Niegrzeczne Książeczki Wydawnictwa Natuli

15 lipca 2021, dodał: pinkmause

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Czytanie kształtuje nas bardzo. Nie ma co do tego wątpliwości. Obcowanie z książkami ma ogromny wpływ na to, co, jak i kiedy myślimy o otaczającym nas świecie i o nas samych. Dlatego też czytanie z dziećmi ma niebagatelne znaczenie w procesie ich wychowywania. Dziś z ogromną przyjemnością polecamy Wam nową serię książek dla małych i dużych od Wydawnictwa Natuli – Niegrzeczne Książeczki.

 

Pod przewrotnym tytułem Niegrzeczne Książeczki kryją się 4 opowiastki dla dzieci, cztery książeczki wydane nakładem Wydawnictwa Natuli. W końcu ktoś pomyślał o tym, żeby rozprawić się z grzecznością i niegrzecznością, jednocześnie opowiadając przy tym historię zrozumiałą dla dziecka i rodzica. Seria tych książeczek powstała z myślą o rozprawieniu się z pewnymi mitami. To książki o emocjach, które skupiają się na konkretnych przypadkach, krzywdzących mitach, nie tylko moralizowaniu. Wspaniałe publikacje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

 

Seria Niegrzeczne Książeczki dedykowana jest dzieciom w przedziale wiekowym 4-6 lat oraz ich rodzicom, dziadkom, opiekunom. Antek jest właśnie tym „niegrzecznym” dzieckiem, od którego wiele osób wymaga „grzecznego” zachowania. Jest dzieckiem, które nie posłucha dorosłego, przedstawi mu swój „niegrzeczny” punkt widzenia, zezłości się, rozpłacze, nie będzie chciał jeść, dzielić się zabawkami, całować nieznanych pań i słuchać sąsiadek, kiedy zabawa jest ciekawa. Pytanie, czy Antek jest rzeczywiście „niegrzeczny”?

 

Niegrzeczne Książeczki dają zielone światło do zrozumienia świata najmłodszych, do zmiany utartych szlaków myślowych i schematów postępowań, które niepotrzebnie szufladkują dziecko jako „niegrzeczne i nieposłuszne”. Lektura uczy dorosłych, aby nie zamykać się na „humory” dziecka i nie traktować ich personalnie. Zatem my – dorośli – stwórzmy dziecku warunki do radosnego przeżywania dzieciństwa, które zaowocuje niewymuszonym dobrem także dla nas. Wydawnictwo Natuli dzięki swoim Niegrzecznym Książeczkom ukazuje prawdę o filarach wychowania, powielanych błędach, braku uważności oraz o tym, jak pochylić się nad dzieckiem, słuchać i wysłuchać, dostrzec potrzeby i odpowiedzieć na nie w sposób adekwatny do danej sytuacji. Te książki nauczą dzieci jak zadbać o swoje granice, jak szanować granice innych, a docelowo – budować zdrowe relacje.

 

Alicja Dyrda i Natalia Fiedorczuk-Cieslak: Smok

Smok to opowieść o kilkuletnim Antku, który marzył o stroju smoka. Sam zebrał pieniądze na jego zakup i spełnił marzenie. Sprawy się komplikują, kiedy Tytus też chce się bawić strojem smoka. Tytus wysuwa argument: Ale trzeba się dzielić!, co jest mitem, z którym się rozprawiamy. Ostatecznie Tytus nie bawi się smokiem, bo Antek nie jest jeszcze gotowy dzielić się strojem. Jednak fakt, że nie dogadujemy się w jednej sprawie, nie znaczy, że to koniec przyjaźni i mamy się więcej nie spotkać.

Książka walczy z teoriami, że dziecko musi się dzielić swoimi zabawkami, bo w innym wypadku jest po prostu niegrzecznym dzieckiem. Książka wskazuje możliwość wyrażania siebie w każdej życiowej sytuacji, a rodzicom podpowiada otwartość na słuchanie i podążanie za dzieckiem. Najważniejsza jest tu postawa mamy. Spokój i zrozumienie potrzeb dziecka są niezbędne w ich wychowywaniu.

 

Alicja Dyrda i Natalia Fiedorczuk-Cieslak: Rosół

 

Rosół to opowieść, w której Antek jedzie do babci na obiad. Chłopiec ma ulubioną zupę, rosół, którą babcia serwuje zazwyczaj specjalnie dla niego z ulubionym rodzajem makaronu. Wtedy zjada ze smakiem. Jednak pewnego dnia babcia podała rosół z pietruszką i lanymi kluskami, na co Antek zdecydowanie odmówił jedzenia i zdenerwował się, kiedy nie znalazł na talerzu tego, co najbardziej lubi. W takiej sytuacji dorośli często stwierdzają, że dziecko jest niegrzeczne, grymasi przy jedzeniu i ma zjeść wszystko. Babcia też się  zdenerwowała i powiedziała słynne w wielu domach: Jeśli nie zjesz rosołu, nie dostaniesz deseru. Na szczęście babcia chciała też porozmawiać o problemie i sprawy się wyjaśniły. Przecież nie wszyscy lubimy to samo.

Książka przypomina nam, że dziecko ma prawo do wyrażania emocji, uczuć, zdania innego niż dorosły i ma prawo do odmowy posiłku czy też konkretnego dania czy produktu. Pokazuje również, że każdy może popełnić błąd, nawet Babcia, na pewno z dużym bagażem doświadczeń.

