Napoje pod lupą | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Napoje pod lupą

26 kwietnia 2010, dodał: Emilia Stasiak
Artykuł zewnętrzny

Litrowa butelka kolorowego napoju zawiera przynajmniej 400 kcal, czyli dziesięć czubatych łyżeczek cukru, oraz związki, które mogą uczulać: barwniki, aromaty, słodziki, konserwanty, kwasy i stabilizatory.

Najwartościowszą grupę napojów stanowią te z 20 % zawartością soków owocowych. Najgorszą – barwione syntetycznie barwnikami z dodatkiem aromatów i mnóstwem cukru.

Oto, co najczęściej skrywa butelka kolorowego płynu:

WODA = BAZA

Zwyczajne napoje zawierają 90% wody, a dietetyczne aż 99 %. Woda ta jest specjalnie uzdatniana, aby napój osiągnął pożądany smak. Oznacza to, że mogą znajdować się w niej śladowe ilości niklu, kadmu i chloru wywołujące reakcje alergiczne.

AROMATY = POKUSA

Mikroskopijne cząsteczki chemiczne uwalniane podczas otwierania butelki pobudzają wszystkie receptory w jamie ustnej i nosie. Naturalne aromaty w napojach pochodzą z ziół, przypraw, olei i naturalnych wyciągów. Napoje o smaku owocowym zazwyczaj zawierają naturalne ekstrakty z owoców. Przykładem może być też kofeina w napojach typu cola. Używane są także aromaty identyczne z naturalnymi, czyli imitacje chemiczne aromatów, które można spotkać w przyrodzie, oraz zapachy syntetyczne zbudowane ze związków chemicznych niespotykanych w naturze.

BARWNIKI = UCZTA DLA OCZU

Nasycone kolory napojów kuszą do zakupu. Płyny mogą być kolorowane dwoma rodzajami barwników: naturalnymi, które pozyskuje się na drodze ekstrakcji z owoców, warzyw, jadalnych części roślin, i syntetycznymi, które nie występują w przyrodzie.

Najważniejszymi barwnikami naturalnymi są: karoten, chlorofile, antocyjany, barwnikami syntetycznymi zaś: tartrazyna i żółcień chinolinowa, żółcień pomarańczowa i karmin, czerwień koszenilowa.

CUKIER = WZMACNIACZ AROMATU

Cukier jest obok barwnika i zapachu najważniejszym składnikiem napoju. Bez niego aromat nie miałby swojej siły działania, dlatego musi być go sporo. Używanymi słodzikami (w wersji light)  w Polsce są:

– acesulfam K (E950) – 130-200 razy słodszy od cukru,

– aspartam (E951) – 160-200 razy słodszy niż cukier,

– sacharyna ( E954) – ok. 300-500 razy słodsza od cukru.

ŚRODKI KONSERWUJĄCE I ANTYUTLENIACZE

Napoje nie psują się zbyt szybko dzięki zawartości kwasów i dwutlenku węgla. Jednak długie trzymanie na półce produktu powoduje duże zmiany smaku i koloru, dlatego do napojów dodaje się niewielkie ilości konserwantów. Najpopularniejszymi są benzoesan sodu i sorbinian potasowy. Antyutleniacze chronią produkt przed szkodliwym wpływem tlenu z powietrza i przedłużają trwałość witamin dodawanych do napojów.

Emilia



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz