Problemy z tarczycą i ich konsekwencje | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Problemy z tarczycą i ich konsekwencje

1 września 2014, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Choroby tarczycy mogą nie mieć charakterystycznych objawów. Często imitują symptomy mogące świadczyć m.in. o chorobie serca. Sprawdź, czy masz problemy ze swoją tarczycą wykonując Test.

Zdrowa tarczyca jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, bowiem ten z pozoru mały organ spełnia niezwykle istotną rolę w regulowaniu procesów, które w nim zachodzą. Warto wnikliwie obserwować swoje zdrowie i odpowiednio szybko reagować, gdy pojawiają się niepokojące symptomy. Do najczęściej diagnozowanych zaburzeń pracy tego gruczołu należą nadczynność i niedoczynność tarczycy.

_tarczyca0

Dane statystyczne niepokojąco informują, iż 20 – 30% Polaków ma problemy z tarczycą, jednakże ponad milion osób wcale nie zdaje sobie z tego sprawy. Często przecież lekceważymy takie objawy jak senność, stale utrzymujące się zły nastrój czy niskie libido, a te mogą mieć bezpośredni związek z wahaniami poziomu hormonów tarczycy.

Dane wskazują także, że tarczyca doskwiera 5 razy częściej kobietom niż mężczyznom (szacuje się, że aż jedna na trzy kobiety powyżej 35 roku życia może mieć problemy z tarczycą), jednak kobiety często lekceważą takie objawy jak kołatanie serca, wypadanie włosów czy niekontrolowane przybieranie na wadze, uważając że są o objawy starzenia się organizmu, a to wcale nie musi być jedyna przyczyna.

Tarczyca jest gruczołem w kształcie motyla, który znajduje się u podstawy szyi i odpowiada za produkcję hormonów – tyroksyny i trójjodotyroniny, mających wpływ na pracę serca oraz układ nerwowy. Jej działalność jest kontrolowana przez przysadkę. Jest to jeden z najważniejszych organów regulacyjnych, które są zaangażowane w wiele funkcji organizmu. Wahania hormonalne wynikające z nieprawidłowej pracy tarczycy często mają wpływ na stan włosów i paznokci oraz wpływają na spadek libido. Do najczęściej diagnozowanych zaburzeń pracy tego gruczołu należą nadczynność i niedoczynność tarczycy.

Objawy zarówno niedoczynności, jak też nadczynności tarczycy są bardzo uciążliwe dla człowieka, bowiem tarczyca jest gruczołem regulującym bardzo duży obszar naszej aktywności i metabolizmu.

Do objawów nadczynności tarczycy zalicza się:

●    kołatanie serca
_tarczyca2●    drażliwość, nerwowość
●    nadmierne chudnięcie mimo braku zmian w diecie
●    drżenie rąk
●    osłabienie mięśni

Do objawów niedoczynności tarczycy zalicza się:

●    wolniejsze tempo przemiany materii
●    skłonność do tycia mimo braku zmian w diecie
●    uczucie marznięcia
●    senność
●    obniżenie koncentracji
●    sucha, blada skóra
●    wypadanie włosów
Wiele osób z nadczynności również ma problemy z oczami – są czerwone, podrażnione, suche i obrzęknięte.

Nierozpoznane zaburzenia czynności tarczycy mogą znacznie zwiększyć ryzyko: otyłości, chorób serca, problemów z cholesterolem, depresji, niepokoju, utraty włosów, zaburzeń czynności seksualnych, bezpłodności i wielu innych. Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy to poważne problemy zdrowotne, których nie należy lekceważyć. Nieleczenie niedoczynności tarczycy może być bardzo groźne zwłaszcza dla kobiet spodziewających się dziecka, bowiem problemy hormonalne mogą prowadzić do poronienia, uszkodzenia mózgu czy upośledzenia rozwoju. Ponadto większość osób, które nie mają problemy z tarczycą odczuwają problemy w codziennym funkcjonowaniu poprzez nadmierne poczucie drażliwości czy senności oraz ciągłego zmęczenia. Poważne problemy z tarczycą mogą również prowadzić do śpiączki.

Warto zatem dbać o kompleksową diagnostykę, która umożliwi poznanie przyczyn dolegliwości. Z pomocą może tu przyjść Test Obciążeń Organizmu, który pozwala na szczegółowe poznanie stanu narządów wewnętrznych (w tym tarczycy) oraz umożliwia dobranie kuracji dostosowanej do indywidualnych potrzeb.

Wykonanie Testu jest bezpieczne i nieinwazyjne, nie łączy się z dolegliwościami bólowymi. Test jest wykonywany przez doświadczonych specjalistów biomedycyny, którzy po omówieniu jego wyników mogą skutecznie dobrać specjalną kurację precyzyjnie usuwającą nie tylko dolegliwości, ale przede wszystkim przyczyny problemów z tarczycą.

Autor: Magdalena Setnikowska

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz