Nastolatka pierwszy raz u ginekologa – jak się przygotować? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Nastolatka pierwszy raz u ginekologa – jak się przygotować?

6 lutego 2012, dodał: Emilia
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Większość z nas ma już to za sobą. Przyznam, że bardzo się stresowałam przed tą pierwszą wizytą u ginekologa. Nie potrzebnie. Pani ginekolog była miła i skończyło się tylko na rozmowie. Za drugim razem też się stresowałam bo wiadomo, badanie, fotel, dotykanie i zaglądanie w intymne części ciała…

Jednak nie było źle. Od tego pierwszego wrażenia , jakie odnosi się podczas pierwszej wizyty, zależy potem stosunek do ginekologa w całym dorosłym życiu. Moje wrażenie było bardzo pozytywne dlatego teraz regularnie chodzę do lekarza już bez tak wielkiego stresu (chociaż wiadomo, że stres zawsze jest).

Kiedy wizyta u ginekologa jest konieczna?

– U kilkumiesięcznych dziewczynek sklejają się wargi sromowe. Wynika to z zaniedbań higienicznych lub zmian hormonalnych – opowiada prof. Baranowski. Mamy powinny zatem zwracać uwagę na wszelkie zaczerwienienia, przebarwienia, guzki i wysięki u córek. Nawet nastolatki mogą chorować na nowotwory narządów płciowych. Dlatego tak ważne jest, by szybko reagować na powiększenie u nich brzucha. Niepokoić powinna też asymetria rozwoju piersi, owłosienie na klatce piersiowej i na twarzy oraz nadmierny trądzik, który może być oznaką wadliwej pracy jajników.
Młode dziewczyny nie zdają sobie sprawy z zaburzeń miesiączkowania. Powód do wizyty u ginekologa daje zarówno zbyt wczesna pierwsza miesiączka (przed ukończeniem 12 lat), jak i jej brak u 16-letniej dziewczyny. Pierwsze miesiączki często prowadzą do osłabienia. Dziewczynki stają się blade, mają kłopoty z koncentracją. Jeśli rodzice zauważą takie objawy, a krwawienia są obfite lub bolesne, przyda się wizyta u specjalisty.

Może z mamą?

Opowiedz córce, z czym wiąże się pierwsza wizyta u ginekologa, czego może się spodziewać. Wytłumacz, dlaczego regularne badania są tak istotne.
Uprzedź córkę, że podczas pierwszej wizyty lekarz będzie zadawał dużo pytań ( o datę pierwszej miesiączki, długość cyklu, krwawienia, ból). Powiedz, że po rozmowie lekarz przeprowadzi badanie na specjalnym fotelu ginekologicznym, dlatego będzie musiała się rozebrać od pasa w dół. Zapewnij, że choć badanie nie jest może przyjemne, to nie boli i trwa bardzo krótko. Doradź, że pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się między krwawieniami (jeśli córka miesiączkuje) – badanie będzie mniej nieprzyjemne.

Każde zmuszanie dziewczyny do badania wiąże się z pogwałceniem jej prywatności i może nawet odbić się na jej późniejszym życiu seksualnym. Warto też oswoić dziecko z gabinetem ginekologicznym przed każdym badaniem.
Nie ma nic gorszego niż straszenie dziecka. Możemy mu tym wyrządzić wielką krzywdę. Nieprawdą są też historie opowiadane przez dziewczynki, że wizyta u ginekologa boli. Owszem badaniu może towarzyszyć pewien dyskomfort lub uczucie zimna podczas wziernikowania, ale nic nie boli.

Obecność rodzica nie jest wymagana w przypadku piętnasto- i szesnastolatek oraz starszych dziewczyn. Matka jednak zawsze może pomóc lekarzowi informując o przebytych przez dziecko chorobach i operacjach. Należy pamiętać, że lekarza obowiązuje tajemnica zawodowa. Ginekolog nie ma prawa informować rodzica o tym, czy dziewczynka jest nadal dziewicą czy nie. Każda dziewczyna może sobie zażyczyć, aby rodzic podczas badania pozostał przed gabinetem.
Specjalista ma natomiast obowiązek zawiadomić prokuraturę, jeśli dziecko miało kontakty seksualne przed ukończeniem czternastego roku życia.

Jak wygląda badanie?

Nie zawsze mała dziewczynka jest badana podobnie jak osoba dorosła. Czasami nie ma takiej potrzeby. W niektórych przypadkach wystarczy skorzystać z pomocy ultrasonografu.
Najczęściej jednak u starszych nastolatek wykonuje się badanie palpacyjne narządu płciowego, badanie we wziernikach oraz piersi. Pierwsze i drugie jest potrzebne do wykluczenia:
•    zmian anatomicznych,
•    wad wrodzonych,
•    nadżerki szyjki macicy,
•    torbieli jajników.
Badanie piersi ma na celu ocenę stopnia rozwoju piersi, wykrycie ewentualnych guzków bądź nieprawidłowości.

By zapobiec chorobie

Zanim młoda dziewczyna rozpocznie współżycie powinna przebadać się ginekologicznie. Umożliwi to rozpoznanie ewentualnych nieprawidłowości oraz pozwoli dobrać odpowiednią metodę antykoncepcji.
Jeśli dziecko uskarża się na jakiekolwiek dolegliwości, badanie u ginekologa powinno być przeprowadzone wcześniej. Nie należy bagatelizować przede wszystkim zaburzeń w miesiączkowaniu. Warto pamiętać, że cykle przez pierwsze dwa, trzy lata nie muszą być regularne. Za prawidłowy uważa się cykle trwające od 21 do 35 dni. Dłuższe, bądź krótsze cykle miesiączkowe należy uważać za nieprawidłowe. Uregulowanie miesiączki może nastąpić nawet po 6 latach od wystąpienia pierwszego krwawienia. Tylko część dziewcząt miesiączkuje regularnie od początku. Jeśli pojawiają się stany zapalne, to wizyta u lekarza umożliwi nam rozpoznanie najczęściej jeszcze łagodnego stadium choroby. Nie należy lekceważyć też zmian zapalnych zwykle powstających po kuracji antybiotykowej, występujących na tle grzybicy.

Kobieta czy mężczyzna?

Ten wybór zależy całkowicie od Was. Na pewno podczas tego pierwszego razu będzie Wam się lepiej rozmawiało z kobietą. Gdy pomyślałam, że Pani doktor też musi się badać i przechodzi to, co każda kobieta – stres, nerwy i dyskomfort – to jakoś stres stawał się mniejszy. Ja byłam u kobiety. Jednak potem zdarzały mi się wizyty u mężczyzn. Przyznam, że było to bardziej krępujące ale podczas badania odniosłam wrażenie, że lekarz jest bardziej delikatny i ostrożniejszy.

Na pewno nie każdy taki jest i dla niektórych to tylko „kolejna pacjentka, którą trzeba przebadać i tyle”. Nie życzę nikomu takich lekarzy, którzy są ginekologami nie z powołania a z przymusu.

Przy wyborze lekarza powinnyśmy kierować się przede wszystkim własnymi przekonaniami. Naprawdę nie ma żadnej reguły, która mówi, że mężczyźni są lepszymi ginekologami od kobiet – czy odwrotnie. Zarówno lekarz jak i lekarka mogą być wybitnymi specjalistami, którzy z poczuciem humoru i profesjonalnie wykonają badanie ginekologiczne. Dlatego pytaj, szukaj tak długo, aż znajdziesz specjalistę,  u którego wizyta nie będzie dla ciebie gehenną. I nie zapominaj – idealnego specjalistę możesz znaleźć tak wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet.


Materiały: www.Poradnikzdrowie.pl, www.ofemini.pl, www.poradynazdrowie.pl

Zobacz również:

  1. Jak hormony wpływają na zachowanie kobiety?
  2. Estrogeny – źródło kobiecości
  3. Czy stringi mogą być niezdrowe?
  4. Samokontrola piersi

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

4 komentarzy do Nastolatka pierwszy raz u ginekologa – jak się przygotować?

  1. avatar Renia pisze:

    Polecam świetną stronkę pwug.ovh Dużo pożytecznych informacji, fotek i filmów

  2. avatar gosia pisze:

    ważne jest to, by znaleźć ginekologa, który będzie potrafił stworzyć bezstresową atmosferę, który będzie łagodny i taktowny, dzięki temu dziewczyna nie będzie się już bała kolejnych wizyt

  3. avatar my pisze:

    CZY MOŻECIE MI OPISAĆ JAK PRZEBIEGA PIERWSZA WIZYTA NASTOLATKI U GINEKOLOGA? BĘDĘ BARDZO WDZIĘCZNA BO MAM ZAMIAR SIE WYBRAĆ NA WIZYTĘ ALE BARDZO SIĘ BIJE I WSTYDZĘ ;(

Dodaj komentarz