Rozwiewamy mity wokół komórek macierzystych | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Rozwiewamy mity wokół komórek macierzystych

30 lipca 2015, dodał: Ola Przegorzalska
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Komórki macierzyste – to ostatnio bardzo modne hasło. Widnieje na opakowaniach kremów, czytamy o zabiegach medycyny estetycznej z ich wykorzystaniem. Ale wciąż niewiele osób wie, czym tak naprawdę są komórki macierzyste? W jaki sposób się je pozyskuje? Czy dzięki nim wyleczymy najcięższe choroby? A może odzyskamy utraconą młodość?

Komórki macierzyste są "motorem" całego organizmu / fot. Fotolia

Komórki macierzyste są „motorem” całego organizmu / fot. Fotolia

Jako dzieci i dorośli posiadamy w swoim organizmie tysiące różnych typów komórek odpowiedzialnych za przeróżne czynności, np. przewodzenie sygnałów nerwowych, bicie serca, pracę mózgu. Jedynie ok. 8% z nich stanowią aktywne komórki macierzyste. Ich dokładna ilość jest poniekąd uzależniona od trybu życia, jaki prowadzimy, wieku (z biegiem lat ilość komórek macierzystych maleje), diety oraz aktywności fizycznej. Np. sportowcy, ze względu na ciągły wysiłek, posiadają ich znacznie więcej od przeciętnego człowieka.

Komórki macierzyste są „motorem” całego organizmu. Mają duże jądro komórkowe, dużo materiału genetycznego i mało cytoplazmy. Od „zwykłych” komórek odróżnia je zdolność do nieograniczonej ilości podziałów oraz umiejętność ciągłego odnawiania się (większość komórek dzieli się pewną ilość razy, po czym umiera i jest zastępowana przez nowe komórki). Zdolności te pozwalają komórce macierzystej różnicować się, a więc odtwarzać i regenerować zużyte komórki różnych tkanek, np. komórki macierzyste skóry mogą tworzyć świeże komórki odpowiedzialne za pigmentację.

Z jednej strony komórki macierzyste są więc uważane za ogromną nadzieję medycyny i kosmetologii. Z drugiej strony istnieją obawy związane ze sposobami ich pozyskiwania oraz wykorzystywania. Wokół tematu zdążyło narosnąć wiele kontrowersji i mitów. Co jest prawdą, a co fałszem?

Mit 1: zabiegi z użyciem komórek macierzystych są w fazie eksperymentu

Komórki macierzyste mogą mieć wiele zastosowań. Wciąż prowadzone są badania nad wykorzystaniem ich w leczeniu różnych chorób. Generalnie można powiedzieć, że badania idą dwoma głównymi torami: w kierunku terapii leczących, regenerujących oraz w kierunku medycyny estetycznej.

– Jest to wciąż nowy temat, ale nie aż tak, by mówić o terapiach eksperymentalnych. Na świecie pracuje się z komórkami macierzystymi od 10 lat – mówi dr Urszula Brumer z warszawskiej kliniki Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości. – Udowodniono już m.in., że terapia z użyciem komórek macierzystych skutecznie odmładza, usuwa blizny, regeneruje stawy, odbudowuje mięśnie, a nawet leczy cukrzycę.

Mit 2: komórka macierzysta nie wie w co ma się zamienić

Komórki macierzyste dzielą się nieskończoną ilość razy, a nowopowstałe komórki są świeże. Następuje ewidentny proces cofnięcia czasu, bez względu na to, czy chodzi o twarz, chrząstki, czy o odbudowę stawu. Skąd jednak komórki wiedzą, w co mają się zamienić?

– Wiedzą to, ponieważ wysyłają i odbierają informację. Jeżeli podczas zabiegu podamy w określone miejsce komórki macierzyste, one same rozpoznają środowisko. Komórki macierzyste mają właściwość tropizmu, czyli odbierania bodźców, rozpoznawania problemu oraz regenerowania miejsc uszkodzonych. Niejako „wiedzą gdzie są i co się wokół nich dzieje” i tylko „czekają” na sygnał od organizmu, w co mają się przekształcić – wyjaśnia dr Brumer.

Mit 3: komórki macierzyste pozyskuje się w sposób nieetyczny

Komórki macierzyste można podzielić na kilka grup. Należą do nich komórki embrionalne, płodowe i dorosłe. O ile sposób pozyskiwania pierwszej i drugiej grupy może budzić kontrowersje, o tyle komórki macierzyste dorosłe pozyskiwane są bezpośrednio z naszego własnego organizmu za pomocą specjalnego urządzenia w wyspecjalizowanych gabinetach medycyny estetycznej. Najwięcej tych komórek znajduje się w krwi obwodowej oraz w tkance tłuszczowej.

Mit 4: komórki macierzyste zawarte w kremach nie różnią się od komórek macierzystych wykorzystywanych w zabiegach medycyny estetycznej

Do produkcji kremów wykorzystywane są jedynie komórki macierzyste roślinne, a ostatnio komórki macierzyste MIC-1 pozyskiwane są z… poroża jelenia. Komórki macierzyste roślinne występują w korzeniach, liściach i łodygach. Jako składniki kremów są pobierane biotechnologicznie za pomocą uszkodzenia rośliny. A czy działają na ludzki organizm? Zdaniem dr Urszuli Brumer nie działają, ponieważ żeby oddziaływały musiałaby być zachowana zgodność gatunkowa. Działają natomiast – i są skuteczne zarówno w terapiach regeneracyjnych, jak i odmładzających – komórki macierzyste dorosłe pozyskiwane z naszego własnego organizmu (np. z krwi), a następnie wykorzystywane za pomocą iniekcji podczas zabiegów autologicznych w wyspecjalizowanych gabinetach medycyny estetycznej.

Mit 5: zabiegi medycyny estetycznej z użyciem komórek macierzystych są niebezpieczne

Zabieg odmładzający z użyciem naszych własnych komórek macierzystych jest całkowicie bezpieczny, sterylny i kontrolowany, polecany szczególnie alergikom. Wykorzystuje najnowszą technologię oraz autorską metodę, dlatego wymaga nieco czasu, ok. 3- 4 godziny. Z jednej strony silnie odżywia skórę, rozjaśnia, i likwiduje przebarwienia, a z drugiej regeneruje tkanki skóry, czyli odbudowuje jej rusztowanie. W efekcie cofamy upływ czasu na naszej twarzy o jakieś 10-15 lat.

—————————————————————

Dr Urszula Brumer-fot Anna Ciupryk

Dr Urszula Brumer – lekarz medycyny estetycznej, autorka bloga www.urszulabrumer.pl oraz wielu artykułów prasowych dot. medycyny estetycznej. Właścicielka kliniki specjalizującej się w zakresie zabiegów preparatami autologicznymi „Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości” – www.drbrumer.pl. To pierwsza w Polsce klinika stosująca własne komórki pacjenta do leczenia m.in. blizn.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jak radzić sobie ze smutkiem?
Ja zajadam smutki słodkościami, na szczęście nie zdarzają się często :)
Kalendarz adwentowy
Fajny pomysł, można zamieścić w nim swoje ulubione cukierki :)
Wiek mentalny
To monotonia każdego dnia przeżywanego podobnie to powoduje, trzeba byłoby coś zmienić...
Uczulenie po goleniu.
Ja stosuję taki jakby papier ścierny, oczywiście bardzo delikatny, który wyciera włoski...