Najciekawsze książki na jesień 2022!

7 września 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Coraz dłuższe jesienne wieczory skłaniają do spędzania czasu z pasjonującą lekturą:) Polecamy Wam nowości wydawnicze tego sezonu, wśród których znajdziecie nie tylko idealne książki dla siebie i swoich pociech, ale także wiele pomysłów na prezenty dla bliskich!

Zapraszamy do czytania!

Oto nasze propozycje najciekawszych lektur na jesień:

Anna Bichalska: Adelka i kot wyjątkowy

Adelka marzy o własnym kocie, ale rodzice zgadzają się pomyśleć o tym dopiero, kiedy trochę podrośnie.

Dziewczynka wierzy, że jej kot będzie piękny i wyjątkowy, więc cierpliwie czeka. A gdy rodzice wreszcie się zgadzają, pojawia się niespodziewany gość. Szary, niepozorny i zupełnie niewymarzony. Ale czy na pewno?

Opowieść o tym, czym jest tak naprawdę prawdziwa wyjątkowość. I o tym, że czasami warto dać szansę, czemuś, co na pierwszy rzut oka nie wygląda tak, jak się wymarzyło.

Książka dla dzieci w wieku 4-8 lat

Książkę poleca Wydawnictwo BIS

Nedra Glover Tawwab: Dbałość
O komunikowaniu swoich potrzeb, stawianiu granic i wolności bycia sobą

Praktyczny, użyteczny poradnik pokazujący, jak nie brać na siebie za dużo, wyznaczać granice i wyrażać swoje potrzeby. Dla wszystkich, którzy pragną być najlepszymi rodzicami, przyjaciółmi, małżonkami, pracownikami i biorą sobie za dużo na głowę, co przypłacają uczuciem wypalenia, zniechęcenia, bezustanną gonitwą myśli „co jest do zrobienia”, rosnącym zestresowaniem i poczuciem przytłoczenia życiem. I bezustannym brakiem czasu dla siebie. Gonią, zamiast zwyczajnie cieszyć się życiem.

Książkę poleca Wydawnictwo MUZA

 

Weronika Marczak: Rodzina Monet. Skarb

Hailie Monet spotkała straszna tragedia – pijany kierowca śmiertelnie potrącił jej mamę. Pogrążona w żałobie, wciąż niepełnoletnia dziewczyna jest zmuszona opuścić swój rodzinny dom. Ku swojemu zdumieniu odkrywa, że nie czeka jej tułaczka między domami zastępczymi. W Pensylwanii Hailie ma pięciu braci. Najstarszy z nich, Vincent, zgodził się zostać jej opiekunem prawnym.

Dziewczyna nigdy nie miała szansy poznać swojego ojca. Teraz jest skazana na życie w jednym domu z chłopakami, którzy są jej de facto obcy. Fakt, że ten dom to gigantyczna rezydencja pełna zbytków, tylko w niewielkim stopniu osładza gorycz samotności. Chociaż jej sypialnia jest przestronna i elegancka, garaż wypełniony luksusowymi samochodami, a szkoła do której pójdzie, to prywatna placówka dla najbogatszych, wśród obcych chłopaków dziewczyna czuje się nieswojo. Tym bardziej, że Vincent kontroluje każdy jej krok i chyba ma wiele do ukrycia…

Kim był ojciec Hailie? Dlaczego dziewczyna nigdy nie wiedziała o istnieniu swoich braci? Na czym polega tajemniczy biznes, który prowadzą?

Rodzina Monet. Skarb” Weroniki Marczak na Wattpadzie ma już ponad 4 miliony odsłon, co czyni z niej jedno z najpopularniejszych polskich dzieł na platformie. Pełna zawirowań historia Hailie i jej pięciu tajemniczych braci zawładnęła wyobraźnią czytelników tak w Polsce jak i na świecie – anglojęzyczne tłumaczenie książki ma ponad 6 milionów wyświetleń. Teraz, dzięki wydawnictwu You&YA, książka ukaże się w formie papierowej.

Rodzina Monet. Skarb” jest powieścią w gatunku young adult, przeznaczoną dla osób powyżej 13 roku życia. Autorką okładki jest Dixie Leota.

Książkę poleca Wydawnictwo You&YA

 

Jennifer L. Armentrout: Korona ze złoconych kości

Korona ze złoconych kości książka

Nie miałam pojęcia, jak to jest być królową czegokolwiek, choćby kupy popiołów…

Bestsellerowa seria Jennifer L. Armentrout „Z krwi i popiołu” powraca! „Korona ze złoconych kości” to już trzeci tom jednego z najpopularniejszych cykli fantasy i new adult na świecie. Jak potoczą się dalsze losy Poppy i  księcia Atlantii? Dowiecie się już 28 października… Powieść przeznaczona jest dla osób dorosłych.

Poppy nawet nie marzyła o takiej miłości, jaką znalazła u boku księcia Casteela. Najpierw była ofiarą, bezwolna w rękach ludzi potężniejszych od niej. Z czasem stała się wojowniczką, przed którą drżeli wrogowie. Teraz jest żoną, ukochaną Mrocznego i jak odkrywa – Wybraną, Błogosławioną, prawdziwą władczynią Atlantii. Płynie w niej krew Króla Bogów. Korona i królestwo należą do niej.

Dziewczyna zawsze marzyła o władzy – ale nie nad innymi. Chciała móc kontrolować swoje własne życie. Teraz musi wybrać: albo odrzuci swoje prawa do tronu, albo przejmie pozłacaną koronę i stanie się Królową Ciała i Ognia.

I choć Poppy chciałaby cieszyć się swoim szczęściem u boku ukochanego, wciąż czeka ją ważna misja: odnaleźć brata Casteela, uratować Iana i zapewnić pokój królestwu. Dla Atlantii największym zagrożeniem jest Królowa Krwi i Popiołu, która od setek lat czekała na odpowiedni moment, by zrealizować swój przeraźliwy plan. Dawno zapomniana moc rośnie w siłę. Nie cofnie się przed niczym, aby korona nigdy nie znalazła się na głowie Poppy…

Gdzie są bracia Poppy i Casteela? Czy dziewczyna stanie się Królową Ciała i Ognia? Jak wpłynie to na jej związek z księciem Atlantii?

Książkę poleca Wydawnictwo You&YA

 

Christopher Germer , Kristin Neff: Samowspółczucie

Wykorzystaj techniki uważności, aby zaakceptować siebie i zbudować wewnętrzną siłę

Ośmiotygodniowy trening uważnego samowspółczucia

Wyobraź sobie, że masz obok siebie swojego najlepszego przyjaciela. Przyjaciela, który przeżywa trudne chwile, zrobił coś, czego żałuje, stoi w obliczu poważnego wyzwania albo boryka się z jakimś problemem. Okazujesz mu wyrozumiałość, troskę, współczucie, życzliwość. Starasz się być jego sprzymierzeńcem. Nie krytykujesz, nie oceniasz, jesteś blisko. A teraz wyobraź sobie, że to ty jesteś swoim najlepszym przyjacielem

Na tym właśnie polega samowspółczucie, czyli umiejętność bycia dla siebie dobrym przyjacielem w chwilach, gdy tego najbardziej potrzebujemy: gdy czujemy się zagubieni, nieudolni, niedoskonali, bezradni. Dzięki temu możemy spojrzeć na samych siebie z akceptacją i życzliwością oraz uznać własną niedoskonałość. Praktyka samowspółczucia zwiększa poczucie własnej wartości i pomaga zwalczyć wewnętrznego krytyka. Taka postawa stanowi także niezawodne źródło wsparcia nawet wtedy, gdy nasz świat się rozpada: buduje odporność psychiczną, łagodzi lęk i przygnębienie.
Liczne badania nad samowspółczuciem wykazały, jak bardzo jest ono korzystne dla naszego dobrostanu. Ten oparty na wiedzy naukowej poradnik pokazuje, krok po kroku, jak uwolnić się od surowych osądów i niemożliwych do spełnienia standardów w celu pielęgnowania dobrego samopoczucia.

Kristin Neff i Christopher Germer są największymi autorytetami w dziedzinie samowspółczucia. W tej książce wyjaśniają w prosty, praktyczny sposób, jak zwiększyć pewność siebie, ograniczyć samokrytycyzm i traktować siebie bardziej życzliwie. Zdają się towarzyszyć czytelnikowi na każdej stronie niczym ciepli i mądrzy przewodnicy. Ten poradnik to prawdziwy skarb! [dr Rick Hanson, autor Rezyliencji i Szczęśliwego mózgu]

Ta książka to wyjątkowy przewodnik po koncepcji samowspółczucia. Aby w pełni z niej skorzystać, najlepiej czytać ją uważnie, raczej spijać treść powoli, kropla po kropli, niż łykać wielkimi haustami. Warto czerpać z poruszających ćwiczeń, wyobrażeń, przykładów, a potem pozwolić tej sile napełniać naszą codzienność. To nie jest kolejna książka o samoocenie ani o tym, co o sobie myślimy. Autorzy proponują szczególne spojrzenie na relację z samym sobą. Rzecz w tym, aby radzić sobie z nieuchronnym codziennym bólem w bardziej sensowny, świadomy i życzliwy sposób. [dr Marcin Domurat, Trzeciafala.pl, Behawioralnie.pl]

Ten poradnik to wspaniały prezent dla siebie. Kolejne rozdziały w prosty, a jednocześnie pełen mądrości sposób pokazują, jak towarzyszyć sobie z życzliwością w codziennych burzach i niepowodzeniach, jak z delikatnością, łagodnością wzmacniać swój spokój wewnętrzny i zdolność bycia z trudnymi emocjami. Jeśli chcesz stać się swoim najlepszym przyjacielem i pomocnym wsparciem, sięgnij po tę książkę. [Katarzyna Urbaniak, nauczycielka samowspółczucia, trenerka uważnej komunikacji, mediatorka NVC]

Książkę poleca Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

 

Daniel F. Gros: Unikanie, wycofanie, izolacja
Zacznij żyć życiem, którego pragniesz, dzięki technikom terapii TBT

Czy unikasz osób, miejsc i sytuacji, które wywołują w tobie niepokój?
Czy wycofujesz się z relacji i zajęć, które dotąd dawały ci radość?
Czy izolujesz się od otoczenia i unikasz nowych wyzwań?
Czy ciągle odkładasz działanie na „właściwy” moment?

