Nowoczesne prostownice | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Nowoczesne prostownice

8 czerwca 2010, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares
Przeznaczenie prostownicy jest oczywiste – ma prostować włosy. Dobrej jakości prostownica oprócz tego, że prostuje włosy w kilka minut, dodatkowo chroni je przed działaniem wysokiej temperatury i nie pozwala się poparzyć. Włosy po użyciu prostownicy stają się proste. Czas utrzymywania się efektu prostych włosów zależy od rodzaju włosów, warunków atmosferycznych oraz od rodzaju prostownicy.
Prostownica składa się z dwóch płytek w specjalnej obudowie, rozgrzewających się do wysokich temperatur, między które wsadza się pasmo włosów, a następnie przeciąga przez całą ich długość. Ogromny wpływ na jakość prostownicy mają płytki – ich powłoka, wielkość i kształt. To powłoka decyduje o tym, czy dany model prostownicy jest bezpieczny dla włosów. Dobra powłoka zapewnia maksymalną ochronę przed wysoką temperaturą, chroni łuskę włosa przed zniszczeniem i ułatwia prostowanie.

Rodzaje płytek w prostownicach:

1) Płytki teflonowe. Teflon chroni przed wysoką temperaturą i zapobiega przywieraniu włosów do płytek. Niestety, powłoka teflonowa nie jest idealna – nagrzewa się nierównomiernie (tworzą się tak zwane gorące punkty), przez co istnieje ryzyko przypalenia włosów. Nie jest odporna na zarysowania, szybko się zużywa. Do teflonowej powłoki dodaje się obecnie elementy ceramiczne, turmalinowe lub diamentowe, które ją utrwalają i eliminują gorące punkty.
2) Płytki ceramiczne. Główną zaletą płytek ceramicznych jest równomierne nagrzewanie, dzięki czemu ryzyko przypalenia włosów znacznie maleje. Powłoka płytek ceramicznych jest śliska, co ułatwia prostowanie i wygładza włosy. Prostownice ceramiczne są obecnie najpopularniejsze.
3) Płytki tytanowe. Tytan to wyjątkowo trwały i odporny na uszkodzenia metal, a płytki tytanowe są trwalsze niż ceramiczne. Prostownice z płytkami tytanowymi są idealne do włosów grubych i kręconych, dobrze wygładzają włosy. Niektórzy producenci prostownic utrwalają płytki ceramiczne dodając do nich tytan i tworząc płytki ceramiczno-tytanowe.
4) Płytki lustrzane. Lustrzane płytki przede wszystkim dodają włosom blasku. Powłoka lustrzana jest gładsza niż ceramiczna (ułatwia prostowanie, wygładza włosy).
5) Płytki diamentowe. Diamentowa powłoka to najnowsza technologia. Taka powłoka jest bardzo twarda – prostownica z powłoką diamentową jest trwała i odporna na zarysowania. Dzięki gładkiej powierzchni dobrze prostuje włosy. Idealna do włosów grubych, szorstkich, kręconych, trudnych do ułożenia.
6) Płytki z turmalinami. Turmaliny to minerały, które wytwarzają jony ujemne pod wpływem wysokiej temperatury. Dzięki temu zamykają łuskę włosa i chronią ją przed zniszczeniem. Płytki z turmalinami zapobiegają też elektryzowaniu się włosów.
7) Płytki metalowe lub aluminiowe. Prostownice z płytkami metalowymi i aluminiowymi, które jeszcze niedawno były popularne, dziś są wycofywane z produkcji – nadmiernie się nagrzewają i nie są bezpieczne dla włosów.

Szerokość i długość płytek prostownicy należy dopasować do rodzaju włosów:

1) Włosy krótkie: Prostownica do włosów krótkich musi być przede wszystkim poręczna, a jej płytki – wąskie (do ok. 24 mm) i krótkie (do 90 mm), żeby łatwo było prostować krótkie pasma znajdujące się u nasady.
2) Włosy długie i półdługie: Prostownica do włosów, które sięgają za ramiona powinna być większa niż prostownica do krótkich włosów, a płytki – dłuższe i szersze. To, jaką szerokość i długość płytek wybrać, zależy od gęstości i rodzaju włosów.
3) Do włosów cienkich i prostych (lub delikatnie falowanych) najlepsza jest prostownica z płytkami o 24-30 mm szerokości.
4) Do włosów grubych lub/i kręconych wskazane są najszersze płytki (30-40 mm). Warto wybrać model z długimi (ponad 90-milimetrowymi) płytkami, dzięki nim szybciej wyprostujesz włosy.

Informacja o szerokości i długości płytek nie zawsze jest podana na opakowaniu. Wielkość płytek można sprawdzić na stronie producenta lub w opisach technicznych prostownic w internetowych sklepach. Kupując prostownicę sprawdź, czy jej płytki idealnie do siebie przywierają. Dzięki temu prostowanie będzie łatwiejsze i szybsze.

Od mocy prostownicy zależy to, jak szybko osiągnie ona pożądaną temperaturę. Moc może wynosić od 25 do 170 W. (watów). Czas nagrzewania prostownic o mocy 170 W do temperatury 200ºC wynosi 15-30 sekund, a 25-watowych – kilka minut. Większość prostownic jest wyposażona w lampkę kontrolną, dzięki której wiadomo, kiedy urządzenie jest gotowe do pracy i osiąga odpowiednią temperaturę. Prostownice nagrzewają się od 100 do 230ºC. Wybierając zakres temperatury, weź pod uwagę rodzaj i strukturę swoich włosów. Ważna jest też możliwość regulacji temperatury. Najtańsze urządzenia (czyli te, które kosztują około 30-40 złotych) nie umożliwiają wyboru stopnia nagrzania urządzenia (mają stałą temperaturę nagrzania, która jest podana na opakowaniu). Takie prostownice nie nadają się do cienkich, delikatnych włosów. Regulacja temperatury w prostownicach ma zazwyczaj zakres od kilku do kilkunastu stopni. W większości urządzeń temperaturę reguluje się za pomocą specjalnego pokrętła. Niektóre prostownice są wyposażone w regulację elektroniczną, która jest dokładniejsza. Niektóre prostownice wyposażone są w pokrętła, na których zakres temperatury oznaczono kropkami. Brakuje oznaczenia w stopniach Celsjusza. W takich urządzeniach temperaturę ustawia się „na oko”, co grozi nadmiernym nagrzaniem prostownicy i spaleniem włosów.

Temperatura prostowania w zależności od rodzaju włosów:

