Straciłam popęd! Co robić? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Straciłam popęd! Co robić?

14 września 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Coraz większą ilość kobiet dotyka problem zaburzenia libido i popędu seksualnego. Jednak, jak wynika z pracy, którą publikuje pismo Journal of  Medicine nawet placebo pomaga kobietom z zaburzeniami pobudzenia seksualnego mieć bardziej satysfakcjonujące życie intymne.

Para badaczek – dr Cindy Meston z Uniwersytetu Stanu Teksas w Austin oraz dr Andrea Bradford z Collegium Medycznego Baylora w Houston – doszła do takich wniosków po przeanalizowaniu danych z badania klinicznego nad lekiem na problemy seksualne kobiet.
Wzięło w nich udział 200 kobiet w wieku 35-55 lat, cierpiących na zaburzenia pobudzenia seksualnego (w skrócie FSAD). Jedną czwartą z nich (50 pań) wybrano do grupy zażywającej placebo przez 12 tygodni. Żadna z pacjentek nie wiedziała jednak czy łyka lek czy związek nieaktywny. U jednej na trzy panie zażywające placebo stwierdzono znaczącą poprawę objawów, czego podstawowym wskaźnikiem był wzrost częstości satysfakcjonujących kontaktów seksualnych. Wiele kobiet przyznawało też, że w czasie aktywności seksualnej odczuwało większe pobudzenie. Poprawa była zauważalna już w pierwszych czterech tygodniach badań. Badania wskazują, że sama nadzieja na poprawę może mieć silny pozytywny wpływ na życie seksualne kobiety, bez żadnej terapii lekowej. Oczekiwanie poprawy oraz próba znalezienia rozwiązania problemów seksualnych poprzez udział w badaniu klinicznym mogły zbliżać do siebie pary, sprzyjać komunikacji, a nawet zmianie podejścia do siebie podczas stosunku płciowego – komentują badacze. Oprócz placebo wszystkie panie mogły porozmawiać z pracownikiem medycznym na temat problemów w życiu płciowym i przez 12 tygodni miały za zadanie ściśle monitorować swoje zachowania seksualne oraz odczucia. Jak ocenia psycholog, wyniki tych badań wskazują, że u wielu kobiet z zaburzeniami seksualnymi nawet niewielka interwencja może przynieść pozytywny efekt.

(Hypoactive Desire Disorder)

HSDD to jedna z postaci kobiecych zaburzeń seksualnych. Zgodnie z definicją zawartą w poprawionym IV wydaniu amerykańskiej Klasyfikacji Diagnostycznej i Statystycznej Zaburzeń Psychicznych, HSDD polega na utrzymującym się braku wyobrażeń seksualnych lub pożądania seksualnego, dotyczących jakiejkolwiek formy aktywności seksualnej, z towarzyszącym złym samopoczuciem lub trudnościami w relacjach międzyosobowych, który to brak nie daje się lepiej wytłumaczyć inną jednostką chorobową (oprócz innych zaburzeń seksualnych), bezpośrednim wpływem substancji (w tym leków) lub ogólnym stanem zdrowia. Uogólniony, nabyty HSDD nie ogranicza się jedynie do określonych typów stymulacji, wybranych sytuacji lub partnerów seksualnych i rozwija się po okresie normalnego funkcjonowania1. Niski popęd płciowy z towarzyszącym złym samopoczuciem to najczęściej zgłaszane dolegliwości seksuologiczne u kobiet. W badaniach epidemiologicznych w przybliżeniu 1 na 10 kobiet zgłaszała niski popęd płciowy z towarzyszącym złym samopoczuciem, co może odpowiadać HSDD. Zaburzenia popędu płciowego są ogólnie zbyt rzadko rozpoznawane i aktualnie brak farmakologicznych metod leczenia dla kobiet w okresie przedmenopauzalnym cierpiących na HSDD. Od ponad 25 lat uznaje się HSDD za odrębną jednostkę chorobową.
Naukowcy w New Jersey donoszą, że 63% kobiet twierdzi, iż cierpi na dysfunkcje seksualne. Występowanie takich dysfunkcji wzrasta z wiekiem. W badaniu wzięło udział 587 kobiet w wieku od 18 do 95 lat, które były pacjentkami kliniki urologicznej. Uczestniczki zostały zapytane o sześć kluczowych dysfunkcji seksualnych występujących u kobiet: brak pożądania, kwestie pobudzenia, problem z osiągnięciem orgazmu, brak wilgotności pochwy, brak satysfakcji i ból podczas stosunku. Współautorka badań dr Debra Fromer, powiedziała: Odkryliśmy, że 63% kobiet cierpi na jakieś dysfunkcje w tej sferze. Dostrzegliśmy również związek pomiędzy tego rodzaju zaburzeniami, a wiekiem, menopauzą i spożyciem niektórych środków antydepresyjnych. Badanie wykazało, że najbardziej aktywne seksualnie są kobiety w wieku od 31 do 45 lat. Najczęstszym problemem, z jakim zmierzają się kobiety w łóżku jest brak pożądania i problem osiągnięcia orgazmu. Z badania wynika również, że dysfunkcje pojawiają się z wiekiem. Zaskakujące było jednak, że ponad połowa kobiet w wieku od 18 do 30 lat ma problemy z orgazmem, a to zdecydowanie więcej niż kobiety w przedziale wiekowym od 31 do 54 lat. Naukowcy odkryli znaczące powiązanie pomiędzy większością dysfunkcji, a obniżoną fizyczną i emocjonalną satysfakcją, a nawet ogólnym samopoczuciem.

Do znanych czynników ryzyka dysfunkcji seksualnych należą:

 
– wiek,
– wykorzystywanie seksualne,
– przebyte choroby przenoszone drogą płciową,
– depresja,
– niski status społeczno-ekonomiczny,
– styl życia,
– fizyczny stan zdrowia
– i seksualne doświadczenie.
To dlatego tak ważne jest upewnienie się, że tego rodzaju problemy są rozpoznawane i rozwiązywane gdziekolwiek to możliwe – dodaje dr Fromer.
Źródła:
http://fitness.wp.pl, http://kobieta.wp.pl, http://www.zdrowie.com.pl.

zobacz również:



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Straciłam popęd! Co robić?

  1. avatar expartner pisze:

    Sprawdż lepiej co twój partner wyrabia poza waszą sypialnią

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...
Złomowanie auta
Dziś jest takie zapotrzebowanie na tanie auta że warto je sprzedać całe, np. dla początkującego...
tworzymy opowiadanie - zabawa
.....ale ona natychmiast zaczęła szukać sobie kolejnego męża. ..
Parkiet - trudny wybór
A nie lepsze drewno bez lakieru...?