URODA I ZDROWIE

Niepełnosprawne modelki: nie wstydzą się swojego kalectwa

22 marca 2011, dodał: milkar

Od wieków piękno było uwarunkowane harmonią, proporcją i symetrią elementów, składających się na wspólną całość. Przykładem tego są „wzorcowe” modelki, od których wymaga się ściśle określonych wymiarów. Jeszcze do niedawna w świecie mody obowiązywał konkretny model sylwetki, wyznaczający doskonałą proporcję ciała człowieka. Owa sylwetka była powszechnie uznawana za piękną i zarazem idealną figurę. Postrzeganie piękna w kategoriach ściśle ustalonych proporcji, zmieniła dopiero era modelek w rozmiarze XXL, które są przykładem na to, że nie istnieje jeden określony model piękna kobiecego ciała. Stwierdzenie, że piękno ukryte jest w symetrii i harmonii, zakwestionowały również niepełnosprawne modelki, które udowadniają, że owe piękno, to jednak coś więcej niż „idealna” sylwetka ustalona uprzednio i narzucona przez świat mody.

O tym świadczą niewątpliwie ich sukcesy, jak na przykład Aimee Mullins, amerykańska lekkoatletka, która pomimo swej niepełnosprawności zrobiła oszałamiającą karierę również w modelingu. Stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych modelek na świecie.

na zdjęciu Aimee Mullins

Jednocześnie otworzyła drzwi do tego zawodu dla pozostałych dziewczyn, dla których udział w pokazie mody, bądź zdjęcie na okładce magazynu do tej pory były jedynie nieosiągalnym marzeniem. Dla nich Aimee stała się ikoną mody, pokazała, że pomimo amputacji obu nóg, może realizować się w życiu, jak każdy inny i osiągać na pozór niedostępne cele. Nawet odnosić sukcesy w zawodzie modelki. Jej urodę docenił także magazyn „People”, który zaliczył ją do grona pięćdziesięciu najpiękniejszych ludzi świata.

zdjęcie po lewej: Aimee Mullins

Szczęście do Aimee uśmiechnęło się, kiedy na swej zawodowej drodze spotkała Alexandra McQueena, brytyjskiego projektanta mody. Korzystając z jego propozycji, w 1998 roku wystąpiła na pokazie mody w Londynie. By móc wziąć w nim udział, wyszła w specjalnie dla niej wyrzeźbionych z drewna nogach. Sztukę chodzenia w protezach opanowała do perfekcji, co spowodowało, że nikt nawet nie zauważył jej niepełnosprawności. Od tego momentu jej zdjęcia zdobią okładki najsłynniejszych czasopism.

Niepełnosprawność nie przyćmiła również blasku i wdzięku Brendy Costy, która jest głucha od urodzenia. Na początku jej choroba nierzadko była przeszkodą stojącą na zawodowej drodze w karierze modelki. W spełnieniu jej marzeń pomógł właściciel 40deg Models, który sam miał głuchoniemego syna. On jako pierwszy dał jej szansę rozwoju i zdobył dla niej kontrakty, po których otrzymała dalsze propozycje i trafiła do agencji modelek. Co w przyszłości zaowocowało jej licznymi sesjami zdjęciowymi, wystąpiła między innymi na wielu okładkach kolorowych czasopism i magazynów, takich jak Elle, czy Cosmopolitan. Natomiast portal models.com. przyznał jej 23 miejsce w rankingu najbardziej seksownych dziewczyn. Obecnie należy do prestiżowej Elite New York.

Świat mody dotąd hermetycznie zamknięty dla osób niepełnosprawnych, nagle stał się dla nich dostępny, co nie oznacza, że prosty i przyjemny. Traktowane są one na równi z pełnosprawnymi modelkami. Choć nie jest im łatwo i w porównaniu z innymi rywalkami mają one ograniczone możliwości, to nierzadko biorą udział w sesjach zdjęciowych, kampaniach reklamowych, czy nawet w programach typu „Top model”. Przykładem tego typu był brytyjski program „Britain’s Missing Top Model”, który miał na celu dać szansę jednej spośród ośmiu niepełnosprawnych dziewczyn zaistnieć właśnie jako modelka i pokazać, że kalectwo nie musi dyskwalifikować ich w wielu dziedzinach życia.

Źródło: www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/11194.,www.kimono.pl/Niepelnosprawna-modelka-Brenda-Costa-jedna-z-najsekwoniejszych-kobiet-swiata-WRESZCIE-HAPPY-END-W-SWIECIE-MODY, www.kampaniespoleczne.pl/artykuly.php.

Zobacz również:

  1. Jak ubierają się japońskie dziewczyny: japan style
  2. Kobiece rekordzistki świata
  3. Najbardziej popularne gwiazdy w sieci
  4. Styl emo też jest dla Ciebie?loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Niepełnosprawne modelki: nie wstydzą się swojego kalectwa

  1. avatar pupik pisze:

    Trochę szokujące, co nie zmienia faktu, że kobiety te są piękne. Zwłaszcza modelka bez nóg oraz ta niesłysząca.

Dodaj komentarz