Od kiedy dziecko powinno spać samo?

21 marca 2019, dodał: Redakcja

 

Chociaż niektórzy rodzice od samego początku dbają o to, aby dziecko spało we własnym łóżku, niekiedy współdzielą miejsce do spania z maluchem. Nie ma w tym nic złego, ale nie oznacza, że dziecko powinno spać z rodzicami już zawsze. Dowiedz się, kiedy zacząć przyzwyczajać malucha do spania samodzielnego.

Spanie niemowlęcia w jednym łóżku z rodzicami jest bardzo wygodne – szczególnie, gdy kobieta karmi naturalnie. Wtedy wystarczy tylko niemowlę przytulić i przystawić do piersi, mogąc jednocześnie chwilę się zdrzemnąć. Takie postępowanie ma jednak drugą stronę medalu – maluch, który jest przyzwyczajony do obecności rodziców, będzie niechętny do spania we własnym łóżku. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, w jakim momencie i jak oduczyć dziecko spania z rodzicami.

Spanie dziecka we własnym łóżku – kiedy warto to wdrożyć?

W tym przypadku nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ konkretny moment zależy od wielu czynników. Znaczenie ma przede wszystkim wola rodziców – to oni podejmują decyzję o przeniesieniu dziecka do jego łóżeczka. Ponadto istotną rolę mogą odgrywać poboczne wydarzenia – każda zmiana jest dla malucha bardzo stresująca, dlatego przeniesienia do własnego łóżka nie należy planować jednocześnie z innymi zmianami, np. pójściem do żłobka, odstawieniem od piersi itp. Warto przy tym pamiętać, że im starsze dziecko, tym trudniej będzie oduczyć dotychczasowych przyzwyczajeń.

Jak podpowiadają eksperci, dobrym momentem jest ukończenie 1 roku życia. W tym okresie maluch wykazuje zwiększone zainteresowanie otaczającym światem. Warto to wykorzystać – przygotuj kącik do spania, by rozpocząć przygodę dziecka z odpoczynkiem we własnym łóżku.

Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami – wskazówki

Nie istnieje jedna metoda, która pozwoli na szybką adaptację malucha do nowej sytuacji. Dlatego warto dowiedzieć się, jak oduczyć dziecko spania z rodzicami na wiele różnych sposobów.

  • Działaj konsekwentnie

Jeżeli zdecydowałaś się o przeniesieniu malucha do własnego łóżeczka, bądź konsekwentna w swoim postanowieniu. Nawet, jeśli będzie to dla Ciebie trudne, nie możesz dać tego poznać po sobie. Tylko wtedy z sukcesem niemowlę opuści Wasze małżeńskie łóżko.

  • Stosuj metodę małych kroków

Dobrym rozwiązaniem może być tzw. metoda małych kroków, która polega na stopniowym oddalaniu się rodzica. Jednego dnia usiądź przy łóżeczku, by następnego – oddalić się w stronę drzwi.

Proces odzwyczajania malucha od spania z rodzicami może trwać krócej lub dłużej. Niekiedy przebiega bardzo sprawnie, a czasami ciągnie się przez wiele tygodni. Jednak średnio zajmuje ok. 2 tygodnie.

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Sklep EDorota.pl
Cena:
199 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Technologia żywej wody "Living Water Technology"
Cena:
390 zł
Duże rozmairy - sklep EDorota.pl
Cena:
179 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

licówki porcelanowe
Dzień dobry chce założyć licówki porcelanowe w tej stomatologii https://dentomed.com.pl/stomatologia-estetyczna/Czy ktoś może zna tą...
Jestem debilem - dałem jej odejść..…
Szkoda tylko, że czasem tej mądrości nabywa się po szkodzie...
Co lepsze?
Wydaje mi się, że życie w pojedynkę jest pod wieloma względami po prostu wygodniejsze,...
Czemu kobiety wolą drani?
Lubię, kiedy facet wzbudza moje emocje, ale kiedy okazuje się dupkiem i wzbudza więcej...