Progeria – dzieci w ciałach starców | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Progeria – dzieci w ciałach starców

13 października 2014, dodał: Adrianna Kaczuba
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Progeria (syndrom Hutchinsona-Gilforda), to niezwykle rzadka choroba genetyczna, która powoduje niezwykle szybkie starzenie się organizmu chorego, które zaczyna się już od wczesnego dzieciństwa.

640px-Hutchinson-Gilford_Progeria_Syndrome

Częstość wstępowania

Pierwszy przypadek progerii został opisany w 1886 roku, a od tamtego czasu odnotowano jeszcze 130 innych. Szacuje się, że progeria zdarza się u 1 dziecka na 8 milionów urodzeń. Obecnie na świecie żyje około 50 osób z syndromem Hutchinsona-Gilforda.

progeria

Objawy

Objawy choroby nie są widoczne w momencie urodzenia, jednak około 2 roku życia, dziecko przestaje przybierać na wadze, a jego ciało zmienia się w charakterystyczny sposób. Twarz chorego nabiera szczególnych cech- nos jest cienki, usta stają się wąskie, oczy i uszy zbyt duże w stosunku do całej twarzy. Objawy progerii obejmują także utratę włosów, widocznie cieńszą skórę, a także utratę podskórnej tkanki tłuszczowej. Choroba nie wpływa jednak na rozwój intelektualny czy motoryczny ( zakresie siedzenia, stania czy chodzenia).

Progeria wiąże się również z twardnieniem naczyń krwionośnych, co przyczynia się do znacznego zwiększenia ryzyka wystąpienia takich chorób jak atak serca czy udar, w bardzo młodym wieku.

Leczenie

Jak dotąd żadna ze znanych metod leczenia nie przyniosła efektów, dlatego osoby chore na progerię najczęściej umierają około 13 roku życia.

Przypadek Ashley Hegi

pobrane (1)cgy-ashley-hegi

Ashley Hegi to jedna z osób chorych na progerię. Postawiła sobie ona za życiowy cel nauczyć świat czegoś więcej o swojej rzadkiej chorobie. Ashley aktywnie pomagała w zdobywaniu wiedzy na temat progerii pojawiając się w licznych dokumentach i raportach na ten temat. Natomiast jej matka, Lori, prowadziła stronę internetową, która miała za zdanie ukazać ludziom trudną codzienność życia z progerią.

W wieku 14 lat, Ashley pokazała się w filmiku na YouTube, by przekazać wiadomość innym ludziom chorym na progerię; powiedziała wówczas:

„ Jeśli ktoś się na Ciebie gapi, nie pozwól by Cię to zmartwiło, ponieważ, być może, ta osoba nie wie nic o progerii. Możesz opowiedzieć takim ludziom o progerii. Może wtedy zrozumieją… Ale jeśli nie, to też w porządku. Jesteś jedyny w swoim rodzaju.”

Mimo pogarszającego się stanu zdrowia, Ashley starała się prowadzić normalny tryb życia. Uczęszczała do liceum, była też wolontariuszką w szpitalu dla zwierząt. Nauczyciele i przyjaciele wspominając ją jako wyjątkowo pogodną osobę, której siły i hartu ducha pozazdrościć mogłaby niejedna zdrowa osoba.

Ashley Hegi zmarła 21 kwietnia 2009 roku, w wieku 17 lat. Zaledwie 3 tygodnie dzieliły ją od ukończenia szkoły średniej.

 

zobacz również:

  1. Czy projektant John Galliano wróci do łask?
  2. Kim jest seksoholik?
  3. Porfiria – czy wampiry istnieją naprawdę?
  4. Kobiety z Himalajów mają wielu mężów

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz