Paradoks witaminy E. Nowe podejście do zdrowej suplementacji

21 maja 2017, dodał: Iga Kopacz

Witamina E jest nazywana witaminą młodości. Każdy, kto chce zachować witalność, dobrą kondycję, zdrowie i urodę, powinien zadbać o jej odpowiednie spożycie w codziennej diecie. Większość z nas ma jej poważne niedobory, dlatego suplementacja diety o ten ważny mikroskładnik jest często niezbędna. Niestety, mimo wspaniałych zdrowotnych właściwości witamina E potrafi być też toksyczna, dlatego tak ważne jest jej prawidłowe przyjmowanie.

 

„Witamina życia”

Witamina E korzystnie wpływa na serce, naczynia krwionośne, system nerwowy oraz funkcjonowanie mózgu. Jest przede wszystkim silnym antyoksydantem – spowalnia proces starzenia się, wzmacnia włosy i pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji. Co ciekawe, równie korzystnie wpływa na nasz wzrok. Jej niedobory pozostają nie bez znaczenia dla ogólnego stanu naszego organizmu.

– Niedobór witaminy E objawia się często jako zmęczenie, anemia czy podatność na infekcje, ale może mieć także poważniejsze skutki. Witamina ta ma szczególne znaczenie dla mężczyzn, gdyż jest niezbędna w procesach spermatogenezy, a więc jej niedobory mogą skutkować coraz częściej występującą u mężczyzn bezpłodnością – mówi Agnieszka Piskała, ekspert żywieniowy Holistic Polska. – Optymalną dawkę witaminy E trudno jest uzyskać bezpośrednio z diety. A trzeba pamiętać, że zapotrzebowanie na witaminę rośnie jeszcze w przypadku zwiększonej aktywności fizycznej lub pod wpływem stresu – dodaje Agnieszka Piskała.

 

Bogatym źródłem witaminy E są przede wszystkim oleje roślinne – słonecznikowy, sojowy, rzepakowy, lniany, ważne jest jednak, aby były one pozyskiwane metodą tłoczenia na zimno. Oleje rafinowane lub ekstrahowane na ciepło nie zawierają już tej cennej witaminy. Witaminę E zawierają także kiełki pszenicy, produkty pełnoziarniste, migdały, orzechy laskowe, jajka, mleko czy zielone warzywa. Należy pamiętać, że dla dobrego wchłaniania witaminy E niezbędna jest obecność tłuszczu. Przyjmowanie witaminy E podczas posiłku z choćby niewielką zawartością tłuszczu (oleju, masła, oliwy) powoduje znaczne zwiększenie jej przyswajalności.

 

Paradoks witaminy E

Witamina E powszechnie znana jest ze swoich silnych właściwości antyoksydacyjnych. Niedostarczana do organizmu w odpowiedniej ilości wraz z dietą wymaga dodatkowej suplementacji. Okazuje się, że najpopularniejszą formą występowania witaminy E w preparatach uzupełniających jest alfa-tokoferol. Wieloletnie badania szwedzkich naukowców potwierdziły, że sam alfa-tokoferol nie tylko nie ma tak silnych właściwości antyoksydacyjnych, ale wręcz samo jego spożycie może mieć działanie toksyczne.

 

– Witamina E występuje w naturze w wielu odsłonach i jedynie odpowiednie połączenie różnych frakcji tokoferoli i tokotrienoli daje działanie terapeutyczne. To naukowe odkrycie zrewolucjonizuje współczesny świat suplementów, a wybranie najbardziej skutecznego preparatu zawierającego efektywną formę witaminy E będzie oparte na odpowiedniej mieszaninie wszystkich 8 chemicznych jej konstelacji – mówi Leif Östberg, członek Szwedzkiego Związku Terapeutów Żywieniowych, ekspert Holistic. – Odpowiednie proporcje różnych chemicznych wariantów witaminy E działają holistycznie, w rozmaitych obszarach, w których witaminie E przypisywany jest korzystny wpływ na organizm. Okazuje się bowiem, że tokoferole i tokotrienole wpływają na zupełnie inne procesy” – tłumaczy ekspert Holistic.

