Rehabilitacja pocovidowa – jak wrócić do zdrowia po przebytym Covid-19?

28 października 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Epidemia koronawirusa, mimo iż ma wielu sceptyków, doprowadziła u licznych osób do ciężkich powikłań i ogólnego pogorszenia się stanu zdrowia. Powrócenie do pełni sił, a nawet do normalnego funkcjonowania możliwe jest dzięki odpowiednio dobranej do potrzeb pacjenta rehabilitacji. Zabiegi wyraźnie poprawią sprawność, samopoczucie i ogólny stan zdrowia.

maseczka

COVID-19 – najczęstsze powikłania po przebytej chorobie

COVID-19, szczególnie przy ciężkim przebiegu prowadził do pojawiania się licznych powikłań u pacjentów. Nadal ciężko nam jednoznacznie wskazywać wszystkie powikłania związane z tą chorobą, gdyż pozostaje ona nowością i ciągle jest badana. Jednak na podstawie zebranych dotychczas danych lekarze i inni specjaliści wskazują powikłania, które pojawiają się u pacjentów covidowych zdecydowanie najczęściej. Zaliczamy do nich:

  • długotrwałe zmęczenie, które bywa porównywane do zespołu chronicznego zmęczenia,
  • problemy sercowo-naczyniowe – w tej grupie pacjenci wskazują, że pojawia się u nich szybsze i nierówne bicie serca oraz bóle w klatce piersiowej,
  • duszności wysiłkowe – to powikłanie często eksponujące się u ozdrowieńców, uwidacznia się w czasie dowolnego wysiłku fizycznego,
  • „mgła mózgowa” – określenia tego używa się, aby określić skutki uboczne choroby, takie jak skłonność do zapominania, problemy z koncentracją i skupieniem przez dłuższy czas, trudności komunikacyjne i z orientacją. Nie jest to jednak medyczne określenie,
  • powikłania neurologiczne – coraz częściej wskazuje się ich występowanie. Występuje splątanie, majaczenie, parestezje – kłucie, mrowienie, drętwienie, pieczenie czy uczucie chłodu, których nie powoduje nic z zewnątrz.

Rehabilitacja po COVID-19 – wskazania

Wskazania do rehabilitacji po COVID-19 są sprawą bardzo indywidualną. Przede wszystkim jest ona konieczna u pacjentów, u których pojawiły się problemy z ograniczoną wydolnością oddechową oraz jeśli doszło do spadku wydolności układu krążenia. Jej zadaniem jest jednak również poprawienie wydolności wysiłkowej i siły mięśniowej oraz przywrócenie ogólnej sprawności fizycznej.

Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?

Zależnie od dolegliwości występujących w pacjenta dobierane są odpowiednie zabiegi. Standardem są ćwiczenia oddechowo-lecznicze. Zwykle niezbędna jest konsultacja z fizjoterapeutą lub lekarzem, którzy dobiorą odpowiednie zabiegi z zakresu fizjoterapii, hydroterapii czy kinezyterapii. W połączeniu z wypoczynkiem i relaksem mają one pomóc pacjentowi wrócić do pełni sił i normalnego życia zawodowego czy społecznego.

Rehabilitacja pocovidowa w Cieplicach

Cieplice mają status uzdrowiska, w związku z czym pacjenci mają możliwość korzystania z kuracji z tężni cieplickiej, a w Hotelu Cieplice dodatkowo odpoczynku w strefie MEDI oraz SPA. Profesjonalna opieka, odpowiednio dobrane zabiegi i wyjątkowy klimat sprawiają, że zdecydowanie łatwiej wrócić do pełni sił i odpowiedniej wydolności oddechowej i krążeniowej, bo przebyciu tej ciężkiej choroby. Mimo iż najczęściej powikłania pojawiają się u osób, które ciężko przeszły chorobę, to nie są wykluczone u tych, u których była ona bezobjawowa. Wszyscy powinniśmy więc na siebie uważać i w razie konieczności zdecydować się na odpowiednią rehabilitację dla zdrowia.

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Starzejący się pies
Starsze psy często mają problemy ze wzrokiem, warto dbać o ich dietę żeby dłużej...
Do czego pasują zielone buty?
Do brązów i czerni zdecydowanie!
Dania z pestkami
Ja mielę pestki i dodaję do panierki np. smażąc ryby...
Nietypowe dania na święta
U mnie zawsze się piecze mazurki, bo je bardzo lubimy i nie ograniczamy...