Skandaliczna reklama depilacji?

25 lipca 2011, dodał: Redakcja
Co nowego, kotku?” – brzmi pytanie na plakacie z panią i włochatym pupilkiem między nogami. Ten nietypowy duet w dwuznacznej pozycji reklamuje nic innego jak woskowanie okolic intymnych. Miało być estetycznie, miało być charytatywnie, a nie obeszło się bez skandalu…

Kampania ulotkowa i plakatowa przeprowadzona u progu lata na przedmieściach Gold Coast (południowo-wschodnie Queensland) przez salon kosmetyczny Recreate Yourself oburzyła Australijskie Lobby Chrześcijańskie (fot. 1 od lewej). „W telewizji takich rzeczy nie można reklamować w czasie, kiedy przed ekranami są dzieci. Okazuje się jednak, że przestrzeń publiczną wolno wypełniać pełnymi seksualnych sugestii przekazami, które uprzedmiotawiają kobiety” – stwierdził Lyle Shelton z tej organizacji. Kociak (ang. pussycat) to wszak nie tylko słodki czworonóg, ale i określenie kobiety.
„Ta mała reklama [30 tys. plakatów – przyp. red.] przyniosła nam większy rozgłos w ciągu 24 godzin, niż mieliśmy od początku kampanii” – cieszy się jednak Brooke Whitney, szefowa ds. marketingu Animal Welfare League. Reprezentowana przez nią organizacja otrzyma po dolarze z każdego wykonanego we wspomnianym salonie zabiegu woskowania.
A kreacja, która wywołała takie poruszenie, to tylko nieco odświeżona (i ubrana) wersja reklamy z Singapuru sprzed dwóch lat (fot. 2). Cel był podobny: zaprosić kobiety do wyboru intymnych fryzur oraz wsparcia organizacji zajmującej się zwierzętami – wówczas była to Cat Welfare Society. „Ludzie chyba zgubili sens całej sprawy – zbieramy pieniądze na szczytny cel i to się liczy” – komentuje jeden z właścicieli Recreate Yourself, James Patten. Twierdzi on z przekonaniem, że plakat przykuwa uwagę, ale nie jest obraźliwy. W każdym razie piętnaście pracownic firmy, zapytanych o zdanie przed ekspozycją reklamy, nie wyraziło oburzenia.
Kot jest od lat niemal obowiązkowym „rekwizytem” w reklamach produktów i usług związanych z depilacją – oczywiście ze względu na wieloznaczność słowa pussy w języku angielskim. Marketerzy eksploatują tę grę do upadłego. Był już zatem między innymi imponujący łaciaty okaz w starej reklamie amerykańskiego studia Laser Cosmetica, przygotowanej przez agencję Night…… i nieco szokujące wyglądem koty sfinksy na plakatach plastrów do depilacji Nad’s.
U nas koty nie są tak chętnie wciągane przez marketerów w skandalizujące przedsięwzięcia. Mniej spokoju mają bobry. Te – również golone – wywołały równie duże zainteresowanie, co i niesmak np. w tegorocznej reklamie konkursu portalu LatoStudenta.pl. Trzy lata temu rozgłos zyskała także impreza na Akademii Pedagogicznej (dziś Uniwersytet Pedagogiczny) w Krakowie, pod nazwą „Wybory najmilszej studentki AP”. Zapraszał na nie plakat z bobrem, który na pyszczku miał piankę do golenia, a w łapie – maszynkę. Ilustracji towarzyszyło hasło: „Nie musisz golić bobra – przecież liczy się wnętrze”.
Bobrom nic w Polsce nie grozi – są pod ochroną. Gorzej z reklamodawcami – na całym świecie. A co z pingwinkami???

Tekst za: www.marketing-news.pl

Zobacz również:

  1. Jak wpływa na ciebie reklama?
  2. Ostrzeżenia obrazkowe na paczkach papierosów
  3. Polscy celebryci w reklamach
  4. Cała prawda o kobietach z reklam


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz

Rozwiąż poprawnie równanie: *


Aleja handlowa

Sukienka wyszczuplająca sylwetkę
Błękitna sukienka ze sklepu Thecovershop.pl
Cena:
170 zł
Piżama chłopięca marki KANZ
Bawełniana, miła w dotyku piżama dla chłopca na wiosenne i letnie noce
Cena:
39,90 zł
Gorset mocno wyszczuplający talię, brzuch
Kkształtuje talię, górne i dolne partie brzucha
Cena:
31 zł
Naturalna Witamina C - Colyfine.com
(ekstrakt z rokitnika) + Imbir + Kurkuma + Echinacea
Cena:
59,99 zł
Naturalne płatki mydlane do prania Enklare NumberOne
Delikatne dla skóry, wykonane na bazie mydła naturalnego Enklare
Cena:
17,90 zł
Forever Fields of Green
Zielone źdźbła młodych zbóż, pszenicy i jęczmienia oraz lucerny
Cena:
54,40 zł

FORUM - bieżące dyskusje

Łysienie u kobiet - fakty i mity
W sieci znajdziecie dużo porad i specyfików , pomagających na łysienie. Najbardziej zaciekawiły...
Problemy ze snem
Problemy ze snem przede wszystkim mogą być wywołane psychiką lub nieodpowiednim sposobem spania. Najpierw...
szpital prywatny Warszawa
Cześć, czy może ktoś z was korzystał z jakiegoś szpitala prywatnego w Wawie?...
Osłabienie organizmu, blada cera i …
Według mnie to jest braka żelaza w organizmie. Moja Ala też źle wyglądała,...
facebook