Rozwój dziecka w II trymestrze ciąży | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Rozwój dziecka w II trymestrze ciąży

19 listopada 2015, dodał: Daria_91
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

71554102

Zakończyliśmy szczęśliwie I trymestr ciąży. Nasze dziecko ma w pełni rozwinięty mózg oraz układ nerwowy. Ma ukształtowane rączki i nóżki oraz poszczególne elementy twarzy. Wykształciły się mu również struny głosowe, dzięki czemu czasami niektóre dzieci mogą cichutko płakać. Nasze dziecko ma około 61 mm długości i waży około 14 gram. U mamy pierwsze ciążowe objawy, takie jak nudności i wymioty, powinny ustać. Poszerzyły nam się biodra i nogi. Nasze piersi są bardzo wrażliwe na dotyk, a sutki pociemniały.

Co dzieje się z dzieckiem w II trymestrze ciąży? Zapraszam do lektury poniżej.

W czternastym tygodniu ciąży mięśnie u dziecka cały czas intensywnie się rozwijają i stają się coraz sprawniejsze. Mama wkrótce zacznie odczuwać pierwsze ruchy płodu. Płód ma około 80-93 mm długości i waży około 25 gram.
Mogą pojawiać się pierwsze rozstępy, szczególnie na brzuchu, piersiach, udach, i pośladkach, dlatego ważne jest, aby jak najwcześniej zacząć stosować kosmetyki, które nawilżą Twoją skórę, dzięki czemu unikniesz dużych rozstępów. W tym okresie kobieta również powinna zaczyna nosić ubrania ciążowe lub po prostu luźniejsze niż dotąd. Jeśli na skórę z tendencjami do znamion, to w tym czasie mogą zacząć pojawiać się nowe znamiona, a te, które już są, będą się powiększać.

W piętnastym tygodniu płód ma rozwinięte kubki smakowe na tyle, że mógłby rozróżnić smak posiłków mamy. W tym czasie mogą pojawiać się zachcianki, a smaki i zapachy niektórych potraw mogą nam zbrzydnąć. Dziecko ma około 93 – 103 mm długości i waży około 50 gram. Ciało dziecka zaczynają pokrywać drobniutkie włoski. U mamy macica stale się powiększa i obecnie sięga około 8 cm powyżej spojenia łonowego.

W szesnastym tygodniu u dziecka pojawiają się brwi, rzęsy, oraz delikatne włoski na głowie. Dziecko potrafi już chwytać się rączkami, silnie kopnąć, czy koziołkować. Dziecko ma około 108 – 116 mm długości i waży prawie 80 gram. Niektóre mamy w tym tygodniu zaczynają wyczuwać pierwsze wyraźne ruchy płodu – te, dla których jest to pierwsza ciąża, na początku mogą mieć trudności z rozróżnieniem ruchów dziecka od innych dolegliwości zachodzących w ich organizmie, ale z biegiem czasu na pewno dojdą do wprawy. Dla ułatwienia – gdy poczujesz potencjalny ruch dziecka – przyłóż rękę do brzucha nad spojenie łonowe.
thienthannho_31032014_1
W siedemnastym tygodniu dziecko ma około 110 – 120 mm długości, i waży około 100 gram. Teraz waga płodu ulega podwojeniu w ciągu 2 kolejnych tygodni.

W osiemnastym tygodniu dziecko nadal mruży zakryte powiekami oczka, ale zaczyna otwierać usta. Cały czas zwiększa się ilość włosów na całym jego ciele. Dziecko ma około 12,5 – 14 cm. długości i waży około 150 gram. U mamy mogą zacząć pojawiać się bóle krzyża.

W dziewiętnastym tygodniu dziecko ma około 13 – 15 cm długości. Waży około 200 gram. U mam mogą pojawiać się zawroty głowy.

W dwudziestym tygodniu dziecko zaczyna słyszeć i potrafi rozpoznać już głos mamy – mówienie do brzuszka czy puszczanie muzyki podczas odpoczynku na pewno bardzo dobrze wpłyną na rozwój maluszka. Podczas badania USG widoczne są już narządy płciowe, i przy odrobinie szczęścia już możesz się dowiedzieć, czy będziesz miała chłopczyka czy dziewczynkę (ale jeśli wybierzesz klinikę z prehistorycznym sprzętem, nie jest w 100% pewne, że lekarz właściwie ustali płeć). Pojawiają się paznokcie u rąk i nóg. Dziecko ma około 14 -16 cm długości i waży około 250 gram.
Mamo, jesteś już w połowie drogi – jeszcze trochę cierpliwości i już będziesz mogła przytulić swoje maleństwo. Zaczyna swędzieć skóra na brzuchu – pamiętaj o nawilżaniu brzucha odpowiednimi kosmetykami, aby nie pojawiły się niechciane rozstępy. W tym tygodniu każda mama wyraźnie odczuwa ruchy swojego dziecka.

W dwudziestym pierwszym tygodniu dziecko ma około 18 cm i waży około 300 gram.
Mamie mogą nieco puchnąć nogi, szczególnie obrzęki pojawiają się wokół kostek.

W dwudziestym drugim tygodniu dziecko ma około 19 cm i waży około 350 gram.
Mamie często będzie zmieniać się humor – płakanie bez powodu lub śmianie się z tylko nam znanych powodów będzie jak najbardziej normalne. Zmienność nastroju jest wynikiem gry hormonów.

W dwudziestym trzecim tygodniu dziecko ma około 20 cm długości i waży około 455 gram.

Zobacz również:

Rozwój dziecka w III trymestrze ciąży

Masaż prenatalny

Przyszła mama a seks

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Szkło w domu, jak to u Was wygląda?…
Tak, ja już widzę jak kryształki szkła rozsypują się u mnie na podłodze. Zwłaszcza...
Torba podróżna czy walizka na kółka…
Najczęściej korzystam z walizek, bo przy cięższym bagażu nie trzeba się wysilać nosząc...
Maskowanie koloru licówkami
Tylko że teraz mnóstwo osób je nosi i oswajamy się z tym widokiem,...
Kosmetyki do pielęgnacji miejsc int…
Polubiłam się z szarym mydłem gdy zaczęły mi dokuczać ciągłe wysypki. Takiego perfumowanego nie...