Najciekawsze książki na jesień 2021

15 września 2021, dodał: Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Kto czyta książki, żyje podwójnie” – Umberto Eco

Wieczory są coraz dłuższe – warto umilić je sobie ciekawą lekturą:) Polecamy Wam nowości wydawnicze tego sezonu! Każdy miłośnik czytania znajdzie tu coś interesującego dla siebie!

Zapraszamy!

Oto nasze propozycje najciekawszych lektur na jesienne wieczory:

 

Biel kości – Malika Tomkiel

„Biel Kości” to prawda. „Biel Kości” to kruchość i gładkość, choć ciało niewielkie, a talerz jej dawno pokrył się kurzem – tu kilka okruchów tam kłębek myśli – może przez skórę poczujesz dreszcze. Malika Tomkiel. Autorka książki „Biel Kości” to kobieta, która po wieloletniej walce z chorobą, anoreksją, postanowiła podzielić się swoją historią. Wykorzystując swoje dziennikarskie umiejętności skumulowała swoją energię rozmawiając ze specjalistami i osobami chorymi na zaburzenia odżywiania, by powiedzieć głośno o problemie dotykającym tysiące ludzi na całym świecie. Czy bliscy mogą coś zrobić, gdy widzą cierpienie? Jak wygląda proces wychodzenia z zaburzeń odżywiania i, co najważniejsze, jaki obraz polskiej służby zdrowia maluje przed nami obecna rzeczywistość? Pamiętaj, czasem po prostu może być za późno.

Książkę poleca Wydawnictwo Papierowy Motyl

 

Spadaj, Nadwago! – Ernesto Quadrato

Spadaj, nadwago książka

Sprawdzone sposoby na zmianę na lepsze!
Chcesz pozbyć się nadprogramowych kilogramów? Chcesz zrobić to tak, jak autor tego poradnika? Chcesz skorzystać z porad i rozwiązań, które real- nie wpłynęły na zmianę sylwetki autora, który przeszedł wielką przemianę? Ta książka jest dla ciebie.

Wciąż rozszerzająca się epidemia nadwagi i otyłości w krajach rozwiniętych jest skutkiem zmian w sposobie życia na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Niespotykany w poprzednich stuleciach łatwy dostęp do taniej i kalorycznej żywności powoduje, że człowiek nie radzi sobie z tą obfitością i odkłada znacznie więcej zbędnych kilogramów, niż jest dla niego zdrowe. Książka ta jest poręcznym zbiorem dobrych nawyków i drobnych rozwiązań, które wprowadzone w życie, pozwoliły autorowi na pozbycie się dużego brzucha i powrót do zdrowia.

Książkę poleca Wydawnictwo Papierowy Motyl

 

Krótka historia selfie – Robert i Alina Trojanowscy 

Krótka historia selfie książka

Komiksowa, humorystyczna opowieść o zjawisku, które opanowało świat.

Dzięki smartfonom możemy się fotografować do woli w każdej sytuacji. A jak ludzie sobie radzili z potrzebą utrwalania swojego wizerunku, kiedy smartfonów nie było? Razem Kinią, Robim i psem Fafikiem wędrujemy do różnych momentów w historii ludzkości i szukamy źródeł selfie, przy okazji poznając wiele ciekawostek z zakresu historii sztuki i historii techniki. Jakie powinno być selfie? Czytelnik sam może wyciągnąć wnioski, musi być jednak świadomy, że pstrykając sobie fotkę, dokumentuje swoją współczesność.

Dla dzieci w wieku 8+.

Książkę poleca Wydawnictwo BIS

Potworne mikroby. Wszystko o przydatnych bakteriach i podłych wirusach – Marc Van Ranst, Geert Boucka

Potworne mikroby książka

Książka daje odpowiedzi na najczęściej zadawane przez dzieci pytania na temat bakterii i wirusów.

Dlaczego trzeba myć ręce przed posiłkiem? Czy koronawirus jest najgroźniejszym wirusem w historii? Czy bakterie mają płeć?  Z jakimi wirusami ludzkość już sobie poradziła? Co to są antybiotyki? Książka zawiera pięć testów, dzięki którym czytelnik będzie mógł się zabawić w mikrobiologa.

Dla dzieci 5-10 lat

Książkę poleca Wydawnictwo BIS

 

Money Mindfulness. Jak zarabiać, wydawać i oszczędzać? – Cristina Benito

Money Mindfullness książka

Dlaczego warto rozmawiać o pieniądzach?

Jaka postawa charakteryzuje Twój stosunek do pieniędzy – jesteś Rozdawcą, Piromanem, a może Mróweczką?

Czy wiesz, że Twoje podejście do pieniędzy jest odbiciem tego, jak postrzegasz samego siebie?

Money Mindfulness to poradnik zanurzony w popularnym nurcie uważności i bycia tu i teraz. Cristina Benito skupia się na trzech głównych tematach: Jak zarobić więcej? Dlaczego tak szybko kończą mi się pieniądze (i jak ten proces zatrzymać)? Czy mogę pomnożyć swoje oszczędności? Zachęca do zmiany nawyków i podaje praktyczne wskazówki oraz w skuteczny i przystępny sposób przekonuje, że zamiast pracować zbyt dużo, należy uwolnić czas na myślenie, a minimalizm sprzyja dobrobytowi.

Oto Marie Kondo dla Twojego portfela.
Poznaj dziewięć zasad, które pomogą Ci zarabiać pieniądze, oszczędzać je i pomnażać.
Zyskaj materialną i mentalną swobodę oraz niezależność.
Pozwól money mindfulness przejąć opiekę na Twoim życiem i portfelem.

Jeśli przeczytasz tę książkę i zastosujesz się do przedstawionych w niej zasad, wydane na nią pieniądze będą dla Ciebie inwestycją życia.
Cristina Benito

Cristina Benito – studiowała ekonomię w IE Business School w Madrycie. Przez dwadzieścia lat pracowała jako doradca finansowy w banku inwestycyjnym Morgan Stanley, zajmowała się także audytem dla rządu La Rioja. Niestrudzona podróżniczka, zwiedziła pięćdziesiąt krajów, aby poznać różne sposoby osiągania progresu w życiu codziennym. Jest autorką dwóch poradników na temat zarządzania pieniędzmi i czasem. Wpływ na jej koncepcję gospodarowania domowym portfelem wywarły nie tyko solidne ekonomiczne wykształcenie i praca w londyńskim City, ale także doświadczenie dorastania w rodzinie, w której finansami opiekowały się kobiety. Jak pisze na początku książki Money Mindfulness, to babka i matka nauczyły ją wartości pieniądza.

Książkę poleca Wydawnictwo Literackie

 

Powrót do Whistle Stop – Fannie Flagg

Powrót do Whistle Stop książka

Kontynuacja kultowych Smażonych zielonych pomidorów
Bestseller „The New York Timesa”
Kilka pokoleń czytelników czekało na tę powieść!

Jak dobrze wrócić do domu i uściskać starych znajomych! Otóż i oni: Idgie, Julian i jego żona, Opal; kucharka Sipsey; Duży George; szeryf Grady Kilgore; ich dzieci i wnuki. Po tym, jak kawiarnia w Whistle Stop zamknęła swoje podwoje, a stacja kolejowa przestała działać, miasteczko opustoszało. Dzięki świątecznym listom Dot Weems – żadnych plotek, same fakty! – sąsiedzka więź jednak przetrwała i znów wszyscy byli świetnie poinformowani.

Po latach emerytowany weterynarz Bud Threadgoode postanawia odwiedzić miejsce, w którym on i jego matka Ruth Jamison byli tacy szczęśliwi. Zaginięcie starszego pana uruchamia lawinę zaskakujących wydarzeń. Do akcji wkracza właścicielka różowego cadillaca Evelyn Couch, na jaw wychodzą hazardowe grzeszki Idgie, a córka Buda zaczyna nowe życie właśnie wtedy, gdy myślała, że wszystko już za nią.

Pełna życzliwości, wesoła i smutna, dobroduszna i przekorna opowieść w niepodrabialnym stylu vintage. O rozstaniach i powrotach, tęsknocie za domem, a także o tym, że każda tajemnica prędzej czy później znajdzie swego odkrywcę.

Zdaniem recenzentów:

Ta historia rozkwita w typowym dla Fannie Flag stylu vintage – w swojskich klimatach można poczuć się dobrze. Uroki Południa przyciągną czytelników, którzy pragną powrócić do ukochanego Whistle Stop, jak i tych, którzy zechcą odwiedzić to miejsce po raz pierwszy. Shelf Awareness

Kto mógłby się oprzeć się wizycie w Whistle Stop i spotkaniu z dawnymi oraz obecnymi mieszkańcami miasteczka? Nikt! „Library Journal”

Czytać tę powieść to jak przeżyć po raz drugi dzieciństwo. „Kirkus Reviews”

Cała obsada Fannie Flagg powraca do Whistle Stop w Alabamie, miejscowości rozsławionej w serdecznej sadze 'Smażone zielone pomidory'. Miłośnicy powieści będą mogli poznać kolejne sekrety bohaterów. Publishers Weekly

Wspaniała opowieść, zręcznie nakreślone postacie i mistrzowskie dialogi. Powrót do Whistle Stop to dar, błogosławieństwo i triumf…. Kolejny pokaz niezwykłych umiejętności tworzenia narracji słodkiej, ale nie lukrowanej, komicznej i nigdy okrutnej, głębokiej, lecz dalekiej od patosu. To celebracja rodzinnych i przyjacielskich więzi oraz radość z możliwości powrotu do zdrowia i szansy na odnowę”. Fredericksburg Free Lance-Star

Urocza i podnosząca na duchu historia. „The Palm Beach Post”

Wciągająca powieść pełna sympatycznych postaci, o których poczynaniach i relacjach czyta się z wielką przyjemnością. Inspirująca i napawająca nadzieją. Te klasyczne cechy narracji dziś są nam potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. „New York Journal of Books”

Zdaniem czytelników:

Muszę wyznać, że podkochuję się w Fannie Flagg od lat 60., kiedy pojawiła się w Candid Camera jako kobieta z małpą na głowie. Uwielbiam dziewczyny, które potrafią mnie tak rozśmieszać. Jej powieści pełne są humoru, który daje ci poczucie, że jesteś kochany. Tylko Harper Lee czy Truman Capote stworzyli postaci tak lubiane jak ona.

Jeśli szukacie książki, która wprawi was w dobre samopoczucie, wleje ciepło w wasze serce i sprawi, że zatęsknicie za porządnym talerzem smażonych zielonych pomidorów, właśnie ją znaleźliście! Fannie Flagg należą się podziękowania za to, że tak pięknie nam przypomina, że dobro istnieje, i że można je odnaleźć we wszystkich małych miasteczkach w tym kraju.

Fannie Flagg, w tych trudnych pandemicznych czasach twoja książka sprawia, że świat znów jest dobry. Dziękuję Ci za nadzieję i za to, że pomogłaś nam uwierzyć w dobro. Musimy tylko zacząć działać, aby je odzyskać. Proszę, pisz dalej.

Co za radość móc wrócić do Whistle Stop! Jakaż to wspaniała opowieść – ciepła, ekscentryczna, zabawna. Fannie Flagg w pełnej krasie!

Cudownie było wrócić do dobrych znajomych z Whistle Stop! Ta powieść nie rozczarowuje. I jak zawsze, gdy czytam świetną książkę, ze smutkiem odwracam ostatnią kartkę.

Fannie Flagg to pierwszorzędna pisarka, która potrafi przyciągnąć czytelnika ciepłem swoich bohaterów i ich historii. Lektura tej książki to świetny pomysł na kilka godzin fajnej zabawy. Cieszcie się nią. Ja miałem ogromną frajdę.

Od początku do końca prawdziwa uczta dla czytelnika. Uwielbiam styl Fannie Flagg, jej umiejętność przenoszenia nas w inne miejsce i czas. Jedna chwila, i już tam jesteś, w samym środku opowieści!

Książkę poleca Wydawnictwo Literackie

 

Upiecz to! Porażkoodporne przepisy na miarę każdej kuchni – Rukmini Iyer

Upiecz to książka

GDYBY NA ŚWIECIE MIAŁA ISTNIEĆ TYLKO JEDNA KSIĄŻKA KUCHARSKA, BYŁABY NIĄ WŁAŚNIE TA!

Boisz się eksperymentowania w kuchni? W twoich szafkach zalegają napoczęte produkty? A może jesteś prawdziwym foodie – ale takim cierpiącym na chroniczny brak czasu?

Jeśli odpowiedziałeś „tak” na którekolwiek z powyższych pytań, dobrze trafiłeś – Upiecz to! gwarantuje sukces niezależnie od twoich umiejętności kulinarnych. Te dania praktycznie robią się same!

Czas przygotowania: Zaledwie kilkanaście minut, resztę pracy wykona za ciebie piekarnik!

Przybory kuchenne: Naczynie żaroodporne, deska do krojenia, nóż.

Składniki: Do wyboru, do koloru – książka zawiera ponad 70 przepisów oraz pomysłowe tabele z propozycjami łączenia składników, dzięki którym wyczarujesz istne niebo w gębie. W gruncie rzeczy wystarczą te produkty, które masz pod ręką!

Przygotowanie: Proste, pyszne, bezstresowe!

Uwagi:
Przepisy są porażkoodporne – po prostu nie da się ich zepsuć!
Nie nastawiaj się na godziny spędzone w kuchni, jedzenie robi się samo.
Procesowi przygotowania sprosta największy kuchenny amator…
…a efekt końcowy zachwyci nawet kucharza z gwiazdką Michelin!

Książkę poleca Wydawnictwo Znak

 

Pocztówka z Mokum. 21 opowieści o Holandii – Piotr Oczko

Pocztówka z Mokum książka

Dlaczego Holendrzy mieli obsesję na punkcie sprzątania? Jak czytać seksualne aluzje w dawnej sztuce? Czy domek dla lalek może kosztować więcej niż kamienica?

Mokum to w języku jidysz „bezpieczna przystań”. Tak holenderscy Żydzi nazywali Amsterdam. Piotr Oczko znajduje schronienie w świecie ukochanej kultury holenderskiej i oprowadza po niej czytelników jak najlepszy przewodnik. Razem z nim odkrywamy ukryte znaczenia na obrazach dawnych mistrzów, zaglądamy do XVII-wiecznych kościołów i burdeli, patrzymy w oczy dumnym mieszczanom i czarnoskórym niewolnikom. Trafiamy na ślady Zbigniewa Herberta i zatrzymujemy na chwilę na jointa, przyglądając się współczesnym Holendrom. W Mokum – razem z autorem – znajdujemy też samych siebie.

***

Nigdy nie byłem w Holandii i pewnie nieprędko będę. Ukazanie się tej książki przyjąłem zaś, zdziwiony samym sobą, jak wydarzenie, na które długo i niecierpliwie czekałem. W pisarstwie Oczki są erudycja, reporterskie zacięcie i ogrom wiedzy, który stoi za każdym zdaniem. I coś więcej, co trudno objaśnić, a co sprawia, że ta literatura ma wielką moc.
Filip Springer

Zobaczyć okiem Oczki kulturę Holandii to zobaczyć pod kolejnymi warstwami farb i werniksu nie tylko Kraj Nizin, ale też współczesną Polskę z jej bolączkami.
Sztuczne Fiołki

Pod względem doboru tematu i stylu książkę można porównać jedynie do słynnej „Martwej natury z wędzidłem” Zbigniewa Herberta. Piotr Oczko jako wytrawny znawca kultury holenderskiej unika jednak uproszczeń i błędów, które stały się udziałem poety.
Prof. Antoni Ziemba

Książkę poleca Wydawnictwo Znak

 

Schronisko w Podgórowie – Joanna Tekieli

Schronisko w Podgórowie książka
Ewa i Mariusz to małżeństwo z prawie dwudziestoletnim stażem. W ich związek wkradła się rutyna, oboje mają wrażenie, że się od siebie oddalili. Pod wpływem znalezionego w sieci ogłoszenia decydują się na prawdziwą życiową rewolucję: sprzedają mieszkanie w mieście i kupują stare schronisko w maleńkiej miejscowości Podgórowo. Wydaje im się, że największą trudnością będzie przystosowanie się do nowych, dość surowych warunków życia oraz przedłużające się remonty, ale los szykuje dla nich wyzwania, których nie przewidzieli…

Książkę poleca Wydawnictwo Filia

Ciemność – Paul Kawczak

Ciemność książka

Pewnego wrześniowego poranka 1890 roku Pierre Claes, belgijski geometra, któremu król Belgów Leopold II zlecił dokonanie rozbioru Afryki, wyrusza z Leopoldville na północ. Misją Claesa jest zmaterializowanie na pustkowiu dokładnej linii tego, co Europa nazywa wówczas postępem. Na pokładzie parowca płynącego w dół rzeki Kongo towarzyszą mu bantuscy robotnicy oraz Xi Xiao, chiński mistrz tatuażu, a zarazem kat

specjalizujący się w lingchi – sztuce cięcia i okaleczania ludzkiego ciała. Xi Xiao widzi przyszłość: wie, jaką potwornością jest kolonizacja, i wie, że pokocha geometrę. „Ciemność” to historia okaleczenia.

Wyróżniona licznymi nagrodami książka kanadyjskiego pisarza Paula Kawczaka jest niesamowitą, pełną erotyzmu powieścią przygodową, nawiązującą do „Jądra ciemności” Josepha Conrada. To przesiąknięta realizmem magicznym opera pożądania i bólu, który z północy Europy do serca Afryki spływa jak krwawa łza po obliczu historii.

Książkę poleca Wydawnictwo Insignis

 

Mądry, że F*ck – Gary John Bishop

Kiedy zaczynają nas przytłaczać problemy, często nie wiemy, jak sobie z nimi radzić – niezależnie od tego, czy straciliśmy pracę, złamano nam serce czy odczuwamy dojmujący brak celu w życiu. Potrzebujemy mądrych wskazówek, które podpowiedzą nam, w jakim kierunku podążać. W sieci można znaleźć mnóstwo na pozór dobrych rad – lecz one nie pomogą naprawdę zmienić
naszego podejścia. „Wise as f*ck” przebija się przez te wszystkie internetowe bzdury i inspiruje, jak radzić sobie w czterech obszarach: miłości, stracie, strachu i sukcesie.
Gary John Bishop po raz kolejny zadziwia swoim stylem, w którym nie ma miejsca na puste słowa ani banialuki. Jego książka „Wise as fuck” prezentuje świeże podejście do życia, mające nam pomóc radzeniu sobie z najróżniejszymi problemami. Bishop podkreśla jednak, że na tym nasza praca się nie kończy. Gdy już uwolnimy się od błędów i staniemy się bardzo mądrzy w drażliwych życiowych kwestiach, możemy zacząć pozytywnie wpływać na świat.

Książkę poleca Wydawnictwo Insignis

 

Martwe lwy – Mick Herron

Martwe lwy książka

 

Literacka uczta, sensacja w najlepszym wydaniu – wydział wyrzutków MI5 powraca

„Martwe lwy” – druga po „Kulawych koniach” część głośnej serii szpiegowskiej Micka Herrona. A w niej magnetyzujący współczesny Londyn, na pozór sielska angielska prowincja i tajemnice brytyjskiego kontrwywiadu z czasów zimnej wojny – choć na pierwszy plan i tak wysuwają się bohaterowie: zdegradowani agenci MI5 z obskurnego Slough House, którzy ze wszystkimi swoimi wadami i przywarami są tak autentyczni, że nie sposób im nie kibicować w próbach zrehabilitowania się w szpiegowskim świecie.

Niekoniecznie chcielibyśmy mieć Jacksona Lamba za szefa – irytującego, wiecznie palącego papierosy zapuszczonego faceta w poplamionych ubraniach. Jednak nawet Lamb wzbudza naszą sympatię, i to nie tylko dlatego, że wkrótce ta postać nabierze jeszcze żywszych kolorów, gdy w jego rolę wcieli się sam Gary Oldman (w kręconym właśnie serialu). Jackson Lamb, mimo odstręczającej aparycji i całego zestawu obrzydliwych nawyków, pójdzie w ogień za swoimi podopiecznymi – a tych już zdecydowanie zdążyliśmy polubić w pierwszej część serii: „Kulawych koniach”. W drugiej powieści cyklu, czyli „Martwych lwach”, powraca znajoma plejada postaci: między innymi młody i nieco gniewny River, zdrowiejąca alkoholiczka Catherine czy Roddie – genialny, choć mający zerowe umiejętności interpersonalne haker. Pojawiają się też nowe twarze. I wszyscy zostają uwikłani w aferę, która sięga dalej i głębiej, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. Bo choć z początku nic tego nie zapowiada – gdy stary, będący już poza obiegiem szpieg zostaje znaleziony martwy w podmiejskim autobusie – to finał okaże się zaskakujący i spektakularny.

Mick Herron drugą częścią swojej serii potwierdza doskonałą formę: jego proza jest wciągająca, inteligentna, pełna czarnego humoru i zaludniona świetnie narysowanymi postaciami. Porównania do mistrza gatunku Johna le Carrégo nikogo już nie dziwią – dość wspomnieć, że powieści Herrona zebrały pokaźną kolekcję nagród literackich (Złoty Sztylet!) i zostały docenione przez krytyków i czytelników na całym świecie. Nic tylko czytać! I niecierpliwie czekać na kolejne części – które szczęśliwie zapowiada już wydawnictwo Insignis.

Surrealistyczne, cyniczne, a zarazem niepozbawione humoru spojrzenie na świat brytyjskiego wywiadu. Prawdziwy gabinet luster… a w nim rosyjski oligarcha, tajemniczy SMS na telefonie dawnego szpiega i sowiecki szpieg, który może nawet nigdy nie istniał? To misternie skonstruowana intryga, która zabierze czytelnika tak daleko od wspaniałego, wystrojonego w smoking świata Iana Fleminga, jak to tylko możliwe. – „January Magazine”

Książka „Martwe lwy” Micka Herrona – druga część cyklu „Slough House” – ukaże się 15 września i  jest już dostępna w przedsprzedaży.

Książkę poleca Wydawnictwo Insignis

Zbyszek przez przypadki – Beata Nowicka

Zbyszek przez przypadki książkainsign

Wychowany w pałacu potomek chłopów. Jako artysta narodził się już w wieku czterech lat, dzięki fortepianowi bez nóg i klawiatury. Uważa, że całe jego życie to seria przypadków. W końcu gdyby pewien reżyser nie włączył w odpowiednim momencie telewizora, prawdopodobnie nigdy nie zostałby aktorem.

