Olejki w kosmetologii – właściwości i zastosowanie | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Olejki w kosmetologii – właściwości i zastosowanie

20 grudnia 2018, dodał: Martina
Artykuł zewnętrzny

Zdrowa i zadbana skóra to efekt pożądany przez każdego z nas – nie tylko przez kobiety. Idąc za współczesnymi trendami w zakresie dbałości o wygląd przyjmijmy jednak, że o wygląd częściej i bardziej wnikliwie dbają właśnie kobiety. Od setek lat biolodzy, zielarze, chemicy i wiele innych osób poszukuje metod na udoskonalanie wyglądu. Bardzo ważnym i cenionym rozwiązaniem są tutaj kosmetyki, suplementy i inne substancje wytworzone na bazie naturalnej. Z tej grupy wywodzą się, znajdujące coraz szersze zastosowanie w kosmetyce, olejki eteryczne. Natura, zapach, konsystencja…wszystkie te właściwości czynią olejki istnym skarbem natury w domowej kosmetyczce.

Zastosowanie olejków aromaterepautycznych w pielęgnacji cery

Dbanie o skórę, poprzez aromaterapię czyli z zastosowaniem olejków eterycznych, jest w pewnym sensie gwarancją utrzymania jej w doskonałej kondycji. Aromaterapia zalecana jest przez specjalistów do pielęgnacji wszystkich typów skór i związanych z nimi problemami. Zabiegi z wykorzystaniem olejków mogą być wykonywane tak na twarzy, szyi i dekolcie, jak również na całym ciele w tym również na włosach i skórze głowy. Aromaterapeutyczne kąpiele i masaże są atrakcyjnym uzupełnieniem zabiegów kosmetycznych.

Olejki eteryczne, jako że z łatwością rozpuszczają się w olejach roślinnych, aplikowane w tej postaci ulegają naturalnej absorpcji w głąb skóry. Wynika to z ich niewielkiej molekuły. Olejki przenikają przez warstwę rogową skóry poprzez gruczoły łojowe i mieszki włosowe w związku z tym mają zdolność przenikania do głębszych, żywych warstw skóry. W wyniku tego faktu stanowią one idealne substancje regenerujące bardzo przydatne w kosmetologii.

W przypadku skóry suchej z hypofunkcją gruczołów łojowych bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego oleju bazowego. Powinien być on przede wszystkim bogaty w kwas linolowy i linolenowy, a także oleinowy. Polecany jest szczególnie olej róży muszkatołowej, olej brzoskwiniowy lub olej żurawinowy. Oleje te wzmacniają barierę skórną i zapobiegną dehydratacji skóry, a także usprawnią przenikanie olejków eterycznych do skóry. Do tak przygotowanej bazy dla skóry suchej dodajemy olejki eteryczne m.in. z drzewa sandałowego i absolut jaśminowy. Przy szczególnej nadaktywności skóry, która objawia się uczuciem jej nadmiernego napięcia i pojawiających się podrażnień często zaleca się dodanie olejku rumiankowego, lawendowego i neroli. Jednakże w tym przypadku, szczególnie należy pamiętać o wykonaniu wcześniejszej próby na skórze i niskim stężeniu olejków eterycznych w oleju bazowym. Często temu typowi skóry towarzyszą rozszerzone naczynka krwionośne. W tym przypadku proponuję dodatek olejku z róży damasceńskiej i cyprysowego. Żeby wzmocnić efekt, należy zastosować kojący kompresy z wody różanej.

Często cerze suchej towarzyszy efekt przedwczesnego pojawiania się zmarszczek. Wówczas należy zastosować intensywną kurację regenerującą, pobudzającą procesy odnowy w skórze stosując np. lejek z kadzidłowca i mirry a także z kwiatów róży i gorzkiej pomarańczy czyli olejek neroli. Aby uzyskać najlepsze efekty, niezwykle ważna jest baza olejowa zasobna w kwasy tłuszczowe omega 6 i 3 a także naturalną witaminę E.

W przypadku skóry dojrzałej z objawami starzenia się wspaniałe i efektywne zastosowanie mają olejki: z szałwii muszkatołowej, rozmarynowy i geraniowy a także absolut jaśminowy. Żeby poprawić witalności skóry należy zastosować np. olejek jałowcowy, sosnowy, eukaliptusowy i lawendowy. Olejki te poprawia krążenie, dotleniają skórę i poprawiają wchłanianie substancji aktywnych. Przy cerze mieszanej natomiast, bardzo dobre efekty, regulujące pracę gruczołów łojowych, daje zastosowanie olejku z drzewa sandałowego, drzewa różanego oraz paczulowego, lawendowego i geraniowego.

Olejki eteryczne odgrywają bardzo ważną rolę w pielęgnacji i cery tłustej oraz cery trądzikowej. Mają one działanie hamujące rozwój bakterii patogennych, wspomagają gojenie i zapobiegają pojawianiu się blizn i przebarwień. Dodatkowo też niwelują stres co ma bardzo duży wpływ na organizm człowieka, także na skórę gdzie ma on znaczenie w przypadku problemów skórnych.

Olejki eteryczne działają na skórę poprzez:

• działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i antyseptyczne
• łagodzą stany zapalne
• wspomagają leczenie i gojenie ran
• poprawiają jędrność i elastyczność skóry
• wyrównują i wygładzają strukturę skóry
• dzięki właściwościom przeciwutleniającym i regeneracyjnym spowalniają proces
starzenia się skóry
• rozjaśniają blizny i przebarwienia, wzmacniają naczynka
• tonizują i łagodzą świąd

Olejki do pielęgnacji włosów. Jak wybrać odpowiedni olejek?

Pielęgnacja włosów natomiast, to podobnie jak w przypadku naszej cery – to złożony proces. Nawet odpowiednia dieta ma duże znaczenie dla kondycji i zdrowia włosów. Każdy rodzaj włosów wymaga pielęgnacji, bez względu na grubość, długość, kolor i stan. Warto jednak znaleźć idealną metodę pielęgnacji, która sprawdzi się na naszych włosach i nie zaszkodzi im. Olejowanie włosów to zabieg pielęgnacyjny, który polega na aplikowaniu czystego oleju roślinnego na skórę głowy oraz włosy. Początki stosowania tego pielęgnacyjnego zabiegu sięgają już starożytności, kiedy to kobiety najchętniej sięgały po dobro składników prosto z natury. Właściwości odżywcze olejów najbardziej cenione są w rejonach Indii, Arabii i Egiptu, gdzie olejowanie włosów jest tradycją przekazywaną wśród kobiet z pokolenia na pokolenie. Dlatego my, współczesne Europejki możemy skorzystać z ich wiedzy i praktyki w zaciszu własnego domu oddając się bezcennej naturalnej kuracji.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...
Złomowanie auta
Dziś jest takie zapotrzebowanie na tanie auta że warto je sprzedać całe, np. dla początkującego...
tworzymy opowiadanie - zabawa
.....ale ona natychmiast zaczęła szukać sobie kolejnego męża. ..
Parkiet - trudny wybór
A nie lepsze drewno bez lakieru...?