Trądzik – jak go pokonać? Skuteczne naturalne preparaty | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Trądzik – jak go pokonać? Skuteczne naturalne preparaty

2 lutego 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

 

Piękna, zdrowa cera pełna promiennego blasku jest marzeniem wielu osób. Wszechobecny kult piękna ustawia naszemu pokoleniu wysoką poprzeczkę: dążymy do ideału piękna, mimo iż wiemy, że tak naprawdę nie jest możliwe jego osiągnięcie. Przecież wystarczy dobrze się czuć w swoim ciele, żyć w zgodzie z otoczeniem, by odczuwać radość każdego dnia. Jednak osoby dotknięte trądzikiem wiedzą, jak ta uporczywa choroba potrafi uprzykrzyć codzienność, popsuć samopoczucie, zniechęcić do działania, a bywa, że skazuje je również na dobrowolną izolację.

Nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, co przeżywają osoby dotknięte tą chorobą. Czy jest dla nich jakaś nadzieja? Okazuje się, że mimo poznania przyczyn oraz mechanizmów powstawania zmian chorobowych, nadal nie ma jednego skutecznego sposobu leczenia tej dolegliwości.

Wielu lekarzy i badaczy zajmującym się tym problemem wskazuje na kilka czynników, które powodują trądzik. Mówi się o przyczynach: genetycznych (nadwrażliwość na bakterie Propionibacterium acnes), hormonalnych, emocjonalnych, środowiskowych, endokrynologicznych oraz związanych ze złą dietą.

Przeglądając w Internecie opinie osób, które zwycięsko zmagały się z trądzikiem, można zauważyć, że wspólnym mianownikiem, który zadecydował o ich wyjściu z choroby była samoobserwacja organizmu oraz wspomaganie się preparatami naturalnego pochodzenia.

Takie podejście zaczynają doceniać również lekarze i naukowcy, którzy po pierwsze zaczynają holistycznie (całościowo) podchodzić do osób chorych, a po drugie wykonują liczne badania nad stosowaniem w kuracji ziół i minerałów, wykorzystywanych od wieków w medycynie ludowej.

To co jemy, jakie suplementy dostarczamy do naszego organizmu, czy żyjemy w ciągłym stresie lub też jakie inne choroby nam doskwierają, może mieć wpływ na wygląd naszej skóry.

W świecie naukowców znana jest historia profesora Lindeberga – naukowca i lekarza z Uniwersytetu w Lund w Szwecji, który zafascynowany medycyną ewolucyjną w swoich badaniach analizował dietę ludzi z różnych kontynentów i jej wpływ na powstawanie różnych chorób. Wraz z grupą badaczy dotarł on w rejon Papui Nowej Gwinei, na wyspę Kitawa, gdzie przebadano 1200 osób (w tym 300 nastolatków) i u żadnej z nich nie zauważono zmian charakterystycznych dla trądziku. Badania te przeprowadzono stosunkowo niedawno, bo w latach 70. ubiegłego wieku. Tubylcy z racji położenia geograficznego, żyli bardzo długo odizolowani od cywilizacji i dlatego ich dieta była odmienna od tej ze Starego Świata. Ludzie z wyspy Kitawa jedli głównie produkty pochodzenia roślinnego (słodkie ziemniaki, tao, kokos, banany, mango), wzbogacone przez mięso, głównie rybie. Zauważono również, że w ich diecie nie występowało mleko ani jego przetwory i oczywiście brak było produktów zawierających rafinowane cukry.

Gdy konwencjonalne metody zawodzą, warto szukać nowych sposobów na poprawę kondycji skóry, np. poznając reakcję swojego organizmu na różne produkty pokarmowe. Czasem zmiana diety lub wyeliminowanie kilku konkretnych produktów z jadłospisu potrafi wiele zdziałać. Można też wzbogacać swoją dietę naturalnymi preparatami, ziołami, przyprawami, czy miksturami znanymi już naszym przodkom. Ich korzystne działanie, dzięki nowoczesnym technologiom, zostało zbadane i udowodnione. Poza tym żaden lekarz nie zna naszego organizmu lepiej niż my sami.

Powinniśmy też, bardziej kontrolować odruch ” dotykania twarzy „, szczególnie w strefie ” trójkąta śmierci „, o istnieniu którego niewielu słyszało.

Jeśli już wyeliminujemy produkty, które podejrzewamy o to, że nam szkodzą (np. cukry, produkty mleczne, wysoce przetworzone artykuły spożywcze), to wówczas powinniśmy się skupić nad dobraniem naturalnych preparatów, które pomogą w walce z trądzikiem. W ich doborze i odpowiednim stosowaniu może nam pomóc książka Lucyny Majchrzak „ZDROWA CERA. Siła natury i nauki w walce z trądzikiem. Opisano w niej 30 różnych preparatów i ich stosowanie w zależności od przyczyn powstawania trądziku. W publikacji są podane szczegółowe przepisy na mikstury i sposoby ich dawkowania. Mimo że większość z tych naturalnych produktów jest doskonale znana medycynie ludowej, to istnieją także naukowe badania potwierdzające ich skuteczność w przypadku tej choroby.