Prawdopodobnie stosujesz strategię unikania i izolowania się, aby poradzić sobie z trudnymi, bolesnymi emocjami. Czujesz jednak, że to droga donikąd. Z powodu swoich lęków i kiepskiego samopoczucia unikasz kontaktów z rodziną, spotkań z przyjaciółmi czy podejmowania wyzwań zawodowych. Rezygnujesz z codziennych przyjemności i rozwijania swoich pasji. Nieustannie chowasz się w życiowym narożniku, czekając na lepszy moment. Przy czym unikanie nie tylko zamyka cię w domu i trzyma z dala od tego, co dla ciebie ważne, ale przede wszystkim dystansuje cię coraz bardziej od prawdziwego życia.

Unikanie stanowi sposób radzenia sobie z uczuciami, które wydają się nie do zniesienia. Pomaga nam ukoić emocje i doraźnie poczuć się lepiej. W rzeczywistości jednak tymczasowy komfort i chwilowa ulga to pułapka, a nie rozwiązanie. Za każdym razem, gdy postanawiasz kogoś lub czegoś uniknąć, oddalasz się bowiem od siebie i od swojego wymarzonego życia. Wycofując się z tego, co bolesne czy stresujące, wycofujesz się także z tego, co potencjalnie dobre. Jak zatem przerwać błędne koło unikania i izolacji?

Daniel F. Gros krok po kroku poprowadzi cię ku życiu, jakiego pragniesz. Autor przełożył wyniki wieloletnich badań nad transdiagnostyczną terapią behawioralną na praktyczny i przystępnie napisany poradnik. Proponuje proste, oparte na dowodach naukowych podejście, które pomaga przezwyciężyć unikanie i zacząć prawdziwie żyć. Dzięki tej książce przestaniesz uciekać od upragnionego przez siebie życia. Stawisz czoło życiowym wyzwaniom z odwagą i pewnością siebie!

Dobra wiadomość jest taka, że ten poradnik może zmienić twoje życie na lepsze. Gorsza – że nie uda się to bez twojego zaangażowania, wysiłku i stawiania czoła dyskomfortowi. To książka o tym, że naszym największym wrogiem nie są wcale trudne emocje, myśli czy doznania, jakich doświadczamy, lecz unikanie takich emocji, myśli i doznań. Najpewniej to właśnie unikanie stoi między tobą a życiem, którym pragniesz żyć lub za którym tęsknisz. Ta książka motywuje do zmiany, jest niczym lustro, niczym trener osobisty. Polecam ją gorąco wszystkim, których zmęczyło tkwienie w błędnym kole unikania.

Sabina Sadecka – nauczycielka terapii traumy, twórczyni portalu Opsychologii.pl, treści w portalu Sabinasadecka.pl i podkastu „Ładnie o traumie”.

Książkę poleca Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

 

Shahida Arabi: Wysoko wrażliwi w toksycznej relacji


Wykorzystaj techniki CBT i DBT, aby stawiać granice, radzić sobie z manipulacją i zadbać o swoją wyjątkowość.

Skoro sięgasz po tę książkę, to jest bardzo prawdopodobne, że przytłaczają cię toksyczni ludzie w twoim otoczeniu. Niezależnie od tego, czy chodzi o apodyktycznego współpracownika, który stale krytykuje, o członka rodziny, który tylko bierze, nie dając nic w zamian, czy też o partnera, który regularnie obraża i poniża, relacje z toksycznymi ludźmi wyciskają swe piętno na umyśle, ciele i duszy. Zwłaszcza w przypadku wysoko wrażliwych osób, które wszystko przeżywają intensywniej, głębiej. Takie osoby stanowią wyjątkowo łatwy cel dla manipulatorów, narcyzów, psychopatów i socjopatów.

Wrażliwość, dobroduszność, życzliwość, empatia, sumienność czy chęć dawania to cechy, których toksyczne osoby szukają u innych i które skwapliwie wykorzystują. Ponieważ patrzysz na świat i na ludzi w prostolinijny, życzliwy sposób, możesz nie zauważać złych intencji i sygnałów ostrzegawczych. Warto jednak pamiętać, że relacja WWO i osoby toksycznej nie może być zdrowa – jest to układ typu pasożyt i żywiciel. Pasożyt będzie cię wykorzystywał, wysysał z ciebie energię, bezwzględnie korzystał z twoich zasobów. Sprawi, że zaczniesz odczuwać dyskomfort, stres, irytację, lęk. Wzbudzi w tobie poczucie przybicia, przytłoczenia, zagubienia, dezorientacji. Jak zatem radzić sobie z toksycznymi ludźmi, gdy jest się osobą wysoko wrażliwą?

Shahida Arabi wyjaśnia to niezwykle szczegółowo. Opierając się na wynikach badań naukowych i na własnym doświadczeniu w pracy terapeutycznej, tłumaczy, dlaczego osoby wysoko wrażliwe są tak podatne na wykorzystanie, a także pokazuje, jak wyzwolić się z niezdrowego układu. Ten poradnik do lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce odzyskać swoje życie i uwolnić się z toksycznej relacji, aby w pełni wykorzystać własny potencjał.

W książce znajdziesz praktyczne strategie i porady przedstawione w jasny, zrozumiały sposób. Dowiesz się z niej, jak: przeciwdziałać taktykom manipulacji, wykorzystując narzędzia wywodzące się z terapii poznawczo-behawioralnej i dialektyczno-behawioralnej, rozpoznać różne typy toksycznych ludzi i ochronić się przed nimi, odzyskać równowagę i dojść do siebie po toksycznej relacji, stawiać zdrowe granice i dbać o siebie, wykorzystać swoje „supermoce”, aby rozkwitnąć.

Książkę poleca Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

 

Aneta Krasińska: Nauczycielka z getta. Wciąż pod wiatr


Powieść o prawdziwej miłości i o życiu w świecie, w którym nic nie jest pewne i dane na zawsze. Zwłaszcza życie. Kontynuacja znakomicie przyjętej powieści „Nauczycielka z getta”. W październiku 1942 r. nikt z mieszkańców łódzkiego getta nie przypuszczał, że miasto za drutami będzie istniało jeszcze blisko dwa lata.

W rodzinie Lewiatanów kolejne dni przynoszą więcej trudnych chwil niż dobrych. Laura zajmuje się nastoletnimi braćmi męża, którzy z dnia na dzień muszą dorosnąć. Pomagają jej w codziennych obowiązkach – przede wszystkim w zdobywaniu pożywienia. Gdy trafiają do pracy na pewnej budowie, nie wiedzą, że przyczyniają się do powstania obozu prewencyjnego dla polskich dzieci. Rodzice tych dzieci zostali uznani przez nazistów za szpiegów lub kolaborantów, a one same za degeneratów zagrażających społeczeństwu. Choć Lewiatanowie ledwie wiążą koniec z końcem, pomagają polskim sierotom, a jedną z nich otaczają szczególną troską.

W sierpniu 1944 r. następuje likwidacja getta i wywózka Żydów do Auschwitz. Czy Laurze uda się wydostać z piekła i uniknąć kolejnego?

Getto łódzkie nie jest często ukazywane w literaturze pięknej. Książka Anety Krasińskiej jest jedną z niewielu opowieści osadzonych w wojennej rzeczywistości „łódzkiej dzielnicy zamkniętej”. Autentyczne wydarzenia i postaci historyczne stały się tłem do opowiedzenia uniwersalnej opowieści o człowieku postawionym w skrajnej sytuacji, który rozpaczliwie walczy o zachowanie człowieczeństwa. [dr Adam Sitarek, centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego]

Rozpoczynając lekturę tej powieści, upewnijcie się, że macie wystarczająco dużo czasu, ponieważ nie sposób się od niej oderwać. Autorka funduje nam niesamowitą podróż pomiędzy najciemniejsze karty historii. Polecam serdecznie! [Edyta Świętek, pisarka „Spacer aleją Róż”, „Niepołomice”].

Książkę poleca Wydawnictwo Jaguar

 

Aldona Hartwińska, Milena Zaremba: Szwecja. Gdzie wiking pije owsiane latte 

Szwecja. Gdzie wiking pije owsiane latte  książka

Wyrusz w nietypową podróż po Szwecji! Dwie popularne autorki, Milena Zaremba (blog: Sztokholmianka) i Aldona Hartwińska (blog: PoFIKAsz?) łączą siły, by pokazać czytelnikowi Szwecję taką, jaką jest: bez cukru i dramaturgii, szczerze i z filiżanką (owsianej) latte.
Czy renifer zmieści się w tubce? Jakim szwedzkim wynalazkiem na pewno się dziś posłużyłeś? Czy chleb może mieć swój dizajn? Co ma wspólnego język szwedzki z nowymi trendami społecznymi? Ile kosztuje kilogram śmieci? Czy Szwed chodzi na kawę do kościoła? Jak szybko leci swish? Czy szwedzki kot ma ubezpieczenie na życie? O co lepiej nigdy nie pytać Szweda? Czy najlepsze miejsce dla szwedzkiej flagi jest… na ciastku?
Ta szwedzka sałatka punktów widzenia to obowiązkowa lektura dla miłośników Północy, weekendowych turystów lub planujących przeprowadzkę do Szwecji, ale także dla ciekawych świata i lubiących dobry humor!

Książkę poleca Wydawnictwo Pascal

Marta Maciurzyńska: Zdrowo w 15 minut. Obiady

Zdrowo w 15 minut. Obiady książka
Przygotuj sobie coś pysznego w kwadrans!

Marta Maciurzyńska, autorka popularnego profilu na Instagramie @zdrowo_w_15_minut powraca z kolejną częścią swojej bestsellerowej książki i mnóstwem pysznych dań!

Spanakorizo, pasta alla carretiera, turecki chleb, kaszotto z warzywami po meksykańsku, jajka zapiekane po hiszpańsku, amerykańskie pancakes, Flammkuchen, francuska zupa cebulowa, indyk generała Tso, dubu jorim, pad thai z krewetkami, tikka masala, szakszuka z kaparami i kozim serem, wegański gulasz węgierski i inne – przepisy na obiady (i nie tylko) inspirowane kuchniami świata!

Jaka jest twoja ulubiona kuchnia? Włoska? Polska? A może azjatycka? Przenieś się do innego kraju, nie opuszczając mieszkania, i zasmakuj w pysznych potrawach, które wykonasz ekspresowo z prostych i ogólnodostępnych składników.
Nie masz czasu na gotowanie? Chcesz się zdrowo odżywiać i nie rezygnować przy tym ze smacznych posiłków? Ta książka jest dla ciebie!

103 kwadransowe przepisy, czyli mnóstwo czasu na ulubione aktywności poza kuchnią!

Książkę poleca Wydawnictwo Pascal

 

Edyta Świętek: Przezroczyste

Historia samotnego macierzyństwa i powolnego rozpadu pewnej rodziny.

Dla Sylwii samotne macierzyństwo oznacza brak wsparcia ze strony męża Karola oraz najbliższych. Dla Patrycji, córki Sylwii, nieumyślnie podążającej ścieżką życiową swojej matki, to już całkowita samotność w wychowywaniu dziecka. Kamila, jej siostra, sprawia olbrzymie problemy wychowawcze. Karol ma romans. Katalizatorem rozpadu rodziny Widłaków jest pojawiająca się w niej choroba nowotworowa. Czy zdołają się porozumieć?

Książkę poleca Wydawnictwo Pascal

 

Natalia Thiel: Dziewczyna z portretu

Pasja i miłość w czasach wojennej zawieruchy…

W życiu Hani Skorskiej nic nie dzieje się tak, jak sobie wymarzyła. By oderwać się od problemów, Hania decyduje się na wyjazd do dworku dziadków, Mirosławy i Jana Doroszów, na Pomorzu. Na targu pod wpływem impulsu kupuje portret nieznanej dziewczyny. Osobliwa reakcja dziadków na obraz skłania Hanię do poszukiwań odpowiedzi na pytanie, kim jest dziewczyna z portretu. Splot wydarzeń sprawia, że Jan Dorosz, obecnie słynny malarz, postanawia zdradzić wnuczce swój sekret i wrócić pamięcią do czasów wczesnej młodości.

Lata dwudzieste XX wieku. Dziesięcioletni Janek, uczony przez ojca krawieckiego fachu, podczas wizyty w luksusowym pensjonacie „Biała Dama” po raz pierwszy widzi świat pełen bogactw i elegancji. Tam spotyka młodą panienkę Klarę i jej bogatego przyjaciela, Williama Goldsteina. To przy nich Janek dorasta, poznaje smaki i odcienie dorosłości, przeżywa pierwszą miłość i pierwsze rozczarowanie.

Spokojne życie trójki przyjaciół przerywa wojna.

Dziewczyna z portretu to kolejna powieść Natalii Thiel, autorki świetnie przyjętego przez czytelników Walca dla Izabeli.

Książkę poleca Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

Julia Quinn: Magia pocałunku

Nic nie jest tak proste – a równocześnie tak skomplikowane – jak jeden doskonały pocałunek.

Poznajcie naszego bohatera…

Gareth St. Clair jest w kropce. Ojciec, który go nienawidzi, za wszelką cenę chce zadłużyć posiadłość St. Clair i zrujnować jego dziedzictwo. Jedynym majątkiem Garetha jest stary dziennik rodzinny, który być może kryje sekrety przeszłości… oraz klucz do przyszłości młodego człowieka – ukryty skarb. Problem w tym, że napisano go po włosku, a Gareth ani w ząb nie zna tego języka.

Poznajcie naszą bohaterkę…

W zgodnej opinii socjety nie ma drugiej takiej jak Hiacynta Bridgerton. Jest to dziewczyna szatańsko inteligentna, wyjątkowo wygadana, a według Garetha – należy ją zażywać w małych dawkach. Jednak jest w niej coś— coś czarującego i niepokojącego — co go ujęło i nie chce dać spokoju…

Poznajcie biednego pana Mozarta…

Albo nie. Jednak bądźcie pewni, że przewraca się w grobie, kiedy drogi Garetha i Hiacynty skrzyżują się na corocznym – i jak zwykle pełnym fałszów – koncercie rodzinnym Smythe-Smithów. Hiacynta każde słowo Garetha przyjmuje jak wyzwanie; proponuje mu przetłumaczenie dziennika, mimo że jej włoski nie jest całkiem doskonały. Jednak w miarę zagłębiania się w tajemniczy tekst oboje zaczynają odkrywać, że odpowiedzi leżą nie w dzienniku, lecz w każdym z nich …

„Julia Quinn z niezwykłym polotem opisuje życiowe próby i miłosne udręki romantycznego rodzeństwa Bridgertonów. Umiejętnie buduje napięcie, a burzliwe romanse i gorące sceny erotyczne wybrzmiewają niezwykle naturalnie. Tak pisałaby dzisiaj Jane Austen”. [„Rolling Stone”]

Książkę poleca Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

Bill Bryson: Ciało

Instrukcja dla użytkownika. Edycja ilustrowana

„Ironiczny i jednocześnie zabawny – klasyczny Bryson. Książka lekko napisana i w stu procentach oparta na faktach” [SUNDAY TIMES]

Całe życie tkwimy w jednym ciele, a mimo to większość z nas właściwie nie ma zielonego pojęcia, jak ono działa i jakie procesy w nim zachodzą. W światowym bestsellerze Ciało Bill Bryson wyrusza w podróż mającą na celu dokładne zbadanie tajników funkcjonowania ludzkiego ciała, i wkrótce odkrywa, że jest ono nieskończenie bardziej złożone, cudowne i często jeszcze bardziej tajemnicze, niż kiedykolwiek się spodziewał. Przemierzając jego przestrzeń od mózgu do dolnych partii i od pierwszych do ostatnich chwil życia, ujawnia, że stanowimy przykład zadziwiającej historii sukcesu. A opowieść o tym, jak próbowaliśmy zapanować nad własna biologią i powstrzymać choroby, jest pełna wielu zapomnianych bohaterów, zdumiewających anegdot i niezwykłych faktów.

Ta oszałamiająca ilustrowana edycja ożywia historię dzięki setkom historycznych i nowoczesnych ilustracji i fotografii. Nieskończenie fascynująca, pochłaniająca bez reszty i wyczerpująca lektura, obowiązkowa instrukcja obsługi człowieka to Bryson w najlepszym wydaniu.

„Katalog cudów. Niewiarygodne historie przedstawione w niepowtarzalnym stylu Brysona”. [GUARDIAN]

„Coś niesamowitego. Każda strona tej książki przesiąknięta jest faktami naukowymi przedstawionymi w takim stopniu realności jak w dobrym thrillerze”. [MAIL ON SUNDAY]

Książkę poleca Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

Douglas Murray: Wojna z Zachodem

Dlaczego tak skupiamy się na grzechach zachodniej cywilizacji, skoro w tej chwili w Chinach działają obozy koncentracyjne?

Krytyczne podejście do zachodniej kultury jest ostatnio bardzo modne. Czasami jest to niewątpliwie potrzebne, jednak w wielu przypadkach antyzachodnia retoryka podkopuje fundamenty naszej cywilizacji. W końcu, jeśli odrzucamy idee Kanta, Hume’a i Milla z powodu ich opinii na temat rasy, to czy nie powinniśmy odrzucić również Marksa, w którego pracach jest tak wiele rasistowskich i antysemickich wątków? Ameryka ma problem z rasizmem, ale to samo można powiedzieć o Bliskim Wschodzie i Azji. Co gorsza, korzyści z tej sytuacji odnoszą wrogowie demokracji i łamiące prawa człowieka reżymy, które dzięki temu starają się odwrócić uwagę od swoich przestępstw. Mordujący własny naród dyktatorzy chętnie powtarzają modne hasła i retorykę ruchów antyrasistowskich, jednocześnie wzmacniając swoje autorytarne rządy.

Jeśli chcemy, by Zachód przetrwał, musimy go bronić. W swojej najnowszej książce Douglas Murray występuje w obronie zachodniej cywilizacji. Pokazuje, jak wielu ludzi o dobrych intencjach zostało oszukanych przez obłudną antyzachodnią retorykę, oraz obala niespójne argumenty krytyków Zachodu.

Książkę poleca Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

Carole Johnstone: Lustrzana Kraina

Wciągający thriller psychologiczny opowiadający o siostrach bliźniaczkach, mężczyźnie, którego obie kochają, nawiedzonym domu i mrocznych tajemnicach z dzieciństwa. Pięknie opowiedziana i napisana z zegarmistrzowską precyzją książka. – Stephen King

Cat mieszka w Los Angeles, z dala od okazałego, gotyckiego domu w Edynburgu, w którym dorastała wraz z siostrą El. W dzieciństwie wymyśliły Lustrzaną Krainę – mroczne miejsce w spiżarni, zamieszkałe przez piratów, czarownice i klaunów. Teraz Cat rzadko wspomina o rodzinnym domu i o tym, że El mieszka tam teraz ze swoim mężem. Jednak kiedy El ginie w tajemniczych okolicznościach, Cat musi wrócić do Edynburga. Stary dom wciąż jest pełen ciemnych zakamarków, a Cat na każdym kroku napotyka dawne tajemnice i przerażające duchy z przeszłości – ktoś (El?) pozostawił jej wskazówki, które mają doprowadzić do Lustrzanej Krainy, gdzie pozna całą prawdę…

Lustrzana Kraina to mroczny i świetnie napisany thriller o miłości i zdradzie, odkupieniu i zemście, mocy wyobraźni i cenie wolności.

