Nalewka z lubczyku – przepis | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Nalewka z lubczyku – przepis

4 lipca 2012, dodał: Żaneta Szczęsna
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Najbardziej znanym afrodyzjakiem, który nie tylko miał wywołać falę namiętności ale także dać siły do miłosnych igraszek jest lubczyk. Ale czy są to jedyne jego właściwości? Otóż nie…..

Kiedyś wierzono, iż ma on moc wpływania na uczucia kochanej osoby, że sprawia odwzajemnienie miłości. W medycynie ludowej stosowany był jako lek zwiększający pobudliwość seksualną Z jego korzenia przyrządzano napary miłosne a liście noszono przy sobie wierząc w ich moc „strzały Amora”. Według dawnych wierzeń upięty we włosach lub przyczepiony do sukni ślubnej miał przynosić młodej parze szczęście. Dodany do pierwszej po urodzeniu dziecka kąpieli miał przynieść szczęście w miłości Słynny rzymski cesarz Kaligula podobno oszalał i zmarł po degustacji nalewki z lubczyka. Na ziemiach Polskich lubczyk był stosowany już w XVI wieku, istnieją zapiski z tego okresu dotyczące jego leczniczego działania, głownie stosowany był na bóle wątroby, ale także dodawany do kąpieli kosmetycznych. Nie zyskał wówczas w Polsce popularności jako przyprawa.

W rzeczywistości lubczyk to bylina o charakterystycznym zapachu określanym jako „maggi”, dzieli tę nazwę z bardzo popularnym, pikantnym sosem, którego jest  ważnym składnikiem. Lubczyk jest rośliną trwałą, wysoką na półmetra, o nagiej łodydze, połyskujących liściach i bladożółtych kwiatach.

Lubczyk ma przede wszystkim zastosowanie w preparatach stosowanych w zaburzeniach czynności nerek a także zmniejszonym wydalaniu składników mineralnych i szkodliwych produktów przemiany materii jak i również w stanach zapalnych nerek, cewek nerkowych i pęcherza. Podawanie przetworów z lubczyka zmniejsza także dolegliwości trawienne, zwłaszcza wzdęcia, bóle brzucha, niestrawności czy przy niedostatecznym wydzielaniu żółci. Korzeń lubczyka wchodzi także w skład mieszanek ziołowych polecanych w chorobach serca, zwłaszcza u osób starszych, w której wykorzystuje się działanie wiatropędne lubczyka celem obniżenia nacisku jelit na przeponę i ułatwienia pracy mięśnia sercowego, podawanego w stanach nieżytowych przewodu pokarmowego i niedostatecznym wydzieleniu żółci. W niektórych rejonach Europy (np. Niemiec) służy jako antidotum dla palaczy tytoniu, co znalazło odzwierciedlenie z badaniach naukowych.

Oprócz nieprzeciętnych właściwości zdrowotnych lubczyk jest także wspaniałą przyprawą , w związku z czym ma wiele zastosowań w kuchni. Może by dodawany w postaci świeżej oraz suszonej do zup, sosów, potraw duszonych, dań rybnych, surówek i sałatek warzywnych, pieczeni mięsnych, gulaszów, pieczarek, masła ziołowego, stosuje się je także do zalewy peklującej mięso. Ugotowane łodygi z kolei mogą być spożywane podobnie jak szparagi. Rozdrobnione owoce lubczyku używane są jako dodatek do pieczywa, stanowią też składnik aromatyzujący likiery oraz wchodzą w skład przyprawy maggi.

W połączeniu z żeń szeniem stanowi świetny afrodyzjak, zwiększający libido. Do wykonania  łatwej,winnej nalewki z lubczyku będzie potrzebne:

  • 400g  pestek z czereśni
    25 g lubczyku
    1 l białego wytrawnego wina
    50 ml spirytusu 96 % bądź 100ml wódki

Pestki czereśni rozgnieść tłuczkiem, zalać je w dużym słoiku wraz białym nasionkiem i lubczykiem winem i spirytusem. Przykryć i odstawić na 30 dni. Następnie przecedzić i zlać do butelek. Pić 3 razy dziennie po 30 ml aż do uzyskania efektów.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Nalewka z lubczyku – przepis

  1. avatar _Lena_ pisze:

    Nigdy nie próbowałam nalewki z lubczyka :D
    Ale ciekawa jestem, czy to faktycznie działa :)
    Jednak raczej nie skuszę się, bo nie piję alkoholu :)

Dodaj komentarz