W poradniku są podane dane bibliograficzne dotyczące miejsc oraz sposobów przeprowadzenia badań wraz z ich wynikami, potwierdzającymi skuteczność medycyny naturalnej i stosowanych od wieków naturalnych metod leczenia trądziku. Rezultaty badań dobitnie wykazują, że wracamy do korzeni nie tylko pod względem pielęgnacji i odżywiania, ale też leczenia.

Oto kilka naturalnych specyfików przedstawionych w książce:

OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO

Czysty olejek jest uznawany za najbardziej antyseptycznie działający preparat pochodzenia naturalnego na świecie. Ten przezroczysty płyn o silnym zapachu produkowany z drzew herbacianych w Australii działa bakteriobójczo, grzybobójczo i antywirusowo.

BADANIA

Australijscy naukowcy porównali dwa znane preparaty stosowane we współczesnej medycynie do leczenia trądziku: właśnie olejek z drzewa herbacianego i, bardzo często stosowanym przy trądziku, nadtlenek benzoilu. Wyniki były zaskakujące. Okazało się, że oba preparaty były równie skuteczne, ale olejek okazał się mniej agresywnym specyfikiem, nie wywoływał przy tym skutków ubocznych, takich jak przesuszenie, zaczerwienienia i łuszczenie się skóry. Dlatego, gdy maść działa na nas drażniąco, można zamiennie stosować olejek z drzewa herbacianego.

Toner do przemywania twarzy

1/4 szklanki wody przegotowanej

– 4 krople olejku z drzewa herbacianego

– 2 pełne łyżki octu jabłkowego

– mała butelka do rozpylania

Przygotowanie tej mieszanki jest bardzo proste, bo polega na zmieszaniu wszystkich

składników w butelce z rozpylaczem. Taki toner jest gotowy do użycia zaraz

po przygotowaniu. Należy pamiętać, aby przed użyciem, potrząsnąć delikatnie

butelką oraz zamknąć oczy i usta. Stosować można dwa razy dziennie po umyciu

twarzy. Po zaaplikowaniu preparatu dobrze jest odczekać 2-3 minuty przed

kolejnymi czynnościami pielęgnacyjnymi. Gdy nie mamy buteleczki ze sprayem,

można tak przygotowaną mieszanką przemywać twarz wacikiem.

KWASY OMEGA-3

Deficyt tych kwasów w naszej diecie, może skutkować różnymi chorobami, w tym egzemą, czyli stanem zapalnym skóry. Aby skutecznie temu zapobiegać warto do diety włączyć pokarmy obfitujące w kwasy omega-3, np. łososia, tuńczyka, pstrąga, śledzia, makrelę lub rybi tran, a także niektóre produkty roślinne, takie jak olej lniany lub olej z wiesiołka.

BADANIA

W 2014 r. opublikowano badania, w których wykazano dobroczynne oddziaływanie na trądzik diety uzupełnionej kwasem omega-3. W ramach doświadczenia przez 10 tygodni podawano grupie ochotników suplement z omega-3. Zastosowana suplementacja omega-3 zmniejszała trądzik zapalny o 40 do 50%, a trądzik niezapalny o około 20%.

OLEJEK NIM (NEEM)

Innym naturalnym specyfikiem, którego skuteczność w leczeniu trądziku jest nadal sprawdzana, a rezultaty tych badań wydają się być optymistyczne, jest pochodzący z Azji olejek nim (neem). Nim, otrzymywany z miodli indyjskiej, jest używany od tysięcy lat i szeroko stosowany w wielu preparatach medycyny ajurwedyjskiej. Z nasion nimu wytwarza się gęsty olej, o dość specyficznym zapachu. Ma on silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Pomaga na różne dolegliwości. Bardzo często, gdy inne metody zawodzą, jest ostatnim ratunkiem dla chorych.

BADANIA

Podczas jednego z badań sprawdzano skuteczność mieszanki antytrądzikowej przygotowanej z ekstraktów olejku nim, lukrecji, andrografisu, bazylii azjatyckiej i zielonej herbaty. Po zastosowaniu jej na zmiany chorobowe, potwierdzono, że preparat ma właściwości hamujące rozwój trądziku. Uznano, że medykament, którego głównym składnikiem był olej nim, skutecznie hamuje rozwój bakterii Propionibacterium acnes i Staphylococcus epidermis.

Maseczka z olejem z nimu

– 5 kropli oleju z nimu

-1 łyżeczka oleju kokosowego

W małej szklanej misce wymieszaj składniki i wacikiem przetrzyj zmiany skórne

na twarzy. Pozostaw na 20 minut i spłucz czystą wodą a następnie przetrzyj wodą

micelarną. Ten zabieg nie powinno się stosować częściej niż co 3 lub 4 dni.

KURKUMA

Swoje właściwości lecznicze roślina ta zawdzięcza składnikowi o nazwie kurkumina. W przeprowadzonych badaniach ustalono, że związek ten zwalcza wolne rodniki i ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne.

