty, jeśli chodzi o kwas foliowy, sięgają nawet 80 %.

Jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecku to, co najlepsze od pierwszych chwil jego życia, pamiętaj, że kwas foliowy w ciąży (a szczególnie w jej pierwszym trymestrze) jest niezwykle ważny – zarówno ten z apteki, jak i ten, którego dostarczysz organizmowi z pożywieniem. Dbając o swoje zdrowie, dbasz jednocześnie o przyszłość maleństwa!

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Figi korygujące efekt brazylijski
Efekt PUSH - UP - HIT!
Cena:
33 zł
Naturalne płatki mydlane do prania Enklare NumberOne
Delikatne dla skóry, wykonane na bazie mydła naturalnego Enklare
Cena:
17,90 zł
Najlepsza oferta bielizny nocnej
Tylko na bielizna9.com!
Piękna bielizna na każdy dzień!
Sprawdź na bielizna9.com
Forever Fields of Green
Zielone źdźbła młodych zbóż, pszenicy i jęczmienia oraz lucerny
Cena:
54,40 zł
Wyciskarka Sana
Sklep Eujuicers.pl
Cena:
1670 zł

FORUM - bieżące dyskusje

Wypadające matowe włosy
Dziewczyny jeśli nic Wam nie pomaga to koniecznie spróbujcie plastry przeciw wypadniu włosów...
wózek riko naturo ecco opinie
Mnie tez czeka wybór odpowiedniego wozka. Chyba czeka mnie sporo lektury, zeby wybrac...
Witamina D a ciąża
bo to wcale nie jest obowiązkowe, witamine d powinno się brać gdy...
Na jakie okazje sztuczne rzęsy?
a ja sztucznych w ogóle nie używam tylko moje przedłużam i zagęszczam w...