Wakacyjna apteczka | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Wakacyjna apteczka

8 lipca 2010, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny
Wakacje są zawsze za krótkie, nic dziwnego więc, że staramy się spędzić je jak najintensywniej. Spragnione przygód, zapominamy czasem o zachowaniu umiaru i niechcący fundujemy sobie zupełnie inne atrakcje niż te, o które nam chodziło…
Przy planowaniu wakacyjnych szaleństw przyda się odrobina rozwagi, a poza tym – na wszelki wypadek – dobrze zaopatrzona apteczka i wiedza, jak sobie radzić z urlopowymi przypadłościami. Sprawdź, co powinnaś uwzględnić przed i w trakcie wypoczynku, by twoje wakacje były jednocześnie bezpieczne i beztroskie. Na wakacjach zdarzają się zatrucia pokarmowe, pogryzienia przez owady, poparzenia skóry i udary słoneczne. Jak zabezpieczyć się na każdą taką ewentualność?
Poparzenia i udar słoneczny
Jeśli tylko zabezpieczysz się przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, jakoś razem ten urlop przetrwacie. Polacy jednak wciąż uważają, ze wystarczy nałożyć żel przyspieszający opalanie i sprawa załatwiona. Ten jednak przed słońcem nie chroni. Choć poleca się jako średnią ochronne filtry 10, polecane są raczej 15-tki lub 20-tki, bo zwykle leżymy na plaży kilka godzin. W zagraniczne wyjazdy zaczynamy od numeru 20-ki a kończymy nawet na totalnym brokerze, filtrze 50 przy wrażliwej skórze. Tubka kremu powinna wystarczyć na tydzień. Niezbędny będzie też chłodzący żel łagodzący nadmierną opaleniznę. Zaczerwienienie i pieczenie skóry – efekt zbyt zachłannego korzystania ze słońca – złagodzą je pianki lub mleczka (np. Panthenol). Ulgę przyniosą też kompresy z maślanki lub kwaśnego mleka. W przypadku silniejszego oparzenia co najmniej przez godzinę schładzaj ciało kąpielą lub okładami o temperaturze 25oC. Kolejne dni spędzaj w cieniu, zabezpieczona preparatem z wysokim filtrem UV i okrywającym ciało, lecz przewiewnym ubraniem. Jeśli na ciele pojawi się drobna, swędząca wysypka, prawdopodobnie jesteś uczulona na słońce. Zastosuj działający miejscowo środek przeciwalergiczny (np. Fenistil) i zażyj wapno.
Mdłości, silny ból i zawroty głowy, sztywność karku pojawiające się po zbyt długim pobycie na słońcu – są objawami udaru słonecznego. Konieczna jest wtedy jak najszybsza interwencja lekarza. Zanim przybędzie pomoc, chorego należy przenieść do cienia, podać mu chłodny napój (np. lekko osoloną wodę, która uzupełni poziom elektrolitów), na czoło i klatkę piersiową przyłożyć zimne okłady. Jeśli poszkodowany ma zaczerwienioną twarz, powinien przyjąć pozycję półsiedzącą. Jeżeli jest blady, połóż go z lekko uniesionymi nogami.
Choroba lokomocyjna
Zdezorientowany mózg nie wie, co się dzieje: podczas podróży błędnik rejestruje wszystkie zakręty i wyboje na drodze, a zajęty czym innym zmysł wzroku nie potwierdza tych informacji. W efekcie pojawia się tzw. choroba lokomocyjna. Pierwszymi jej objawami są bladość, zmęczenie, ból głowy; potem pojawiają się nudności i wymioty.  Przerabiasz to podczas każdej podróży? Jeśli tak, staraj się zajmować miejsce z przodu pojazdu i skupiać uwagę na drodze przed sobą (zapewnisz oczom w miarę spokojny obraz).
Możesz też wspomóc się lekami. Oprócz Aviomarinu masz do dyspozycji preparaty na bazie imbiru (np. Lokomotiv, Avioplant) lub środki homeopatyczne (np. Cocculine). Jeśli mimo stosowania wymienionych środków choroba zamienia w udrękę każdą podróż, poproś lekarza o przepisanie silniej działającego leku. Pamiętaj także, że przed podróżą nie powinno się jeść nic ciężkostrawnego, nie pić alkoholu i raczej nie zabierać ze sobą w drogę pomidorów czy ogórków. Na pewno za to warto często popijać niegazowaną wodę mineralną, szczególnie jeśli podczas drogi okaże się, że z całą mocą szaleje klimatyzacja, która wysusza naskórek.
Zatrucie pokarmowe
Ból brzucha, wymioty, nudności lub biegunka zwykle dopadają nas po spożyciu jedzenia lub wody „z dodatkiem” bakterii. W ten sposób układ pokarmowy może też zareagować na zmianę diety i pór posiłków. Tzw. biegunka podróżna może się zdarzyć nie tylko podczas wyjazdu do ciepłych krajów. Profilaktycznie powinniśmy stopniowo wprowadzać miejscową dietę i unikać jedzenia surowych produktów. Kiedy już jednak zatrucie nam się zdarzy, niezastąpiony jest węgiel leczniczy. Trzeba go wziąć dużo (dorośli 10, dzieci 2-5 tabletek). Nie wolno dopuść do odwodnienia organizmu. Należy pić jak najwięcej, ale powoli, małymi łyczkami; najlepiej napoje, które uzupełnią utracone składniki mineralne. W litrze wody można rozpuścić po łyżeczce soli i cukru, dodać nieco soku pomarańczowego (zawiera potas regulujący gospodarkę wodną) albo skorzystać z gotowego preparatu (np. Gastrolitu). Aby przywrócić stan równowagi w układzie pokarmowym, można sięgnąć po tabletki zawierające pałeczki kwasu mlekowego (np. Lakcid, Trilac). Jeśli dolegliwości nie ustąpią po dwóch dniach, należy iść do lekarza (w przypadku małych dzieci – od razu).  Nie wolno sztucznie wywoływać wymiotów.
Otarcia, skaleczenia, złamania
W przypadku drobnego skaleczenia wystarczy spirytus salicylowy lub jodyna i zwykły plaster z opatrunkiem. Większą ranę przykryj jałowym gazikiem i zabandażuj. Jeśli silnie krwawi, nałóż na nią grubą warstwę gazy i umocuj bandażem, następnie umieść kolejne warstwy opatrunku i zawieź poszkodowanego do lekarza. Pamiętaj, że otwartej rany nie należy dotykać, myć ani na własną rękę usuwać z niej ciał obcych – ryzyko zakażenia jest zbyt duże. Jeśli jest bardzo zanieczyszczona, przemyj jedynie jej okolice wodą utlenioną lub solą fizjologiczną i zabezpiecz sterylnym opatrunkiem. Ranę powstałą w wyniku pogryzienia przez bezpańskie lub dzikie zwierzę bezwarunkowo musi obejrzeć lekarz.
Kontuzje najczęściej przytrafiają się niedzielnym sportowcom. Laikowi trudno odróżnić złamanie od skręcenia, dlatego zawsze warto pokazać uszkodzoną kończynę lekarzowi. To konieczność, jeśli obrzęk i ból są bardzo duże albo nie ustępują po dwóch dniach. Doraźnie możesz zastosować zimne okłady, np. z kostek lodu umieszczonych w foliowym woreczku wypełnionym wodą. Na opuchliznę pomogą ci kompresy z Altacetu, octu lub maść z arniką. Ta ostatnia przyspiesza także wchłanianie się siniaków. Lodu nigdy nie przykładaj bezpośrednio na skórę, gdyż w ten sposób mogłabyś nabawić się odmrożeń.
Wakacyjna apteczka
Nieodłączny element bagażu podróżnego to apteczka. Jest ona szczególnie ważna przy wyjeździe z dziećmi. Wakacyjna apteczka powinna zawierać leki podstawowe i leki specjalne, odpowiednio dobrane pod kątem kraju i miejsca, do którego się udajemy.
Należy pamiętać, że każdy poważniejszy przypadek choroby czy to osoby dorosłej czy dziecka powinien być zgłoszony lekarzowi w celu uniknięcia poważnych powikłań. Dlatego przed wyjazdem należy zanotować kilka adresów, gdzie będziemy mogli skorzystać z fachowej pomocy medycznej. Niemniej jednak istnieje pewna uniwersalna baza, którą możemy dodatkowo uzupełniać w zależności od tego jak zamierzamy spędzać czas na urlopie.
Podstawowy skład apteczki:
1) jałowe gaziki, plastry z opatrunkiem, plaster bez opatrunku, bandaż zwykły i elastyczny;
2) wodę utlenioną, jodynę lub spirytus salicylowy, ewentualnie gaziki nasączone środkiem dezynfekującym, a także ampułki z solą fizjologiczną
3) leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (np. aspirynę, Paracetamol, Nurofen, Ibuprofen, Paracetamol, Pyralginum) oraz przeciwzapalne (np.: Panadol)
4) Panthenol na oparzenia, Fenistil na ukąszenia i środek odstraszający owady;
5) krople do oczu typu „sztuczne łzy” (na długą podróż);
6) Smectę, Nifuroksazyd lub węgiel aktywowany (na wypadek biegunki) i leki zapobiegające odwodnieniu (np.: Enterol, Gastrolit)
7) środek zapobiegający chorobie lokomocyjnej;
8) nożyczki, pęsetę, termometr;
9) wszystkie leki, które regularnie zażywasz – zgodnie z indywidualnymi zaleceniami lekarskimi
10) leki na przeziębienie (np.: Aspiryna, Rutinoscorbin, Oscylococcinum, Aflubin), syrop na kaszel (np.: Stodal, Drosetux, Mucosolvan), krople do uszu o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym i lekko przeciwbólowym (np.: Antotalgin),
11) środki przeciwko komarom i kleszczom
12) środek łagodzący skutki ukąszeń, wystąpienia reakcji alergicznych czy uczuleń(np.: Fenistil, wapno).
Apteczka na wakacje w tropikach
