URODA I ZDROWIE

Tabletka dzień po – cena, działanie, skutki uboczne

23 marca 2020, dodał: Redakcja

Tabletka dzień to po to jeden z rodzajów awaryjnej antykoncepcji. Stosowana jest po stosunku i ma zapobiegać zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Na polskim rynku dostępne są dwa preparaty działające w ten sposób. Leki te mogą powodować sporo skutków ubocznych, dlatego zanim się na nie zdecydujemy, dowiedzmy się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do zastosowania ich.

tab
1. Tabletka dzień po – jak działa
2. Skutki uboczne i przeciwwskazania
3. Antykoncepcja awaryjna tylko na receptę

Tabletka dzień po – jak działa

Tabletkę dzień po przyjmują kobiety po odbyciu niezabezpieczonego stosunku. Nie można jej jednak przyjmować regularnie, ponieważ będzie to miało negatywny wpływ na organizm kobiety. Dlatego tę metodę antykoncepcji stosuje się gdy doszło do gwałtu, wypadł krążek domaciczny, pękła prezerwatywa, tabletki antykoncepcyjne były nieprawidłowo przyjmowane, seks odbywał się bez żadnych zabezpieczeń lub gdy odkleił się plaster antykoncepcyjny. Aby lek był skuteczny, należy go przyjąć jak najszybciej – do 72 godzin po odbyciu stosunku. Badania wykazują, że tabletka jest najskuteczniejsza w trakcie pierwszej doby.

Na polskim rynku można kupić 2 specyfiki zaliczane do tabletek dzień po. Preparaty te to:

• EllaOne – tabletki powstały na bazie substancji aktywnej, która hamuje owulację. Po zażyciu wywoływane są zmiany w endometrium, co utrudnia zagnieżdżenie się zarodka, jeśli owulacja miała już miejsce. Tabletkę można zażyć nawet 5 dni po odbyciu stosunku, jednak badania pokazują, że największa skuteczność osiągnięta zostaje, gdy substancja została zażyta dobę po zbliżeniu.
• Escapelle – preparat ten należy zażyć najpóźniej 72 godziny po odbyciu stosunku. Również hamują owulację i uniemożliwiają zagnieżdżanie się zarodka.

ttt
Skutki uboczne i przeciwwskazania

Warto zaznaczyć, że tabletka dzień po nie może być przyjmowania regularnie i traktowana jako zwykła antykoncepcja. Może to bardzo źle działać na stan zdrowia fizycznego i psychicznego kobiety. Po zażyciu preparatu mogą pojawić się liczne skutki uboczne, takie jak:

• nudności, a także wymioty,
• bóle i zwroty głowy,
• uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej,
• bezsenność, obrzęki piersi,
• niepokój, obniżony nastrój,
• pojawienie się wydzieliny z dróg rodnych.

Nie każda kobieta może przyjmować antykoncepcję awaryjną. Do najczęstszych przeciwwskazań należą przede wszystkim: ciąża, stosowanie regularnej antykoncepcji, karmienie piersią, występowanie u kobiety nowotworów hormonozależnych oraz zaburzeń zakrzepowo-zatorowych (objawiają się między innymi krwawieniem z dróg rodnych). Nie można mylić tabletek dzień po z tabletkami wczesnoporonnymi. Według Światowej Organizacji Zdrowia poronienie to przerwanie ciąży, natomiast antykoncepcja awaryjna nie powoduje obumarcia zarodka.

Antykoncepcja awaryjna tylko na receptę

Tabletki dzień po są dostępne tylko i wyłącznie za okazaniem recepty. Dokument wystawia między innymi zdalna przychodnia. Aby skorzystać z jej usług, należy na stronie internetowej wybrać i wykupić odpowiednią konsultację. Na maila dostaniemy specjalny formularz zdrowotny, który należy odesłać do przychodni. Zawiera on szczegółowe pytania dotyczące stanu zdrowia oraz chorób na jakie cierpimy (pomoże to zweryfikować czy nie ma przeciwwskazań). Jeśli nie będzie żadnych zastrzeżeń, to w przeciągu 3 godzin w naszej skrzynce elektronicznej pojawi się recepta online. Można ją zrealizować w każdej aptece na terenie Polski. A jak wygląda kwestia ceny preparatów? Tabletki Escapelle są tańsze. Kosztują od 35 zł do 55 zł.  Za EllaOne będziemy musiały zapłacić kwotę między 90 a 120 zł.

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

gazety
Ostatnio zaglądam głównie do Wyborczej...
Jak myśleć pozytywnie?
Najlepiej myśli się pozytywnie kiedy widzi się, że jednak nie mamy najgorzej:)
Dobre salony fryzjerskie
Najlepszy jest fryzjer, którego wizja spotyka się z oczekiwaniem klienta, więc tu ocena...
Aktywne lato - szukam znajomych z W…
Obecnie nie ma za bardzo możliwości dalekich wyjazdów, więc takie inicjatywy są godne uwagi :)