Najczęstsze powikłania po COVID-19 | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Najczęstsze powikłania po COVID-19

23 kwietnia 2021, dodał: Ksymena
Artykuł zewnętrzny

Zakażenie wirusem SARS-CoV2 może powodować ciężki, średni lub bezobjawowy przebieg choroby. Pacjenci, którym udało się przeżyć, coraz częściej mówią jednak o długofalowych negatywnych skutkach zachorowania na COVID-19. Wielu z nich od miesięcy nie może wrócić do pełnego zdrowia, a towarzyszące im dolegliwości uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. W Polsce wg oficjalnych danych jest już ok. 3 mln tzw. ozdrowieńców. Sprawdźcie, na jakie skutki przebytej choroby narzekają oni najczęściej.

1. Ogólne zmęczenie

Osoby, które przedtem nie miały problemów z kondycją, prowadziły aktywny tryb życia, obecnie widzą pogorszenie tego stanu. Czynności, które wcześniej nie stanowiły obciążenia fizycznego, obecnie powodują u nich uczucie przemęczenia. Wchodzenie po schodach kończy się zadyszką, a ćwiczenia fizyczne wykazują mniejszą wydolność organizmu.

2. Problemy z oddychaniem

Składają się na nie najczęściej zgłaszane duszności, a także uporczywy kaszel, który pojawia się mimo braku przeziębienia i nie znika mimo prowadzonego leczenia. Często towarzyszy im ból w klatce piersiowej, podobny do tego odczuwanego przy zapaleniu płuc. Osoby te powinny zasięgnąć porady lekarza pulmunologa, by podjąć leczenie bardziej specjalistyczne, ukierunkowane na łagodzenie tych skutków przebytej choroby.

3. Problemy ze stawami

Wydawałoby się , że wirus, który przywędrował do nas z Azji, nie powinien mieć wpływu na nasz układ kostno-stawowy. A jednak wiele osób zgłasza się do lekarza skarżąc się na nasilone lub pojawiające się po raz pierwszy bóle stawów. Dolegliwość ta dotyczy w tym przypadku nie tylko osób starszych, ale również 30-latków, którzy wg wiedzy medycznej raczej nie powinny mieć jeszcze takich kłopotów.

4. Ból i gorączka

Ozdrowieńcy są także w grupie, która częściej odczuwa bóle różnego rodzaju – najczęściej są to bóle głowy oraz mięśni. Niektórzy tłumaczą to pochorobową zwiększoną wrażliwością na ból, jednak może być też tak, że w organizmie powstały stany zapalne, które częściej go wywołują. Badania nas ustaleniem źródła dolegliwości bólowych nadal trwają i trudno obecnie jednoznacznie przesądzić, jaka jest ich przyczyna. Bólowi często towarzyszy też podwyższona temperatura ciała, co może przemawiać za procesami zapalnymi, jakie nasiliły się po przejściu infekcji COVID-19.

5. Problemy kardiologiczne

Dotyczą one pacjentów młodszych i starszych – u części osób nasiliły się dolegliwości spowodowane istniejącą już wcześniej chorobą serca, a inni dopiero teraz odczuwają nieprzyjemne „kołatanie” serca i mimo młodego wieku mają wrażenie, jakby nagle postarzeli się o 10 lat….

6. Depresja

Długotrwałe życie w niepewności i stresie, problemy zawodowe, osobiste i przebyta choroba kumulują się często i objawiają w postaci zaburzeń depresyjnych. Zwłaszcza ciężkie przechorowanie COVID-19  przyczyniło się do spadku poczucia bezpieczeństwa, a stąd już krok do czarnowidztwa, negatywnej wizji przyszłości i braku nadziei na lepsze jutro.

7. Zaburzenia poznawcze, problemy z pamięcią

Osoby, które przed chorobą cieszyły się dobrą umiejętnością kojarzenia faktów, pamiętały daty, osoby, wydarzenia, a nawet długą listę zakupów, dziś mają problemy z przypominaniem sobie wielu rzeczy. Nie potrafią się też skoncentrować i śledzić własnego toku myślenia. Określają to jako „mgłę mózgową”, która utrudnia im codzienność.

8. Zaburzenia smaku i węchu

To szczególnie uciążliwa przypadłość, bo odbiera przyjemności, jakie dają nam zmysły. Ulubione danie smakuje jak trawa, a perfumy tracą upajającą woń… Może się zdarzyć, że ktoś nie poczuje zagrożenia, jakim jest np. ulatniający się gaz, czy smak zepsutej potrawy, a to realne zagrożenie dla życia i zdrowia.

 

Wszystkie wymienione skutki uboczne dotyczą najczęściej osoby, które zmagały się z chorobą w szpitalu lub leczyły w domu pod kierunkiem lekarza. czy kiedyś będą mogły cieszyć się dawną formą i dobrym zdrowiem? Specjaliści nie odbierają im nadziei, jednak leczenie powikłań po COVID-19 może potrwać nawet kilka lat…

A jak jest u Was? Czy zauważyliście podobne problemy u siebie lub bliskich po przebyciu COVID-19? Podzielcie się swoimi historiami w komentarzach!

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...