Witamina B4 – w jakich produktach jej szukać i dlaczego warto dbać o jej prawidłowy poziom w czasie ciąży?

7 czerwca 2018, dodał: EKSPERTKA

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Kwas foliowy, witamina D3, DHA – zapewne dbasz o to, by w okresie ciąży dostarczać je swojemu organizmowi. Do listy powinnaś dołączyć także witaminę B4, czyli cholinę, która pełni niezwykle ważną rolę w diecie przyszłej mamy. Sprawdź dlaczego i poznaj produkty spożywcze, które pozwolą pokryć dzienne zapotrzebowanie na ten składnik.

 

Cholina ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Występuje przede wszystkim w fosfolipidach, np. lecytynie odpowiadającej za właściwie działanie błon komórkowych (w tym komórek nerwowych). Szczególnie istotną rolę cholina odgrywa w ciąży, dlatego w tym wyjątkowym czasie należy dbać o utrzymanie jej prawidłowego poziomu.

Znaczenie choliny w okresie ciąży

Nawet 90% ciężarnych nie przyjmuje zalecanej dawki choliny, która w trakcie ciąży znacząco wpływa zarówno na zdrowie kobiety, jak i na prawidłowy rozwój płodu. W jaki sposób?

 • Zmniejsza ryzyko wady cewy nerwowej

Wiele mówi się na temat znaczenia kwasu foliowego w profilaktyce wady cewy nerwowej (WCN). Jednak badania naukowe potwierdzają również znaczącą rolę choliny w redukowaniu prawdopodobieństwa wystąpienia tej wady. U ciężarnych, które przyjmują zalecaną dzienną dawkę witaminy B4, zaobserwowano aż 4-krotne zmniejszenie ryzyka WCN w porównaniu z kobietami zażywającymi jej niewielką ilość.

 • Zmniejsza ryzyko uszkodzeń DNA

Witamina B4, jako główny składnik błon białkowo-lipidowych, zmniejsza ryzyko uszkodzeń DNA płodu. Niedobory mogą prowadzić nie tylko do niekorzystnych zmian w budowie błony komórkowej, ale i utrudniać efektywną naprawę uszkodzeń wywołanych obecnością wolnych rodników.

 • Wspiera rozwój układu nerwowego dziecka

Cholina wraz z kwasem foliowym odgrywają ważną rolę w okresie kształtowania się mózgu płodu. Badania naukowe wykazały, że przyjmowanie odpowiedniej ilości witaminy B4 w trakcie ciąży działa korzystnie na struktury mózgu rozwijającego się dziecka: usprawnia pamięć i orientację przestrzenną. Dodatkowe dawki choliny wpływają pozytywnie na rozwój umysłowy.

 • Zmniejsza ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego

Witamina B4 przyczynia się do poprawy ukrwienia łożyska, co zapewnia odpowiedni przepływ krwi – dzięki temu cholina zapobiega powstawaniu stanu przedrzucawkowego.

Źródła choliny

Cholina występuje przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego. Sporych jej ilości dostarczają pokarmy takie jak:

 • jajka (głównie żółtko),
 • wątróbka,
 • wołowina,
 • kurczak,
 • ryby,
 • zielone warzywa liściaste,
 • warzywa strączkowe,
 • orzechy.

Zapotrzebowanie na witaminę B4 jest w ciąży bardzo wysokie: zgodnie z rekomendacjami amerykańskiego Institute of Medicine dzienna dawka dla ciężarnych kobiet wynosi aż 450 mg. Trudno jest uzyskać ją wyłącznie z pożywienia: należałoby zjeść np. aż 3-4 jajek kurzych. Dlatego znaczenie ma suplementacja – przyjmowanie preparatów witaminowych zawierających cholinę. Przykładowo Prenatal Uno dostarcza aż 125 mg, dzięki czemu pomaga zapobiegać niedoborom tego cennego składnika wpływającego korzystnie na prawidłowy rozwój płodu.

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Co to jest szczęście?
To coś, do czego dąży się przez całe życie - no bo zawsze...
Stomatologia dziecięca
Szkoda że czekaliście z tym tak długo, taniej i łatwiej jest prostować zęby...
Tanie rozwiązania w domu
Racja, warto pomyśleć jak dać rzeczom drugie życie, zamiast je tak od razu wyrzucać...
Chcę się wyprowadzić od mojego face…
Jak kobieta ma swoje pieniądze to nie ma powodu żeby oszczędzać mieszkając...