Książkę poleca Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

Izabela Skrzypiec-Dagnan: Długie beskidzkie noce

Mam inne tempo sklejania się w całość. Wiem, że muszę zrobić to sama. Nikt mnie nie uleczy, jeśli ja sama siebie nie uzdrowię. Nawet po najdłuższej nocy nadchodzi wreszcie świt. Późną jesienią Jaśmina Mazur wraz z dwójką dzieci powraca do domu w Beskidach. Mimo że z tym miejscem wiąże się wiele bolesnych wspomnień, kobieta liczy na to, że właśnie tu uda jej się ułożyć życie na nowo. Minął ponad rok od odejścia jej ukochanego i Jaśmina czuje, że czas rozpocząć kolejny rozdział.

Trudne doświadczenia nie dają jednak tak łatwo o sobie zapomnieć. Targana skrajnymi nastrojami, gubiąca się w domysłach, Jaśmina walczy, by wreszcie stanąć na nogi. Dla swoich synów, a przede wszystkim dla siebie. A wszystko to w malowniczej górskiej okolicy, z nowo poznanymi ludźmi u boku.

Izabela Skrzypiec-Dagnan – autorka ciepło przyjętych przez czytelników powieści Kwietniowe deszcze, Słońce sierpniowe (2021) oraz Świetnie się bawię w twoich snach (2019).

Książkę poleca Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

Jane Austen: Perswazje

Wnikliwy portret angielskiej szlachty początku XIX wieku i porywający romans z elementami powieści psychologicznej.

Anne Elliot, wrażliwa i delikatna bohaterka powieści, za namową rodziny zerwała zaręczyny z kapitanem Frederickiem Wentworthem. Zrozpaczony młody człowiek wrócił na morze, a Anne mimo wszystko dochowała wierności ukochanemu i pozostała samotna. Jednak po wielu latach los znów zetknął ich ze sobą i teraz Anne musi dokonać trudnego wyboru i odpowiedzieć na pytanie: czy dać miłości kolejną szansę?

Perswazje to ostatnia powieść obyczajowa znakomitej angielskiej pisarki Jane Austen, wydana już po jej śmierci. Książka doczekała się kilku ekranizacji, z których najnowsza miała premierę w 2022 roku na platformie Netflix.

Książkę poleca Wydawnictwo Zysk i S-ka

Daniel F. Gros: Unikanie, wycofanie, izolacja
Zacznij żyć życiem, którego pragniesz, dzięki technikom terapii TBT

Czy unikasz osób, miejsc i sytuacji, które wywołują w tobie niepokój?
Czy wycofujesz się z relacji i zajęć, które dotąd dawały ci radość?
Czy izolujesz się od otoczenia i unikasz nowych wyzwań?
Czy ciągle odkładasz działanie na „właściwy” moment?

Prawdopodobnie stosujesz strategię unikania i izolowania się, aby poradzić sobie z trudnymi, bolesnymi emocjami. Czujesz jednak, że to droga donikąd. Z powodu swoich lęków i kiepskiego samopoczucia unikasz kontaktów z rodziną, spotkań z przyjaciółmi czy podejmowania wyzwań zawodowych. Rezygnujesz z codziennych przyjemności i rozwijania swoich pasji. Nieustannie chowasz się w życiowym narożniku, czekając na lepszy moment. Przy czym unikanie nie tylko zamyka cię w domu i trzyma z dala od tego, co dla ciebie ważne, ale przede wszystkim dystansuje cię coraz bardziej od prawdziwego życia.

Unikanie stanowi sposób radzenia sobie z uczuciami, które wydają się nie do zniesienia. Pomaga nam ukoić emocje i doraźnie poczuć się lepiej. W rzeczywistości jednak tymczasowy komfort i chwilowa ulga to pułapka, a nie rozwiązanie. Za każdym razem, gdy postanawiasz kogoś lub czegoś uniknąć, oddalasz się bowiem od siebie i od swojego wymarzonego życia. Wycofując się z tego, co bolesne czy stresujące, wycofujesz się także z tego, co potencjalnie dobre. Jak zatem przerwać błędne koło unikania i izolacji?

Daniel F. Gros krok po kroku poprowadzi cię ku życiu, jakiego pragniesz. Autor przełożył wyniki wieloletnich badań nad transdiagnostyczną terapią behawioralną na praktyczny i przystępnie napisany poradnik. Proponuje proste, oparte na dowodach naukowych podejście, które pomaga przezwyciężyć unikanie i zacząć prawdziwie żyć. Dzięki tej książce przestaniesz uciekać od upragnionego przez siebie życia. Stawisz czoło życiowym wyzwaniom z odwagą i pewnością siebie!

Dobra wiadomość jest taka, że ten poradnik może zmienić twoje życie na lepsze. Gorsza – że nie uda się to bez twojego zaangażowania, wysiłku i stawiania czoła dyskomfortowi. To książka o tym, że naszym największym wrogiem nie są wcale trudne emocje, myśli czy doznania, jakich doświadczamy, lecz unikanie takich emocji, myśli i doznań. Najpewniej to właśnie unikanie stoi między tobą a życiem, którym pragniesz żyć lub za którym tęsknisz. Ta książka motywuje do zmiany, jest niczym lustro, niczym trener osobisty. Polecam ją gorąco wszystkim, których zmęczyło tkwienie w błędnym kole unikania.

Sabina Sadecka – nauczycielka terapii traumy, twórczyni portalu Opsychologii.pl, treści w portalu Sabinasadecka.pl i podkastu „Ładnie o traumie”.

Książkę poleca Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

 

Shahida Arabi: Wysoko wrażliwi w toksycznej relacji


Wykorzystaj techniki CBT i DBT, aby stawiać granice, radzić sobie z manipulacją i zadbać o swoją wyjątkowość.

Skoro sięgasz po tę książkę, to jest bardzo prawdopodobne, że przytłaczają cię toksyczni ludzie w twoim otoczeniu. Niezależnie od tego, czy chodzi o apodyktycznego współpracownika, który stale krytykuje, o członka rodziny, który tylko bierze, nie dając nic w zamian, czy też o partnera, który regularnie obraża i poniża, relacje z toksycznymi ludźmi wyciskają swe piętno na umyśle, ciele i duszy. Zwłaszcza w przypadku wysoko wrażliwych osób, które wszystko przeżywają intensywniej, głębiej. Takie osoby stanowią wyjątkowo łatwy cel dla manipulatorów, narcyzów, psychopatów i socjopatów.

Wrażliwość, dobroduszność, życzliwość, empatia, sumienność czy chęć dawania to cechy, których toksyczne osoby szukają u innych i które skwapliwie wykorzystują. Ponieważ patrzysz na świat i na ludzi w prostolinijny, życzliwy sposób, możesz nie zauważać złych intencji i sygnałów ostrzegawczych. Warto jednak pamiętać, że relacja WWO i osoby toksycznej nie może być zdrowa – jest to układ typu pasożyt i żywiciel. Pasożyt będzie cię wykorzystywał, wysysał z ciebie energię, bezwzględnie korzystał z twoich zasobów. Sprawi, że zaczniesz odczuwać dyskomfort, stres, irytację, lęk. Wzbudzi w tobie poczucie przybicia, przytłoczenia, zagubienia, dezorientacji. Jak zatem radzić sobie z toksycznymi ludźmi, gdy jest się osobą wysoko wrażliwą?

Shahida Arabi wyjaśnia to niezwykle szczegółowo. Opierając się na wynikach badań naukowych i na własnym doświadczeniu w pracy terapeutycznej, tłumaczy, dlaczego osoby wysoko wrażliwe są tak podatne na wykorzystanie, a także pokazuje, jak wyzwolić się z niezdrowego układu. Ten poradnik do lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce odzyskać swoje życie i uwolnić się z toksycznej relacji, aby w pełni wykorzystać własny potencjał.

W książce znajdziesz praktyczne strategie i porady przedstawione w jasny, zrozumiały sposób. Dowiesz się z niej, jak: przeciwdziałać taktykom manipulacji, wykorzystując narzędzia wywodzące się z terapii poznawczo-behawioralnej i dialektyczno-behawioralnej, rozpoznać różne typy toksycznych ludzi i ochronić się przed nimi, odzyskać równowagę i dojść do siebie po toksycznej relacji, stawiać zdrowe granice i dbać o siebie, wykorzystać swoje „supermoce”, aby rozkwitnąć.

Książkę poleca Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

 

Christopher Germer , Kristin Neff: Samowspółczucie

Wykorzystaj techniki uważności, aby zaakceptować siebie i zbudować wewnętrzną siłę

Ośmiotygodniowy trening uważnego samowspółczucia

Wyobraź sobie, że masz obok siebie swojego najlepszego przyjaciela. Przyjaciela, który przeżywa trudne chwile, zrobił coś, czego żałuje, stoi w obliczu poważnego wyzwania albo boryka się z jakimś problemem. Okazujesz mu wyrozumiałość, troskę, współczucie, życzliwość. Starasz się być jego sprzymierzeńcem. Nie krytykujesz, nie oceniasz, jesteś blisko. A teraz wyobraź sobie, że to ty jesteś swoim najlepszym przyjacielem

Na tym właśnie polega samowspółczucie, czyli umiejętność bycia dla siebie dobrym przyjacielem w chwilach, gdy tego najbardziej potrzebujemy: gdy czujemy się zagubieni, nieudolni, niedoskonali, bezradni. Dzięki temu możemy spojrzeć na samych siebie z akceptacją i życzliwością oraz uznać własną niedoskonałość. Praktyka samowspółczucia zwiększa poczucie własnej wartości i pomaga zwalczyć wewnętrznego krytyka. Taka postawa stanowi także niezawodne źródło wsparcia nawet wtedy, gdy nasz świat się rozpada: buduje odporność psychiczną, łagodzi lęk i przygnębienie.
Liczne badania nad samowspółczuciem wykazały, jak bardzo jest ono korzystne dla naszego dobrostanu. Ten oparty na wiedzy naukowej poradnik pokazuje, krok po kroku, jak uwolnić się od surowych osądów i niemożliwych do spełnienia standardów w celu pielęgnowania dobrego samopoczucia.

Kristin Neff i Christopher Germer są największymi autorytetami w dziedzinie samowspółczucia. W tej książce wyjaśniają w prosty, praktyczny sposób, jak zwiększyć pewność siebie, ograniczyć samokrytycyzm i traktować siebie bardziej życzliwie. Zdają się towarzyszyć czytelnikowi na każdej stronie niczym ciepli i mądrzy przewodnicy. Ten poradnik to prawdziwy skarb! [dr Rick Hanson, autor Rezyliencji i Szczęśliwego mózgu]

Ta książka to wyjątkowy przewodnik po koncepcji samowspółczucia. Aby w pełni z niej skorzystać, najlepiej czytać ją uważnie, raczej spijać treść powoli, kropla po kropli, niż łykać wielkimi haustami. Warto czerpać z poruszających ćwiczeń, wyobrażeń, przykładów, a potem pozwolić tej sile napełniać naszą codzienność. To nie jest kolejna książka o samoocenie ani o tym, co o sobie myślimy. Autorzy proponują szczególne spojrzenie na relację z samym sobą. Rzecz w tym, aby radzić sobie z nieuchronnym codziennym bólem w bardziej sensowny, świadomy i życzliwy sposób. [dr Marcin Domurat, Trzeciafala.pl, Behawioralnie.pl]

Ten poradnik to wspaniały prezent dla siebie. Kolejne rozdziały w prosty, a jednocześnie pełen mądrości sposób pokazują, jak towarzyszyć sobie z życzliwością w codziennych burzach i niepowodzeniach, jak z delikatnością, łagodnością wzmacniać swój spokój wewnętrzny i zdolność bycia z trudnymi emocjami. Jeśli chcesz stać się swoim najlepszym przyjacielem i pomocnym wsparciem, sięgnij po tę książkę. [Katarzyna Urbaniak, nauczycielka samowspółczucia, trenerka uważnej komunikacji, mediatorka NVC]

Książkę poleca Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

 

Kim Hye-jin: O mojej córce

Green sprowadza się do Matki ze… swoją partnerką. Kobieta nie może pogodzić się z faktem, że jej córkę z inną kobietą łączy coś więcej niż przyjaźń. Wolałaby nie wiedzieć o różnych rzeczach i wciąż myśli, że Green byłoby łatwiej, gdyby znalazła męża, urodziła dzieci i spełniła społeczny obowiązek. Wtedy miałaby spokojne, normalne życie. Tylko co to znaczy? Rodzina to ludzie, którzy cię wspierają i zawsze są przy tobie – tłumaczy Matce Green. Dla niej partnerka, którą nazywa Rain, jest mężem, żoną i dziećmi. W takim razie, kto tak naprawdę buja w obłokach? Matka przesiąknięta kulturowo-społecznymi stereotypami i fantazyjnymi normami czy córka, która chce żyć prawdziwym życiem, biorąc za nie odpowiedzialność?

Nie dajcie się zwieść krótkości tej powieści. Nieduża forma kryje w sobie ogromny ładunek emocji i stawia wiele pytań. Czy można zrozumieć drugiego człowieka i otworzyć na niego serce? Czy bycie rodzicem daje nam prawo do rozporządzania życiem dziecka? Czym jest rodzina?
O mojej córce to uniwersalna opowieść o empatii i otwartości na innych, odwadze ich zrozumienia i wparciu, jakie możemy im zaoferować. Nie zawsze jest to łatwe, ale warto próbować, bo dzięki temu sami się zmieniamy na lepsze. Piękna i bardzo potrzebna książka!
Dariusz Mieczysław Mól, dziennikarz

Kim Hye-jin urodziła się w 1983 r. w Daegu, Korea Południowa. Zdobyła kilka prestiżowych nagród w Korei, ale największą popularność zyskała dzięki książce O mojej córce. Książkę przetłumaczono na kilkanaście języków.

Książkę poleca Wydawnictwo Kwiaty Orientu

 

Kim Ae-Ran: Tętniące życie

Para szesnastolatków, pierwsze miłosne uniesienia, ciąża. Z dnia na dzień Mira i Daesu muszą dorosnąć do roli rodziców, dojrzeć szybciej niż ich rówieśnicy. Czas w ich życiu przyspiesza. Maleńki Areum starzeje się jednak w jeszcze szybszym tempie. Choruje na bardzo rzadką chorobę, progerię, i kiedy sam ma szesnaście lat, to jego ciało ma już grubo ponad osiemdziesiąt.

Tętniące życie to książka podejmująca temat starości, tej fizycznej i tej psychicznej. Najczęściej obie idą ze sobą w parze. Czasem zdarza się jednak, że jedna z jej odsłon wychodzi na prowadzenie, zostawiając drugą daleko w tyle. Co wtedy?

Historia Areuma, opowiedziana jego własnymi słowami, przejmuje do głębi. Wrażliwość chłopca, spostrzegawczość, jego ciągła świadomość śmierci, której od siebie nie odrzuca, a przyjmuje jako nieodzowny fragment życia. Bo życie zawsze tętni pięknem. Nie dbając o choroby i wszelkie zło. Trzeba tylko dać mu szansę. [Anna Sawińska]

Książkę poleca Wydawnictwo Kwiaty Orientu

 

Karolina Staszak: Też jestem mamą

Też jestem mamą książka

Książka o matkowaniu bez lukru i cukru za to z całym wszechświatem miłości.

Autorka zaprasza czytelniczkę do przygody, w której główną bohaterką jest MAMA. Opowiada o blaskach i cieniach macierzyństwa. Wspomina swoje zatracenie się jako matka, ale także odnalezienie swojego JA.

Każda kobieta, która została mamą wie, że nie jest to bułka z masłem, jak zwykło się mówić o sprawach prostych do zrobienia.

Bycie mamą malutkiego dziecka, to bycie kimś na kształt boga względem istoty, która całkowicie zależy od swej rodzicielki. To często wywrócenie dotychczasowego świata do góry nogami. Jak przetrwać w roli matki? Jak nie oszaleć, wykonując tę najcięższą i najwspanialszą pracę na świecie?

Książkę poleca Wydawnictwo Virgo

 

Halszka Witkowska, Szymon Falaciński: Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie

Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie książka
Każdy z nas słyszał o kimś, kto odebrał sobie życie. Ale czy każdy z nas rozumie, dlaczego?
Czy zastanawiałeś się, o czym myśli człowiek na chwilę przed targnięciem się na swoje życie? A może sam stanąłeś kiedyś na krawędzi i wiesz to z doświadczenia? Nieważne, czy podpiszesz się pod pierwszym, czy pod drugim zdaniem – w obu przypadkach ta książka jest dla Ciebie. Premiera już 8 września!
Halszka Witkowska, znana polska specjalistka w dziedzinie suicydologii, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oraz garść statystyk, wyjaśnia, co kryje się za słowem „samobójstwo”. W „Życiu mimo wszystko” odpowiada na wiele pytań dotyczących tego niezwykle trudnego, od lat uznawanego za społeczne tabu tematu. Z jej opowieści dowiesz się…

• …czy to prawda, że co roku więcej Polaków traci życie w wyniku samobójstwa niż w wypadkach drogowych,
• …co zawierają listy pożegnalne samobójców,
• …dlaczego jedną z największych grup ryzyka są weterynarze,
• …jaki wpływ na samobójstwa dzieci i młodzieży mają internetowi influencerzy,
oraz
• …co sprawia, że człowiek przestaje chcieć istnieć?

Halszka Witkowska – suicydolog, a także pomysłodawczyni i koordynatorka pierwszej w Polsce platformy edukacyjno-pomocowej dla osób w kryzysie samobójczym i ich bliskich „Życie Warte Jest Rozmowy”. Za swoją misję uważa upowszechnianie wiedzy na temat zapobiegania samobójstwom, co czyni zarówno jako badaczka i wykładowczyni na Uniwersytecie Warszawskim, jak i aktywistka społeczna. Jest sekretarzem Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego i ekspertem Ministerstwa Zdrowia. Dotąd opublikowała między innymi dobrze przyjętą pracę naukową „Samobójstwo w kulturze dzisiejszej. Listy samobójców jako gatunek wypowiedzi i fakt kulturowy” (2021) oraz była jednym z redaktorów naukowych publikacji „Autodestrukcja. Sytuacje graniczne we współczesnej kulturze” (2020) i „Nikt nie chce umierać. Autodestrukcja w perspektywie kulturowej” (2022). Trenuje jeździectwo, uczestniczy w zawodach.

Szymon Falaciński – dziennikarz freelancer, od niedawna związany z „Newsweek Polska”. Aktywny harcmistrz oraz pracownik planów teatralnych i filmowych. Wierzy w możliwość interdyscyplinarnej wymiany doświadczeń. Mieszka w Warszawie z psem Chałką, a wolne chwile stara się spędzać z dala od zgiełku miasta.

Książkę poleca Wydawnictwo Prószyński i S-ka

 

Nele Neuhaus: W imię wiecznej przyjaźni

Zaniepokojona kobieta zgłasza zaginięcie przyjaciółki. Na piętrze domu zaginionej w Bad Soden policja znajduje jej chorego na demencję ojca, odwodnionego i zdezorientowanego, a w kuchni trafia na ślady krwawej jatki. Dochodzenie prowadzi Pię Sander i Olivera von Bodensteina do renomowanego frankfurckiego wydawnictwa Winterscheid, gdzie zaginiona jeszcze do niedawna była redaktorką prowadzącą. Kiedy policja odnajduje jej zwłoki i kiedy dochodzi do śmierci kolejnej osoby, Pia i Bodenstein natrafiają na dobrze skrywaną tajemnicę. Obie ofiary się znały. To był dla nich wyrok śmierci. Kto będzie następny?

Kryminały Nele Neuhaus to doskonała seria licząca już dziesięć tomów. Ich akcja rozgrywa się w dobrze jej znanych górach Taunus. Para policjantów, Oliver von Bodenstein i Pia Sander (Kirchhoff), zapewniła autorce ogromną rzeszę fanów i popularność, czyniąc z niej jedną z najpoczytniejszych niemieckich autorek kryminałów.

