Osteoporoza – choroba współczesnego świata | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Osteoporoza – choroba współczesnego świata

28 grudnia 2016, dodał: Ania Lewicka
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Osteoporoza to choroba szkieletu, w której dochodzi do zmniejszenia gęstości mineralnej kości i zmiany ich struktury. Na początku rozwija się bezobjawowo, z czasem zaczynają jej towarzyszyć ból oraz problemy z poruszaniem się. Nieleczona prowadzi do osłabienia szkieletu i zwiększenia ryzyka złamań kości.

W Polsce choruje na nią około trzy miliony osób, a zagrożonych jest aż 8 milionów! Niestety, dane wskazują, że liczba osób nią dotkniętych z roku na rok będzie się zwiększać! Ryzyko zachorowań na osteoporozę wzrasta wraz z wiekiem i jest związane ze stopniowym zmniejszaniem się masy kostnej po 35. roku życia. Wśród najczęściej wymieniających czynników, które sprzyjają zachorowaniu na osteoporozę wymienia się:

uwarunkowania genetyczne
długotrwałe unieruchomienie
stosowanie niektórych leków, np. steroidowych
niedobór wapnia i witaminy D w organizmie
niedobór hormonów płciowych (u kobiet – estrogenu, u mężczyzn – testosteronu)
zbyt mała aktywność fizyczną
palenie papierosów i nadmierne spożycie alkoholu

Osteoporoza występuje zdecydowanie częściej u kobiet, zwłaszcza tych, które weszły już w wiek okołomenopauzalny. Dlaczego tak się dzieje? W tym czasie zdecydowanie zmniejsza się poziom estrogenu w organizmie, który jest odpowiedzialny między innymi za tworzenie się tkanki kostnej. Biorąc pod uwagę najnowsze dane – w Polsce aż 30% kobiet cierpi na osteoporozę!


Czy da się w jakiś sposób uchronić przed zachorowaniem? Tak, jeśli tylko odpowiednio będzie przestrzegało się zasad profilaktyki. Organizmowi należy dostarczać odpowiedniej ilości wapnia. Jest ona zależna między innymi od płci czy wieku. Ponadto bardzo ważne jest przebywanie na świeżym powietrzu, zwłaszcza w pogodne dni, dzięki czemu dostarczy się organizmowi sporej ilości witaminy D3. Istotne jest również wzmacnianie kości poprzez aktywne spędzanie czasu, na przykład uprawianie sportów czy po prostu spacery. Należy także, najlepiej całkowicie, ograniczyć palenie papierosów czy spożywanie alkoholu.

Niedobór wapnia uzupełnia się poprzez właściwie dobraną dietę, w której nie powinno zabraknąć nabiału oraz produktów mlecznych. Warto także pomyśleć o suplementach diety zawierających wapń, w celu wspomagania diety.

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki ryzyka i sprzyjające rozwojowi tej choroby, wniosek jest prosty: lepiej zapobiegać niż potem leczyć!

zobacz również:

  1. Osteoporoza – jak wygląda jej profilaktyka?
  2. Osteoporoza – przykładowe menu
  3. Menopauza a osteoporoza
  4. Dieta po 60 roku życia

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz