Wzdęcia – lepiej zapobiegać niż leczyć! | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Wzdęcia – lepiej zapobiegać niż leczyć!

21 kwietnia 2017, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Coraz powszechniejsze zażywanie niewłaściwie dobranych leków lub suplementów diety, które mają wpływać na ograniczenie wytwarzania kwasu w żołądku, może spowodować czasami więcej straty, niż pożytku. W jelitach mogą wtedy zacząć żyć inne bakterie, powodujące powstawanie gazów i wzdęć.

Czy wiedzieliście, że szkodliwe mogą być też niektóre syropy przeciwkaszlowe lub preparaty witaminowe? Bywa, że mają one w swoim składzie  sztuczne substancje słodzące, których strawienie jest niełatwe dla organizmu. Generalnie wiedza o tym, co jest dobre, a co nie, dla naszego układu trawiennego przyda się każdemu, bez względu na wiek i płeć. Dobrze wiedzieć, co nam służy, a co nie za bardzo. Nie zaszkodzi także orientacja w tym, które farmaceutyki na rynku są jednak warte naszej uwagi, na sytuacje awaryjne z naszymi jelitami.

Jak powstają wzdęcia?

Bekanie lub odbijanie jest spowodowane prostą przyczyną – nadmiernym połykaniem powietrza. Połykamy je praktycznie cały czas, podczas wdechu. Zwykle zbyt dużo w trakcie szybkiego picia napojów, a także spożywania posiłków, żucia gumy czy palenia papierosów. Najwięcej szkody dla naszego organizmu powoduje picie napojów gazowanych. Szampan, wino musujące, cola czy piwo, to dodatkowy przyczynek do gromadzenia się w jamie brzusznej gazów. Doprowadzają one do rozkurczu dolnego zwieracza przełyku i po prostu muszą się wydostać na zewnątrz. To wtedy bekamy.

Dobrze jest, jeżeli pamiętamy o tym, by zakryć usta podczas bekania ręką lub chusteczką. Wtedy delikatnie udaje się to ukryć przed otoczeniem. Zawsze w dobrym tonie jest dodatkowo przeprosić za bekniecie w towarzystwie. Nie jest to sytuacja komfortowa ani dla osoby zmagającej się z tym problemem, ani tym, którzy tej sytuacji są świadkami. Nasuwa się wniosek, żeby takim niepotrzebnym wzdęciom postarać się we własnym zakresie zaradzić. Jak więc zapobiegać?

Wolniej jeść, unikać bąbelków, mówić powoli i… nie biegać?

No tak znów niekoniecznie, nie przesadzając, ale we wszystkim tym jest ziarno prawdy. Bo takie na przykład intensywne bieganie powoduje u długodystansowców spory problem ze wzdęciami. Podczas ćwiczeń, zwykle mamy skłonność do przesadnie głębokiego oddychania. Powietrze to przenika do jelit i powoduje nadmierne uczucie pełności, które tak naprawdę nie jest bardzo szkodliwe, poza tym, że może objawiać się jednak wydzielaniem gazów. – Czyli biegać, ale bardziej oddychając nosem!

Podobnie zupełnie niezależnie od diety, wzdymający może być nawet stres. Długotrwałe przebywanie pod presją oraz towarzyszące temu zjawisku niepokój i zdenerwowanie – mogą doprowadzić do nieświadomego połykania nadmiernej ilości powietrza. Zupełnie nieświadomie nabieramy wtedy często zbyt dużo powietrza, który zamiast do płuc, trafia do żołądka. W sytuacjach stresowych, często sporo wzdychamy albo nieregularnie oddychamy, a wszystko to niejednokrotnie sprzyja gromadzeniu się powietrza w żołądku. – Trzeba wiec pracować nad opanowaniem stresu, więcej pozytywnego myślenia!

Sprawdź, czy to nie jest zespół jelita drażliwego

Warto zidentyfikować ewentualne problemy zdrowotne, czy nie dotyczy nas na przykład problem jelita drażliwego. Według najnowszych badań, około 13% dorosłych Polaków cierpi na to schorzenie. Zaś większość z nich stanowią kobiety, głównie w grupie 30-40 lat. Zespołowi jelita drażliwego towarzyszą różne nieprzyjemne objawy. Wśród nich są bóle w dole brzucha, problemy z wypróżnianiem i właśnie wzdęcia.

Do nadwrażliwości jelita przyczyniają się w dużej mierze produkty, które zawierają węglowodany. Najbardziej niebezpieczna jest fruktoza. Jej wchłanianie wewnątrz jelita cienkiego jest utrudnione. W wyniku tego, przedostaje się podobnie jak i inne niestrawione węglowodany do jelita grubego, tam zachodzi proces fermentacji i powstają gazy, które najpierw powodują wzdęcia, a potem w nieprzyjemny sposób muszą się gdzieś ulotnić. Można powiedzieć, że fruktozogenne są m.in. wiśnie, cebula, kukurydza, a także kapusta, jabłka czy grzyby. Warto mieć świadomość, aby tych produktów w razie stwierdzonej choroby jelit, nie jeść w nadmiarze.

Ciekawy artykuł o gazach i wzdęciach dostępny jest także tutaj:
>> Przyczyny, objawy i leczenie dolegliwości żołądkowo-jelitowych.

Poznasz tam konkretne wskazówki, dotyczące bardziej świadomej diety oraz przykłady ziół, które pomagają na dolegliwości trawienne takie jak wzdęcia i gazy.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Przepowiednia Hawkinga
Świat idzie ku zagładzie i podejrzewam, że to będzie nuklearny koniec naszej cywilizacji...
Ułóż słowa
kontent, konto rozemocjonowany
Szkolenie kosmetyczne- tak czy nie
Ja bym poszła na takie szkolenie, choćby z ciekawości, co jest nowego w branży.
Dopłaty do rachunków za prąd
Obecnie tylko ktoś o b. niskich dochodach może liczyć na pomoc państwa... Jak zarabia...