Zbigniew Zamachowski to dla jednych niezapomniany pan Wołodyjowski, dla innych – fenomenalny Shrek. Pracował z największymi: Grzegorzewskim, Kieślowskim, Kutzem, Wajdą. Wisława Szymborska wystawiła mu jedną z najlepszych recenzji w jego życiu: „Lubię jak pan gra, bo pan gra tak, jakby pan nie grał”. I choć zagrał ponad trzysta ról filmowych, telewizyjnych i teatralnych, dla niego najważniejsza jest wciąż muzyka, od której tak naprawdę wszystko się zaczęło.

W rozmowie z Beatą Nowicką wspomina dzieciństwo, czasy studenckie i początki kariery. Opowiada o przygodzie z prohibicją, o tym, jak Bogusław Linda uratował mu życie, a Wojciech Malajkat złożył protest przed mauzoleum Lenina. Odsłania często zaskakujące kulisy pracy na estradzie, w filmie i teatrze. Zdradza też, co czuje ojciec czwórki dzieci, które nie poszły w jego ślady, i uchyla kurtynę do świata miłości.

To nie tylko wywiad ze świetnym aktorem, ale też opowieść o czterdziestu najlepszych latach historii polskiego kina i teatru. Lśni od anegdot, zabawnych historyjek, tajemnic. Zamachowski ma dar opowiadania „filmowymi scenami”, dzięki czemu czytelnik czuje się… jak w filmie.

Książkę poleca Wydawnictwo Znak

 

Ty albo żadna – Magdalena Kordel

Ty albo żadna książka
Nad domem babki Adeli gromadzą się czarne chmury. To pewnie sprawka nietoperza, którego pojawienie się zawsze zwiastuje kłopoty. Halina, do tej pory przez wszystkich uważana za zmarłą, niespodziewanie staje w drzwiach i jak się okazuje, nie zamierza opuścić miasta. Ewelina nie może znaleźć odpowiedniego momentu, by podzielić się z rodziną tym, co leży jej na sercu. Jagna czuje się oszukana przez Mateusza, Rutę i cały świat.

Adela zaczyna rozumieć, że nadszedł czas zmierzyć się z przeszłością i wyjawić skrywaną przez pokolenia rodzinną tajemnicę. Czy opowie, co zdarzyło się we dworze, którego atmosferę tak bardzo pragnie odtworzyć? Przed czym tak naprawdę usiłował uchronić swoje wnuczki dziadek Konstanty? I czy mu się to udało?

Ty albo żadna to niezwykłe połączenie mrocznych sekretów, wibrujących emocji i odrobiny magii z prawdziwym życiem. Magdalena Kordel po raz kolejny udowadnia, że jak nikt potrafi opowiadać historie, które poruszają do głębi serca.

Magdalena Kordel – ulubiona pisarka Polek. Autorka bestsellerów Anioł do wynajęcia, W blasku słońca, a także serii „Malownicze”, „Uroczysko”, „Wilczy dwór” i „Miasteczko”. Ty albo żadna to część serii „Tajemnice”.

Książkę poleca Wydawnictwo Znak

 

Bohaterowie i zdrajcy. Wspólna pamięć narodu – Bohdan Urbankowski

Bohaterowie i zdrajcy książka

Wiele wspaniałych postaci z naszej historii, dawniejszej i najnowszej, przewija się na kartach tej księgi – typowej dla Bohdana Urbankowskiego kolejnej kapitalnej syntezy naszych dziejów. Są wśród nich: najpopularniejszy w Europie poeta polskiego baroku (kto dziś o nim wie?) cny Sarmata Maciej Kazimierz Sarbiewski, artyści, myśliciele, działacze i wielcy wodzowie jak Chodkiewicz, Żółkiewski, Kościuszko, aż po Piłsudskiego. Iluż tu wspaniałych bohaterów, którzy wykazują się na wielu polach – walki, sztuki i intelektu. Byłby to obraz nad wyraz budujący, gdyby pomiędzy bohaterami chyłkiem nie przemykali zdrajcy. Ci ostatni są dla nas ostrzeżeniem, tym bardziej że nie brakuje ich również w III RP. Dziś nawet jakby więcej ich było niż dawniej – czego Autor nie omieszkał wyakcentować.

Bohdan Urbankowski znany jest z patriotyzmu, ogromnej erudycji, błyskotliwych myśli i ciętych sformułowań. Wiedzę historyczną wiąże z refleksją filozofa, pisząc barwnym, wyrazistym językiem. Nie lubi lukrowanek, jasno nazywa rzeczy po imieniu. Bezbłędnie potrafi oddzielić bohaterów od zdrajców, nie myląc przy tym, broń Boże, opartych na Dekalogu pojęć i wartości. Nie inaczej jest i w tej książce, będącej kontynuacją „Gniazda polskiego”, które jako pierwsze ukazało się w ramach serii „Wspólna pamięć narodu”.

Autor rozprawia się z kłamliwymi narracjami kształtującymi dzisiejszą wiedzę (tudzież niewiedzę) historyczną współczesnych ludzi żyjących w nowoczesnej wieży Babel. Takie mamy czasy, że nawet w szkołach dokonuje się przekłamań, zamieniając dowolnie role bohaterów i zdrajców. Ta książka prostuje wiele spraw, w tym pomaga zrozumieć, na czym polega bohaterstwo i jak perfidna potrafi być zdrada. Bohdan Urbankowski wydobywa na światło dzienne dorobek polskiej myśli społecznej, politycznej i filozoficznej oraz jej wkład w wielkie europejskie dziedzictwo. Ustala przyczyny kłopotów niektórych nowoczesnych Polaków z chrześcijańską tożsamością swego narodu. „Bohaterowie i zdrajcy” to bardzo pomocna lektura w zrozumieniu dzisiejszych kłamliwych medialnych narracji. Polska jawi się nam na kartach tej książki jako obiekt troski (przykłady zdrad), ale przede wszystkim jako powód do dumy (dowody bohaterstwa). Kapitalna wprost szata graficzna potęguje siłę przekazu.

Książkę poleca Wydawnictwo Biały Kruk

 

Sztuka odpoczynku – Claudia Hammond

Sztuka odpoczynku

Zapracowanie stało się dzisiaj powodem do dumy. Chwalimy się, jak bardzo jesteśmy zajęci, a jednocześnie jesteśmy przemęczeni. Wypoczynek powinniśmy traktować jako przejaw troski o siebie i ta książka, oparta na wielu rzetelnych badaniach naukowych, podpowie nam, jak to zrobić.

W swojej nowatorskiej książce Claudia Hammond oparła się na największej do tej pory ogólnoświatowej ankiecie na temat odpoczynku, w której wzięło udział osiemnaście tysięcy osób ze stu trzydziestu krajów. Jej wyniki pokazały, jak ludzie odpoczywają i w jaki sposób relaks wiąże się ze stanem zdrowia.

Wymieniając dziesięć najpopularniejszych form wypoczynku, autorka wyjaśnia, dlaczego relaks jest ważny, a także przytacza wyniki badań naukowych, by móc ustalić, co naprawdę działa. Na koniec przedstawia mapę prowadzącą do bardziej zrelaksowanego, bardziej zrównoważonego życia, która pozwoli każdemu z nas odkryć, jak, gdzie i kiedy uda nam się najlepiej wypocząć.

Sztuka odpoczynku znalazła się na krótkiej liście książek nominowanych do nagrody Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego dla najlepszej książki popularnonaukowej.

