Przesuszona skóra – porady specjalisty | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Przesuszona skóra – porady specjalisty

26 października 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Pytanie czytelnika do Kącika Porad: „Kilka dni temu ukończyłam 26 lat, od kilku tygodni doskwiera mi przesuszenie skóry. Mimo, że piję dużo wody i soków. W jaki sposób mogę sobie z tym radzić? Polecicie jakieś kosmetyki, zabiegi u kosmetyczki? Czy może to wiązać się z jakąś chorobą, np. chorą tarczycą?”

sucha

Odpowiada dr Roman Prończuk – dermatolog i lek. medycyny estetycznej; www.mediderm.com.pl

Przyczyny przesuszenia skóry mogą być bardzo różne, począwszy od typowych zaburzeń równowagi płaszcza hydrolipidowego po lecie, poprzez nieprzyjazne, przesuszone środowisko, nieświadome błędy w diecie, aż po choroby o podłożu hormonalnym, o których Pani wspomina, i alergie (tu proszę zwrócić uwagę, czy suchości nie towarzyszy zaczerwienienie i ogólne podrażnienie).
Bez względu na podłoże problemu, które na podstawie przesłanych informacji trudno mi ocenić, zwróciłbym większą uwagę na codzienną pielęgnację. Radzę zrezygnować z mydeł i innych agresywnych detergentów niszczących płaszcz hydrolipidowy skóry, zastępując je kosmetykami do skóry wrażliwej: to mogą być łagodne płyny micelarne, żele lub mleczka. Jeśli stosowała Pani w ostatnim okresie preparaty z wit. A lub kwasami owocowymi, to również proszę je na razie odstawić. Kremy na dzień i na noc dla skóry suchej, powinny zawierać w swoim składzie emolienty, takie jak: lipidy, gliceryna, wazelina, masła oraz NMF o działaniu silnie nawilżającym, a w przypadku skóry podrażnionej kojącym stan zapalny (np. Cicalfate); sugeruję zaopatrzyć się w kosmetyki apteczne z uwagi na ich bezpieczny, niepodrażniający skład.

Powodem suchej skóry w tym okresie może być również częstsze, niż latem przebywanie w zamkniętych, klimatyzowanych pomieszczeniach i, co za tym idzie, niedotlenienie skóry. Dlatego każdego dnia proszę postarać się spędzić co najmniej godzinę na świeżym powietrzu. Pisze Pani, że pije dużo płynów. Codzienna dawka powinna oscylować od 1,5 – 2 l., oczywiście z pominięciem kawy, która ma działanie dokładnie odwrotne.

Reasumując, na początek zalecam wprowadzenie do codziennej pielęgnacji kosmetyków dla skóry wrażliwej o działaniu intensywnie nawilżającym, uzupełnienie jej o domowe maseczki nawilżająco-kojące stosowane co najmniej raz w tygodniu (np. z rozgotowanego siemienia lnianego lub płatków owsianych – te drugie mogą też posłużyć do codziennego mycia), zredukowanie używek (kawa, alkohol, papierosy), włączenie doustnej suplementacji wit. A+E (3 x dziennie) oraz cynkiem (1 x dziennie), wzbogacenie diety w produkty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe (np. tłuste ryby, avocado), codzienne spacery na świeżym powietrzu (co najmniej 1h dziennie) i picie 2 l. wody.

Jeśli jednak to nie pomoże, proszę niezwłocznie udać się do dermatologa, który postawi właściwą diagnozę i zaleci odpowiednie postępowanie. Niewykluczone, że przyczyną jest nierównowaga hormonalna, np. niedoczynność tarczycy lub alergia.
Z zabiegami w gabinecie radziłbym wstrzymać się do momentu wyciszenia stanu skóry.

 

Masz pytanie? Zadaj je TUTAJ

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz