Śpij kochanie, śpij – jak śpią Polki? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Śpij kochanie, śpij – jak śpią Polki?

25 stycznia 2011, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Co nam się kojarzy ze snem? Dziecięce kołysanki, łóżko, pościel, noc, sny, barany. Wiemy, że sen to zdrowie, że trzeba zapamiętać pierwszy sen w nowym miejscu, że dzieci podczas snu rosną, że dobrze śpi się w przewietrzonych i chłodnych pokojach, że są różne fazy snu, że im człowiek starszy tym mniej snu potrzebuje, że niektórzy ludzie cierpią na bezsenność, że czasami wstajemy lewą nogą, że studenci ‘zarywają noce’ bo przygotowują się do sesji i że niestety nie można wyspać się na zapas.

Według encyklopedii sen to stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego, cyklicznie pojawiający się i przemijający w rytmie okołodobowym, podczas którego następuje zniesienie świadomości (z wyjątkiem świadomego snu) i bezruch. Sen charakteryzuje się ustępowaniem pod wpływem czynników zewnętrznych. To ogólna definicja, a my spróbujmy zajrzeć trochę głębiej i przyjrzeć się temu, jak śpią Polki.

Jeżeli chodzi o długość snu, to przeciętnie ludzie dorośli przeznaczają na sen około 7-8 godzin. Jak wynika z badania „Czas na Polki”, przeprowadzonego na zlecenie Grupy LuxMed przez 4P research mix – długość snu Polki nie różni się od średniej – połowa z nich (50%) poświęca na sen około 8 godzin na dobę. Mieszczą się tym samym gdzieś pomiędzy żyrafą, która śpi średnio 2 godziny a nietoperzem, który śpi 20 godzin. Jest też nieliczna grupa szczęśliwych Polek (10%), która ma możliwość poświęcenia na sen więcej niż 8 godzin, choć oznacza to też , że te kobiety przesypiają ponad 20 lat swojego życia.

To sen w nocy, ale są jeszcze dzienne drzemki. Aż 74% Polek nie śpi w ciągu dnia! A jak przekonuje dr Sary C. Mednick w swojej książce Take a Nap! Change your life drzemka może zmienić Twoje życie. I jest taka grupa Polek (26%), która poświęca na sen w ciągu dnia godzinę lub więcej. Zgodnie z radami dr Mednick mają one większe szanse na zachowanie młodzieńczego wyglądu (regularne drzemki wspomogą skórę i regenerację tkanek), poprawienie swojego życia seksualnego, zrzucenie zbędnych kilogramów (przemęczeni i niedospani ludzie częściej sięgają po produkty o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru). Ucinając sobie drzemkę zmuszasz swój organizm do produkowania większej ilości hormonu wzrostu, dzięki któremu tracisz sadełko), podejmowanie lepszych decyzji (piloci, którzy drzemią w ciągu dnia, latając samolotami popełniają mniej błędów). To także grupa kobiet, która jest w lepszym nastroju, ponieważ podczas krótkiego snu ich organizm produkuje serotoninę, która wzmaga uczucie zadowolenia i działa przeciwdepresyjnie.

Zdrowy, niczym nie przerywany sen uwalnia od napięcia fizycznego, psychicznego i poprawia samopoczucie. Jest gwarancją tego, że obudzimy się wypoczęci, spokojni i w dobrym nastroju. Tak pozytywnych dobrodziejstw snu doświadcza 62% kobiet, które deklarują, że nie cierpią na bezsenność. Dla pozostałej części problemy rodzinne (33%), problemy finansowe (32%) i zły stan zdrowia (29%) są przyczyną bezsenności, która zdecydowanie obniża jakość snu.

W różny sposób Polki radzą sobie z bezsennością. Niestety aż 64% metod może być uciążliwa dla współlokatorów lub sąsiadów. Jeżeli w nocy obudzi Cię dźwięk telewizji lub programu radiowego (43%) lub muzyka Chopina w nowej aranżacji jazzowej (21%) to trafiłeś na sąsiadkę cierpiąca na bezsenność, która właśnie w ten sposób próbuje sobie z nią poradzić. Szczęściarze to Ci, których sąsiadki wybrały mniej inwazyjne metody: lektura (24%) – błoga cisza przerywana ewentualnie cichym pochlipywaniem, zioła na sen (19%) – może nas obudzić jedynie gwizdek czajnika – i leki nasenne (15%). Jeżeli tylko to działa to powinny gwarantować nam ciszę przez całą noc. A z liczeniem baranów (12%) to już bywa różnie, bo można je liczyć w myślach lub głośno.

A poza tym spanie jest fajne – oczywiście nie można tego zmierzyć, ale miliony śpiących nie mogą się mylić.

Badanie „Czas na Polki” zrealizowane zostało na zlecenie Grupy LuxMed przez 4P research mix na reprezentatywnej próbie 600 kobiet, w czerwcu 2010, wyłącznie przez ankieterki, metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo (CAPI).

Autorka: Emilia Urbańska, psycholożka w 4P Research Mix

Więcej informacji:

Michał Berezowski

4P research mix

Zobacz również:

  1. Alkohol: czy naprawdę szkodzi?
  2. Nieregularne miesiączki – przyczyny zaburzeń
  3. Tajemnicze i szkodliwe E w żywności
  4. Co przegryzać podczas odchudzania?

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Białe meble - polecacie czy nie?
Niezaprzeczalnym atutem białych mebli kuchennych jest fakt, że doskonale sprawdzają się w małych przestrzeniach, rozjaśniając...
Co myślicie o kobiecym stylu zarząd…
Kobiety w roli menedżerek zarządzają podmiotami w inny sposób niż płeć przeciwna, gdyż częściej...
Nadpotliwość
Podstawowym sposobem na nadpotliwość jest odpowiednia higiena ciała. Częstotliwość kąpieli należy dostosować do swojej...
Bielizna
Bielizna jest potrzebna każdej kobiecie by dać jej uczucie komfortu w każdej sytuacji, podkreślić...