Książkę poleca Wydawnictwo Czarna Owca

 

Jak nie być buddystą – Dzongsar Jamyang Khyentse


Jak nie być buddystą

W tej prowokacyjnej książce mistrz buddyzmu tybetańskiego – Dzongsar Jamyang Khyentse – wyzywa buddyjski świat, kwestionując powszechnie przyjęte błędne przekonania, stereotypy i wyobrażenia. W sposób sugestywny i oryginalny wyjaśnia istotę buddyzmu w czterech punktach, które przedstawia jako wyzwanie:

• Czy potrafisz przyjąć, że wszystkie rzeczy są nietrwałe i nie ma żadnej esencjonalnie istniejącej materii ani koncepcji, która byłaby trwała?
• Czy potrafisz przyjąć, że wszystkie emocje to ból i cierpienie, że nie ma emocji, która byłaby czystą przyjemnością?
• Czy potrafisz przyjąć, że wszystkie zjawiska są złudne i puste?
• Czy potrafisz przyjąć, że oświecenie jest pozakoncepcyjne, a więc to nie raj, w którym panuje idealny błogostan, lecz uwolnienie się od złudzeń?

Według Dzongsara Jamyang Khyentse’go możemy się uważać za buddystę tylko wtedy, gdy stanowczo udzielimy twierdzącej odpowiedzi na wszystkie cztery pytania. Na czym więc polega bycie buddystą? Być może nie urodziłeś się w buddyjskim kraju czy rodzinie, być może nie nosisz szat i nie golisz głowy, być może jesz mięso, a twoim idolem jest Eminem albo Paris Hilton. Nie znaczy to jednak, że nie możesz być buddystą.

Książkę poleca Wydawnictwo Czarna Owca

.

Dobre bakterie dla zdrowej skóry. Jak pielęgnować mikrobiom skóry za pomocą prebiotyków i probiotyków – Paula Simpson

Dobre bakterie dla zdrowej skóry

Skóra to największy narząd ludzkiego organizmu i należy ją odpowiednio pielęgnować. Jednym z kroków, jaki trzeba podjąć, aby była zdrowa, to zadbanie o żyjące na niej organizmy – bakterie składające się na twój mikrobiom. Stanowi to klucz do uzyskania zdrowej, świetlistej i zadbanej skóry.

Odkryj niezwykły związek między twoim mikrobem a zdolnością skóry do obrony przed wypryskami, łuszczycą, trądzikiem, przyspieszonym starzeniem się czy innymi niepożądanymi reakcjami. Zasięgnij także rady w kwestiach takich jak: wybór najlepszych probiotyków i prebiotyków dla skóry, proste sposoby oczyszczania, które pozwalają usunąć toksyny z organizmu, naturalne zabiegi pielęgnacyjne, przepisy na potrawy mające korzystny wpływ na skórę, pożywienie, które zakłóca równowagę mikrobiomu

Odkryj sekret zdrowej i świetlistej skóry!

Książkę poleca Wydawnictwo Czarna Owca

 

Zadanie domowe – Liza Wiemer

Zadanie domowe książka

„Zadanie domowe” to wyjątkowa powieść dla młodych dorosłych, poruszająca temat eksterminacji Żydów.

Niezwykła historia uczniów, których zadaniem jest wcielenie się w rolę nazistów, ukazująca obawy, uczucia i wewnętrzny bunt przed złem oraz dyskryminacją.

Pan Bartley jest jednym z najbardziej lubianych nauczycieli w Riviere High School. Na swoich zajęciach z historii uwielbia w pełni angażować uczniów i ożywiać przeszłość. Podczas jednej z lekcji powierza klasie kontrowersyjne zadanie, które stanie się zapalnikiem gorącej debaty w całej szkole i poza jej murami.

Podzieleni na dwie grupy uczniowie muszą odtworzyć konferencję w Wannsee z 1942 roku, wcielić się w rolę nazistów i rozważyć zalety „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Cade i Logan wydają się jedynymi osobami, które czują się zszokowane całą sytuacją. Postanawiają stanowczo zaprotestować.

Sprawa nabiera rozgłosu i dzieli mieszkańców miasteczka Riviere. Na tych, którzy popierają zbuntowanych nastolatków, i tych, którzy pokazują swoje ciemne oblicze, prezentując poglądy antysemickie i rasistowskie.

Szukasz książki, która zostanie w twojej pamięci na długo? „Zadanie domowe” to idealny wybór.

Książkę poleca Wydawnictwo Kobiece

 

Czas huraganów – Fernanda Melchor

Czas huraganów książka

Grupa dzieci z La Matosy, zubożałej wioski w Meksyku, dokonuje makabrycznego odkrycia. W mętnych wodach kanału znajduje rozkładające się ciało miejscowej wiedźmy. Była ona postrachem mężczyzn i ratunkiem dla kobiet. Każdy z bohaterów wnosi do dochodzenia nowe szczegóły, nowe akty zepsucia i brutalności. Prawda przenika do gleby, zatruwając wszystko dookoła.
Śledztwo odsłania mroczny świat, w którym dominują bieda, przemoc, mizoginia i najmroczniejszy erotyzm. Gdzie uprzedzenia i wykluczenie społeczne wyznaczają los i umacniają piekielny krąg. Gdzie beznadziejność osiąga punkt kulminacyjny i doprowadza do zabójstwa wiedźmy, której zwłoki są jak oko huraganu, przekraczające czas i przestrzeń, obserwujące wirowanie opowieści utkanych w przeszłości i przenikających teraźniejszość.

Historia przedstawiona przez Fernandę Melchor, rozgrywająca się w wyimaginowanym miasteczku La Matosa, pozornie przypominającym meksykański stan Veracruz, szybko przekracza ograniczenia związane z historią kryminalną. Winowajcy są wymieniani na początku narracji, wobec czego najważniejsze staje się pytanie o to, dlaczego. Napisana z brutalnym liryzmem nakreśla okrutny, a zarazem fascynujący portret Meksyku. Stawia także odwieczne pytania o naturę zła.

Tajemnica morderstwa, dla której tłem jest groza i brud – książka Melchor wskazuje na narodziny meksykańskiej gwiazdy. (…) Nie jest to wybór do klubu książki Oprah, tego można się spodziewać, ale nie możesz przeoczyć tej powieści. O ile jesteś na nią przygotowany. – „The Guardian”

W swojej imponującej nowej powieści Fernanda Melchor zgłębia powiązania między bajką a kobietobójstwem (femicide) – określeniem, którego meksykańskie feministki używają do rozliczenia się z narastającymi, coraz bardziej sadystycznymi morderstwami kobiet i dziewcząt w ich kraju. (…) Melchor tworzy opowieść nie tylko potępiającą potworność, ale także uosabiającą piękno i żywotność, które ta potworność wypacza. – „The New York Times”

Książkę poleca Wydawnictwo MOVA

 

Równowaga. Jak ogarnąć dietę i odzyskać spokój – Agata Głyda

Równowaga książka

Żyjemy w kulturze diet. Jaki ma to na nas wpływ? Skąd biorą się nasze problemy z jedzeniem i jak sobie z nimi radzić? Jak odczytywać płynące z ciała sygnały i odróżniać fizjologiczne od emocjonalnych? W jaki sposób praktykować ciałożyczliwość wśród wszechobecnej presji, by być idealną? Książka odpowiada na te i wiele innych pytań, a zawarte w niej porady i zestawy ćwiczeń pomogą w nauce zaufania do własnego ciała oraz odbudowaniu zdrowych relacji z jedzeniem, sobą i innymi ludźmi.

Agata Głyda – psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, specjalistka psychodietetyki, a także doświadczona terapeutka indywidualna i grupowa. Jest autorką bloga psycholognadiecie.pl oraz promotorką racjonalnego podejścia do diety. Jej misja to pomaganie kobietom „w osiągnięciu równowagi, a nie najniższej wagi”.