Alicja Dyrda i Natalia Fiedorczuk-Cieślak: Łobuz

Antek bawi się z tatą, tata jest niedźwiedziem, który goni chłopca. Antkowi przypomina się niemiły incydent z imprezy u babci – jakaś pani chciała dostać od Antka buziaka, a on – odmówił i został nazwany łobuzem. Książka podejmuje zatem temat grzeczności, posłuszeństwa przez dzieci oraz wykonywania przez nich poleceń dorosłych w chwili, gdy nie mają na to ochoty. Uczy je także stawiać granice, gdy im się coś nie podoba.

Czy naprawdę całowanie obcych „na wezwanie” jest obowiązkiem dzieci? Każdy z nas ma prawo decydować o własnym ciele i zgłaszać wyraźny sprzeciw, kiedy przekraczane są jego granice. Nie ważne od okoliczności, wieku i środowiska, w jakim jesteśmy – zawsze mamy prawo do poszanowania własnej godności, także tej cielesnej.

 

Alicja Dyrda i Natalia Fiedorczuk-Cieślak: Błoto

Antek bawi się na podwórku, gdzie spotyka nową sąsiadkę Jadzię – to odważna, „dzika” dziewczynka, która wspina się na drzewa, buduje bazę, zbiera kamyki, pióra i kolorowe szkiełka, a potem skacze z daszku prosto do kałuży! Tę cudowną, beztroską zabawę przerywa dzieciom pani Stasia – sąsiadka, która zwraca dzieciom uwagę, że „dziewczynkom nie wypada tak się bawić”. Zarówno chłopiec, jak i dziewczynka, nie rozumieją takiego podejścia. Czują, że to niesprawiedliwe i stanowczo przeciwstawiają się słowom sąsiadki. Sytuację rozładowuje sąsiad, który przypomina, że pani Stasia też swego czasu wspinała się na drzewa…

O tym, że zabawa nie zawsze musi być czysta, cicha i bezpieczna. O tym, że już od narodzin dziecka zaczynamy wprowadzać w jego życiu podziały, których z czasem jest coraz więcej i coraz bardziej je ograniczają. Choć zwykle jest to zrozumiałe ze względu na ich bezpieczeństwo, czy chęć właściwego ich wychowania, czasem zapominamy, że niektóre zasady mogą blokować rozwój dzieci i ich osobowości. Skoro powszechnie powtarzaną sentencją jest brudne dzieci, szczęśliwe dzieci, dlaczego niektórzy wykluczają z tej mądrości dziewczynki?

 

Seria Niegrzeczne Książeczki jest szczera i prawdziwa. Napisane językiem, który bez problemu zrozumie dziecko w wieku 4-6 lat. Obrazki są wyraźne, wyraziste, kolorowe i pełne emocji. Często pokazują perspektywę dziecka, proste miny (dzieci odczytają bez problemu) czy subtelne wskazówki dla rodziców. Ciepłe, proste, dobre, otwierające oczy (głównie dorosłym), ale też układające w głowie pewne sprawy… Niegrzeczne Książeczki łamią prastary schemat nieuznawania i blokowania dziecięcego buntu, emocji i potrzeb przez dorosłych.

Książki zwracają uwagę na to, że czasem nieposłuszeństwo dzieci jest w pewien sposób uzasadnione. Ich układ nerwowy ciągle dojrzewa, stąd często mogą reagować płaczem, złością czy ucieczką. Trzymanie nerwów na wodzy bywa niekiedy wyzwaniem, ale jeśli uważnie i ze spokojem będziemy obserwować nasze pociechy, obie strony łatwiej przetrwają te małe kryzysy.

Na końcu każdej książki znajdziecie skierowany do rodziców dodatkowy tekst, przygotowany przez Agę Nuckowską – psychoterapeutkę, wieloletnią redaktor naczelną magazynu Natuli – Dzieci Są Ważne i współautorkę książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. To bardzo pomocny tekst, który w przystępny sposób wyjaśnia, jak możemy spojrzeć na „grzeczność” i „niegrzeczność” dziecka, aby lepiej je zrozumieć.

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Przygody Antoniego nie tylko zapraszają do wspólnej lektury, ale przede wszystkim do ważnych rozmów: o wrażliwości, uczuciach, niezależności i krytycznym myśleniu. Pisane z perspektywy emocjonalnej dziecka dają rodzicom wgląd w jego rozwój i unikalne widzenie świata, a także promują humanistyczne, rozumiejące podejście do potrzeb i odczuć małych ludzi.

 

Wydawnictwo NATULI od wielu lat wspiera rodziców na każdym etapie wspaniałej, radosnej, choć często bardzo trudnej przygody, jaką jest rodzicielstwo. Wydajemy serię rodzicielską, współtworzoną przez najlepszych w Polsce ekspertów i autorów, specjalizujących się w tematach takich jak ciąża, poród, połóg, karmienie piersią, opieka nad dzieckiem, seksualność, rozwój, komunikacja czy zdrowie. Rodzice, którzy sięgają po nasze książki, mogą mieć pewność, że zawarte w nich informacje są aktualne, rzetelne i oparte na najnowszych badaniach. Nasza wizja rodzicielstwa opiera się na bliskości i szacunku. Wierzymy, że budowanie naturalnej, nieograniczonej żadnymi sztywnymi regułami relacji jest najlepszym rozwiązaniem zarówno dla nas rodziców, jak i naszych dzieci.

Wydawnictwo Natuli – dzieci są ważne

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

jak pies z kotem
Myślę, że niewielki, choć np. w sytuacjach agresji pies może chcieć bronić...
Duże akcje promocyjne w sieci
Warto szukać promocji w dużych e-sklepach, im się nie opłaca trzymać towaru w...
Zabawa na weselu bez osoby towarzys…
Wolałabym nie iść wcale, niż iść sama i kiepsko się z tym czuć...
Bielsko-Biała
Na olx jest obecnie ponad 700 ofert w naszym mieście - głównie do...