1) Włosy cienkie, podatne na zniszczenie, rozjaśniane: 100-170ºC
2) Włosy normalne, farbowane, lekko kręcone, falowane: 170-200ºC
3) Włosy grube, gęste, kręcone: 200-230ºC.
Dobrze, jeśli prostownica jest wyposażona w guzik lub przycisk, dzięki któremu możesz włączyć i wyłączyć urządzenie. Jest to dodatkowe zabezpieczenie dla osób, którym zdarza się zapominać wyjąć wtyczkę urządzenia z gniazdka przed wyjściem z domu. Niektóre prostownic posiadają automatyczny wyłącznik. Dzięki niemu, nawet jeśli zapomni się wyłączyć prostownicę przed wyjściem z domu, po około godzinie wyłączy się sama.
Obudowa prostownicy spełnia nie tylko estetyczną, ale też praktyczną funkcję. Obudowa powinna być mieć przede wszystkim ergonomiczny, opływowy kształt, który podnosi komfort użytkowania i ułatwia prostowanie. Wybierając prostownicę koniecznie należy zwracać uwagę na to, czy obudowa jest termoizolacyjna (taka informacja powinna być podana przez producenta w instrukcji lub opisie technicznym). Dzięki termoizolacyjnej obudowie, unikniesz poparzenia przy prostowaniu. Niektóre prostownice posiadają wyprofilowany uchwyt (rączkę). Taki uchwyt sprawia, że łatwiej jest operować urządzeniem. Można też znaleźć modele zamykany na guziczki lub zatrzaski (składane). Niektóre prostownice są wyposażone w elektroniczny wyświetlacz LCD lub LED, na którym wyświetla się temperatura. Dzięki temu można na bieżąco kontrolować stopień nagrzania prostownicy.
Niektóre urządzenia oprócz podstawowej funkcji, czyli prostowania włosów umożliwiają też formowanie fal i loków. Obudowa prostownicy do loków powinna być zaokrąglona po bokach. Ważny jest także kabel. Wybierając długość kabla trzeba brać pod uwagę to, gdzie będzie się używać urządzenia. Jeśli gniazdko, do którego chcemy podłączyć prostownicę, jest łatwo dostępne, nie trzeba wybierać urządzenia z najdłuższym, 2,5-metrowym kablem, który tylko przeszkadza. Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest kabel obrotowy – nie plącze się i sprawia, że prostownicą łatwiej jest manewrować. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie prostownice bezprzewodowe (akumulatorowe), wyposażone w stację ładującą. To dobre rozwiązanie dla osób, które dużo podróżują i nie zawsze mają dostęp do gniazdka.
Dostępne na rynku prostownice są wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, które mają sprawić, że prostowanie będzie skuteczniejsze i bezpieczniejsze dla włosów.

Możliwe funkcje dodatkowe prostownic:

1) Jonizacja – dzięki tej opcji prostownica wytwarza jony ujemne, które zamykają łuski włosa. Jonizacja chroni włosy przed zniszczeniem, sprawia, że są bardziej wygładzone i nie elektryzują się.
2) Wytwarzanie pary – funkcja ta zabezpiecza włosy przed zniszczeniem. Para rozluźnia włókna włosów, odbudowuje je i jest wyjątkowo bezpieczna dla włosów. Prostownica parowa posiada wbudowany zbiornik na wodę.
3) Ultradźwięki – dzięki ultradźwiękom prostownica jest wprowadzana w system drgań, które sprawiają, że włosy są wyjątkowo wygładzone.
4) Prostowanie na mokro – niektóre prostownice są wyposażone w funkcję prostowania na mokro, dzięki której możesz prostować nawet wilgotne włosy. Taka funkcja pozwala zaoszczędzić czas – przed prostowaniem nie musisz suszyć dokładnie włosów w obawie przed ich zniszczeniem.
5) Prostownica z kosmetykiem – niektóre prostownice pod wpływem ciepła wydzielają ochronny kosmetyk, który zabezpiecza włosy przed działaniem wysokiej temperatury.
6) Podczerwień – prostownica z funkcją podczerwieni sprawia, że płytki nagrzewają się równomiernie, dzięki czemu włosy są zabezpieczone przed spaleniem.
Pozornie użycie prostownicy jest bardzo proste, ale należy pamiętać o kilku istotnych szczegółach. Bez odpowiedniej ochrony i pielęgnacji twoje włosy staną się sianowate, łamliwe i stracą blask. Mimo, że przez pewien czas użytkowania żelazka możesz nie zauważyć pogorszenia się ich kondycji, kiedyś włosy zaprotestują, a dobra prostownica plus odpowiednie kosmetyki ochronne pozwolą ci tego uniknąć. Częstotliwość z jaką będziesz używała prostownicy również nie pozostaje bez znaczenia, dlatego więc nie przesadzaj z prostowaniem i daj włosom odetchnąć.