O skuteczności kurkumy w leczeniu chorób skóry i układu pokarmowego można przeczytać na licznych forach i blogach w Internecie, ale co ważne jej skuteczność potwierdzają też liczne badania naukowe.

BADANIA

W teście bioluminescencyjnym sprawdzano, czy kurkumina może hamować rozwój bakterii P. acnes. Wyniki okazały się bardzo optymistyczne, stwierdzono, że w zależności od użytego stężenia kurkuminy w analizowanej próbie można zmniejszyć wzrost bakterii P. acnes in vitro od 50% do nawet 96%.Samo badanie szczegółowo opisano w „Chemical and Pharmaceutical Bulletin” w 2013 r.

Napój: imbir z kurkumą – napój detoksykacyjny

– 1 łyżka soku z cytryny

– kawałek imbiru o długości 2 cm

– około 2 szklanki wody

– miód do smaku (ok. 1 łyżeczki)

– laska cynamonu ok. 4-5cm (lub 1/3 łyżeczki w proszku)

– szczypta pieprzu cayenne (wzmacnia działanie kurkumy)

– 1 łyżeczka kurkumy

Obrać imbir i pokroić w bardzo drobną kostkę lub w plasterki. Do garnka wlać

wodę i wrzucić imbir. Doprowadzić do wrzenia. Zmniejszyć ogień, tak aby płyn

tylko lekko bulgotał, i pozostawić na 10 minut. Po tym czasie dodajemy laskę cynamonu,

kurkumę i pieprz cayenne i gotujemy jeszcze przez 2 minuty, mieszając

od czasu do czasu. Po przestudzeniu (czekamy ok. 10 minut) należy dodać miód

i sok z cytryny. Wypić połowę napoju wieczorem, resztę rano następnego dnia.

ŁOPIAN

Ten nam dobrze znany chwast, również został rozpracowany przez naukowców, którzy opierając się na przekazach medycyny ludowej z różnych krajów, wiedzieli o jego prozdrowotnych właściwościach od dawna. To, że łopian jest cenioną rośliną, wynika z obecności w jego korzeniu wartościowych składników, takich jak: arctinol, arctinal, arctinon, lignany, kwas chlorogenowy, laktony, fitosterole, flawonoidy i będąca jego głównym składnikiem inulina (aż 30-45% zawartości).

Okazuje się, że ten bogaty skład sprawia, iż może być on skutecznym lekarstwem na trądzik, bo działa antyseptycznie, neutralizuje toksyny, a zawarty poliacetylen hamuje wzrost grzybów i bakterii.

BADANIA

Naukowcy z Uniwersytetu w New Delhi w Indiach opublikowali w 2014 r. rezultaty swoich badań nad zastosowaniem korzenia łopianu w leczeniu zmian trądzikowych. Badania polegały na podawaniu osobom z wyraźną chorobą trądzikową różnych dawek preparatu zawierającego łopian przez okres

sześć miesięcy. Po tym czasie sprawdzono stan skóry badanych oraz poproszono ich o ocenę efektów terapii. Większość osób poddanych kuracji zauważyła poprawę stanu skóry, a zwłaszcza zmniejszenie się stanów zapalnych.

Herbata z suszonego korzenia łopianu

-1 łyżka suszonego korzenia łopianu

-250 ml (szklanka) wody

Do garnuszka wsypać susz i zalać szklanką zimnej wody, a następnie gotować

pod przykryciem 5 minut. Po czym odstawić na 15-20 minut. Przestudzony napar

wypić w dwóch porcjach, rano i wieczorem (naraz tylko pół szklanki). Podobnie

można postąpić z surowym korzeniem, tylko przed gotowaniem należy go utłuc

w moździerzu i gotować przez 15 minut. Ze względu na silne działanie rozkurczowe

herbaty łopianowej nie powinny pić kobiety w ciąży.

Jak widać, warto poznać jeszcze więcej preparatów pomagających zwalczać pryszcze i cysty trądzikowe domowymi sposobami. Z tą chorobą można wygrać, lecz najpierw warto poznać siebie, odkryć, co nam pomaga, a co szkodzi, zadbać o jakość swojego życia i zaangażować się w proces zdrowienia.

Natura oferuje nam to, co najlepsze, nawet naukowcy i lekarze o tym niejednokrotnie się przekonali.

W artykule wykorzystano informacje z poradnika „ZDROWA CERA. Siła natury i nauki w walce z trądzikiem”, wydanym przez Wydawnictwo Inter w 2017 r.

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Białe meble - polecacie czy nie?
Niezaprzeczalnym atutem białych mebli kuchennych jest fakt, że doskonale sprawdzają się w małych przestrzeniach, rozjaśniając...
Co myślicie o kobiecym stylu zarząd…
Kobiety w roli menedżerek zarządzają podmiotami w inny sposób niż płeć przeciwna, gdyż częściej...
Nadpotliwość
Podstawowym sposobem na nadpotliwość jest odpowiednia higiena ciała. Częstotliwość kąpieli należy dostosować do swojej...
Bielizna
Bielizna jest potrzebna każdej kobiecie by dać jej uczucie komfortu w każdej sytuacji, podkreślić...