Znani i lubiani | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Znani i lubiani

1 września 2011, dodał: jaga23
Artykuł zewnętrzny

Irlandia zwana także „Szmaragdową Wyspą” słynie nie tylko z pięknych krajobrazów, znamienitych trunków, celtyckiej tradycji oraz charakterystycznej muzyki i tańca. Wśród wielu znanych nam ludzi swoje miejsce ma wielu rodowitych Irlandczyków, są wśród nich aktorzy, muzycy czy pisarze. Spora ich część poprzez swoją działalność popularyzuje kulturę irlandzką, wykorzystując w swoich aranżacjach muzycznych elementy tradycyjnej muzyki irlandzkiej, pisząc o Irlandii czy po prostu mówiąc o niej. Warto znać chociaż kilku z nich. Oto plejada najbardziej znanych mieszkańców „Szmaragdowej Wyspy”.

MUZYKA

Enya – znana instrumentalistka i wokalistka, tworzy muzykę new age z elementami tradycyjnej muzyki celtyckiej, pierwszy jej album pojawił się już w 1987 roku, do jej najbardziej znanych utworów należy chyba ten napisany specjalnie do filmu Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia pod tytułem May It Be.

Ronan Keating – urodził się w Dublinie w 1977 roku, karierę piosenkarza popowego rozpoczął w zespole Boyzone, pierwszą solową płytę pt. Ronan wydał w 2000 roku.

Sinéad O’Connor – wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, solową karierę rozpoczęła w 1986 roku. Jej największy hit to Nothing Compares 2 U z 1990 roku. Piosenkarka znana jest także ze swoich dość kontrowersyjnych zachowań i wypowiedzi, drąc zdjęcie papież protestowała przeciwko ukrywaniu przez kościół katolicki zbrodni molestowania dzieci przez księży w Irlandii, wyraziła także poparcie dla Irlandzkiej Armii Republikańskiej oraz wielokrotnie krytykowała kościół za jego negatywny stosunek do homoseksualizmu.

U2 – chyba jeden z najbardziej znanych zespołów irlandzkich. Został założony w Dublinie w 1976 roku i od tego czasu sprzedał aż 150 mln płyt na całym świecie. Tworząc muzykę w stylu rocka lat 80. zdobył gigantyczną rzeszę fanów na całym świecie.

The Corrs – zespół założony w 1991 roku przez trzy siostry i brata, grający muzykę na pograniczu rocka, popu i folku. Ich ostatnia płyta ukazała się w 2006 roku.

The Cramberries – zespół rockowy założony w 1989 roku. W trakcie swojej działalności zespół nagrał dziesięć płyt i stał się rozpoznawalny niemal na całym świecie, dzięki oryginalnemu głosowi wokalistki Dolores O’Riordan Burton. Od roku 2004 do 2009 zespół miałprzerwę w swojej działalności, w tym czasie jego członkowie zajmowali się karierami solowymi.

FILM

Liam Neeson– urodził się7 czerwca 1952 roku, został nominowany do Oskara za rolę w filmie Lista Schindlera. Swojąkarierę rozpoczął wlatach 80., zanim jednak zajął się aktorstwem pracował jako kierowca ciężarówki oraz nauczyciel. Znany jest także z takich filmów jak: Uprowadzona, Tożsamość, Królestwo Niebieskie, Gangi Nowego Jorku, Gwiezdne Wojny: Część I – Mroczne widmo oraz wielu innych.

Richard Harris – Popularność zdobył dzięki roli w znanej na całym świecie serii filmów o Harrym Potterze, w którym wcielił sięw postać dyrektora szkoły dla młodych czarodziejów i czarodziejek – Dumbledore’a. Był nie tylko aktorem ale także pieśniarzem i poetą, zagrał aż w 72 produkcjach filmowych m.in. w Gladiatorze i Czasie patriotów. Zmarł dziesięć dni przed amerykańską premierą filmu Harry Potter i Komnata Tajemnic.

Pierce Brosnan – aktor i producent filmowy, znany przede wszystkim z ról w filmach o najsłynniejszego agencie, ażcztery razy wcielił się w rolę Jamesa Bonda. Znamy go także z takich produkcji jak: Marsjanie atakują, Góra Dantego, Mamma Mia! czy Twój na zawsze.

Collin Farrell – znany irlandzki aktor filmowy i telewizyjne. Wostatnim czasie zasłynął w Polsce przede wsztkim ze względu na związek z polską aktorką Alicją Bachledą-Curuś, z którą zagrał w filmie Ondine. Zagrał także w tak znanych filmach jak: Raport mniejszości, Wojna Harta, Telefon, Aleksander, Sen Kasandry, Parnassus: Człowiek, który oszukał diabła oraz Niepokonani.

LITERATURA

Oscar Wilde – urodził się 16 października 1854 roku w Dublinie, zmarł 30 listopada 1900 roku w Paryżu. Największą popularność zyskała jego powieść Portret Doriana Greya. To na jej podstawie powstały filmy w roku 1945, 1970 oraz 2009. Życie pisarza stało się podstawą do nakręcenia filmów: Procesy Oskara Wilde’a oraz Wilde. Pisarz ten znany był nie tylko z dobrego pióra, ale także ze swoich preferencji seksualnych, w 1895 roku został skazany na 2 lata ciężkich robót za kontakty homoseksualne. Na łożu śmierci przeszedł na katolicyzm.

Samuel Beckett – znany irlandzki prozaik, dramaturg i eseista. Jego utwory pełne są smutku i pesymizmu, często podejmują temat bezsensu ludzkiej egzystencji. Najbardziej znanym utworem Becketta jest Czekając na Godota.

James Joyce – najsłynniejszy irlandzki pisarz. Jego najznamienitszym dziełem, podziwianym i docenianym na całym świecie jest Ulisses (1922). Ze względu na swój charakter i styl bycia uważano go za egocentryka i aroganta. Był wielkim pisarzem ze względu na swoje eksperymenty literackie na zawsze zmienił światową literaturę. Finnegans Wake i Dublińczycy to inne znane dzieła tego pisarza.

Arthur Guinness – (1725-1803) założyciel i właściciel jednego z najsłynniejszych browarów na świecie.

Źródło: www.pl.wikipedia.org



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz