Witamina B12 i jej znaczenie dla naszego zdrowia | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Witamina B12 i jej znaczenie dla naszego zdrowia

19 lipca 2017, dodał: Ania Lewicka
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Witamina B12, zwana inaczej kobalaminą, to jedyna witamina pochodzenia wyłącznie zwierzęcego. Należy o tym pamiętać w związku z nasilającą się tendencją do przechodzenia na dietę wegańską i wegetariańską.

 

Witamina B12 znajduje się w wątrobie, jajach, mięsie i rybach, wytwarzana jest także przez florę jelitową. Reguluje procesy krwiotwórcze, uczestniczy w biosyntezie kwasów nukleinowych i węglowodanów. Jeżeli świadomie zrezygnuje się z pokarmów zwierzęcych, z pewnością ograniczy się dostarczenie tej witaminy niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jej działanie jest wielotorowe:

  • uczestniczy w procesie erytropoezy, czyli powstawania czerwonych krwinek, a zatem jej brak wywołuje anemię; lekarze nazywają to niedokrwistością megaloblastyczną
  • ułatwia transport tlenu do tkanek, co jest niezwykle ważne w przypadku sportowców oraz przyszłych mam
  • wpływa na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, jej brak objawia się drętwieniem kończyn, uczuciem zmęczenia, zaburzeniami pamięci, stanami rozdrażnienia, irytacji, nawet depresją
  • ułatwia metabolizm homocysteiny, aminokwasu, którego nadmierna ilość uszkadza naczynia krwionośne, doprowadzając do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych

 

Jak wspomniałam wcześniej, źródłami witaminy B12 są produkty pochodzenia zwierzęcego, a zatem w przypadku wegetarian i wegan suplementacja tej witaminy jest absolutnie niezbędna. B12 jest magazynowana w wątrobie, dlatego przez dłuższy czas można nie odczuwać jej braku, ale niewątpliwie należy kontrolować jej poziom w organizmie. Należy ona do witamin rozpuszczalnych w wodzie i nie jest toksyczna, a jej nadmiar wydalany jest z moczem.

Najbardziej polecanymi źródłami witaminy B12 są podroby, na przykład wątroba wołowa, ale odnajdujemy ją także w mięsie, rybach i jajach. Osoby, które nie tolerują podrobów można „oszukać”, dodając ich do pasztetu, gulaszu czy kotletów mielonych.

Często zdarza się, że osoby zmęczone, mające problemy z koncentracją, z wykazaną anemią mają dodatkowo obniżony poziom witaminy B12! W związku z tym należy zawsze w takiej sytuacji sprawdzić jej poziom w organizmie i uzupełnić go poprzez zażywanie odpowiednich suplementów diety, a w wypadku skrajnych niedoborów – zastrzyków z witaminą B12.

Osobiście sugeruję, że podstawą zdrowia jest właściwa, odżywcza dieta, a tak zwane suplementy mogą ją tylko wspomóc, a nigdy nie zastępują zdrowego odżywiania.

zobacz również:

 

Czy warto jeść podroby – wątróbka inaczej – różne przepisy

Dieta Kwaśniewskiego – jadłospis i na czym polega

Jak zrobić pasztet: różne przepisy

Dieta idealna dla włosów

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz