Jak dbać o siebie latem? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak dbać o siebie latem?

25 sierpnia 2014, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

 

Największym zagrożeniem dla skóry w ciepłe dni jest promieniowanie słoneczne, suche powietrze, działanie wody morskiej i chlorowanej. Niełatwo też utrzymać makijaż i świetny wygląd podczas upałów, ale nie jest to niemożliwe. Kilka prostych zabiegów pomoże nam zachować świeżość i dobre samopoczucie mimo żaru lejącego się z nieba.

Wakacje to czas  intensywnego kontaktu ze słońcem. Długotrwałe działanie promieniowania ultrafioletowego, podczas aplikowanych często w nadmiarze kąpieli słonecznych, negatywnie wpływa na naszą cerę. Staje się ona przesuszona, szorstka, dochodzi do wyraźnego spadku elastyczności, zmienia swój koloryt, jest matowa i szara. Niski poziom nawilżenia powoduje m.in. uszkodzenie struktur kolagenowych i elastynowych. To prowadzi do wiotczenia skóry i powstawania zmarszczek. Ścianki naczyń krwionośnych ulegają uszkodzeniu i na twarzy pojawiają się „pajączki”. Bardzo ważne jest więc, aby odpowiednio chronić, nawilżać i odżywiać szczególnie wrażliwą skórę. Ważną rolę w pielęgnacji skóry o tej porze roku odgrywają witaminy. Witamina A reguluje procesy melanogenezy, zmniejsza przebarwienia, przyspiesza cykl odnowy naskórka, poprawia jej elastyczność i sprężystość. Witamina E sprawia, że skóra uzyskuje właściwe nawilżenie i staje się elastyczna. Po ekspozycji słonecznej zmniejsza się stężenie witaminy C w skórze, a jest ona odpowiedzialna m.in. za tworzenie kolagenu oraz za budowę i czynności włosowatych naczyń krwionośnych. Działa też wybielająco na skórę. Częstym problemem kosmetycznym po powrocie z wakacji są posłoneczne przebarwienia. Pojawiają się głównie w miejscach najbardziej odkrytych: na twarzy, dekolcie, ramionach i rękach. U osób o jasnej karnacji nawet stosunkowo krótka ekspozycja na słońce może spowodować wystąpienie licznych plam. W ich leczeniu oprócz naturalnych wybielaczy, takich jak świeży sok z cytryny, grejpfruta czy ogórka, skuteczny jest krem wybielający z wyciągiem roślinnym z morwy i rezedy oraz witaminami A, C, E.

Jak dbać o skórę w letnim okresie?

1) Picie wody. Organizm traci ok. 1,5 litra wody na dobę, a przy bardzo skwarnej pogodzie do 10 litrów, a nawet więcej. To trzeba uzupełnić. Należy pić 6-8 szklanek wody na dzień. Poranek zaczynaj od szklanki letniej, miętowej herbaty, która orzeźwi, ale również obniży nieco ciepłotę twojego ciała. Przyjmij zasadę, że wszelkie wypijane w ciągu dnia napoje powinny mieć temperaturę umiarkowaną, by się za bardzo nie rozgrzewać ani nie wyziębiać. Dobrze jest także pić wody mineralne zawierające sód, który zatrzymuje wodę w organizmie i dzięki temu zmniejsza nieco pragnienie.
2) Poranny prysznic. Rano weź orzeźwiający prysznic. Letnia woda zmyje resztki snu i pobudzi ciało. By przetrwać upalny dzień, użyj żelu o orzeźwiającym zapachu cytrusów, mięty lub sosnowych igieł. Prysznic zakończ polewając ciało przez kilkanaście sekund zimną wodą. Nie wycieraj się mocno ręcznikiem, żeby nie rozgrzewać ciała, ale delikatnie przykładaj go do skóry. Zachowaj ostrożność podczas mycia twarzy. Pamiętaj, że woda, zwłaszcza gorąca, wysusza skórę. Letnią wodą możesz umyć buzię nawet kilka razy dziennie. Do oczyszczania skóry twarzy najlepiej używaj delikatnych preparatów, np. mleczka z tonikiem 2 w 1.
3) Delikatny peeling. Warto pamiętać również o złuszczaniu – nie tylko skóry twarzy, lecz całego ciała. W skórze gromadzi się dużo brudu i zanieczyszczeń, co prowadzi do zmian skórnych. Dlatego też należy skórę złuszczać. Ta procedura usuwa martwy naskórek, niechciany brud i ziarna ze skóry. Unikajmy jednak peelingów chemicznych, na korzyść tych domowych. Najprostszy peeling można wykonać z dwóch łyżeczek cukru i niewielkiej ilości wody, pozwalającej rozprowadzić cukier na skórze. Wystarczy na oczyszczoną wcześniej twarz nałożyć zrobiony peeling, chwilę masować i zmyć letnią wodą.
4) Krem i maseczki. Po każdym zwilżeniu twarzy nałóż odpowiedni krem pielęgnacyjny. Wymaga tego każdy rodzaj skóry po sezonie letnim. Pierwszym łatwo zauważalnym objawem odwodnienia jest wrażenie „ściągnięcia” po myciu oraz zmniejszenie elastyczności. Latem używaj kremu, który powstrzymuje pocenie i świecenie się cery. Najlepiej, by miał lekką, żelową konsystencję i działał matująco. Zanim go wklepiesz, możesz przetrzeć twarz wacikiem nasączonym antybakteryjnym tonikiem matującym, który wzmocni działanie kremu. Przynajmniej dwa razy w tygodniu na spragnioną wody skórę twarzy dobrze jest nałożyć maseczkę kojąco-nawilżającą z wyciągiem z aloesu, która głęboko ją nawilży i złagodzi podrażnienia.
http://www.cheapholidays.com/style/ch/img/flowpics/sun-holidays1.jpg
5) Balsamy do ciała. Nie zapominaj o pozostałych częściach ciała. One, chociaż nieco mniej wrażliwe, także wymagają pielęgnacji. Najlepiej służy im odpowiednie mleczko lub balsam.
Jeżeli chcesz jak najdłużej utrzymać uczucie chłodu i orzeźwienia, posmaruj całe ciało chłodzącym balsamem o lekkiej, żelowej konsystencji. Możesz później nałożyć na ramiona oraz dekolt krem z drobinkami złota. Mieniąc się w słońcu sprawi, że twoja skóra będzie wyglądała świeżo przez cały dzień.
6) Powstrzymaj pocenie. Antyperspirant jest lepszy od dezodorantu, ponieważ nie tylko usuwa przykrą woń potu, lecz jednocześnie hamuje jego wydzielanie, obkurczając ujścia gruczołów potowych. Pamiętaj jednak, że nawet najlepszego środka w upał powinnaś używać częściej. Dlatego włóż go do torebki i miej zawsze ze sobą. Możesz też skropić się wodą toaletową, ale taką, która nie zawiera alkoholu. Inaczej na spryskanej skórze mogą pod wpływem słońca pojawić się trwałe przebarwienia. Wybieraj wody o orzeźwiającym i dodającym energii aromacie cytrusów, rozmarynu, mięty, cedru. Spryskuj nimi ciało i włosy, by długo czuć ich pobudzającą woń.
7) Filtry. Podstawą pielęgnacji jest zabezpieczenie skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV. To bowiem powoduje największe szkody – promienie słoneczne mogą prowadzić do podrażnienia, łuszczenia i pękania, a nawet do raka skóry. Wychodząc na słońce należy więc zawsze stosować preparaty z filtrami.
8) Lekki makijaż. Podkład powinien być lekki, by skóra mogła oddychać. Dobrze też, by ograniczał wydzielanie sebum. Jeśli nie masz przebarwień i krostek, możesz użyć tylko sypkiego pudru. Pomaluj usta błyszczykiem, a na powieki połóż sypkie cienie. By uniknąć rozmazywania tuszu, zrób hennę.
9) Ubranie. Ubieraj się luźno. Podczas upałów najlepsze są luźne rzeczy, bo obcisłe uniemożliwiają pozbycie się wilgoci z powierzchni skóry. Dodatkowo ją ogrzewają. Powinny być z tkanin naturalnych; syntetyki utrudniają odparowanie potu. Na przesiąkniętej potem odzieży mogą rozwijać się grzyby i bakterie. Koszulka bawełniana zapewnia ochronę przeciwsłoneczną odpowiadającą wartości 8. Produkowane są też ubrania z materiałów, których czynnik ochrony wynosi 36. Warto też nosić kapelusze z szerokim rondem, chroniącym uszy i szyję.
10) Zdrowy sen. Kiedy to tylko możliwe śpij przy otwartym oknie, a przynajmniej w dobrze wywietrzonym pokoju. Chłodne, świeże powietrze zapobiega nadmiernemu wysuszeniu skóry.
Zdrowa i piękna twarz powinna być wynikiem świadomego podejścia do pielęgnacji, które objawia się w stosowaniu odpowiedniej diety, naturalnych kosmetyków oraz dokładnej pielęgnacji. Aplikowanie odpowiednio dobranych kremów pozytywnie wpływa na wygląd naszej skóry, podobnie jak zdrowa dieta i picie dużej ilości wody niegazowanej. Stawiajmy na profilaktykę i zdrowy tryb życia zanim procesy starzenia się skóry będą bardzo widoczne. Nie pozwólmy wyglądać naszej skórze na zmęczoną, nawet gdy żar leje się z nieba.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

11 komentarzy do Jak dbać o siebie latem?

  1. avatar jomida pisze:

    ważne, żeby używać odpowiedni olejek do opalania. Ja jeszcze do tego polecam odpowiednią dietę. W wakacje są tanie owoce. Z kremów ja lubię bee pure. Do tego ćwiczenia. Najlepiej zacząć już dziś.

Dodaj komentarz