Książkę poleca Wydawnictwo Media Rodzina

 

Hermann Hesse: Najsłynniejsze opowiadania

Najsłynniejsze opowiadania to zbiór opowiadań wydany w nowej edycji klasycznych dzieł Hermanna Hessego. Zbiór zawiera następujące opowiadania: Wilk, Z dzieciństwa, W słońcu dawnych dni, Pierwsza przygoda, Nawrócenie Casanovy, Naprawiacz świata, Robert Aghion, Knulp, Przerwana lekcja.

Hermann Hesse, poeta i prozaik niemiecki uhonorowany Nagrodą Nobla w 1946 roku, autor tak znanych powieści jak Wilk stepowy czy Gra szklanych paciorków, pozostawił w swym dorobku także kilkanaście cennych opowiadań. Utwory zawarte w niniejszym tomie pochodzą z różnych okresów twórczości pisarza. Są literackim świadectwem kolejnych etapów rozwoju intelektualnego i artystycznego ich twórcy.

Kolekcja utworów Hermana Hessego, ukazujących się nakładem wydawnictwa Media Rodzina, została wydana w nowych okładkach projektu Andrzeja Komendzińskiego. Zachwycają one subtelnością, metaforą oraz spójnością graficzną (a także kolorystyczną) całej serii. Dotychczas w niniejszej kolekcji, poza zbiorem „Najsłynniejsze opowiadania”, ukazały się największe i najbardziej znane dzieła pisarza. Są to następujące tytuły: Wilk stepowy, Gra szklanych paciorków, Siddhartha, Narcyz i złotousty, Gertruda, Podróż na Wschód, Pod kołami oraz zbiory Kuracjusz i Podróż Norymberska i Klein i Wagner, Ostatnie lato Klingsora. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z wymienionymi tytułami – bez wątpienia są to lektury warte uwagi.

Książkę poleca Wydawnictwo Media Rodzina

 

Małgorzata Mostowska: Wystarczająco dobra
O czułym podejściu do życia i drodze do samoakceptacji

Wystarczająco dobra. O czułym podejściu do życia i drodze do samoakceptacji to książka napisana przez najbardziej znaną i najsympatyczniejszą polską joginkę, Gosię Mostowską.

Cześć, tutaj Gosia. Jeśli czytasz tę książkę, to być może wiesz, kim jestem, i całkiem dobrze mnie znasz. Ale jest też wiele rzeczy, których o mnie nie wiesz. Chciałabym powiedzieć Ci, że jestem taka jak Ty. Czasem niepewna, czy robię dobrze, a czasem przekonana o swojej racji. Czasem zakochana w życiu i w sobie, a czasem patrząca na siebie i innych z wahaniem. Ta książka jest relacją z mojej drogi w głąb siebie. Jest spisem moich refleksji, przemyśleń, niepewności, smutków i sukcesów. Chciałam, aby była zbiorem luźnych myśli, tak żebyś, Droga Czytelniczko, mogła sięgnąć po nią w każdym momencie, otworzyć w dowolnym miejscu i przeczytać kilka słów, być może ku pokrzepieniu, a może ku refleksji. Cieszę się, że jesteś tutaj ze mną i dziękuję Ci, że zechciałaś do mnie zajrzeć. Zapraszam do środka.

Książkę poleca Wydawnictwo Media Rodzina

 

Jolanta Sad: Zhakowany

Przeszłość to coś, co nas tworzy, choć nie zawsze jest usłana różami i możemy być z niej dumni. Czasem ucieczka wydaje się jedynym wyjściem, ale czy na pewno najlepszym? Dawne sprawy mogą dopaść nas niespodziewanie i narozrabiać. Skoro nie można zmienić przeszłości, może warto zadbać o teraźniejszość?
Valerie się poddała. Nie tak wyobrażała sobie dorosłość. Zapętliła się w obecnym życiu i nie wie, jak wybrnąć z tego marazmu.
Lucas od urodzenia miał mnóstwo energii i głowę pełną pomysłów. Dusił się, dopóki nie postawił na swoim i nie znalazł swojego nowego miejsca na ziemi.
Losy Val i Luca połączą się w najmniej spodziewanym dla obojga momencie. Ich spotkanie zmieni teraźniejszość i zapoczątkuje małą rewolucję.

Książkę poleca Wydawnictwo WasPos

 

Paulina Nowaczyk: Pozwól nam przetrwać

Opowiem Wam pewną historię…

Poznałam go dziesięć lat temu. Już wówczas wywrócił moje życie do góry nogami. Wiedział, jak rozpalić we mnie płomień i jak namieszać w moim życiu. Gdy po latach odebrałam telefon, nie miałam pojęcia, że tak to się potoczy… że uczucie się odrodzi, a niewypowiedziane kiedyś słowa będą tak bolały. Pokochałam Agisa już wtedy. Na zawsze. Historia o miłości i o bólu.

Pozwól nam przetrwać” to gorąca niczym greckie słońce opowieść o sile przebaczenia. Tylko czy dwa trudne charaktery połączone relacją hate-love doczekają się swojego happy endu? Polecam! [Paulina Ampulska, @pokoj_pelen_ksiazek]

Gorąca miłość rodem z Grecji i szaleńcza obsesja. Poznaj historię Karoliny i Agisa, która rozgrzeje cię do czerwoności! [Karolina Jurga, autorka serii Rodzina Castello]

Książkę poleca Wydawnictwo WasPos

 

Wiktoria Gische: Zapach lukrecji

Druga połowa XIX wieku. Ulice Powiśla. Zakamarki Krakowskiego Przedmieścia. Salony warszawskich kupców i przedsiębiorców. Ciasne pokoiki obskurnych burdeli. Mała dziewczynka, wychowywana w domu publicznym, do której niespodziewanie uśmiecha się los – trafia do rodziny bogatego kupca, Stanisława Berga. Życie nareszcie zaczyna się układać, ale jeden nierozsądny, młodzieńczy wybuch pożądania sprawia, że panna zostaje zmuszona do wyjazdu. Krótka wyprawa do Indii, która miała być tylko przygodą i nauką rzemiosła, staje się wieloletnim zesłaniem. Dziewczyna skazana na zapomnienie, pomieszkuje u przyjaciół Bergów, ale kiedy warszawski kupiec wysyła list z informacją, że nie zamierza po nią wracać, zawisa nad nią groźba wydania za mąż za pierwszego lepszego kandydata. Szczęśliwie zostaje żoną znanego, bogatego angielskiego podróżnika, który z racji różnicy wieku traktuje ją bardziej jak córkę i przyjaciółkę. Jego śmierć uruchamia całą lawinę zdarzeń, a głównym celem kobiety staje się odwet na rodzinie Bergów.

Życiowe wybory po wielu latach przywiodą ją ostatecznie na Krakowskie Przedmieście. Czasy, kiedy była córką prostytutki, są już jednak tylko wspomnieniem. Dziś jest tajemniczą, bajecznie bogatą wdową, której pragną mężczyźni i nienawidzą kobiety, chociaż i jedni, i drudzy zabiegają o jej uwagę. A wśród nich jest jeszcze on. Przyjaciel z dzieciństwa, którego spotyka w najmniej odpowiednim dla siebie momencie. Czy zemsta okaże się silniejsza od uczucia, jakie rodzi się w jej sercu? Czy zaryzykuje utratę przyjaciela tylko po to, by dopiąć swego i zrealizować plan układany w głowie przez lata? A może pragnienie odwetu weźmie górę nad uczuciami i drogi tych dwojga rozejdą się na zawsze?

Książkę poleca Wydawnictwo WasPos

Wiktoria Gische: Siostra nazisty


Brat staje się zdrajcą. Ukochany wrogiem. Ona musi odnaleźć siłę, by stawić czoło wojnie.

Jak dużo można poświęcić dla miłości?

To spotkanie odmieni całe jej życie. Marta, młoda Ślązaczka, podczas nocy sylwestrowej zakochuje się bez pamięci w przystojnym Niemcu. Ich miłość wydaje się bajkowa do czasu wybuchu wojny.

Bez akceptacji rodziny, na przekór wszystkiemu, walczą o swoje uczucia. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że jeden z braci Marty jest zafascynowany nazizmem. Odwraca się od rodziny i angażuje w politykę.

Martą targają skrajne emocje. Z jednej strony bezgranicznie kocha męża, a z drugiej całym sercem pragnie pokoju. Co zrobi? Jak potoczą się losy jej podzielonej przez wojnę rodziny?

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, pełna sprzeczności opowieść o miłości, tragicznych dylematach i podziałach narzuconych przez historię. Poruszy najgłębsze zakamarki waszych serc.

Książkę poleca Wydawnictwo MANDO

 

Magda Knedler: Narzeczona z powstania


W czasie wojny kocha się inaczej, mocniej.

Czerwiec 1938 roku jest wyjątkowo ciepły. Maria czuje, że rozpierają ją energia i młodość.
Spotyka się ze swoją pierwszą miłością.
Beztroskie marzenia i plany brutalnie przerywa wybuch wojny.
Gdy odnajdują się po długiej rozłące, starają się nadrobić stracony czas.
W Warszawie wybucha powstanie.
Podczas akcji, otoczeni przez nazistów, biorą ślub. A wkrótce zostają okrutnie rozdzieleni.

Jak potoczą się losy Marii? Czy miłość w czasie wojny ma prawo istnieć?

Chwytające za serce losy wojennej miłości – namiętnej, szczerej, innej niż wszystkie. Bo wśród wystrzałów i huków bomb może się narodzić prawdziwe uczucie.

Narzeczona z powstania” to powrót do pięknej Polski sprzed wojny, pachnących lasów i wielkich miłości. [Sylwia Winnik, autorka „Dziewcząt z Auschwitz„]

Ile człowiek jest w stanie znieść i poświęcić dla miłości? Historia niezwykła i boleśnie prawdziwa. [Barbara Wysoczańska, autorka „Narzeczonej nazisty” i „Siły kobiet„.]

