URODA I ZDROWIE

Ukąsił Cię kleszcz? Sprawdź co możesz zrobić po ukąszeniu kleszcza

18 maja 2020, dodał: Redakcja

W Polsce żyje aż 19 różnych gatunków kleszczy. Pajęczaki te są szczególnie aktywne od marca do jesieni, kryjąc się w ściółce – w parkach, lasach na łąkach i wszelkiego rodzaju terenach zielonych. Pasożytują na ludziach i zwierzętach, żywiąc się ich krwią. Choć ukłucie najczęściej nie jest mocne, problemu nie należy lekceważyć. Może to prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jaka borelioza – która w ostatnich latach jest jedną z najczęściej występujących chorób zakaźnych w Polsce.

 

kleszcz pies

Uważaj na kleszcze – niebezpieczne pasożyty z rodziny pajęczaków

Kleszcze to niebezpieczne pasożyty z rodziny pajęczaków, które żywią się krwią człowieka i innych ssaków. Posiadają osiem odnóży i kolce rozmieszczone wokół aparatu gębowego, które umożliwiają mocne „wgryzienie się” w skórę. Żądło umożliwia wypicie krwi. Podczas gdy komary pożywiają się jedynie przez chwilę niewielką ilością krwi, kleszcze na dłuższy czas mocno przywierają do skóry. W wielu przypadkach pozostają na żywicielu nawet przez piętnaście dni, wypijając krew. W tym czasie usunięcie kleszcza może przysparzać nam nieco problemów. Chociaż żądło kleszcza jest dość grube, ukłucia możemy w ogóle nie poczuć – wiąże się to z faktem, że organizm kleszcza wydziela substancje o działaniu znieczulającym. W ten sposób możemy łatwo zlekceważyć objawy poważnych chorób.

kleszcz na dłoni

Borelioza i kleszczowe zapalenie opon mózgowych

Do najgroźniejszych, lecz niestety często występujących, chorób odkleszczowych należą borelioza i kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Borelioza, nazywana również chorobą z Lyme lub krętkowicą kleszczową, wywoływana jest przez bakterie Borellia burgdorferi. W pierwszym okresie objawy boreliozy mogą przypominać nieco objawy zwykłej grypy. Choroba ta prowadzi jednak również do zapalenia stawów, zmian skórnych, psychoz i padaczki. Jej charakterystycznymi objawami są rumień skórny i drętwienie karku. Kleszczowe zapalenie opon mózgowych jest chorobą neurologiczną, która skutkuje silnymi bólami głowy i zaburzeniami neurologicznymi.

Ukąsił mnie kleszcz – co robić?

W przypadku znalezienia kleszcza w ciele należy usunąć go delikatnie przy pomocy pęsety, łapiąc tuż przy samej skórze. Do lekarza należy wybrać się jeżeli zaobserwujemy objawy podobne do grypy czy zwiększoną senność. W przypadku, gdy dostrzeżemy rumień, należy zrobić to niezwłocznie, to z dużym prawdopodobieństwem borelioza. Jeżeli zależy nam na szybkiej informacji, najlepszym rozwiązaniem będzie badanie genetyczne kleszcza. Wystarczy wysłać kleszcza do laboratorium i, nie czekając na ewentualny rozwój choroby, dowiemy się, czy był on zakażony. Badanie kleszcza można wykonać na przykład w Laboratorium Blumed, które odbiera próbki kleszczy do badania w całej Polsce.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Ile już udało Wam się schudnąć?…
Wasze wpisy napełniły mnie optymizem, że dam radę zrzucić nieco kilogramów.Szukam fajnego programu...
Dieta podczas karmienia piersią
Niestety przytyłam znacząco po ciąży, jeszcze karmię mojego bobaska i szukam jakieś dobrej...
Operacja laserem na oku - obawy...
Witam ja szczerze od siebie mogę polecić taką klinike okoekspert, miałem tam swoją...
Onko-bieg
Dla mnie lepsze są inicjatywy, z których kobiety chore na raka wynoszą jakąś...