„W białej ciszy” – recenzja

22 stycznia 2013, dodał: Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

W białej ciszy
Seria kryminalna
Inge Löhnig

Sprawa brutalnego morderstwa, pełnego okrucieństwa, premedytacji i dewiacji. Senior rodu, lekarz, a zarazem owładnięty seksualną patologią emeryt, pozostawia spadek, który może być pretekstem zabójstwa. Tak przynajmniej rozpoczyna się śledztwo. Jednakże śmierć głównego podejrzanego zmienia bieg zdarzeń, a sytuacja coraz wpływa życie całej rodziny…

Książka jest typowym kryminałem opartym na śledztwie i poszukiwaniu winnego. Jednakże jej konstrukcja odbiega znacząco od utartych schematów, a tym samym okazuje się nowatorska i zaskakująco kunsztowna. Czytelnik nie śledzi kolejnych zdarzeń z punktu widzenia odkrywcy, bowiem od samego początku zna sprawcę, a przynajmniej ma bardzo gruntowne podejrzenia, tym samym skupia się na elementach łamigłówki, których odpowiedź zmierza nie do wskazania winy, ale jej motywów. A te tkwią głęboko w przeszłości, która naznaczyła oprawcę i zrujnowała mu psychikę, a tym samym życie całej rodziny.

Autorka okrywa kolejne elementy wielowątkowej układanki, a jednocześnie odsłania prawdziwy obraz rodzinnych tajemnic, dramatów, patologii. Jednocześnie wplata w tę sieć codzienność i postać głównego detektywa, który oprócz życia zawodowego ma także własne problemy, a te też wcale nie są łatwe czy banalne. Tym samym sceneria opowieści oscyluje wokół manipulacji, dewiacji i prawdziwych realiów codziennego życia.

Autorka w sposób mistrzowski steruje napięciem, wątkami i dynamiką. Kreśli mocne osobowości obdarzone twardymi charakterami, a jednocześnie potrafi odkrywać głębię psychologicznych motywacji i emocji. Tym samym opowieść wciąga i zastanawia, nakazuje refleksję i sprawia przyjemność. A to kwintesencja każdej dobrej kryminalnej historii.

Dość charakterystyczną manierą pisarki, jest jednak pewna detaliczność związana z opisami upodobań kulinarnych. Komisarz, samotny mężczyzna, zagubiony w rozpadającym się związku, przejawia koneserskie wręcz uwielbienie do potraw nietypowych i ekscentrycznych, a także wina i najróżniejszych gatunków kawy. Tym samym czytelnik czuje się nieco zagubiony, pośród muli, szpinaku i roszpunki oraz odmian wina, które nie koniecznie musi znać czy rozpoznawać. Owa pasja gotowania i dzielenia się przepisami oraz znajdowania czasu na krążenie po kafejkach i kawiarenkach, nieco rozprasza akcję, a jednocześnie jest odskocznią od problemów i poważnych wartości, które nadają książce rangę powagi i refleksyjności.

Opowieść łączy więc w sobie wiele wątków, aspektów i płaszczyzn, a tym samym staje się niebanalna i kunsztowna. To jedna z tych mistrzowskich książek, które potrafią zrobić wrażenie i pozostawić po sobie ślad. Polecam z prawdziwą przyjemnością.

Książkę poleca Wydawnictwo Initium, do kupienia tutaj: http://initium.pl/oferta/szczegoly/w-bialej-ciszy

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu INITIUM za udostępnienie egzemplarza promocyjnego – Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tanie dodatki
Ja lubię niedrogie dodatki, bo nie przywiązuję się do biżuterii na co dzień wybieram...
Filmy
To ja ostatnio na chyba netflix oglądałam "Rytuał". Całkiem przyjemny. Teraz na dziś planujemy...
Seriale
Mnie mega wciągneła "Chyłka". Zazwyczaj nie oglądam polskich seriali ale ten jest świetny,...