URODA I ZDROWIE

Witamina K2 MK-7 a tromboza

28 kwietnia 2021, dodał: Redakcja

Rozpuszczalna w tłuszczach witamina K to jeden z ważniejszych czynników odpowiadających za krzepliwość krwi. Jak wygląda jej rola w przypadku trombozy? Na co pomaga witamina K2 MK-7? Odpowiadamy.

Czym jest tromboza?

Tromboza to nic innego jak zakrzepica żył głębokich. Schorzenie pojawia się m.in. w przebiegu ciąży, po długotrwałym unieruchomieniu (np. w wyniku operacji), ale też w związku z wiekiem, odwodnieniem czy otyłością. Tworzące się wówczas zakrzepy powstają najczęściej w kończynach. Początkowo nie dają żadnych objawów, co jest tym bardziej niebezpieczne – kiedy bowiem zaczną utrudniać przepływ krwi lub oderwą się i przemieszczą np. do płuc, mogą stać się niezwykle groźne.

Witamina K2 MK-7 a krzepliwość krwi

W profilaktyce zakrzepicy duże znaczenie mają dieta i styl życia. Zaleca się m.in. dbanie o prawidłową masę ciała, regularną aktywność fizyczną oraz nawodnienie i jadłospis bogaty w warzywa i owoce. Wszystkie te czynniki mają usprawnić przepływ krwi i zapobiegać tworzeniu się skrzeplin.

Jaką rolę odgrywa w tym wszystkim witamina K? Okazuje się, że niemałą, ponieważ witamina K2 MK-7 nie tylko wpływa na krzepliwość krwi, ale również wykazuje szereg innych właściwości, o czym przekonują m.in. eksperci firmy Mito-Pharma, prowadzącej sprzedaż naturalnych mitoceutyków w sieci. Dodatkowo witamina K2 MK-7 w odpowiednich dawkach wspomaga organizm w walce z wieloma dolegliwościami.

Witamina K2 MK-7 – właściwości

Rola witaminy K w trombozie wynika przede wszystkim z faktu, że związek ten odpowiada za aktywację niektórych czynników krzepnięcia krwi. Wpływa ona na krzepliwość również pośrednio, uczestnicząc w regulowaniu gospodarki wapniowej organizmu. Jej niedobór może spowodować odłożenie wapnia w naczyniach krwionośnych pod postacią blaszek miażdżycowych. Właśnie dzięki niej pierwiastek ten przedostaje się tam, gdzie jest potrzebny – czyli do kości – a witamina D3 zostaje dobrze wchłonięta. Dlatego też zwykle suplementuje się łącznie witaminy D3 K2 MK-7 jako lek zapobiegający osteoporozie.

Właściwości witaminy K2 MK-7 sprawiają, że jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu krzepnięcia, zabezpieczając nas przed powikłaniami krwotocznymi. Wszystko to sprawia, że jeśli w organizmie brakuje tej substancji, szybko pojawiają się np. krwawienia z nosa lub dziąseł, siniaki na skórze czy bardzo obfite miesiączki.

Witamina K a leki przeciwzakrzepowe

Nadmiar lub duże wahania spożycia K2 MK-7 mogą istotnie zaburzać działanie leków przeciwzakrzepowych, które mają odwrotne do niej zadania (takich jak warfaryna). Nie dotyczy to jednak wszystkich farmaceutyków – witamina K2 nie ma wpływu na działanie tzw. nowych leków przeciwkrzepliwych. W przypadku trombozy nie ma jednak potrzeby całkowitego rezygnowania ze spożycia produktów obfitujących w ten związek. Wystarczy zadbać o równomierną podaż witaminy K2 MK-7 każdego dnia – bez nadmiernych wahań.

Jednak przed rozpoczęciem suplementacji osoby biorące leki przeciwzakrzepowe powinny bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i ustalić właściwe dawkowanie witaminy K2 MK-7. Pomoże to rozwiać wątpliwości w konkretnym przypadku.

Witamina K a profilaktyka trombozy

Co jednak z osobami, które nie mają zakrzepicy, ale boją się jej rozwoju, np. ze względu na predyspozycje rodzinne? Niewielkie dawki witaminy K2 MK-7, przyjmowane np. w celu ułatwienia wchłaniania witaminy D3, nie powinny powodować u nich wzrostu ryzyka zakrzepicy żylnej. Jak wspomniano, podwyższone ryzyko trombozy w kończynach dolnych mają przede wszystkim osoby otyłe, ale też z aktywną chorobą nowotworową, przewlekłymi zaburzeniami żylnymi lub wodno-elektrolitowymi, po urazach lub operacjach, jak również z genetyczną predyspozycją do przewagi procesu krzepnięcia nad fibrynolizą. Suplementacja witaminą K2 MK-7 nie należy do czynników ryzyka zakrzepicy, a może przynieść wiele korzyści dla całego organizmu. Niezależnie od formy, na jaką się zdecyduje (witamina D3 K2 MK-7 lek czy suplement diety), należy zadbać o najlepszą jakość i przyswajalność substancji.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czy depilatory laserowe do uż. domo…
Miałam kiedys taki depilator ;) Ahh te czasy ;) Bolało ;) Dzisiaj jednak wolę...
Ile już udało Wam się schudnąć?…
Wasze wpisy napełniły mnie optymizem, że dam radę zrzucić nieco kilogramów.Szukam fajnego programu...
Dieta podczas karmienia piersią
Niestety przytyłam znacząco po ciąży, jeszcze karmię mojego bobaska i szukam jakieś dobrej...
Onko-bieg
Dla mnie lepsze są inicjatywy, z których kobiety chore na raka wynoszą jakąś...