Od kiedy dziecko powinno spać samo?

21 marca 2019, dodał: Redakcja

 

Chociaż niektórzy rodzice od samego początku dbają o to, aby dziecko spało we własnym łóżku, niekiedy współdzielą miejsce do spania z maluchem. Nie ma w tym nic złego, ale nie oznacza, że dziecko powinno spać z rodzicami już zawsze. Dowiedz się, kiedy zacząć przyzwyczajać malucha do spania samodzielnego.

Spanie niemowlęcia w jednym łóżku z rodzicami jest bardzo wygodne – szczególnie, gdy kobieta karmi naturalnie. Wtedy wystarczy tylko niemowlę przytulić i przystawić do piersi, mogąc jednocześnie chwilę się zdrzemnąć. Takie postępowanie ma jednak drugą stronę medalu – maluch, który jest przyzwyczajony do obecności rodziców, będzie niechętny do spania we własnym łóżku. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, w jakim momencie i jak oduczyć dziecko spania z rodzicami.

Spanie dziecka we własnym łóżku – kiedy warto to wdrożyć?

W tym przypadku nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ konkretny moment zależy od wielu czynników. Znaczenie ma przede wszystkim wola rodziców – to oni podejmują decyzję o przeniesieniu dziecka do jego łóżeczka. Ponadto istotną rolę mogą odgrywać poboczne wydarzenia – każda zmiana jest dla malucha bardzo stresująca, dlatego przeniesienia do własnego łóżka nie należy planować jednocześnie z innymi zmianami, np. pójściem do żłobka, odstawieniem od piersi itp. Warto przy tym pamiętać, że im starsze dziecko, tym trudniej będzie oduczyć dotychczasowych przyzwyczajeń.

Jak podpowiadają eksperci, dobrym momentem jest ukończenie 1 roku życia. W tym okresie maluch wykazuje zwiększone zainteresowanie otaczającym światem. Warto to wykorzystać – przygotuj kącik do spania, by rozpocząć przygodę dziecka z odpoczynkiem we własnym łóżku.

Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami – wskazówki

Nie istnieje jedna metoda, która pozwoli na szybką adaptację malucha do nowej sytuacji. Dlatego warto dowiedzieć się, jak oduczyć dziecko spania z rodzicami na wiele różnych sposobów.

  • Działaj konsekwentnie

Jeżeli zdecydowałaś się o przeniesieniu malucha do własnego łóżeczka, bądź konsekwentna w swoim postanowieniu. Nawet, jeśli będzie to dla Ciebie trudne, nie możesz dać tego poznać po sobie. Tylko wtedy z sukcesem niemowlę opuści Wasze małżeńskie łóżko.

  • Stosuj metodę małych kroków

Dobrym rozwiązaniem może być tzw. metoda małych kroków, która polega na stopniowym oddalaniu się rodzica. Jednego dnia usiądź przy łóżeczku, by następnego – oddalić się w stronę drzwi.

Proces odzwyczajania malucha od spania z rodzicami może trwać krócej lub dłużej. Niekiedy przebiega bardzo sprawnie, a czasami ciągnie się przez wiele tygodni. Jednak średnio zajmuje ok. 2 tygodnie.

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Pełen wdzięku komplet wykonany ze zmysłowego, szyfonowego materiału
Cena:
96 zł
Piękne włosy, skóra i paznokcie
Cena:
99
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Trójwarstwowe dno z aluminiowym dyskiem, miarka, lejek i system odcedzania - wyższa jakość gotowania!
Cena:
649 zł
Oryginalna forma i intrygujący efekt świetlny - teraz w promocyjnej cenie!
Cena:
699 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Nawóz kuurzy
Dbanie o ogród to ciężka praca. Pojawia się coraz więcej owadów oraz chwastów, które...
Garnitur.
Jesteś na etapie poszukiwania który będzie wpisany w potrzeby oraz nowoczesne podejście...
wzdęcia
Sama dość długo zmagałam się z takim problemem i ostatecznie na końcu okazało...
Hosting- gdzie?
Firehost działa przyzwoicie. Na spokojnie wystarczy pod postawienie na jednym koncie kilku małych stronek. Powinno...