Recepta na marihuanę – jak ją uzyskać i co warto wiedzieć?
W Polsce coraz więcej osób z chorobami przewlekłymi szuka alternatywnych metod leczenia. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest medyczna marihuana. Jakie choroby kwalifikują się do uzyskania recepty na konopie lecznicze? Kto może przepisać receptę oraz jak przebiega procedura jej uzyskania krok po kroku? Przeczytaj artykuł i dowiedz się najważniejszych informacji o terapii medyczną marihuaną.
Jakie choroby kwalifikują się do uzyskania recepty na medyczną marihuanę?
Terapia medyczną marihuaną sprawdza się w leczeniu wielu dolegliwości i chorób, nawet tych ciężkich i przewlekłych. Zawarte w konopiach kannabinoidy skutecznie łagodzą ból, stan zapalny, wzmożone napięcie mięśni, drgawki, objawy lękowe i depresyjne.
Leczniczą marihuanę można stosować w takich chorobach jak:
- przewlekły ból,
- fibromialgia,
- astma,
- jaskra,
- otyłość,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- stwardnienie rozsiane,
- borelioza,
- choroba Parkinsona,
- choroba Alzheimera,
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- choroba Leśniowskiego-Crohna,
- atopowe zapalenie skóry,
- łuszczyca,
- refluks,
- dyskinezy,
- migrena,
- depresja,
- zaburzenia lękowe,
- bezsenność,
- zespół stresu pourazowego.
Lista chorób, w której można wykorzystać marihuanę medyczną stale rośnie. Dlatego ostateczną decyzję o rozpoczęciu terapii konopnej zawsze podejmuje doświadczony lekarz, który posiada odpowiednią wiedzę na temat tego, jak działają konopie lecznicze.
Medyczna marihuana – procedura uzyskania recepty
Aby dostać receptę na marihuanę leczniczą, należy zgłosić się do kliniki zajmującej się terapią konopną i umówić na wizytę z lekarzem. Można zrobić to na dwa sposoby – osobiście lub online.
W przypadku wizyty online, pierwszym krokiem jest rejestracja na stronie internetowej kliniki i wypełnienie formularza, który umożliwi utworzenie konta pacjenta. Do uzupełnienia wszystkich informacji warto przygotować dowód i pełną dokumentację medyczną.
Następnie należy poczekać na aktywowanie konta pacjenta, co jest jednoznaczne z możliwością wybrania lekarza i umówienia wizyty, która również odbędzie się stacjonarnie lub online.
Na pierwszej wizycie lekarz przeprowadzi dokładny wywiad i zapozna się z dokumentacją medyczną, co pozwoli mu podjąć ostateczną decyzję, czy wystawić receptę na medyczną marihuanę, czy też nie.
W niektórych sytuacjach można nie otrzymać recepty na marihuanę medyczną na pierwszej wizycie, np. jeśli stosowane są leki lub suplementy diety wchodzące w interakcje z konopiami.
Gdzie można kupić medyczną marihuanę na receptę w Polsce?
Jeśli już uzyskaliśmy receptę na medyczną marihuanę, to gdzie możemy ją kupić? W Polsce marihuana lecznicza dostępna jest w wielu aptekach. Najwięcej punktów, w których możemy zrealizować receptę na konopie medyczne znajduje się w dużych miastach.
Jeśli w danej aptece nie ma na stanie medycznej marihuany, to farmaceuta ma obowiązek ją zamówić dla pacjenta, co zwykle zajmuje około 2-3 dni robocze. Można również sprawdzić w internecie dostępność leków na bazie konopi w aptekach, a następnie zadzwonić do jednej z nich i zarezerwować.
Marihuana lecznicza – co warto wiedzieć o jej legalnym użytkowaniu?
Legalne użytkowanie marihuany na receptę jest możliwe w Polsce od 2017 roku. Warto jednak pamiętać, że nie oznacza to swobodnego korzystania z tej substancji. Osoby posiadające receptę muszą przestrzegać określonych zasad i ograniczeń, aby uniknąć konsekwencji prawnych.
Podczas terapii medyczną marihuaną należy pamiętać, że susz należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu i chronić go od światła oraz dzieci. Istotne jest również posiadanie odpowiednich dokumentów potwierdzających, że jest się pacjentem korzystającym z medycznej marihuany.
Do dokumentów, które warto mieć razem z suszem należą:
- kopia recepty na medyczną marihuanę,
- imienna faktura jej zakupu,
- zaświadczenie o odbywaniu terapii medyczną marihuaną.
Jakie są skutki uboczne stosowania marihuany w celach medycznych?
Stosowanie marihuany w celach medycznych może przynieść wiele korzyści, ale jak każdy lek, może również powodować skutki uboczne. Wśród najczęstszych działań niepożądanych można wymienić: suchość w ustach, zawroty głowy, nudności oraz problemy z pamięcią i koncentracją.
Palenie marihuany może również prowadzić do podrażnienia dróg oddechowych i zwiększyć ryzyko wystąpienia infekcji układu oddechowego, dlatego zalecaną formą jej stosowania jest waporyzacja. Jednak większość pacjentów stosujących medyczną marihuanę zgłasza tylko niewielkie lub żadne skutki uboczne.