Niepłodność czy to już bezpłodność | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Niepłodność czy to już bezpłodność

9 listopada 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Różnica między bezpłodnością a niepłodnością jest istotna. Jednak wiele osób myli te dwa pojęcia. Sprawdź, którą z nich można wyleczyć i jak ją zwalczyć by jak najszybciej doczekać się ukochanego dziecka.

bezplodnosc_czy_nieplodnosc_art

 

Wiele osób myli dwa podstawowe pojęcia bezpłodność i niepłodność. Bezpłodność jest stanem nieodwracalnym, spowodowanym trwałą niemożnością spłodzenia potomstwa i niestety nie można jej wyleczyć, natomiast niepłodność jest czasowa – to tak naprawdę czas starania się o dziecko.

Bezpłodność

Bezpłodność to trwała niemożność posiadania potomstwa. W tym przypadku nie potrzebujmy dodatkowych badań, ponieważ bezpłodność jest spowodowana np. u kobiety brakiem jajników lub nie posiadaniem macicy. W przypadku mężczyzn, bezpłodność może być wynikiem wypadku lub operacji, w której to mężczyzna stracił oba jądra lub w której uszkodzono nasieniowody.

Niepłodność

Niepłodność – jak określają lekarze, to czas starania się o dziecko. Mamy z nią do czynienia, gdy para, regularnie starająca się o dziecko, nie może zajść w ciążę przez co najmniej 12 miesięcy. Regularne współżycie płciowe określane przez lekarzy, to 3-4 razy w tygodniu bez stosowania jakiejkolwiek antykoncepcji. Bardzo często przyczyn niepłodności należy doszukiwać się w stylu życia, złym odżywianiu, braku ruchu, a także w długotrwałym stresie, na który każdy z nas jest narażony.

Z problemem niepłodności walczy już co piąta polska para. Jak podkreślają lekarze, jest to problem dość złożony i dotyczy mężczyzn  i kobiet  w tym samym stopniu. Nie jest to problem czysto medyczny i warto znać jego przyczyny. . Istnieje również wiele faktów i mitów o niepłodności , które warto znać zanim zaczniemy niepotrzebnie się denerwować.

Zadbajmy o siebie

Warto podkreślić, że zdrowe pary mają tylko 20-25 proc. szans na zajście w ciążę w jednym cyklu owulacyjnym. Tak naprawdę, dopiero po roku aktywnych starań o dziecko para udająca się do lekarza może usłyszeć o niepłodności. – Dlatego, by uniknąć niepotrzebnego stresu i zbyt długiego oczekiwania na potomstwo warto przed podjęciem decyzji o dziecku poczynić pewne kroki. W pierwszej kolejności zadbajmy o siebie, dajmy sobie trochę czasu i przygotujmy organizm na poczęcie dziecka – to najprostsza i zarazem skuteczna kuracja zmieniająca czasową niepłodność w płodność. Pary starające się o dziecko powinny dostosować styl życia do zmian jakich domaga się ich organizm. Można powiedzieć, że tak jak dziecko po urodzeniu ustawia nasz harmonogram życia, a my jako rodzice dopasowujemy się do tego, tak przed poczęciem powinniśmy wszystko dostosować, do tego, by ono mogło się pojawić w naszym życiu – dodaje Piotr Rowicki, przedstawiciel marki dr Bocian.

Z najnowszych danych wynika, że coraz więcej par w Polsce zmaga się z problemem niepłodności. Co ciekawe, już w 8O proc. przypadkach, nie są konieczne techniki rozrodu wspomaganego, jak np. inseminacja domaciczna czy zabieg in vitro. Ciągle rozwijają się nowe metody leczenia niepłodności, jak np. naprotechnologia – metoda, oparta na dokładnej obserwacji indywidualnego cyklu miesięcznego. Stosuje się także terapie hormonalne, które mają poprawić funkcjonowanie narządów płciowych. Coraz częściej włącza się suplementację,  która wspomaga organizm kobiety i reguluje jej gospodarkę hormonalną. Natomiast w przypadku mężczyzn metody te głównie poprawiają jakość i ilość nasienia, które obecnie jest coraz słabsze. W przypadku endometriozy czy urazów mechanicznych konieczne może być leczenie operacyjne.

Więcej informacji sprawdź na www.zaplodnieni.pl

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz