URODA I ZDROWIE

Twoje dziecko nie rośnie? To przez próchnicę!

10 czerwca 2015, dodał: PoradyEkspertow

Wyniki najnowszych badań wskazują, że problemy z zębami wpływają na całościowe funkcjonowanie organizmu dziecka. Według naukowców z University Collage London i King Fahad Armed Forces Hospital próchnica może hamować fizyczny rozwój dzieci. Dzieci, które mają wiele zębów dotkniętych przez próchnicę, są niższe i mają mniejszą wagę w porównaniu ze swoimi rówieśnikami, którzy mają zdrowe zęby.

Nie szczotkujesz, nie rośniesz? 
Aby określić, czy związek istnieje, badacze zestawili dane dotyczące zdrowia jamy ustnej z pomiarami wagi i wzrostu dzieci. Zdrowie jamy ustnej dzieci oceniano w skali DMFT, która określa wskaźnik zębów zaatakowanych przez próchnicę, usuniętych bądź wypełnionych.

Okazało się, że zależność faktycznie występuje. Nawet wówczas, gdy w badaniu uwzględniano inne czynniki, które mogą wpływać na stan zdrowia dzieci, np. czynniki demograficzne takie jak poziom wykształcenia rodziców czy roczny dochód rodziny, zależność pomiędzy stopniem zaawansowania próchnicy a wzrostem i wagą dzieci wciąż była istotna.

Przede wszystkim higiena…
Uzyskane wyniki są kolejnym argumentem na rzecz tego, że dbanie o higienę jamy ustnej dziecka powinno stać się priorytetem dla rodziców. Im wcześniej nauczymy dziecko codziennego szczotkowania i nitkowania zębów, tym mniejsze ryzyko wystąpienia u niego próchnicy czy chorób dziąseł. Należy wyrobić nawyk dokładnego mycia zębów zaraz po posiłku. Ważne jest również regularne kontrolowanie stanu uzębienia w gabinecie stomatologicznym, aby jak najwcześniej wykrywać i leczyć wszelkie nieprawidłowości

– Aby skutecznie chronić mleczne zęby przed próchnicą, należy poddawać je fluoryzacji, która zwiększa odporność szkliwa. Zabieg trwa tylko chwilę, jest zupełnie bezbolesny i można go przeprowadzać już kiedy pojawią się pierwsze mleczaki. Zęby mleczne trzonowe oraz stałe trzonowe i przedtrzonowe, które mają nieregularne powierzchnie, warto również lakować. W ten sposób możemy zredukować ryzyko próchnicy nawet o 90 proc. Lakowanie powinno jednak być przeprowadzone na odpowiednim etapie rozwoju zęba, dlatego ważne są częste kontrole u dentysty – tłumaczy lek. stom. Monika Stachowicz z Periodent Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy w Warszawie.

…i właściwa dieta
Rodzice powinni dbać nie tylko o przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej, ale również o to, by dieta dziecka nie zawierała produktów szkodliwych dla zdrowia jego zębów. Przede wszystkim należy ograniczyć spożywanie wszystkiego, co zawiera duże ilości cukru, zwłaszcza słodyczy i napojów gazowanych. Stanowią one idealną pożywkę dla bakterii, odpowiadających za powstawanie próchnicy.

Rozwojowi próchnicy sprzyjają nie tylko nieprawidłowe nawyki żywieniowe i niedostateczna higiena jamy ustnej, ale także błędne przekonanie rodziców, że mlecznych zębów nie trzeba leczyć.  – Zęby mleczne są słabiej zmineralizowane niż zęby stałe, mają też specyficzną budowę, czyli głębokie bruzdy i cienką warstwę tkanek zęba, dlatego szybciej rozwija się na nich próchnica. Jednak czekanie, aż chore zęby same wypadną i problem się rozwiąże, to błąd. Mleczaki należy leczyć, bo próchnica w nich może doprowadzić do chorób zębów stałych – przestrzega specjalistka.

Prawie każdy ma próchnicę
W Polsce próchnica to ciągle poważny problem. Dane statystyczne są szokujące. Prawie 60 proc. trzylatków ma próchnicę, w wieku 6 lat problem ten dotyczy już 85 proc. maluchów. A z upływem lat wcale nie jest lepiej – 9 na 10 uczniów ma zęby, które wymagają leczenia – tak wynika z raportu Ministerstwa Zdrowia.

– Od najmłodszych lat próchnica może powodować poważne problemy ze zdrowiem jamy ustnej. Często z jej powodu zęby – zwłaszcza mleczne – wypadają przedwcześnie. W konsekwencji pozostałe zęby mogą się przesuwać, nowe wyrastają niewłaściwie i tworzą się wady zgryzu – wyjaśnia lek. stom. Monika Stachowicz.

Niestety, rodzice mają tendencję do lekceważenia problemu próchnicy u dzieci, zwłaszcza jeśli dotyczy ona mlecznych zębów. A zwlekanie z udaniem się do dentysty i rozpoczęciem leczenia może spowodować nie tylko uszkodzenia lub utratę zębów, ale również znacznie poważniejsze problemy rozwojowe.

Radziła lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie. www.periodent.com.pl

 

file1433924119

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

pozycjonowanie
Co do marketingu internetowego to warto rozpocząć współpracę z naprawdę godną uznania agencją reklamową...
Umiecie udzielić pierwszej pomocy w…
Kiedyś umiałam, ale pozapominało mi się szczegółów, muszę tą wiedzę odświeżyć...
Auto na minuty
Ja częściej wypożyczam na kilka godzin, więc na minuty byłoby chyba drożej?
Kosmetyki do makijażu twarzy
Stonowany, jednak w pracy trzeba wyglądać profesjonalnie, a nie krzykliwie:) Żadnego smoky eyes ani...