 

Witamina E kontra rak
Dostępne dziś badania dowodzą, że prawidłowa suplementacja witaminy E wpływa korzystnie na profilaktykę antynowotworową. Wśród kobiet z dziedzicznym ryzykiem zachorowania na raka piersi, które przyjmowały witaminę E w odpowiednich ilościach i prawidłowej formie, zanotowano od 30% do 90% zmniejszenia ryzyka zachorowania na ten nowotwór. Obecność tokoferolu ƴ lub mieszaniny tokoferoli ƴ i δ przyczynia się również do obumierania komórek nowotworowych raka prostaty. Dzieje się to bez negatywnego wpływu na komórki zdrowe.

Mieszanka tokoferoli daje efekt synergetyczny. Zdaniem badaczy substancja ta skutecznie hamuje rozrost komórek nowotworowych odpowiedzialnych nie tylko za raka prostaty i raka piersi, ale również jelita grubego, wątroby i żołądka. Tokotrienole zaś mogą zapobiegać rozrostowi naczyń krwionośnych w nowotworze (zapobieganie angiogenezie), co zmniejsza przyrost i powstawanie przerzutów.

Holistyczne podejście do zdrowia

– Jeszcze do niedawna wzorem zdrowego stylu życia była piramida z 1992 roku stworzona przez Amerykański Departament Rolnictwa. W 2005 roku zespół zajmujący się zdrowym odżywianiem z Harwardzkiej Szkoły Ochrony Zdrowia Publicznego zaproponował nową piramidę zdrowego odżywiania. Model stworzony przez zespół doktora Waltera Willetta zrewolucjonizował myślenie o jedzeniu, kwestionując powszechnie obowiązujące wskazówki dietetyczne. W nowej piramidzie naturalne suplementy witaminowe są szczególnie polecane – mówi Agnieszka Piskała, dietetyk i ekspert Holistic Polska.

Codzienna dieta nie wystarczy, aby dostarczyć naszemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych i witamin. Dlatego warto zadbać o odpowiednią suplementację witaminy E – zwanej witaminą młodości lub witaminą życia – potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

 ***

Holistic jest szwedzką firmą, której celem jest propagowanie wizji zdrowszego świata zgodnie z duchem Holistic, którego podstawą jest stałe pogłębianie wiedzy na temat przyczyn chorób i tego, jak ich unikać oraz jak je eliminować. Filozofia Holistic została stworzona w 2002 roku przez Bertila Woska – matematyka, fizyka i filozofa, którego prawdziwą pasją jest medycyna naturalna. W podejściu Bertila Woska kluczem do zdrowego trybu życia jest odbudowa równowagi w organizmie.

Holistic rozwija i promuje skuteczne i przyjazne dla zrównoważonego rozwoju suplementy diety oraz propaguje wiedzę na temat zdrowia poprzez kursy i przekazywanie wskazówek dotyczących zdrowego stylu życia, zdrowej diety i dobrego samopoczucia. Zarówno podejście holistyczne, jak i suplementy diety Holistic stanowią naturalne wypełnienie luki pomiędzy medycyną konwencjonalną i alternatywną, ucząc rozumienia i korzystania z tego, co oferują oba systemy leczenia. Misją Holistic jest propagowanie wizji zdrowego świata oraz stałe pogłębianie wiedzy na temat przyczyn chorób i tego, jak ich unikać oraz jak je eliminować.

Holistic oferuje naturalne i czyste suplementy charakteryzujące się wysokim stopniem przyswajania. Produkty są tworzone przez firmę w oparciu o efektywny dobór składników najwyższej jakości, przy wykorzystaniu ich synergiczności. Motto marki to: „Zdrowe życie to życie w równowadze”. Więcej na www.holistic-polska.pl

 https://www.facebook.com/holisticpolska

file1495187909Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Pełen wdzięku komplet wykonany ze zmysłowego, szyfonowego materiału
Cena:
96 zł
Oryginalna forma i intrygujący efekt świetlny - teraz w promocyjnej cenie!
Cena:
699 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Trójwarstwowe dno z aluminiowym dyskiem, miarka, lejek i system odcedzania - wyższa jakość gotowania!
Cena:
649 zł
Piękne włosy, skóra i paznokcie
Cena:
99
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Diety diety i jeszcze raz diety
Mnie udało się schudnąć dzięki diecie. Plan dietetyczno treningowy dopasowany pod nasze cele...
krem na rozstępy - skuteczny i natu…
> luella napisał/a:> ogólnie z rozstępami sprawa jest taka, że kremy są spoko,...
Modelowanie ciała
ja ćwiczę na siłowni + chodzę na endermlogię :)
Jakie rodzaje masażu mogą działać w…
zabiegi, które polegają na masażu, endermologia np ;)