Osiem ważnych stwierdzeń w życiu sportowców | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Osiem ważnych stwierdzeń w życiu sportowców

13 stycznia 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Niewielu sportowców, szczególnie na początku swej przygody z sportem zdaje sobie sprawę jak ważne jest odpowiednie odżywianie. Brak odpowiedniego nawodnienia i odżywienia może przyczynić się do gorszych wyników, zmniejszenia siły i szybkości czy grozić ryzykiem urazu. W uprawianiu konkretnej dyscypliny może pomóc odpowiednio ułożona dieta dla sportowców. Dlaczego nie wolno pomijać tego aspektu – przedstawiamy, naszym zdaniem 8 najważniejszych powodów.

Woman playing tennis and waiting for the service

  1. Jesteś tym co jesz, lub raczej co udało ci się przyswoić!

To twierdzenie dotyczy przede wszystkim sportowców. Liczne badania naukowe donoszą o 15% ( chociaż są i takie które mówią o 75% ) wzroście formy fizycznej w wyniku żywienia wspomagającego. Decydującego znaczenia nie ma jednak sam spożyty posiłek, lecz ilość i jakość substancji odżywczych wchłanianych przez organizm i nie wydalonych bez wykorzystania. Zdolność resorpcyjna sportowców jest zazwyczaj silnie zredukowana w wyniku częstych i intensywnych obciążeń fizycznych.

     2.  Substancje odżywcze funkcjonują synergicznie

Tzn. wszystkie mikro i makro składniki pożywienia wzajemnie na siebie oddziaływują.

     3.  Organizm jest systemem złożonym

Skutkiem opisanego wyżej synergizmu żaden składnik nie powinien występować w zbyt małej ilości względnie nie powinno go brakować, w przeciwnym wypadku cały system nie funkcjonuje optymalnie.

     4.  Przemiana materii jak odcisk palca

Zapotrzebowanie na składniki pokarmowe poszczególnych osób różni się tak samo jak twarze czy odciski palców. Każdemu sportowcowi potrzebny jest w związku z tym indywidualny program żywienia. Przykład krańcowy: opiekujemy się młodym kulturystą, który potrzebuje 8000 do 9000 kcal dziennie, aby nie tracić masy mięśni i pomagamy również pani w średnim wieku, która nie może jeść więcej niż 1000 kcal dziennie, w przeciwnym wypadku bowiem bardzo szybko przybiera na wadze. Obie osoby poddały się za naszą poradą wielokrotnym badaniom lekarskim i są w pełni zdrowe. Dla każdej z nich trzeba więc zaplanować osobny sposób żywienia, odpowiedni dla jej przemiany materii.

     5.  Zapotrzebowanie na substancje aktywne może ulec zmianie

Szczególne okoliczności, różna intensywność treningu i wiele innych tzw. zmiennych życiowych często dramatycznie zmieniają zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Istotny wpływ na potrzeby organizmu wywierają również warunki klimatyczne i stopień zanieczyszczenia środowiska. Duża intensywność treningu może krańcowo obniżyć zdolność resorpcyjną organizmu, prowadząc równocześnie do zwiększonego zapotrzebowania na substancje odżywcze.

     6.  Aby osiągnąć sukces trzeba poznać organizm

Zmienione spożycie substancji odżywczych ujawnia swoje następstwa w wielu rozmaitych odstępach czasu. Niektóre rezultaty rozpoznawalne są już po godzinach, inne dopiero po miesiącach. Często tylko sportowcy najwyższej klasy zdolni są do „wsłuchiwania się” w potrzeby organizmu, spostrzegania najmniejszych zmian i rozpoznawania ich. Wielu atletów reprezentujących niski lub średni poziom sportowy wykazuje natomiast bardzo małą wrażliwość w tym zakresie. Dostrzegają z trudem największe zmiany, mogące zajść w krótkim czasie tylko w wyniku „tuczenia” lub diety redukcyjnej, a także stosowania sterydów. Rozumie się samo przez się, że ci sportowcy, jeżeli nie nauczą się stosowania bardziej subtelnych metod nigdy nie osiągną znaczących sukcesów.

     7.  Sportowcy mają zwiększone zapotrzebowanie na wszystkie składniki pożywienia

Zalecane spożycie poszczególnych składników pożywienia podawane przez Polskie Towarzystwo Żywienia należy przyjąć za absolutne minimum dla sportowca.

     8.  Stosowanie suplementów zwiększa wygraną

Nie ulega wątpliwości, że gdy bierzesz się za uprawianie sportu,  celem jest zaplanowanie optymalnego systemu który zaprowadzi Cię na szczyt. Najbardziej widać to w dyscyplinach sportu siłowego ( np. podnoszenie ciężarów czy kulturystyka ) gdzie najważniejsze znaczenie ma odpowiednie odżywianie. Zawodnicy którzy stosują suplementację mogą liczyć na szybsze postępy, zmniejszenie urazów i kontuzji, a także podniesienie zdolności układu odpornościowego. Włączenie do systemu odżywiania suplementów bądź odżywek zmniejsza okres potrzebny do osiągnięcia sukcesu. Na rynku mamy dostęp do pełnej gamy odżywek: kreatyna, przedtreningowe, białkowe, aminokwasowe, czy te które zagwarantować mają większą masę mięśniową, tak jak ma to miejsce z Probolanem 50. Stosowanie ich ma duże znaczenie ponieważ w XXI wieku bez właściwej suplementacji zawodnik z ogromnym potencjałem i talentem nie będzie mógł rywalizować z zawodnikiem o podobnych walorach fizycznych i psychicznych który trzyma „odpowiednią dietę”.

Więcej na temat rodzajów i zastosowania odżywek na http://mocarni.pl/ twój partner w dążeniu do uzyskania idealnej figury



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...