URODA I ZDROWIE

Odżywka białkowa, jaką wybrać?

23 lutego 2018, dodał: EKSPERTKA

Wybór odżywki białkowej stanowi ważny element wsparcia dietetycznego. To, w jaki sposób uzupełnimy nasze niedobory białek, będzie wpływało na nasze wyniki, zarówno pod kątem sylwetkowym, jak i wsparcia w budowaniu siły. Rynek suplementów diety, obecnie proponuje nam kilka rodzai białek, co sprawia, że możemy mieć mały problem z doborem odpowiedniego białka pod nasze preferencje. Jaką odżywkę wybrać?

Jest to dość często spotykane pytanie na forum, a użytkownicy zadają je głównie w celach odpowiedniego doboru frakcji białka. Często pytają, czy kupić koncentrat białek serwatkowych, czy celować w bardziej oczyszczone produkty, posiadające większą koncentrację białek na 100g proszku, jak np. izolaty czy hydrolizaty. Wybór nie jest prosty.

Koncentrując się głównie na uzupełnieniu naszej diety, gdzie odżywkę białkową będziemy stosować w razie potrzeby załatania dziur protein w jadłospisie, z powodzeniem możemy wykorzystać jej podstawową formę, jaką jest WPC. Koncentrat białek serwatkowych dostarcza nam białek wysokiej jakości, o pełnym aminogramie, więc jest to białko o wysokiej wartości odżywczej, które z powodzeniem może konkurować z klasycznym mięsem. Na forum SFD, dość często polecana jest tego typu forma białka, która nosi znamiona białka uniwersalnego.

Kolejnym mocno polecanym produktem, o którym przeczytać możemy na forum, jest WPI izolat białek serwatkowych. Dość często użytkownicy wymieniają białko WPI od SFD, jako przykład dobrej jakości izolatu. Zadaniem produktu tego typu jest dostarczenie wysokiej jakości protein, które to są mocniej oczyszczone z komponentów tłuszczu i węglowodanów. Wybierając produkt WPI mamy pewność, że nie będziemy mieć problemów z układem pokarmowym, z trawieniem samego białka, czy zawartej w nim laktozy, która to ograniczona jest do minimum.

Trzecie białko, które obecnie już mniej jest popularne to WPH. Pod tajemniczym skrótem, kryje się hydrolizat białek serwatkowych, który jest jeszcze bardziej zaawansowaną formą. W procesie jej produkcji białko zostało poddane obróbce enzymatycznej, co ma za zadanie wstępnie “nadtrawić” białka i umożliwić ich szybsze wykorzystanie przez nasz układ pokarmowy. Jednak wysokie ceny samego suplementu sprawiły, że białko jest obecnie mało popularne, a częściej polecane są produkty stanowiące mieszankę białek o różnym stopniu wchłaniania.

Wybór produktu w dużej mierze uzależniony będzie od pory dnia, w jakiej chcesz spożywać białko. Jeżeli ma być to dodatek do posiłków, uzupełnienia diety z powodzeniem wykorzystać może opcję pierwszą, a więc klasyczne WPC. Jeżeli produkt, ma być stosowany okołotreningowo, ma dostarczać szybkostrawnych białek w okresie przed czy potreningowym, celuj w białka oparte na WPI lub WPH. Mieszanki różnych frakcji z kolei, przydatne będą w okresie, gdy zależy Ci na spożyciu samego białka, a organizm ma nieco dłużej zająć się jego trawieniem. Dość często sportowcy wykorzystują tego typu produkt białkowy przed snem lub też w okresie redukcji, gdzie zależy im na dostarczeniu pełnowartościowego białka, przy niskiej podaży kalorii.

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Odżywka białkowa, jaką wybrać?

  1. avatar Misza pisze:

    Mega białeczko, ogromny wybór smaków (każdy znajdzie coś dla siebie). Rozpuszcza się mega szybko, bez piany i grudek. Polecam

  2. avatar Gosk pisze:

    Super białaczko, w dobrej cenie, dobry smak, rozpuszczalność. Obecnie mój nr 1

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Gdzie najszybciej sprzedać ciuchy ?…
Na portalach z ogłoszeniami: allegro.pl, olx.pl, sprzedajemy.pl choć jeśli chcesz możesz też...
Jeansowa sukienka CJ
Hej dziewczyny co sądzicie o takiej pięknej jeansowej sukience w kolorze antracyt, ze...
Anya co do nich?
Szczerze zastanawiałam się czy bluzkę bardziej elegancką, czy po prostu sweter bluzę lub właśnie...
Bolesne miesiączki
u mnie tak wlasnie wygladaly objawy endometriozy jak opisujecie. Baaardzo bolesne miesiaczki :( miedzy...