Jak używać prostownicy:

1) Zanim przystąpisz do prostowania, umyj włosy szamponem przeznaczonym dla twojego rodzaju włosów. By wzmocnić efekt prostowania możesz użyć szamponu wygładzającego.
2) By nie doprowadzić do wysuszenia, pamiętaj o dobrym nawilżaniu. Po umyciu nałóż swoją ulubioną odżywkę nawilżającą.
3) Jeżeli twoja prostownica nie posiada funkcji prostowania na mokro, dobrze wysusz włosy zanim zaczniesz je prostować, ponieważ mogą się spalić! Oczywiście nie oczekuj płomieni żywego ognia, w tym przypadku dojdzie do mikrouszkodzeń włosa, następnie do jego wysuszenia, łamania, a w ekstremalnych sytuacjach nawet do kruszenia! Spalone włosy są nie miłe w dotyku i nie dają się rozczesać. Jest to najprostsza droga to posiadania siana na głowie zamiast pięknych, prostych i lśniących włosów.
4) Jeżeli twoje włosy są już suche, koniecznie nanieś na nie jeden z produktów przeznaczonych do prostowania włosów. Termoaktywne składniki zawarte w takich kosmetykach ułatwiają prostowanie, wygładzają włosy i dodają im połysku. Dodatkowo, nie niszczą płytek prostownicy.
5) Żeby nie utrudniać sobie prostowania, dokładnie rozczesz włosy i podziel je na kilka części podpinając klamerkami. Każdą część podziel na pasma zaczynając od tyłu głowy.
6) Chwyć pasemko umieszczając prostownicę u nasady włosów, lecz nie przy samej skórze głowy, by uniknąć poparzeń. Przesuwaj ją aż do samych końcówek, starając się nie zatrzymywać prostownicy na środku pasemka, żeby nie pozostały ślady i wgniecenia. Podczas prostowania możesz pomóc sobie małym grzebieniem umieszczając do przed prostownicą. Przesuwaj grzebień, a tuż za nim żelazko, prostując w ten sposób pasemko po pasemku.
7) Kiedy już wyprostujesz wszystkie pasemka, delikatnie rozczesz włosy.
8) Dobrym rozwiązaniem jest spryskanie prostych już pasm sprayem utrwalającym lub nabłyszczającym. W roli nabłyszczacza dobrze sprawuje się również jedwab lub serum nabłyszczająco-wygładzające. Jednym ze znanych tricków jest roztarcie w palcach odrobiny wosku lub pasty do układania włosów, a następnie „przejechanie” po wyprostowanych włosach.
9) Podczas prostowania należy zachować ostrożność, ponieważ chwila nieuwagi może skończyć się poparzoną skórą głowy lub nawet twarzy.
10) Po zakończeniu prostowania należy zadbać o prostownicę czyszcząc jej płytki miękką ściereczką.
Dodała: Marta

Zobacz również:

  1. Komu pasują rude włosy?
  2. Jak szybko zapuścić włosy?
  3. Prawda o trwałej ondulacji…
  4. Jak samemu obciąć grzywkę?
  5. Prawdy i mity na temat włosów
  6. Odrosty – jak szybko zamaskować?
 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

8 komentarzy do Nowoczesne prostownice

  1. avatar Barbie1290 pisze:

    prześliczne te prostownice, fajny nowoczesny design

  2. avatar Pinia pisze:

    a proste włosy są takie modne? Z tego co wiem, to obecnie powraca się do fal…

  3. avatar Roksana pisze:

    Nie wiem, jak kiedyś ludzie mogli sie bez niej obejść…

  4. avatar mała444 pisze:

    ja też – jestem uzależniona!

  5. avatar Oleńka pisze:

    A ja bez wyprostowania włosów nie wyjdę z domu!

  6. avatar Blondie pisze:

    To wymysł szatana – ja mam na szczęście naturalnie proste…

  7. avatar Kacha pisze:

    trzeba pamiętać o specjalnych kosmetykach do prostowania i chroniących włosy przed ciepłem, polecam produkty Goldwella

  8. avatar Gość pisze:

    prostownica niszczy włosy, więc warto zainwestować w dobrej marki produkt lub stosować w miare rzadko

Dodaj komentarz