Nienasycony rynek centrów handlowych | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Nienasycony rynek centrów handlowych

21 sierpnia 2013, dodał: PrestigePR
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

file1377084755

Polska jest czwartym w Europie krajem, w którym powstaje najwięcej centrów handlowych

W Europie w budowie jest teraz rekordowa ilość powierzchni handlowych, o 50 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Najwięcej nowych centrów rośnie w Europie Wschodniej (74 proc.), przede wszystkim w Turcji, Rosji i na Ukrainie.

Nasz kraj zajmuje czwartą pozycję, jeśli chodzi o dynamikę notowaną w tym segmencie rynku. Jak podaje CBRE, w Polsce powstaje obecnie ponad 750 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej. Całkowity zasób w naszym kraju wynosi teraz 9,3 miliona metrów kwadratowych powierzchni, która liczona jest łącznie w 420 obiektach handlowych.

Warszawa, Katowice i Trójmiasto z największymi zasobami

Zdecydowanie najwięcej nowoczesnej powierzchni do handlu jest w Warszawie – 1,4 miliona mkw. w 42 centrach. Kolejne miejsce zajmują Katowice z ponad 1 mln mkw. powierzchni. Trójmiasto może się pochwalić blisko 620 tys. mkw. powierzchni handlowej, a zasoby w Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu mieszczą się w przedziale 495 – 540 tys. mkw.

W porównaniu do liczby mieszkańców największe nasycenie powierzchnią handlową jest w Trójmieście. Najmniej powierzchni na jednego mieszkańca przypada w Krakowie. Do wskaźnika nasycenia wynoszącego 750 mkw. na tysiąc mieszkańców daleko jeszcze wszystkim polskim aglomeracjom. W naszym kraju współczynnik ten wynosi średnio nieco ponad 400 tys. mkw. na tysiąc mieszkańców.

Niewiele wolnej powierzchni w centrach

W dużych miastach wciąż jest zapotrzebowanie na nowe obiekty handlowe. W siedmiu największych polskich aglomeracjach odsetek wolnych powierzchni jest niewielki, waha się od 1,6 proc. do 4,5 proc., podaje CBRE. Według przedstawicieli tej firmy, w najbliższym czasie centra handlowe w Polsce będą rozwijać się szybciej niż ulice handlowe.

Szczególnie w dużych miastach utrzymujące się wciąż duże zapotrzebowanie na powierzchnię handlową. Dostrzegli to deweloperzy, którzy wrócili teraz ze swoimi inwestycjami do największych aglomeracji. Powstaje w nich obecnie ponad 40 proc. nowej powierzchni. Budowane są obiekty handlowe różnego typu, duże galerie, specjalistyczne parki handlowe i lokalne mniejsze centra zakupowe.

Deweloperzy szukają niszy. – W niektórych rejonach największy miast wciąż brakuje obiektów handlowych, które stwarzałyby mieszkańcom możliwość robienia wygodnych zakupów w pobliżu domu. Nowoczesnego centrum handlowego nie było dotąd na Dębcu w Poznaniu, dlatego zdecydowaliśmy się na budowę Galerii Dębiec. Kompleks, który dostarczy 9750 mkw. powierzchni handlowej zapewni też 229 krytych miejsc postojowych i 121 miejsc na parkingu zewnętrznym. Mieszkańcy południowo-zachodniej części miasta z nowego centrum będą mogli korzystać już pod koniec listopada przyszłego roku – twierdzi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w Red Real Estate Development.

Autor: RED Real Estate Development

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Zaskakujące powody unieważniania ma…
Jakiś celebryta ponoć podał powód, że jest gejem:) Ciekawe czy sąd kościelny uwierzył,...
Czy AI wykrada dane?
Umie podszyć się nawet pod realną osobę, więc niedługo wszyscy będziemy mieć klony...
Najzdrowsze mięso
Moim zdaniem mięso każdego rodzaju zakwasza organizm, a więc nie jest zdrowe...
Małżeństwa z najdłuższym stażem…
Rekordziści mają ponad 70-letni staż, to dłużej niż żyje wiele osób.... To już...