Skóra, w której żyję - recenzja. Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet! Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Skóra, w której żyję – recenzja

19 września 2011, dodał: swojciechowska
Artykuł zewnętrzny

Najnowszy film Pedro Almodóvara to pierwszy obraz reżysera oparty nie ma jego autorskim scenariuszu, lecz na fabule powieściowej. Po raz pierwszy w swojej karierze twórca „Wszystko o mojej matce” sięgnął po materiał literacki i przygotował scenariusz na podstawie powieści „Tarantula” Thierry’ego Jonqueta, francuskiego pisarza specjalizującego się w literaturze noir i kryminałach.

Pedro Almodóvar, posiadający wyrazisty, autorski styl reżyserii, jest jednym z najbardziej znanych hiszpańskich reżyserów. Jego filmy to najczęściej melodramatyczne, pełne nieprawdopodobnych sytuacji historie, z elementami czarnego humoru, swobodnie wplatające w fabułę wątki homoseksualne. Bohaterami często były osoby pochodzące z marginesu społecznego: prostytutki, transwestyci, kryminaliści. Kicz był jego znakiem szczególnym, ale mimo to został doceniony na świecie. Almodóvar jest zdobywcą ponad 90 prestiżowych nagród filmowych, w tym dwóch Oscarów.

„Tarantula”, czyli literacki pierwowzór „Skóry, w której żyję” to historia chirurga plastycznego, który jest dziwnie zafascynowany przepiękną Ewą. Kobieta jest znana w kręgu znajomych lekarza, lecz nikt nie wie, jak znalazła się w życiu doktora. Ich związek to studium bólu, perwersji, nienawiści i zemsty. Wszyscy, którzy zanim wybiorą się do kina woleliby przeczytać książkę, mają dobrą okazję. Na początku września nakładem wydawnictwa Prószyński i Spółka ukazała się książka Jonqueta.

Almodóvar dosyć luźno opiera się na powieści Jonqueta. Zmienił nieco fabułę dla swoich potrzeb, a także imiona bohaterów. W roli chirurga wystąpił Antonio Banderas, który wrócił na plan hiszpańskiego twórcy po ponad dwudziestu latach.

„Skórę, w której żyję” bardzo dobrze się ogląda, fabuła nie nudzi i nie rozczarowuje. Na koniec film otwiera się na wiele interpretacji – etycznych, społecznych, genderowych. Polecam ten film przede wszystkim osobom, które znają i lubią twórczość Almodóvara.






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...