Cudowna, a zarazem tak smutna powieść o wszystkich smakach życia, o mostach wspomnień nierozerwalnie wiążących nasze dziś z ich wczoraj. [Maria Paszyńska, autorka serii „Wiatr ze Wschodu„]

Książkę poleca Wydawnictwo MANDO

 

Christina Lauren: Wzór na miłość

Autorki bestsellerów Podróż nieślubna i Miłość na święta – duet tworzący prawdziwe hity, które szturmem zdobyły serca czytelniczek – Christina Lauren, powracają z nową powieścią, którą pokochała Jodi Picoult.

Jak znaleźć drugą połówkę?

Samotna mama Jess Davis jest specjalistką od analizy danych, ale musiała zaakceptować fakt, że nie ma matematycznej formuły na miłość i namiętność. Z trudem łączy wychowywanie córki z pracą, nic więc dziwnego, że jej życie uczuciowe nie istnieje. Kiedy kolejna randka kończy się katastrofą, Jess jest gotowa się poddać i zrezygnować z wyczerpujących poszukiwań.

Nieoczekiwanie Jess dowiaduje się o istnieniu prężnej nowej firmy zajmującej się dobieraniem ludzi w pary na podstawie kodu DNA. To rozwiązanie ma odmienić świat randkowania i może być szansą dla Jess. Nagle bowiem znalezienie drugiej połówki nie wydaje się być poza jej zasięgiem…

Poprawiająca nastrój i inteligentna powieść o tym, że naszym przeznaczeniem może okazać się ostatnia osoba, którą o to podejrzewamy.

Książkę poleca Wydawnictwo Poradnia K

 

Aleksandra Rochowiak: Spotkajmy się o północy


Czy można wpaść z deszczu prosto pod… parasol? W dodatku taki, którego właścicielem jest przystojny blondyn o wielkim sercu? Gloria wraz z młodszą siostrą wynajmuje mieszkanie w północnej części Wrocławia i od trzech lat pracuje w ekskluzywnym butiku swojego partnera, który posiada według niej tylko jedną wadę – żonę. Zakochana dziewczyna skrywa przed światem wstydliwy sekret dotyczący ich związku, mogąc jedynie liczyć na wsparcie najlepszej przyjaciółki. Wszystko zmienia jeden wieczór, a właściwie dwa wyjątkowo mroźne, deszczowe popołudnia, kiedy to do przemoczonej kobiety pomocną dłoń wyciąga atrakcyjny nieznajomy. Tylko czy aby na pewno nigdy wcześniej się nie spotkali? Po tym, jak Bartosz udowodnił Glorii, że zawsze może na niego liczyć, ich relacja nabiera rumieńców. W ciągu zaledwie kilku tygodni bardzo się do siebie zbliżają, a dziewczyna ku swojemu zaskoczeniu zaczyna poddawać się tajemniczej sile, która coraz intensywniej popycha ją w jego ramiona.

Książkę poleca Wydawnictwo FILIA

 

Sylwia Kubik: Zimowe Żuławy. Beata

Wiatr hula po otulonych śniegiem Żuławach zaglądając w okna mieszkańców szykujących się do świąt. Niektórzy, pochłonięci przez świąteczny rozgardiasz, z radością wypatrują pierwszej gwiazdki i gwarnych spotkań przy wigilijnym stole. Są jednak i tacy, których samotność w czasie świąt staje się dotkliwsza.

Jednak święta to przecież czas magii, pięknych marzeń i ziszczonych życzeń. Czasem wystarczy otworzyć serce i pozwolić im odnaleźć do siebie drogę.

Czy w otoczeniu pięknych żuławskich krajobrazów, w czasie najpiękniejszych świąt w roku, wszystkie serca napełnią się miłością?

Książkę poleca Wydawnictwo FILIA

 

Max Czornyj: Spirytystka

Mortalista powraca.
Śmierć nie pozwala o sobie zapomnieć. Nigdy.

W okolicach Krakowa grasuje wynaturzony morderca. Policja dociera do niego dzięki wskazówkom Honoriusza Monda. Szaleniec zostaje zastrzelony w trakcie odprawiania makabrycznego rytuału.

Były kierownik katedry mortalistyki pragnie odciąć się od śledztw.

Skupia się na pracy w firmie sprzątającej Allegry Szmit, jednak po raz kolejny okazuje się, że od śmierci nie można uciec.

Dochodzi do kolejnego morderstwa. Zostaje ono dokonane w podobny sposób, jak wcześniejsze. Problem w tym, że szczegóły znał tylko zastrzelony sprawca oraz Honoriusz Mond. Tymczasem Mortalista sam nie do końca ufa swoim zmysłom.

Czy to możliwe, by Mond był tajemniczym geniuszem zła, znanym użytkownikom darknetu?
Czy będzie miał odwagę odnaleźć mordercę?

Książkę poleca Wydawnictwo FILIA

 

Agnieszka Zakrzewska: Życie jak czekolada

W tej opowieści życie ma smak czekolady… Nad Malinową Bombonierką zawisły czarne chmury. Pasierb ciotki Emilii nie cofnie się przed niczym, żeby odebrać Ninie należne jej dziedzictwo. Zdesperowana dziewczyna, szukając ratunku, czyta stare zapiski swojej ciotki i poznaje fascynującą historię jej życia. Młoda Emilia Dobrzycka, zmuszona przez apodyktyczną matkę do wstąpienia do zakonu, musi zrezygnować z beztroskich marzeń o studiach. Kiedy przełożona wysyła ją na postulat do Szwajcarii, trafia do małej manufaktury pralinek. Siostry uczą ją tajników produkcji najlepszej na świecie czekolady i dzięki temu Emilia zyskuje nowy cel w życiu. Jak zakończy się batalia Niny o chocolatierkę i jaki wpływ będą na nią miały sekrety z przeszłości ciotki? Czy bracia Jeurissenowie o romantycznie brzmiących imionach – Romeo i Valentijn – okażą jej wsparcie czy wręcz przeciwnie? Dowiecie się tego z urokliwej opowieści, która udowadnia, że życie jest jak czekolada – czasem słodkie, niekiedy gorzkie, a momentami twarde jak orzechy wypełniające jej aksamitne wnętrze…

Książkę poleca Wydawnictwo FILIA

 

Karolina Wilczyńska: Rozdarty welon

Karina przygotowuje się do ślubu z ukochanym Mateuszem. Pomaga jej w tym przyjaciółka Bea. Co kryje się pod tym zaangażowaniem? Czy intencje Beaty są czyste?

Kim jest ojciec pana młodego i dlaczego mama Kariny mdleje, gdy podczas przymiarki sukni ślubnej widzi rozdarty welon? Tosia, zajęta realizacją kolejnych zleceń, nie zauważa zmian, które zachodzą w życiu jej najbliższych. Tymczasem Łucja musi poradzić sobie z przeszłością. Czy uda jej się zapomnieć historię sprzed lat? Czy poradzi sobie z niebezpieczeństwem, które czai się tuż obok? A może wreszcie i dla niej zaświeci słońce?

Kolejne spotkanie z bohaterami serii „Na nową drogę życia” to pełna emocji opowieść. Nie zabraknie w niej wzruszeń, niespodziewanych zwrotów akcji i oczywiście miłości.

Książkę poleca Wydawnictwo FILIA

 

J. Robin Albertson-Wren: W poszukiwaniu spokoju

Dziennik uważności dla dzieci

Zawarte w tej książce ćwiczenia uważności pomogą Twojemu dziecku skupić się na chwili obecnej, zachować spokój w sytuacjach stresowych i pielęgnować radość w codziennym życiu. Znajdziesz tu zadania, które pomogą mu być bardziej uważnym i lepiej definiować swoje uczucia. Dziecko dowie się, jak interpretować swoje emocje i co mogą one oznaczać, a także jak zachować spokój mimo niesprzyjających okoliczności.

Ćwiczenia mindfulness – pisanie, rysowanie i ćwiczenie medytacji za pomocą narzędzi skoncentrowanych na tym, by pomagać w ugruntowaniu się, odnalezieniu spokoju i poczuciu więzi z otaczającym światem.

Uważna codzienność – ćwiczenia pomocne w zatrzymaniu się i zwróceniu uwagi na swoje otoczenie i samopoczucie. Celebrowanie wdzięczności – zabawa w nagrywanie tego, co pomogło dziecku poczuć się silniejszym, bezpieczniejszym i bardziej zrelaksowanym danego dnia.

Książka pomoże Twojemu dziecku osadzić się w teraźniejszości, nauczy je pewności siebie i wdzięczności. Dostarczy mu narzędzia, dzięki którym będzie bardziej uważne, skoncentrowane, spokojne – po prostu szczęśliwe. Otwórz się na to, co tu i teraz.

Książkę poleca Wydawnictwo Sensus

 

Michał Kanarkiewicz: Szachy w godzinę

Podręcznik dla początkujących

Królewska gra na Twoim stole. Szachy bardzo często bywały rozrywką królów. Nic dziwnego! To gra dla tych, którzy lubią używać mózgu. Szachy uczą logicznego myślenia, planowania strategii, sposobów na zmylenie przeciwnika. Szlifują cierpliwość i pozwalają się nauczyć pięknie wygrywać i godnie przyjmować porażki. Dlatego szachowe umiejętności przydają się nie tylko podczas rozgrywek. Mistrz szachowy wie, że życie bywa dokładnie takie jak szachy – i kiedy planuje karierę, pracuje nad projektem lub podejmuje ważne decyzje, potrafi myśleć na kilka ruchów do przodu. To daje mu ogromną przewagę i dlatego najczęściej wyprzedza innych.

Ten podręcznik będzie dla Ciebie idealnym pierwszym przewodnikiem po świecie szachów, niezależnie od tego, czy zamierzasz zostać prawdziwym graczem, czy graniem chcesz tylko uprzyjemnić sobie i Twoim bliskim długie wieczory. Dowiesz się z niego między innymi, jakie funkcje pełnią na planszy poszczególne figury. Nauczysz się dobrze rozpoczynać grę. Poznasz najważniejsze pojęcia szachowe, takie jak pat, roszada, bicie w przelocie, szach i mat. Przekonasz się, jakie pułapki czekają na początkujących graczy, i opanujesz sprytne sposoby na ich unikanie. Słowem – ćwicząc z tym podręcznikiem, opanujesz podstawy szachów i zdobędziesz bazę potrzebną do dalszej, samodzielnej nauki.

