Rola witamin w rozwoju noworodka | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Rola witamin w rozwoju noworodka

12 lipca 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Witaminy są niezbędne dla prawidłowego rozwoju noworodka. Szczególnie ważne są witaminy z grupy B, kwas foliowy oraz witaminy D i K. Witamina D dla noworodka jest konieczna do prawidłowego rozwoju kości, witamina K pełni rolę w rozwoju i funkcjonowaniu układu krwiotwórczego, zaś witaminy z grupy B i kwas foliowy są odpowiedzialne za prawidłowy rozwój układu nerwowego. Z tego względu trzeba dbać, by dziecko otrzymywało odpowiednią ilość witamin dziennie.

Rola witamin w rozwoju dziecka

Witaminy D i K biorą udział w tworzeniu zasobów wapnia i fosforu, które są konieczne do budowy kości i zębów. Witamina K dodatkowo jest odpowiedzialna za właściwy czas krzepnięcia krwi. Z tego względu należy zadbać, by dziecko otrzymywało odpowiednią ilość witamin D i K – wczesne dzieciństwo to kluczowy czas dla formowania się układu kostnego, w tym czasie też pojawiają się pierwsze mleczne zęby. Niedobór witamin D i K może prowadzić do poważnych i zdecydowanie niekorzystnych zmian w organizmie dziecka. Szczególnie ważna jest witamina D – bez niej niemożliwy jest prawidłowy wzrost. Tę witaminę w naszej szerokości geograficznej należy suplementować.

Witamina D dla noworodka

Witamina D dla noworodka jest niezbędna, by mógł się prawidłowo rozwijać. Niemowlęta do ukończenia 6. miesiąca życia powinny otrzymywać 10 μg (400 IU) witaminy D dziennie. Starsze niemowlęta oraz dzieci powinny otrzymywać 10–15 μg (400–600 UI) witaminy D dziennie.

Witamina D powstaje głównie w skórze w wyniku działania na nią promieni słonecznych. Z tego względu warto jest spacerować z dzieckiem na świeżym powietrzu, unikając jednak bezpośredniego wystawiania jego delikatnej skóry na promienie UV. W polskim klimacie ekspozycja na słońce nie jest jednak zazwyczaj wystarczająca i witaminę D należy suplementować. Mamy karmiące piersią powinny codziennie przyjmować dawkę 1500–2000 UI witaminy D, tak by jej zapas dostarczany był dziecku wraz z mlekiem.

Witamina D znajduje się też naturalnie w produktach żywnościowych takich jak tłuste ryby morskie, jaja i mięso, a także w nabiale, płatkach śniadaniowych i margarynie. Karmiąca mama powinna zadbać o zdrową i zróżnicowaną dietę, aby jej pokarm był wartościowy.

W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym należy ustalić z lekarzem pediatrą konieczność i zasadność podawania im dodatkowej dawki witaminy D. Witamina D dla noworodka jest niezbędna, jednak nie należy jej przedawkować.

Witamina K dla noworodka

Witamina K zazwyczaj wymaga suplementacji, ponieważ jej ilość w kobiecym mleku nie jest wystarczająca do pokrycia dziennego zapotrzebowania na nią dziecka. Noworodki po urodzeniu otrzymują w szpitalu jednorazową dawkę witaminy K, następnie należy podawać ją profilaktycznie przez okres od 2 tygodni do 3 miesięcy w dawce 25 μg dziennie.

Witamina D dla noworodka karmionego mlekiem modyfikowanym

Mleko modyfikowane przeznaczone dla niemowląt zawiera odpowiednią dawkę witaminy D zabezpieczającą dzienne potrzeby dziecka. Teoretycznie zatem dzieci karmione mlekiem modyfikowanym nie potrzebują podawania jej dodatkowych dawek.

Każdy przypadek jest jednak inny i niektóre dzieci mogą wymagać wyższych dawek witamin D, podawanych czasowo lub stale.

Każdorazowo podanie dziecku karmionemu mlekiem modyfikowanym dodatkowej dawki witaminy D (podobnie jest z witaminą K) wymaga konsultacji z lekarzem pediatrą, który oceni zasadność takiego działania i ustali dawkę. Należy pamiętać, że zarówno niedobór tych witamin, jak i ich nadmiar mogą mieć niekorzystne skutki dla rozwoju i zdrowia dziecka.

Bibliografia

Normy żywienia człowieka w populacji polskiej – nowelizacja, red. M. Jarosz. Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2012.

Płudowski P., Standardy Medyczne, Pediatria, 2013.

Zalecenia Zespołu Ekspertów dotyczące profilaktyki niedoboru witaminy D u noworodków i niemowląt, Ministerstwo Zdrowia.

Zalecenia Zespołu Ekspertów dotyczące profilaktyki krwawienia z niedoboru witaminy K u noworodków i niemowląt, Ministerstwo Zdrowia.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz