„W białej ciszy” – recenzja | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

„W białej ciszy” – recenzja

22 stycznia 2013, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

W białej ciszy
Seria kryminalna
Inge Löhnig

Sprawa brutalnego morderstwa, pełnego okrucieństwa, premedytacji i dewiacji. Senior rodu, lekarz, a zarazem owładnięty seksualną patologią emeryt, pozostawia spadek, który może być pretekstem zabójstwa. Tak przynajmniej rozpoczyna się śledztwo. Jednakże śmierć głównego podejrzanego zmienia bieg zdarzeń, a sytuacja coraz wpływa życie całej rodziny…

Książka jest typowym kryminałem opartym na śledztwie i poszukiwaniu winnego. Jednakże jej konstrukcja odbiega znacząco od utartych schematów, a tym samym okazuje się nowatorska i zaskakująco kunsztowna. Czytelnik nie śledzi kolejnych zdarzeń z punktu widzenia odkrywcy, bowiem od samego początku zna sprawcę, a przynajmniej ma bardzo gruntowne podejrzenia, tym samym skupia się na elementach łamigłówki, których odpowiedź zmierza nie do wskazania winy, ale jej motywów. A te tkwią głęboko w przeszłości, która naznaczyła oprawcę i zrujnowała mu psychikę, a tym samym życie całej rodziny.

Autorka okrywa kolejne elementy wielowątkowej układanki, a jednocześnie odsłania prawdziwy obraz rodzinnych tajemnic, dramatów, patologii. Jednocześnie wplata w tę sieć codzienność i postać głównego detektywa, który oprócz życia zawodowego ma także własne problemy, a te też wcale nie są łatwe czy banalne. Tym samym sceneria opowieści oscyluje wokół manipulacji, dewiacji i prawdziwych realiów codziennego życia.

Autorka w sposób mistrzowski steruje napięciem, wątkami i dynamiką. Kreśli mocne osobowości obdarzone twardymi charakterami, a jednocześnie potrafi odkrywać głębię psychologicznych motywacji i emocji. Tym samym opowieść wciąga i zastanawia, nakazuje refleksję i sprawia przyjemność. A to kwintesencja każdej dobrej kryminalnej historii.

Dość charakterystyczną manierą pisarki, jest jednak pewna detaliczność związana z opisami upodobań kulinarnych. Komisarz, samotny mężczyzna, zagubiony w rozpadającym się związku, przejawia koneserskie wręcz uwielbienie do potraw nietypowych i ekscentrycznych, a także wina i najróżniejszych gatunków kawy. Tym samym czytelnik czuje się nieco zagubiony, pośród muli, szpinaku i roszpunki oraz odmian wina, które nie koniecznie musi znać czy rozpoznawać. Owa pasja gotowania i dzielenia się przepisami oraz znajdowania czasu na krążenie po kafejkach i kawiarenkach, nieco rozprasza akcję, a jednocześnie jest odskocznią od problemów i poważnych wartości, które nadają książce rangę powagi i refleksyjności.

Opowieść łączy więc w sobie wiele wątków, aspektów i płaszczyzn, a tym samym staje się niebanalna i kunsztowna. To jedna z tych mistrzowskich książek, które potrafią zrobić wrażenie i pozostawić po sobie ślad. Polecam z prawdziwą przyjemnością.

Książkę poleca Wydawnictwo Initium, do kupienia tutaj: http://initium.pl/oferta/szczegoly/w-bialej-ciszy

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu INITIUM za udostępnienie egzemplarza promocyjnego – Redakcja

Share and Enjoy !

Shares

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

krzesło- jakie do komputera?
Najczęściej stoję jak coś robię przy komputerze, to jest dobre na kręgosłup...
A może jakiś konkurs internetowy?
Ja często gram, ale jeszcze nic nie udało mi się wygrać:/
Tabletki wspomagające pracę wątroby…
Ja próbowałam pić, ale jest niedobry, więc zaparzałam ziarenka i rozgryzałam:)