URODA I ZDROWIE

Od kiedy dziecko powinno spać samo?

9 sierpnia 2019, dodał: Redakcja

 

Chociaż niektórzy rodzice od samego początku dbają o to, aby dziecko spało we własnym łóżku, niekiedy współdzielą miejsce do spania z maluchem. Nie ma w tym nic złego, ale nie oznacza, że dziecko powinno spać z rodzicami już zawsze. Dowiedz się, kiedy zacząć przyzwyczajać malucha do spania samodzielnego.

Spanie niemowlęcia w jednym łóżku z rodzicami jest bardzo wygodne – szczególnie, gdy kobieta karmi naturalnie. Wtedy wystarczy tylko niemowlę przytulić i przystawić do piersi, mogąc jednocześnie chwilę się zdrzemnąć. Takie postępowanie ma jednak drugą stronę medalu – maluch, który jest przyzwyczajony do obecności rodziców, będzie niechętny do spania we własnym łóżku. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, w jakim momencie i jak oduczyć dziecko spania z rodzicami.

Spanie dziecka we własnym łóżku – kiedy warto to wdrożyć?

W tym przypadku nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ konkretny moment zależy od wielu czynników. Znaczenie ma przede wszystkim wola rodziców – to oni podejmują decyzję o przeniesieniu dziecka do jego łóżeczka. Ponadto istotną rolę mogą odgrywać poboczne wydarzenia – każda zmiana jest dla malucha bardzo stresująca, dlatego przeniesienia do własnego łóżka nie należy planować jednocześnie z innymi zmianami, np. pójściem do żłobka, odstawieniem od piersi itp. Warto przy tym pamiętać, że im starsze dziecko, tym trudniej będzie oduczyć dotychczasowych przyzwyczajeń.

Jak podpowiadają eksperci, dobrym momentem jest ukończenie 1 roku życia. W tym okresie maluch wykazuje zwiększone zainteresowanie otaczającym światem. Warto to wykorzystać – przygotuj kącik do spania, by rozpocząć przygodę dziecka z odpoczynkiem we własnym łóżku.

Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami – wskazówki

Nie istnieje jedna metoda, która pozwoli na szybką adaptację malucha do nowej sytuacji. Dlatego warto dowiedzieć się, jak oduczyć dziecko spania z rodzicami na wiele różnych sposobów.

  • Działaj konsekwentnie

Jeżeli zdecydowałaś się o przeniesieniu malucha do własnego łóżeczka, bądź konsekwentna w swoim postanowieniu. Nawet, jeśli będzie to dla Ciebie trudne, nie możesz dać tego poznać po sobie. Tylko wtedy z sukcesem niemowlę opuści Wasze małżeńskie łóżko.

  • Stosuj metodę małych kroków

Dobrym rozwiązaniem może być tzw. metoda małych kroków, która polega na stopniowym oddalaniu się rodzica. Jednego dnia usiądź przy łóżeczku, by następnego – oddalić się w stronę drzwi.

Proces odzwyczajania malucha od spania z rodzicami może trwać krócej lub dłużej. Niekiedy przebiega bardzo sprawnie, a czasami ciągnie się przez wiele tygodni. Jednak średnio zajmuje ok. 2 tygodnie.

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Gdy pies boi się wystrzałów
Czasem pies był ofiarą postrzału, i dlatego się boi, sąsiad miał psa, który...
Złoty pierścionek.
Ja lubię białe złoto, bez kamieni, wystarczy jakiś efektowny wzór samego metalu
żłobek a korzystanie z nocniczka
Ale co innego w domu, a co innego wśród obcych osób, znam przypadki...
Lubrykanty a zajście w ciążę
Jak są problemy to każde wytłumaczenie jest dobre ale niekoniecznie trafne. Lepiej chyba...