Bierzemy to co zostało wymienione w podstawowym składzie apteczki, a ponadto uwzględniamy odmienną florę bakteryjną, gorsze warunki higieniczne, zagrożenie chorobami tropikalnymi, niedostępność leków na miejscu. Tak więc zabieramy dodatkowo:
1) Trilac – bakterie kwasu mlekowego. W przeciwieństwie do lacidofilu, czy lakcidu o podobnym działaniu, nie trzeba go przechowywać w lodówce, dzięki czemu lepiej się sprawdza na wyjazdach. Przed podróżami do krajów o odmiennej florze bakteryjnej należy zacząć go zażywać już kilka dni przed wyjazdem, a potem kontynuować to przez cały pobyt. Wzmacnia to florę organizmu i pomaga zapobiegać zatruciom pokarmowym. Trilac pozwoli tez odnowić florę bakteryjną jelit po ewentualnej biegunce.
2) większy zapas środków przeciw komarom
3) większy zapas kremów z wysokim filtrem UV
4) większy zapas środków łagodzących poparzenia słoneczne
5) środki antymalaryczne – tylko w niektórych krajach (zawsze należy to skonsultować z lekarzem!)
6) strzykawki i igły jednorazowe, rękawiczki jednorazowe – w przypadku konieczności korzystania z pomocy medycznej lepiej mieć swoje, bo na miejscu może być różnie ze służbą zdrowia i higieną.
Apteczka na wycieczki po górach
W apteczce piechura nie powinno zabraknąć kilku ważnych rzeczy. Oprócz podstawowych leków powinniśmy wiec zadbać o:
1) koc termoizolacyjny (aluminiowy) –  jednorazowa folia NRC (tzw. koc-pomoc) bardzo dobrze chroni przed niepożądanym działaniem czynników termicznych. W zależności od sposobu okrycia poszkodowanego, może chronić przed utratą ciepła, lub przed jego nadmiernym promieniowaniem (srebrną stroną do ciała – ochrona przed zimnem, złotą stroną do ciała – ochrona przed ciepłem).
3) większy zapas bandaży elastycznych i środków na stłuczenia, zwichnięcia czy otarcia.
Apteczka samochodowa
Jest to specyficzny rodzaj apteczki, gdyż według norm europejskich nie powinna być ona wyposażona w żadne leki. Apteczka ta jest przechowywana w samochodzie i wożona przez cały rok, w związku z czym jej zawartość jest skazana na duże różnice temperatur (od -20˚C do nawet +60˚C) oraz wilgotności (od 10% do 100%). Leki nie mogą być przechowywane w takich warunkach, zaleca się więc, że w apteczce samochodowej umieszczane były tylko środki pierwszej pomocy potrzebne w razie wypadku drogowego.
Skład apteczki samochodowej:
1) opatrunki, bandaże, plastry, opaski elastyczne
2) aparat do sztucznego oddychania
3) chusta trójkątna
4) chusteczki nasączone płynem dezynfekującym
5) koc termoizolacyjny
6) woda utleniona.
Pamiętajmy też o właściwym zabezpieczeniu apteczki przed wilgocią, słońcem, czy mechanicznym uszkodzeniem. Do przechowywania leków w podróży dobrze nadają się plastikowe szczelnie zamykane pojemniki do żywności. Dostaniemy je w każdym supermarkecie. Trzymajmy apteczkę w miejscu niedostępnym dla dzieci i zawsze sprawdźmy przed wyjazdem datę przydatności leków.
Żadnych rozbitych kolan, zatruć pokarmowych, przeziębień. Takie mają być nasze wakacje. I oby takie były.
Dodała: Marta



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

4 komentarzy do Wakacyjna apteczka

  1. avatar summerlove pisze:

    A ja pamiętam tylko numer pogotowia, ww razie nagłego wypadku…

  2. avatar Yola pisze:

    ja zawsze przed wyjazdem kompletuje apteczke

  3. avatar Kleo_p pisze:

    Tak, czasem chustka zamiast opatrunku z prawdziwego zdarzenia może nie wystarczyć…

  4. avatar lawenda pisze:

    Jakoś do tej pory o tym nie myślałam, ale to faktycznie ważna sprawa, dzięki że o tym przypomniałaś

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jak stawiać granice innym ludziom?
Niektórzy obawiają się, że sztywne ustalenie granic pozbawia szansy na bliską relację, ale...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Czego nie mówić będąc w związku? 1. Nie masz nic do gadania. Chodzi o wszystkie zdania ograniczające...
Jedzenie, które zmniejsza ryzyko ch…
Nowe badania opublikowane w czasopiśmie "BMC Medicine" przekonują, że jedząc orzechy zamiast jajek możemy...
Podwyżka renty socjalnej
Sejm zajmuje się projektem podwyżki renty socjalnej. Świadczenie ma wzrosnąć aż trzykrotnie! Dzięki...