URODA I ZDROWIE

Wykrywacz pigułki gwałtu

16 sierpnia 2011, dodał: pinkmause

Jak wykryć pigułkę gwałtu?

Izraelscy badacze z Uniwersytetu Telawiwskiego wynaleźli sposób na wykrywanie „pigułki gwałtu” w napojach. Pozwala na to skonstruowany przez nich czujnik.
Działanie urządzenia opiera się na zmianie sygnałów optycznych – wysyła on wiązkę światła, która pod wpływem zetknięcia z płynem zawierającym „pigułkę gwałtu” zmienia swój kolor. Jak zapewniają wynalazcy czujnika – chemicy prof. Fernando Patolsky i dr Michael Ioffe – pozwala on ze stuprocentową dokładnością wykrywać w płynach składniki najpopularniejszych obecnie tzw. pigułek gwałtu: tj. GHB (kwas 4-hydroksybutanowy) oraz ketaminę. Wystarczy do tego nawet mała ilość płynu.
Skuteczność czujnika pomogli naukowcom sprawdzić barmani, przyrządzając na użytek eksperymentu 15 rodzajów popularnych koktajli. W 50 wybranych szklankach z drinkami rozpuszczono „pigułki gwałtu”. Wszystkie zostały bezbłędnie wykryte.
Urządzenie zostało opatentowane, ale nie trafi od razu do sprzedaży, ponieważ musi zostać jeszcze zminiaturyzowane – tak, by umożliwić jego dyskretne zastosowanie przez potencjalne ofiary. Jak poinformowała rzeczniczka uniwersytetu Orna Cohen obecnie trwają poszukiwania inwestorów, a przygotowania do produkcji osobistego wykrywacza „pigułek gwałtu” zajmą „od roku do półtora roku”. Badacze zapowiadają, że czujnik będzie wielkości główki szpilki.
W Polsce dostępne są obecnie inne formy testów na obecność GHB i ketaminy, m.in. test płytkowy, na który należy nanieść kroplę napoju używając słomki lub palca. Zmiana zabarwienia na polu testowym wskazuje czy do płynu dodano narkotyk. Test przypomina kartę kredytową, może więc zmieścić się w portfelu, a jego cena w aptekach internetowych wynosi około 3,50 zł. Teoretycznie powinny być również dostępne w aptekach, ale zgodnie z opinią internautów rzadko kiedy można je tam znaleźć. Należy również pamiętać, że testy te nie mają 100% skuteczności.
„Pigułka gwałtu” jest bezwonna, bezbarwna, łatwo rozpuszcza się w płynach, zarówno napojach alkoholowych jak i bezalkoholowych nie zmieniając ich smaku. Może występować w formie płynu lub proszku. Dosypana do napoju powoduje oszołomienie, dezorientację. Zachowanie osoby znajdującej się pod jej wpływem można pomylić ze stanem upojenia alkoholowego. Właśnie w klubach, barach i pubach przestępcy, używający groźnych specyfików czyhają na swoje ofiary. Psychoaktywne „pigułki gwałtu” stają się coraz większym problemem. Eksperci szacują, że w samych Stanach Zjednoczonych z ich użyciem gwałconych jest każdego roku kilkaset tysięcy kobiet, a tylko około co piąta ofiara zgłasza się na policję. Sprawców trudno wykryć, ponieważ odurzone ofiary nie pamiętają, co dokładnie się z nimi działo, a udowodnienie zastosowania niebezpiecznych środków jest często niemożliwe, ponieważ już po kilku godzinach od użycia stają się one niewykrywalne.
Niestety, substanacja GHB na zachodzie stała się potocznym narkotykiem i co gorsza przede wszystkim jest on stosowany na osobach trzecich, a nie na samych osobach dokonujących zakupu, lub produkcji substancji. Przede wszystkim służy do obezwładniania nieświadomych niczego ofiar – szczególnie kobiet, dlatego też w Stanach Zjednoczonych został sklasyfikowany jako narkotyk „date-rape-drug„, czyli jako narkotyk towarzyszący gwałtom podczas randek. Odnotowano także wiele przypadków zastosowania go w przestępstwach finansowych. We Francji odnotowano wiele przypadków w których ofierze podawano środek GHB i gdy specyfik zaczął działać, ofiara sama obdarowywała przestępcę swoją kartą kredytową podając PIN i inne wymagane informacje. Przestępca po opróżnieniu konta odnosił kartę ofierze, która budziła się następnego dnia całkowicie nieświadoma tego co się stało – zastanawiajając się gdzie wydała swoje pieniądze.
Wszystko wskazuje na to, że GHB to środek do dokonania zbrodni doskonałej. Ofiara nic nie pamięta, w jej ciele po analizie nie ma oznak obcej substancji, a kufle i szklanki z których wypito „przyprawiony” napój dawno umyte i zmieszane z innnymi naczyniami stoją gdzieś w klubie. Najgorsze jest także to, że substancję GHB można w niebezpiecznie prosty sposób przyrządzić w domu używając do tego celu legalnych i łatwo dostępnych składników. W internecie dostępnych jest kilka przepisów, których nie radzimy wykorzystywać.
Na cele edukacyjne National Institute on Drug Abuse wydaje rocznie ponad 50 milionów dolarów. Samo posiadanie GHB w Ameryce jest karalne – pierwsze stany wprowadziły zakaz juz w 1997 roku natomiast w 2000 roku ustalił go Kongres. Aktualnie za posiadanie GHB grozi 5.000 dolarów grzywny i jeżeli posiadaczem substancji jest obcokrajowiec, grozi mu także deprotacja do swojego kraju bez prawa powrotu.
W Polsce problem ‚pigułek gwałtu’ jest znany policji, lecz nie przeznacza się na edukację żadnych pieniędzy. Młodzi ludzie dowiadują się o tym specyfiku z telewizji czy tez internetu i nadal całkowicie nieświadomi pojawiają się w miejscach, gdzie narażeni są na bezpośredni kontakt z przestępcami i GHB.
Musimy być zatem przygotowani i doskonale wiedzieć jak walczyć z tym problemem.

Zobacz również:

 1. Pigułka gwałtu: skuteczne rady jak się chronić
 2. Seksoholizm: seks jak narkotyk?
 3. Jak się uchronić przed porwaniem?
 4. Co to jest pigułka gwałtu?

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

4 komentarzy do Wykrywacz pigułki gwałtu

 1. avatar pele pisze:

  Polecam jedyną książkę nt. pigułki gwałtu wydaną w Polsce dostępną na maternus.pl. Kompendium wiedzy wydane przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne. „Wokół pigułki gwałtu” autorstwa PT Nowakowskiego

 2. Ιf you ωould lіkе to impгοvе youг knοw-hoω simply keep viѕitіng thіs web page anԁ bе updated ωіth thе most uр-to-ԁаtе news ρоѕted heгe.

  Hеrе is mу ωeblοg – how to Gіvе fеllatіo – http://www.youtube.com

 3. I really like your blog at http://urodaizdrowie.
  pl/wykrywacz-pigulki-gwaltu! Magnificent information on the subject of Uroda.
  Thanks for sharing with us.

 4. avatar Property pisze:

  Supегb ωrite ups Thanks a lot!

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Przeciwwskazania dla implantów
Implanty można zainstalować ttylko w zdrowych dziąsłach, jeśli jest jakiś problem z ich wyleczeniem...
I po zaręczynach...
Sama zastanawiam się nad sensem zaręczyn, bo dziś ludzie tak łatwo zmieniają obiekt zainteresowań......
tworzymy opowiadanie - zabawa
Wyruszyła na Madagaskar ku nowej przygodzie, bo słyszała, że tam naprawdę można być sobą...
Żywność medyczna - posiłki w chorob…
Najlepsze posiłki to te przygotowane samemu - warzywa i i owoce z pewnego źródła,...