„Więcej niż seks. Siła i moc miłości intymnej” – recenzja | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

„Więcej niż seks. Siła i moc miłości intymnej” – recenzja

7 lipca 2023, dodał: Iwona Marczewska
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Temat seksualności przestaje być w naszym społeczeństwie tabu, ale jak się okazuje to, że mówimy o seksie częściej, więcej i z coraz mniejszym skrępowaniem, wcale nie sprawia, że podjęty temat jest łatwiejszy i pozbawiony zniekształceń. Wciąż obracamy się w sferze wielu mylnych wyobrażeń, wypaczeń i utrwalonych stereotypów, co prowadzi do sytuacji, w której nawet dwie bliskie osoby nie mogą zbudować intymnej więzi w pełni je satysfakcjonującej.

„Więcej niż seks” to książka, która odważnie przełamuje wstydliwą ciszę tam, gdzie temat został przemilczany, i podejmuje się sprostowań w tych obszarach, w których powszechne przekonania zaburzają obraz rzeczywisty. To bardzo potrzebne działanie. Pomaga odkryć piękno i złożoność relacji między dwojgiem ludzi i zapoczątkować proces tworzenia szczęśliwego związku, w którym rozwija się miłość intymna.

Życie seksualne to wyjątkowo delikatna sfera i czasami jesteśmy pogubieni nawet w tych sprawach, które ściśle dotyczą nas samych. Szukamy pomocy u specjalistów, ale często wystarczy, że ktoś uświadomi nam pewne kwestie przeoczone gdzieś w natłoku innych, pominięte mimo starań i prób skupienia się na rozwiązaniu określonych problemów. I taka właśnie jest ta książka – uświadamiająca. Ukierunkowuje na rozwój, odkrywa i wyjaśnia. Definiuje na nowo pojęcia, które z czasem bardzo ograniczyły lub zmieniły swoje znaczenie, takie jak choćby czystość, która dziś mylnie utożsamiana jest ze wstrzemięźliwością. Jakie znaczenie ma dla miłości? Jak ważna jest bliskość emocjonalna i duchowa i jak możemy ją osiągnąć? Jak w pełni rozwinąć potencjał małżeńskiej relacji? Jak przetrwać kryzysy, rozpalić ogień w długoletnim związku?

Te i wiele innych zagadnień rozwija autorka, Magdalena Kleczyńska – udzielająca pomocy psychologicznej  parom, prowadząca warsztaty małżeńskie, zajmująca się doradztwem rodzinnym, specjalizująca się w psychoseksuologii i psychoterapii, szczęśliwa żona i mama.

W swojej książce dotyka wielu wymiarów małżeństwa uzmysławiając nam, że stanowi ono przestrzeń rozwoju osobistego. Odkrywa przed czytelnikami zaskakujący fakt, że wcale nie chodzi o idealne dopasowanie między dwojgiem ludzi, a o to, by dwie odrębne istoty współtworzyły razem coś wartościowego, nieustannie się przy tym rozwijając, kształtując swoją osobowość i duchowość. Tylko wtedy seks będzie czymś więcej i tylko wtedy odkryjemy jego najgłębszy, najbardziej satysfakcjonujący poziom. Jest to trudne, zwłaszcza że język miłości jest różny dla obu stron i dlatego potrzebujemy wsparcia we wzajemnym odkrywaniu swoich potrzeb, zrozumieniu swoich obaw i uczeniu się komunikacji.

„Więcej niż seks” jest pod tym względem jak książka-warsztat do przepracowania, najlepiej we dwoje. Przyda się zarówno na etapie chodzenia ze sobą, narzeczeństwa, jak i po wielu latach bycia razem. Tym się wyróżnia spośród innych, że podaje rękę w zasadzie na każdym etapie związku, nie ograniczając się tematycznie do jednego z nich.

Kolejnym wyróżnikiem jest chrześcijańskie spojrzenie na sferę seksualności. Dla wielu par trudne jest poruszanie się pomiędzy obszarem seksualności i religijności, bo postrzeganie jednego w połączeniu z drugim obarczone jest ciężarem przekonań o grzeszności miłości fizycznej i pełnej zakazów, pozornie ograniczającej nauce Kościoła Katolickiego. Autorka wyjaśnia jak naprawdę należy interpretować stanowisko Kościoła. Obszerną część książki poświęca również antykoncepcji i najnowszym badaniom potwierdzającym skuteczność metod zgodnych z nauką Kościoła. Zaznaczam, że treści zawarte w książce są na tyle uniwersalne, że sięgnąć po nie może każdy, bez względu na wyznanie i światopogląd.

Nie brakuje w książce przykładów z życia wziętych, które świetnie obrazują omawiane zagadnienia i pozwalają niejednokrotnie odnieść je do siebie i własnych doświadczeń. Wśród nich wiele jest wypowiedzi mężczyzn, co z pewnością pomoże czytelnikom płci męskiej bardziej otworzyć się na współpracę z partnerkami, bo mężczyznom chyba jednak trudniej przezwyciężyć bariery w odkrywaniu przed kimś własnej wrażliwości, myśli i uczuć. Bohaterowie książki, którzy uczestniczyli w terapii par są zachęcającym przykładem zaangażowania, bez którego nie udałoby się osiągnąć tak dobrych rezultatów.

Narracja prowadzona jest w formie, z jaką możemy spotkać się na sesji indywidualnej. Wszystkie spostrzeżenia, zadawane nam pytania do własnych przemyśleń, każde objaśnienie mechanizmów, na jakich opiera się ludzka psychika, przedstawione są z pełną ciepła wyrozumiałością, bez oceniania, bez krytyki. Autorka tworzy atmosferę sprzyjającą analizie i wyciąganiu wniosków, motywującą do podejmowania wysiłku wprowadzania zmian. Od pierwszej do ostatniej strony daje się odczuć pełne wsparcie.

„Więcej niż seks” ma również podtytuł -„Siła i moc miłości intymnej”. Dzięki tej książce naprawdę można odkryć ogromny potencjał tkwiący w zbliżeniach, które są czymś więcej…

Iwona

Książkę poleca Wydawnictwo RTCK

Dziękujemy Wydawnictwu za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego –
Redakcja

Share and Enjoy !

Shares

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz