Przygotowanie i regeneracja po treningu. Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet! Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Przygotowanie i regeneracja po treningu

21 stycznia 2019, dodał: media
Artykuł zewnętrzny

Aktywność fizyczna to podstawa zdrowego trybu życia. Dzięki rozpowszechnianiu sportu i powstawaniu nowych dyscyplin, coraz częściej decydujemy się na aktywne formy spędzania wolnego czasu. Należy jednak pamiętać o tym, że w przypadku ludzi zajmujących się amatorsko  sportem i zawodowców, w planach treningowych należy uwzględnić odpowiednie przygotowanie organizmu do wysiłku fizycznego i późniejszą regenerację. Bez nich nie ma mowy o skutecznym treningu!

Przygotuj się!

Niezależnie od tego jaki rodzaj aktywności fizycznej preferujesz – jogging, sporty siłowe czy fitness, warto zastanowić się nad stworzeniem odpowiedniego planu treningowego, dostosowanego do twoich umiejętności i warunków fizycznych. – Rozpoczęcie regularnych treningów mogłaby poprzedzać wizyta u fizjoterapeuty. Będzie on w stanie odpowiednio ocenić układ narządu ruchu oraz pomoże wybrać odpowiednie formy aktywności – mówi mgr Hubert Wrzosek, fizjoterapeuta z Centrum Rehabilitacji WSR Med. – Często trafiają do nas na pacjenci z poważnymi kontuzjami, którzy wcześniej nie ćwiczyli i zaniedbali okres przygotowawczy np. przed sezonem narciarskim lub pacjenci którzy na co dzień nie korzystają z porady profesjonalnego trenera i nieodpowiednio wykonują ćwiczenia.

Fizjoterapeuta pokaże ci, w jaki sposób odpowiednio wykonywać wysiłek fizyczny, aby nie zrobić sobie krzywdy. W przypadku osób zaawansowanych, regularnie uprawiających sport, współpraca z fizjoterapeutą jest szczególnie ważna ze względu na duże obciążenie organizmu. Mikrourazy powstające podczas ciężkiego wysiłku i mogą prowadzić do powstania poważnych kontuzji. – Wśród naszych pacjentów są amatorzy aktywnych form wypoczynku, ale także profesjonalni sportowcy. Od wielu miesięcy korzysta z naszej pomocy zawodnik MMA Tymoteusz Łopaczyk. Jego ostatnią walkę, 12 stycznia podczas 23 gali FEN, poprzedzały zabiegi z innowacyjnej koncepcji leczenia Indiba Activ z naszym zespołem fizjoterapeutów. Pomogły mu w zakresie regeneracji po treningowej i jak i podczas wcześniejszych kontuzji – dodaje mgr Hubert Wrzosek.

Objawy przetrenowania

Mięśnie, ścięgna i stawy podczas dużego wysiłku fizycznego są narażone na przeciążenia i mikrouszkodzenia, co powoduje dyskomfort i może prowadzić do dużych urazów narządu ruchu. Często bagatelizujemy te objawy i rezygnujemy z dodatkowych działań licząc, że „przejdzie samo”. Niestety zdarza się, że po pewnym czasie zaczynamy odczuwać np. bóle kolan lub stawów ramiennych nie tylko podczas uprawiania sportu, ale przy codziennych czynnościach.

– Zawsze zwracam szczególną uwagę pacjentom przed ignorowaniem dolegliwości odczuwanych po ćwiczeniach fizycznych. Nawet drobne urazy, nieleczone mogą przeistoczyć się w poważne schorzenia, które zostaną z nami na całe życie – ostrzega mgr Anna Zamielska, ekspert Centrum Rehabilitacji WSR Med. – Najlepiej regularnie odwiedzać specjalistę, który zdiagnozuje problem i pomoże go pokonać. Pamiętajmy, że zdrowie mamy tylko jedno.

Regeneracja – klucz do sukcesu!

Odpowiedni i skuteczny plan treningowy powinien przewidywać dużo czasu na regenerację. Nawet najsilniejszy organizm nie jest w stanie ćwiczyć bez przerwy i potrzebuje odpoczynku. Nie może on jednak ograniczać się wyłącznie do przeleżenia całego dnia na kanapie!
Regeneracja polega na przywróceniu zasobów energii, utraconych podczas wysiłku. Proces ten jest najbardziej skuteczny, gdy połączymy kilka najistotniejszych czynników dla odnowy organizmu. Pierwszy i najbardziej podstawowy z nich to sen, którego niedobór uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie. Kolejne, czyli zbilansowana dieta i odpowiedni poziom nawodnienia znacznie wpływają na szybkość regeneracji i powrotu do pełni sił.

Poza głównym planem treningowym warto pamiętać także o aktywność uzupełniającej. Może być to aktywny stretching, wizyta w saunie, masaże lub fizjoterapia. Dodatkowa aktywność regeneracyjna ma duży wpływ na proces odnowy biologicznej. – Wprowadzenie różnych form terapii pomaga w utrzymaniu równowagi i sprawności w ciele. W przypadku fizjoterapii mogą to być dodatkowe zabiegi regeneracji np. masaż relaksacyjny lub zabieg regeneracji Indiba Activ. Wszystkie te działania odpowiednio zastosowane prowadzą do przygotowania pacjenta lub sportowca w jego aktualnej fazie treningowej. Zastosowanie tego typu zabiegów również musi być odpowiednio dobrane i przemyślane. – mówi Mgr Dominik Czarski z Centrum Rehabilitacji WSR Med.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jak stawiać granice innym ludziom?
Niektórzy obawiają się, że sztywne ustalenie granic pozbawia szansy na bliską relację, ale...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Czego nie mówić będąc w związku? 1. Nie masz nic do gadania. Chodzi o wszystkie zdania ograniczające...
Jedzenie, które zmniejsza ryzyko ch…
Nowe badania opublikowane w czasopiśmie "BMC Medicine" przekonują, że jedząc orzechy zamiast jajek możemy...
Podwyżka renty socjalnej
Sejm zajmuje się projektem podwyżki renty socjalnej. Świadczenie ma wzrosnąć aż trzykrotnie! Dzięki...