Książkę poleca Wydawnictwo Septem

 

Lily Murray, Becky Cameron: Kot Moneta


Chika? – zawołał Monet. – Gdzieś ty poszła?

Porcelanowa kotka Moneta, Chika, ożyła i wyruszyła na poszukiwanie przygód. Dołącz do niej i do słynnego malarza w ich zaczarowanej podróży pełnej psot oraz szaleństw, prowadzącej przez niektóre z najsłynniejszych i najpiękniejszych obrazów Claude’a Moneta.

Dzięki tej uroczej historii najmłodsi czytelnicy będę mogli poznać cudowny świat sztuki.

Książkę poleca Wydawnictwo Czytalisek

 

Agata Suchocka: Melodia serca

Wielka Wojna zabiera Amaldine męża, majątek i marzenia, zostawia zaś długi i zbrukaną córkę na wydaniu, o której niesławie wszyscy tutaj zdają się wiedzieć, jakby miała wypalony na czole znak. Żeby uniknąć hańby matka wysyła Julie do Ameryki, gdzie ma na nią czekać bogaty, choć niezbyt przystojny Maurice Boncoeure, który nie zna jej przeszłości i pragnie dziewczynę poślubić. Hojny narzeczony przysyła jej bilet pierwszej klasy na rejs luksusowym transatlantykiem Paris. Na statku Julie poznaje rodzeństwo, Romea i Delię Jonesów – saksofonistę i gwiazdę jazzowej estrady. Pracując na statku przy oprawie muzycznej dancingów i kolacji, zarabiają na własny, wymarzony klub jazzowy w Nowym Orleanie. Między Julie a Romeem szybko rodzi się uczucie, a dziewczyna jest gotowa bez namysłu porzucić wizję życia przy boku Maurice’a Boncoeure’a.
Jednak czy sam Boncoeure na to pozwoli? Czy naprawdę jest tym, za kogo się podaje? Co łączy go z muzykującym rodzeństwem i jaką rolę w tej historii odegra żyjąca na bagnach Mama Vande – stara kapłanka mambo?

Książkę poleca Wydawnictwo Replika

 

Amy Koppelman: Łapiąc oddech


Czy mając wszystko, można być nieszczęśliwym?

Julie Davis ledwie zdołano odratować, kiedy próbowała popełnić samobójstwo. Wkrótce ma urodzić syna. Zdeterminowana, by prowadzić „normalne” życie, stara się być silna i cieszyć ze wszystkiego, co ma. A patrząc z boku, można odnieść wrażenie, że ma wszystko – kochającego męża, pieniądze, mieszkanie na Upper West Side. Jednak pod tą powłoką idealności kryje się paraliżujące poczucie wstydu i lęki. Emocjonalne demony nie odpuszczają, pogłębiając coraz gorsze samopoczucie młodej kobiety.

W trakcie niekończących się zmagań z chorobą, Julie ponownie zachodzi w ciążę i musi odstawić leki, dzięki którym jest w stanie normalnie funkcjonować. Łapiąc oddech to historia, która w przejmujący sposób pokazuje, że bólu depresji nie są w stanie uśmierzyć dobra materialne ani „dobre rady” ludzi, którzy nie mają pojęcia, na czym polega ta choroba. Każda karta tej opowieści wydobywa na światło dzienne złożoność i kruchość ludzkiej psychiki.

Na podstawie książki powstał film pod tym samym tytułem z Amandą Seyfried w roli głównej.

Niezwykle przekonująca historia. Już nigdy więcej nie przejdziesz na ulicy obok młodej mamy, nie zastanawiając się, co kryje się za jej pełną uśmiechu twarzą. [„The New York Observer”]

Książkę poleca Wydawnictwo Replika

 

Graham Masterton: Bazyliszek


Graham Masterton w spowitym grozą Krakowie.
Mroczny horror, w którym mistrz gatunku mierzy się ze starą legendą.

Nathan Underhill jest kryptozoologiem, pracującym nad pozyskaniem materiału do badań nad komórkami macierzystymi, co ma pomóc w leczeniu chorób, wobec których medycyna była dotychczas bezradna. Niestety, jego aktualny projekt badawczy okazuje się porażką.
Wraz z żoną, Grace, dokonują wkrótce odkrycia, iż komuś udało się ożywić jedną z tajemniczych istot – bazyliszka. Tą osobą jest doktor Zauber, który jednak zamiast nauki, do osiągnięcia celów wykorzystuje alchemię i czarną magię.
Kiedy po starciu z bazyliszkiem Grace zapada w śpiączkę, a doktor Zauber znika bez śladu, Underhillowi przybywa na pomoc młoda dziennikarka. Razem udają się do Krakowa, gdzie podobno ukrywa się szalony doktor. Rozpoczyna się wyścig z czasem, a po piętach depcze im przerażająca bestia, która zdolna jest zabijać samym spojrzeniem.

Książkę poleca Wydawnictwo Replika

Agnieszka Lewandowska-Kąkol: Na końcu czeka miłość


Są takie rany na duszy i sercu, których nawet czas nie uleczy. Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
Kiedy wybucha II wojna światowa – Otylia akurat jest w ciąży. Wojna zastaje innych członków rodziny w różnych miejscach na świecie. Ojciec Otylii, nestor rodu, profesor Uniwersytetu Wileńskiego, zostaje aresztowany przez NKWD i słuch po nim ginie. Jej matka wraz ze swoją siostrą zostają wywiezione do Kazachstanu, gdzie przeżywają piekło. Natomiast mąż, wracając z ostatnich, jeszcze spokojnych wakacji z Grecji, traci syna, który wypada za burtę statku. Zrozpaczony Feliks przedostaje się do Anglii. Miotany niepokojem o pozostawioną w Polsce żonę, która samotnie boryka się z grozą okupacji, nie wie, jak powiedzieć jej o tragedii. Sam bierze udział w walce o Narwik, szkoli się w brytyjskim ośrodku szkoleniowym dla spadochroniarzy i nawet nie przypuszcza, że jego delikatna żona również jest zdolna do heroicznych czynów.
Na końcu zawsze czeka miłość, ale jej ścieżki bywają nieraz cierniste.
Czy wszystkim bohaterom uda się przeżyć wojnę i czy rodzina znów będzie mogła się połączyć?

Książkę poleca Wydawnictwo Replika

 

Helena Buchner: Hanyska

Hanyska książka

Koniec wojny na Śląsku w okolicach Opola. A o czym książka? Najlepiej zapowie ją autorka:
Wszystkie zdarzenia się wydarzyły albo mogły się wydarzyć, bo taki był czas. Wszystkie postacie są prawdziwe albo prawdziwe być mogły.
Jest to jednak fikcja literacka, oparta na opowieściach starych ludzi, którzy te czasy przeżyli.
Kto siebie, swoich rodziców, dziadków, pradziadków, sąsiadów, krewnych, znajomych bliskich i dalekich w tej książce chce znaleźć, znajdzie na pewno. Pozna ich. Jeśli na naszej ziemi żył, obojętnie czy hanys czy chaziaj, czy autochton czy repatriant, rozpozna swoje miejsca, rozpozna swoich znajomych, swoich przyjaciół i wrogów.

Urodziłam się i wychowałam na śląskiej wsi jako autochtonka. Wiele lat mieszkałam w wielkim mieście, ale ciągnęło mnie do tej mojej wiochy i teraz na emeryturze siedzę tu, w tej mojej wsi.

Książka ukazała się w serii CANON SILESIAE – Ślonske dzieje (nr 7).

Książkę poleca Wydawnictwo Silesia Progress

 

Helena Buchner: Dzieci Hanyski

Dzieci Hanyski książka

Kontynuacja losów bohaterów znanych już czytelnikowi z książki Hanyska.

„Znów odnajdziecie w mojej książce siebie, swoje sympatie i antypatie, swoich przyjaciół i nieprzyjaciół. Powrócicie na chwilę do pięknych lat młodości, które nie zawsze były piękne, które dla nas autochtonów, Ślązaków, Niemców były trudne. Bardzo trudne. Zaś Wy, młodzi, poznacie, jak się Waszym Rodzicom wtedy żyło.” – z przedmowy Autorki.

Książka ukazała się w serii CANON SILESIAE – Ślonske dzieje (nr 8).

Książkę poleca Wydawnictwo Silesia Progress

 

Helena Buchner: Ciotka Flora

Ciotka Flora książka

Kolejna po Hanysce i Dzieciach Hanyski poruszająca powieść Heleny Buchner.

Skończyła się wojna. Flora, po ucieczce przed frontem, wraca do rodzinnej wsi i rodzinnego domu. Niestety jej dom jest zajęty przez wysiedleńców ze wschodnich terenów II RP. Ciotkę Florę przygarniają krewni. Czy uda się jej odzyskać swoją własność? Czy wygnańcy ze Wschodu, chaziaje, będą w stanie współżyć z hanysami? Wszak i jedni i drudzy znaleźli się tutaj po przymusowej wywózce na Syberię, choć z różnych powodów. Jak ułożą się sąsiedzkie stosunki między ludźmi wychowanymi w zupełnie różnych warunkach kulturowych?

Ciotka Flora to kolejna opowieść o powojennej historii ziemi górnośląskiej i Górnoślązaków, opowiedziana w przystępny sposób. O trudnych czasach i trudnych wyborach, przed którymi stawali zwykli ludzie. Po Hanysce i Dzieciach Hanyski to trzecia powieść Heleny Buchner, wydana przez SilesiaProgress. Czytelnikowi nie raz popłyną łzy w czasie jej lektury, niektórzy zobaczą tam być może również kawałek losów swojej rodziny.

Książka ukazała się w ramach CANON SILESIAE – Ślonske Dzieje (nr 13).

Książkę poleca Wydawnictwo Silesia Progress

 

 

Zobacz również:

1. Recenzje książek – sprawdź, co warto przeczytać!
2. Jak czytanie wpływa na rozwój dziecka
3. Konkursy z nagrodami

Share and Enjoy !

Shares

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz