Zapłodnienie in vitro nagrodzone Noblem | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Zapłodnienie in vitro nagrodzone Noblem

8 października 2010, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares
Nagrodę Nobla 2010 w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymał profesor Robert G. Edwards za pionierskie badania nad biologią ludzkiego rozrodu i zapłodnieniem in vitro (IVF).
85-letni obecnie biolog z Uniwersytetu Cambrigde w Wielkiej Brytanii zainteresował się możliwością przeprowadzenia zabiegu zapłodnienia poza organizmem kobiety, jako sposobu leczenia niepłodności już w latach 50-tych XX wieku. Rozpoczęte przez niego badania stworzyły fundamenty dla rozwoju współczesnej techniki IVF. Dzięki nim udało się odpowiedzieć na wiele kluczowych pytań, m.in.: jak bezpiecznie pozyskać komórkę jajową z jajowodu kobiety, jak rozpoznać kiedy komórka jajowa jest gotowa na zapłodnienie, jak utrzymać w warunkach laboratoryjnych aktywność plemników i wreszcie – jak przeprowadzić proces zapłodnienia „w szkle”. Wyniki jego prac badawczych publikowały najbardziej renomowane czasopisma naukowe, m.in. Lancet i Nature. W 1978 roku koncepcja prof. R. Edwardsa urzeczywistniła się – w lipcu tego roku, w klinice prowadzonej przez niego oraz nieżyjącego już ginekologa Patricka Steptoe urodziła się Louise Brown, czyli pierwsze dziecko poczęte „w probówce”.
Od tego czasu do dzisiaj na świecie urodziło się około 4 milionów dzieci z zapłodnienia in vitro. Wiele z nich to obecnie osoby dorosłe, które same zostały już rodzicami. Bezspornie dowiedziono, że dzieci poczęte metodą IVF pod żadnym względem nie różnią się od reszty populacji. Od czasu pierwszych zabiegów IVF przeprowadzanych przez prof. Edwardsa i Steptoe, technika ta przeszła kilka modyfikacji i udoskonaleń. Obecnie można np. wykonać mikroiniekcję plemnika bezpośrednio do cytoplazmy komórki jajowej, co stanowi ogromny postęp w leczeniu niepłodności męskiej.
Niepłodność dotyczy ponad 10% par na świecie. Bardzo często jest to traumatyczne doświadczenie, pociągające za sobą wiele negatywnych skutków społecznych i medycznych. Przewlekły stres związany z nieudanymi próbami zajścia w ciążę może prowadzić m.in. do rozwoju depresji. Technika zapłodnienia in vitro jest bezpieczną i efektywną metodą leczenia niepłodności. Obecnie 20-30% wszystkich przeprowadzanych w probówce zapłodnień skutkuje narodzinami zdrowego dziecka. Szacuje się, że 2% wszystkich dzieci urodzonych w 2010 roku na świecie zostało poczętych in vitro” – uzasadnia swój werdykt komisja noblowska.
Prof. Robert Edwards przeszedł drogę, o jakiej marzy każdy naukowiec – rozpoczął od eksperymentalnych badań podstawowych, a uzyskiwane rezultaty stosunkowo szybko udało mu się przełożyć na praktykę kliniczną. Za zrewolucjonizowanie leczenia niepłodności Brytyjczyk otrzyma wraz z Nagrodą Nobla 10 mln koron szwedzkich koron (równowartość ponad 4 milionów złotych).
Choć od pierwszego zapłodnienia in vitro minęło wiele lat (Louise Brown- pierwsze „dziecko z probówki” kończy w tym roku 32 lata), metoda ta nie przestaje budzić kontrowersji. Co więcej, mimo iż niepłodność została uznana przez WHO za chorobę cywilizacyjną, w wielu krajach (w tym w Polsce) brakuje uregulowań prawnych i oficjalnie prowadzonych statystyk. To, co wydaje się jednak największym problemem, to brak sprzyjającego klimatu do rzetelnej dyskusji na temat zalet i wad takiej metody powoływania potomstwa na świat. W naszym kraju pierwszego zabiegu in-vitro dokonał w 1987 roku zespół lekarzy pod kierownictwem profesora Mariana Szamatowicza z Akademii Medycznej w Białymstoku. Od tego czasu powstaje coraz więcej prywatnych klinik, do których zgłasza się rocznie kilkadziesiąt tysięcy par borykających się w problemem niepłodności. Skalę tego problemu pokazują statystyki mówiące, że obecnie co piąta para może mieć trudności z zajściem w ciążę.
Watykan skrytykował przyznanie tej nagrody. Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia arcybiskup Ignacio Carrasco de Paula owiadczył, że jest ona „nie na miejscu” i podkreślił, że na brytyjskiego uczonego spada odpowiedzialność za śmierć wielkiej liczby embrionów.
W przeszłości nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny uhonorowano między innymi odkrywców wirusa HIV, struktury DNA czy grup krwi. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 10 grudnia w Sztokholmie.
Żródła:
dr n. biol. Marta Koton-Czarnecka: Zapłodnienie in vitro nagrodzone Noblem, http://www.pulsmedycyny.com.pl.
M. Lehnert: Nobel za in vitro jest „nie na miejscu”, http://www.polskieradio.pl.
http://nauka.wp.pl/title,Nobel-za-zaplodnienie-in-vitro,wid,12723844,wiadomosc.html.
Dodała: Marta

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz