Polska bez dymu

12 marca 2010, dodał: Redakcja

woman-smoking-1Portal urodaizdrowie.pl został oficjalnym patronem medialnym kampanii społecznej Polska Bez Dymu,  która to jest kolejną  odsłoną kampanii Lokal Bez Papierosa. Jej celem jest promowanie w Polsce zakazu palenia w miejscach publicznych. Zakaz palenia wprowadzony w większości krajów Unii Europejskiej jest skutecznym narzędziem ochrony przed biernym paleniem, motywuje również palaczy do rzucania palenia tytoniu.

Cele kampanii Polska bez Dymu:

– wzrost asertywności społeczeństwa wobec problemu biernego palenia;
– przekonywanie ludzi młodych do wyboru życia bez papierosa;
– zachęcenie restauratorów i właścicieli lokali rozrywkowych do zapewniania osobom niepalącym przestrzeni wolnej od tytoniowego dymu.

Kampania ma charakter informacyjno-promocyjny. Koncentruje się wokół dwóch podstawowych kwestii:
– biernego palenia i świadomości osób niepalących (70% polskiego społeczeństwa nie pali papierosów);
– nowego prawa antytytoniowego, w ramach którego celem kampanii Polska Bez Dymu będzie złagodzenie negatywnych społecznych skutków wejścia w życie ustawy zakazującej palenia w miejscach publicznych, zwiększając tym samym szansę na to, by nowe regulacje nie pozostały jedynie na papierze i rzeczywiście wpłynęły na poprawę jakości życia i zdrowia Nas wszystkich.

Polska Bez Dymu stanowi kontynuację wcześniejszych działań Stowarzyszenia Manko w tej sferze, będąc niejako kolejną odsłoną kampanii Lokal Bez Papierosa, której celem było zachęcanie właścicieli pubów i restauracji do dobrowolnego wprowadzenia zakazu używania wyrobów tytoniowych na terenie ich lokali oraz promocja sieci miejsc wolnych od dymu. Skutkiem tych działań jest stworzenie mapy ponad 1000 lokali, w których obowiązuje całkowity zakaz palenia lub też zostały wydzielone miejsca wolne od tytoniowego dymu. Kampanię wsparło pond 100 instytucji z całej Polski.

Polska w liczbach:

  • ponad 70 % Polaków opowiada się za całkowitym zakazem palenia w miejscach publicznych;
  • ponad 30% Polaków otwarcie deklaruje się jako palący;
  • zdecydowana większość niepalących jest zmuszona do wdychania dymu tytoniowego w miejscach publicznych, takich jak przystanki autobusowe, puby, restauracje oraz miejsca pracy;
  • dym tytoniowy jest groźniejszy dla osób trzecich niż samych palących – dowiedziono bowiem naukowo, że jego tzw. strumień boczny zawiera znacząco więcej toksyn;
  • miejsca, w których obowiązuje zakaz palenia nie są oznaczone w wystarczający sposób, co stanowi dogodną wymówkę dla osób łamiących prawo;
  • choroby związane z używaniem tytoniu są w Polsce przyczyną około 100 tys. zgonów rocznie.

Głównym narzędziem kampanii jest strona internetowa www.polskabezdymu.pl, która stanowi platformę wymiany poglądów, pomysłów oraz wiedzy na tematy związane z problemem biernego palenia oraz zakazu palenia między organizatorami kampanii, VIPami oraz internautami. Kampania posługuje się również innymi narzędziami, takimi jak: murale antytytoniowe w miastach, eventy prozdrowotne, petycje i akcje wirusowe, przegląd filmów „Wypalone kino”, czy edukacja młodzieży w gimnazjach. Jeśli i Ty jesteś za ponownym rozpatrzeniem ustawy o zakzie palenia w miejscu publicznym prosimy o zamieszczanie komentarzy i dyskusję na forum.Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Polska bez dymu

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Świetnie oczyszcza i nawilża skórę. Zawiera hydrolat z lawendy i inne składniki roślinne.
Cena:
12,66 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Piękne włosy, skóra i paznokcie
Cena:
99
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Skuteczny demakijaż z olejkiem herbacianym i olejkiem z orzechów macadamia
Cena:
36 zł
Skutecznie nawilża, pielęgnuje i odżywia skórę, łagodzi podrażnienia
Cena:
98 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Botox na zmiany trądzikowe
Są zabiegi medycyny estetycznej które pozwolą zredukować zmiany potrądzikowe. Zabieg poprzedzają konsultacje...
Jaki sprzęt do zabudowy kuchennej
Jeśli chcecie by kuchnia była piękna, nie można też zapominać o dekoracji....
Jak leczyć AZS?
używałaś może krochmalu do kąpieli? Jak ja się cieszę, że na niego trafiłam....
Atopowe zapalenie skóry - nowe leki…
Próbowałyście krochmalu? Mój mały atopik to nie raz ma kąpiel z jego dodatkiem, fajnie...