URODA I ZDROWIE

Obrońcy serca, czyli co zrobić, żeby nie odwiedzać kardiologa

3 stycznia 2017, dodał: Ania Lewicka

Nasze serce potrzebuje relaksu, lekkiej diety oraz dużo ruchu. Naukowcy twierdzą, że może pracować nawet 120 lat. Warto więc o nie zadbać.

 Ludzkie serce waży 300-350 gramów, ma kształt zaciśniętej pięści i jest tytanem pracy. Codziennie pompuje ponad siedem ton krwi, a ona przepływając przez tętnice i żyły pokonuje około 90 tysięcy kilometrów. Jest najważniejszym ogniwem całego układu krążenia. Dlatego należy o nie dbać przez całe życie.

Czego nie lubi serce?

Na pewno jedzenia obfitującego w tłuszcze i substancji zawartych w dymie tytoniowym. Czynniki te zwiększają ryzyko tworzenia się blaszek miażdżycowych, niekiedy może nawet dojść do zakrzepu, a w konsekwencji do martwicy mięśnia sercowego (zawał) lub udaru niedokrwiennego mózgu. Statystyki wykazują, że około 60% dorosłych Polaków ma podwyższony poziom cholesterolu.

Co robić, aby zapobiec chorobom serca?

Przede wszystkim zwiększyć aktywność fizyczną, zminimalizować stres oraz zmienić dietę oraz ograniczyć ilość tłuszczów i soli. Ważne jest też rzucenie palenia. Należy poddawać się regularnym badaniom, przede wszystkim mierzyć ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, trójglicerydów i cukru we krwi.

Resweratrol wspomaga serce

Ta naturalna substancja, której najwięcej jest w skórce czerwonych winogron, charakteryzuje się wysoką aktywnością antyoksydacyjną. A zatem wspomaga walkę z podwyższonym cholesterolem. W ciągu ostatnich 20 lat naukowcy potwierdzili, że osoby spożywające substancje zawierające resweratrol są mniej narażone na miażdżycę, zawał serca i udar mózgu. Amerykańscy badacze odkryli, że duże dawki tej substancji poprawiają nie tylko funkcje serca, ale nawet siłę mięśni.

Oliwa z oliwek

Zdecydowanie zmniejsza ryzyko chorób serca, nowotworów, cukrzycy typu D, a nawet depresji. Jest jednym z podstawowych i najważniejszych składników diety śródziemnomorskiej, a ze względu na jej korzystny wpływ na nasze zdrowie warto z niej korzystać przy przygotowywaniu posiłków.

Składnik białek – arginina

Ten organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów, występujący w pożywieniu jako składnik białek, obniża ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, łagodzi arytmię i normalizuje zaburzenia rytmu serca.

Wzbogacone o taką wiedzę możemy postarać się, aby w naszej kuchni nie zabrakło naturalnych obrońców serca, dzięki czemu zadbamy o zdrowie swoje i całej rodziny. Farmaceuci proponują nam także wspomagająco suplementy diety, które można nabyć w aptekach na terenie całego kraju lub sklepach online.

zobacz również:

  1. 7 zasad dbania o serce
  2. Brokuły chronią serce i stawy
  3. Czego potrzebuje nasze serce?
  4. Dlaczego kołacze nam serce?

 

 

 

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Obrońcy serca, czyli co zrobić, żeby nie odwiedzać kardiologa

  1. avatar Jaga pisze:

    Moja mama ma problemy z sercem i w związku z tym ma zalecenia do brania taksyfoliny z witaminą c i zwiększenie podaży warzyw i więcej ruchu. Ale to powietrze jakie teraz mamy to nie sprzyja ruchowi Jak żyć????

Dodaj komentarz