Książkę poleca Wydawnictwo Publicat

 

Makrama dla początkujących i nie tylko. 24 inspirujące projektyAmy Mullins, Marnia Ryan-Raison

Makrama dla początkujących książka

Makrama w nowoczesnej odsłonie zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych wielbicieli rękodzieła.
Wśród różnorodnych propozycji między innymi kwietniki, dekoracje ścienne, bieżniki i maty oraz biżuteria.

W poradniku znajdziesz:
– informacje na temat wyboru sznurka i innych materiałów
– instrukcje wykonywania różnych typów węzłów i technik wiązania, które zaprezentowano na przejrzystych ilustracjach oraz fotografiach
– 24 sznurkowe projekty zestawione w 12 par. W każdej parze jeden wzór opracowano z myślą o osobach początkujących, drugi – bardziej zaawansowanych.

Wśród różnorodnych propozycji są m.in. kwietniki, dekoracje ścienne, łuk dekoracyjny czy biżuteria.
Przy każdym projekcie zamieszczono listę niezbędnych materiałów, użytych węzłów i technik oraz szczegółowy instruktaż krok po kroku z poglądowymi zdjęciami ukazującymi kolejne etapy pracy.

Książkę poleca Wydawnictwo Publicat

 

Zapach cytrusów – Katarzyna Kielecka

Zapach cytrusów książka

Miłość jest jak cytrusy – cierpka i słodka zarazem.
Ada, u boku Bartka, wraca do równowagi po nieudanym związku. Czy ich krucha miłość przetrwa zaskakującą wieść o ciąży?
Tymek przed domowymi awanturami ucieka w świat lotniczej pasji. Jak daleko posunie się osamotniony chłopiec, by zatrzymać matkę i ocalić rodzinę?
Stefan opuszcza zakład karny. Mierzy się z uczuciem, które przed dwiema dekadami doprowadziło do zbrodni. Czy odbudują z Heleną dawną bliskość?
Zapach cytrusów to pełna życiowej prawdy powieść o trudzie kompromisów, przebaczaniu, a także o odwadze dokonywania niewygodnych wyborów, by dać sobie i najbliższym szansę na lepsze jutro.
Poznaj dalsze losy bohaterów powieści Cytrusowy gaj.

Książkę poleca Wydawnictwo Szara Godzina

 

Skradziona kołysanka -Anna Stryjewska

Skradziona kołysanka

Miała wszystko. Straciła wszystko.
Żywiołem Barbary jest scena, a wielką miłością rodzina: mąż i mała córeczka. To dla niej przerywa karierę i to jej śpiewa kołysankę, którą skomponowała. W jeden zwyczajny dzień szczęście zamienia się w koszmar. Oszalała z rozpaczy Barbara zamyka się przed światem i pogrąża w samotności i cierpieniu. Ucieka z Łodzi jak najdalej od miejsca budzącego złe wspomnienia i wiedziona głosem serca osiedla się w bieszczadzkiej wiosce.
Jaką tajemnicę skrywa zielony dom z drewna z brązowymi okiennicami? Czy dzięki usłyszanej melodii kołysanki Barbara odzyska szansę na nowe życie?
Bohaterka książki Anny Stryjewskiej Skradziona kołysanka nuci, że na wszystko przychodzi czas. Na przebaczenie i zrozumienie. Na ufność i zapomnienie. Tylko czas pokona wszystko, tylko czas…

Książkę poleca Wydawnictwo Szara Godzina

 

Ekstaza. Lata 90. Początek – Anna Gacek

Ekstaza książka

Muzyka, filmy, seriale, teledyski, moda, media, idole i ikony, rewolucja w rytmie Smells Like Teen Spirit.

Seks, heroina i grunge. Supermodelki i trabanty. Laura Palmer, Courtney Love i Madonna. Jeremy i dziewczyny z teledysków Aerosmith. Kurt, Eddie, Layne, Chris i Andy. Axl i Bono. Seattle i Sub Pop. Koszule w kratę i martensy. MTV Unplugged i Beavis i Butt-head. Pokolenie X i Samotnicy. Anna Gacek w szerokim kontekście – obejmującym politykę, gospodarkę, kulturę, społeczeństwo i historię – zatrzymuje kilkadziesiąt niezapomnianych momentów popkultury. To opowieść pełna anegdot i mało znanych faktów.

Ekstaza Anny Gacek to więcej niż odpowiedzi na pytania, dlaczego Kurt Cobain opluł fortepian Eltona Johna, Agent Cooper uwielbiał słodycze, Anna Wintour nienawidziła grunge’u, Eddie Vedder zdemolował Carnegie Hall, a skromna pracownica wytwórni płytowej z Seattle wkręciła „New York Timesa”. To poruszająca opowieść o młodych ludziach zagubionych w swoim sukcesie, przerażonych niechcianą rolą rzeczników pokolenia. O samotności w adorującym tłumie, o pułapkach sławy, bezlitosnym świecie mediów i show biznesu, wreszcie o nieuchronnej tragedii.

Były to czasy najlepsze i były to czasy najgorsze. Były to wspaniałe czasy.

Lat dziewięćdziesiątych nie można opisać w jednej książce, to dopiero początek.

Anna Gacek – dziennikarka i prezenterka, przez dwie dekady (do marca 2020 roku) związana z Programem 3 Polskiego Radia. Oprócz prowadzenia autorskich audycji, w tym wspólnie z Wojciechem Mannem „W Tonacji Trójki”, nadawała relacje z największych światowych festiwali, m.in. z Glastonbury i Roskilde, w Polsce spędziła dziesięć lat na trasie Męskie Granie i kilkanaście na Off Festivalu. Przeprowadziła ponad tysiąc wywiadów, w tym z Paulem McCartneyem, Nickiem Cave’em, Patti Smith, Marianne Faithfull, Florence Welch, Alexem Turnerem, The White Stripes i The Strokes. Obecnie, w autorskim cyklu podcastów „Rzeczy ulubione”, rozmawia z najważniejszymi postaciami polskiej kultury.

Ekstaza to jej pierwsza książka.

Książkę poleca Wydawnictwo Marginesy

 

Pewnego razu w Hollywood – Quentin Tarantino

Pewnego razu w Hollywood książka

Długo oczekiwane pierwsze dzieło fabularne Quentina Tarantino – jednocześnie zabawne, smakowite i brutalne – to nieustannie zaskakująca, czasem szokująca adaptacja jego nagrodzonego Oscarem filmu.

RICK DALTON – Niegdyś Rick był gwiazdą serialu telewizyjnego, ale stracił popularność i ostatnio gra jedynie role czarnych charakterów w filmach, na których nikomu nie zależy, oraz topi smutki w litrach whisky sour. Czy telefon z Rzymu odmieni jego los, czy raczej go przypieczętuje?

CLIFF BOOTH – Kaskader filmowy zastępujący Ricka w niebezpiecznych scenach oraz jeden z ludzi filmu owianych najgorszą sławą, bo możliwe, że uszło mu płazem morderstwo…

SHARON TATE – Wyjechała z Teksasu za marzeniami o karierze filmowej, które udało jej się spełnić. Swoje złote lata spędza na Cielo Drive, na wysokim zboczu Hollywood Hills.

CHARLES MANSON – facet po wyroku, stoi na czele grupy naćpanych hippisów, uważając się za ich przywódcę duchowego, ale w każdej chwili jest gotów rzucić ich w cholerę, żeby zostać gwiazdą rocka.

Hollywood w 1969 roku. Musicie tam być.

Quentin Tarantino jest jednym z najsłynniejszych filmowców swojego pokolenia, słynącym z niekiełznanej wyobraźni i zaangażowania w wielowarstwowe historie. Zadebiutował jako reżyser w 1992 roku Wściekłymi psami, a następnie współtworzył scenariusz, wyreżyserował i zagrał w jednym ze swoich ukochanych filmów, Pulp Fiction, który przyniósł mu pierwszego Oscara za najlepszy scenariusz. Później stworzył wysoko oceniane filmy: Jackie Brown, Kill Bill, Gringdhouse: Death Proof, Bękarty wojny, Django (za którego zdobył drugiego Oscara za najlepszy scenariusz) oraz Nienawistna ósemka. Najnowszy film Tarantino, Dawno, dawno temu… w Hollywood, dostał pięć nominacji do Złotych Globów, dziesięć do BAFTA i dziesięć do Oscara.

Książkę poleca Wydawnictwo Marginesy

 

Italia dla zielonych. Roślinna kuchnia włoska – Alicja Rokicka

Italia dla zielonych książka

Kuchnia włoska jest jedną z najpopularniejszych na świecie. Pełno w niej warzyw, strączków i owoców, z których gotuje się z czułością i szacunkiem. Niemal każdy region, a nawet miasto, ma w swojej historii danie, które od zarania jest bezmięsne, a czasem w stu procentach roślinne. Kuchnia włoska to nie tylko pizza i makaron z sosem pomidorowym. W lokalnych trattoriach i domowych kuchniach kryją się nieprzebrane roślinne smaki. Jakie?

Do kawy świetnie pasują słodkie weneckie bułeczki z szafranem, cornetto, migdałowa panna cotta czy cytrynowa oraz kawowa granita. Na zaostrzenie apetytu najlepsze jest aperitivo, jak spritz bianco czy negroni, a żeby pobudzić żołądek – bruschetta, minipizzerki z ciasta francuskiego albo oliwki pieczone z czosnkiem i rozmarynem. Królewskie danie, czyli makarony, pysznią się rodzajami i kształtami. A na spory głód polecają się bakłażany z pieca, szpinak z rodzynkami, warzywny gulasz czy focaccie: z Genui, toskańska jabłkami czy z ziemniakami i rozmarynem.

Włochy to miłość Alicji Rokickiej – szerzej znanej jako Wegan Nerd – i jej drugi dom. Nareszcie postanowiła się swoją miłością podzielić.

Italia dla zielonych to też przewodnik dla wegan i wegetarian, jak poruszać się po Włoszech i czego się można spodziewać, jeśli chodzi o jedzenie.

Alicja Rokicka – z wykształcenia graficzka. Prowadzi jeden z najstarszych, najpopularniejszych i najczęściej nagradzanych blogów o tematyce wegańskiej w Polsce. „Wegan Nerd” wypełniony jest oryginalnymi, autorskimi przepisami, a potrawy ilustrowane są apetycznymi zdjęciami. Ponad połowę swojego życia nie je mięsa i świetnie się z tym czuje. Od pięciu lat podróżuje z warsztatami po całej Polsce, ucząc ludzi i zachęcając ich do roślinnego, zdrowego i kolorowego gotowania, pełnego wyrafinowanych smaków i miłości. Entuzjastka słonecznej Italii, pizzy, celebrowania życia i wspólnego biesiadowania. W wolnych od gotowania chwilach poszukuje kulinarnych inspiracji lub wyleguje się z kotką Mafią na balkonie w samym sercu krakowskiego Kazimierza. Nakładem wydawnictwa Marginesy ukazała się jej książka Świętujemy! (2019)

Książkę poleca Wydawnictwo Marginesy

 

O wilkach i ludziach – Barry Lopez

wilkach i ludziach książka

Wilki wywołują całe spektrum emocji: od strachu po podziw i przywiązanie.

Lopez, sięgając do przepastnego archiwum literatury, historii, nauki i mitologii – a także osobistych doświadczeniach z uwięzionymi i wolnymi wilkami – tworzy fascynujący portret wilka: zwierzęcia zarówno realnego, jak i wyobrażonego przez ludzi z różnych kultur. Biolog może postrzegać wilka przez naukę, podczas gdy Inuita widzi w nim rodzinę bardzo podobną do swojej. Dla wielu rdzennych Amerykanów wilk jest także symbolem duchowym, zwierzęciem, które może wzmocnić jednostkę i społeczność.

Lopez przywołuje badania naukowe, rozbija zabobony, które umożliwiły nam demonizować wilki, wyjaśnia mity i z szacunkiem opisuje tradycje, pozwalając tym samym zrozumieć, w jaki sposób to niezwykłe zwierzę tak mocno zrosło się z ludzkim życiem.

Klasyczna już książka Lopeza stała się jednocześnie punktem zwrotnym w sposobie pisania o dzikich zwierzętach. O wilkach i ludziach zgłębia niespokojne związki między wilkami a cywilizacją na przestrzeni wieków oraz opisuje rolę wilka w naszym myśleniu o dzikich zwierzętach.

Nie ma lepszej książki o wilkach. Marzy mi się, żebyśmy o nich – i o wszystkich innych zwierzętach – mówili Lopezem, a nie językiem narzuconym społeczeństwu przez wąskie grono myśliwych. Z pełną świadomością tego, że większość swoich biologicznych funkcji wilki realizują poza zasięgiem szkieł naszych lornetek i mikroskopów, a ich intencje często pozostają nieodgadnione. To z tajemnicy rodzą się szacunek i zdrowa koegzystencja.
Adam Robiński

Ogrom niezwykłych informacji na temat naszej wiedzy o wilkach, ale i na temat naszego okrucieństwa. To połączenie wiedzy biologów, tropicieli, Inuitów, Indian, szamanów i artystów. Po przeczytaniu tej książki na zawsze zmienia się spojrzenie na wilka. Jest to jedna z najlepszych pozycji o wilkach, która głęboko zapisała się w mojej duszy.
Zenon Wojtas, biolog, tropiciel, ekspert od dużych drapieżników w Magurskim Parku Narodowym

Fascynująca… Książka bogata w obserwacje, mitologię i mistycyzm na temat wilków, która dodaje barwną część do wciąż niedokończonej mozaiki, która definiuje wilka.
„New York Review of Books”

Barry Lopez jest amerykańskim eseistą, powieściopisarzem, znanym z prac poświęconych ochronie środowiska oraz problemom społecznym. „San Francisco Chronicle” uznał go za „najwybitniejszego autora piszącego o przyrodzie”. W swoich książkach Lopez często wraca do motywu związków kultury z naturą, podczas gdy w prozie podejmuje problemy intymności, kwestii etycznych i tożsamości. Opublikował m.in. Arktyczne marzenia (Marginesy 2020) oraz Horyzont (w przygotowaniu).

Książkę poleca Wydawnictwo Marginesy

 

Jak przeżyć 50 lat i nadal cieszyć się życiem – Katarzyna Kozłowska

Jak przeżyć 50 lat i nadal cieszyć się życiem książka

Wiek to stan umysłu. Co zrobić, by czuć się młodo w wieku dojrzałym?

Wielu uważa, że po przekroczeniu magicznej granicy pięćdziesięciu lat coraz trudniej jest odnaleźć radość życia. Katarzyna Kozłowska na kartach swojej książki udowadnia, że nic bardziej mylnego!
Jak wynika z badań, najbardziej produktywny okres w życiu człowieka przypada między 60 a 80 rokiem życia. Autorka barwnie opowiada o swoich doświadczeniach, zapewniając, że w wieku pięćdziesięciu kilku lat czuje się lepiej niż kiedykolwiek, i podpowiada, co robić, by naprawdę cieszyć się życiem w tym okresie. Korzysta nie tylko z własnych przeżyć, ale i z literatury, przedstawiając naukowe opracowania i analizy. Sukces swego dobrego samopoczucia opiera na filozofii 5S, w skład której wchodzą: sen, sport, seks, stoicyzm i szajba. Będzie pozytywnie, niebanalnie, z dużą dawką endorfin i szczerego uśmiechu! Jesteście gotowi na taką rewolucję?

Książkę poleca Wydawnictwo Novae Res

 

Wysłuchaj mnie – Paula Er

Wysłuchaj mnie książka

Nigdy nie wątp w to, że zasługujesz na życie.

Aneta ma wszystko, co tylko może sobie wymarzyć młoda kobieta – kochającego męża, wspaniałego synka, własny dom i rodziców zawsze chętnych do pomocy. Z radością oczekuje drugiego dziecka. Kiedy jednak rodzi się Emilka, wszystko idzie nie tak, ja powinno. Aneta, zamiast płakać ze szczęścia… wymiotuje, kiedy próbuje przytulić noworodka. Dziecko wydaje się jej obce, zimne i obrzydliwe. Kobieta nie czuje nic poza chłodem i odrazą, bólem głowy i całego ciała. Sytuację pogarsza fakt, że jej córeczka nie chce ssać piersi. Początkowa nadzieja, że wszystko ułoży się po wyjściu ze szpitala, szybko się ulatnia – w domu Anety zaczyna rządzić jej toksyczna i apodyktyczna matka. Powrotu do pełni sił nie ułatwia jej również rodzinna tajemnica sprzed lat. Wydaje się, że każdy dzień zbliża członków tej rodziny do nieuchronnej katastrofy. Czy miotająca się w sidłach depresji poporodowej Aneta przekroczy ostatnią granicę?

Książkę poleca Wydawnictwo Novae Res

 

Awans – Jakub Bielikowski

Awans książka

Dokąd trafisz, podążając śladem zbrodni?

Warszawa, 1889 rok, czasy panowania cara Aleksandra III. „Trzecia stolica” carskiego imperium budzi się z popowstaniowego paraliżu. Andrzej Zaleski, porucznik carskiej policji, przypadkiem trafia na sprawę morderstwa rodziny rejentostwa Wolskich. Ofiary z poderżniętymi gardłami, w progu zabita służąca, skradzione tysiące rubli. To już trzeci taki napad w tym roku… Zaleski rozpoczyna śledztwo. Wchodzi do świata, gdzie oficerskie zabawy w lupanarach przeplatają się z działalnością rewolucyjnych socjalistów.

Kim naprawdę jest porucznik Zaleski? Sprzedawczykiem? Cwanym karierowiczem? A może po prostu rzetelnym stróżem prawa? Jaką cenę przyjdzie mu zapłacić za awans? Są wszak i tacy, którzy wydają się poza zasięgiem ręki sprawiedliwości…

Książkę poleca Wydawnictwo Novae Res

 

Znieczulenie – Kamil Wala-Szymański

Znieczulenie książka

Oczy Krystiana nie pozwalają Radkowi o sobie zapomnieć. Psie oczy człowieka, którego uważał za brata. Ale przecież to nie on go zabił. Nie on… Chyba. Pogłębiająca się paranoja prowadzi zatwardziałego gangstera na kozetkę doktora Koprowicza.
Tymczasem w miejscu zwanym Barem, gdzie można zaopatrzyć się w każdy możliwy rodzaj narkotyków, nieustannie przybywa klientów. Jednym z nich jest Fis, niegdyś lokalna gwiazda boksu, teraz – hazardzista i sfrustrowany bankrut. Całe szczęście nad spokojem w mieście czuwa ostoja prawości – prokurator, przez półświatek zwany Prorokiem. Już wkrótce okaże się, że w tym szarym od błotnistego deszczu mieście żaden z nich nie może być pewien tego, co przyniesie przyszłość – szczególnie, gdy jej kształt coraz bardziej rozmywa się w narkotycznych majakach…

Książkę poleca Wydawnictwo Novae Res

 

List do patomorfologa – Justyna Tomska

List do patomorfologa książka

List do patomorfologa to nietypowy tytuł dla książki poetyckiej. Justyna Tomska w sposób zaskakująco bezpośredni opowiada o dwóch śmierciach. Pierwsza to śmierć ojca – ta dokonana, zostawiająca bohaterkę z listą spraw do uregulowania, druga, czyli śmierć matki, wydarza się stopniowo, coraz bardziej zawłaszcza życiową przestrzeń, nie może się dopełnić. Z czasem to niedopełnienie staje się tak dotkliwe, że patomorfolog stwierdzający zgon pierwszego z rodziców zaczyna być traktowany jak przyjaciel rodziny, ktoś, do kogo można się zwracać w intymnej formie listu. Gdy druga śmierć ostatecznie się nie wydarza, bohaterka wierszy pyta: „co potem zrobić z tą energią czekania. Z energią bycia właściwie pewnym”.
W debiutanckim tomie Tomska czule i odważnie mierzy się z odchodzeniem najbliższych. List do patomorfologa to poruszające świadectwo córczanej miłości.

Książkę poleca Wydawnictwo Znak

 

Lubomir Tomaszewski. Portret w płomieniach – Jerzy A. Wlazło, Katarzyna RijPortret w płomieniach. Lubomir Tomaszewski

Lubomira Tomaszewskiego (1923–2018) znamy w Polsce przede wszystkim z porcelanowych figurek, które projektował dla fabryki w Ćmielowie. Te innowacyjne, małe dzieła sztuki, zdobiły polskie mieszkania już w latach 50. i 60. ubiegłegowieku. Są produkowane do dzisiaj, cieszą się ogromnym uznaniem na całym świecie, a na aukcjach ich ceny wciąż rosną. Kultowy status zyskały też – unikalne w skali światowej – serwisy do kawy Ina oraz Dorota.

Tymczasem losy i twórczość Tomaszewskiego po emigracji do Stanów Zjednoczonych w 1966 roku są do dziś w Polsce właściwie nieznane.

Praca wykładowcy na uczelni artystycznej w Bridgeport dała mu swobodę tworzenia. Największą sławę przyniosły mu rzeźby w kamieniu, drewnie i metalu. W Ameryce zdobył nawet miano niedoścignionego rzeźbiarza ruchu, choć z drugiej strony autorska technika palonego drewna pozwoliła mu stworzyć dramatyczne, statyczne rzeźby, jak chociażby te z cyklu Holocaust Monument.
Tragiczne wspomnienia wojenne pozostały w nim na zawsze. By o nich opowiedzieć stworzył autorską technikę malowania ogniem i dymem.

W tej książce linia życia i linia sztuki połączyły się w pasjonującą opowieść.

Czarna strona człowieczeństwa pozostanie we mnie na zawsze, stała się częścią mnie. I jest widoczna w mojej sztuce.
LUBOMIR TOMASZEWSKI

„Lubomir Tomaszewski. Portret w płomieniach” to nie tylko biografia artysty, ale także pasjonująco opowiedziana historia Warszawy. Kalejdoskop nazwisk, miejsc i losów ludzi powiązanych z artystą przybliża jego twórczość, umożliwia też spojrzenie na wojnę i powstanie warszawskie jego oczami

Książkę poleca Wydawnictwo Agora

 

Aplikacja – Paweł Beręsewicz

Aplikacja książka

Zaprogramowane. Niech działa. Nie ruszać. Nikomu nie wolno mieszać w Aplikacji…
Główny Programista zasiadł do klawiatury. „Niech będzie coś” – wystukał i nastąpił Wielki Enter. I powstała Aplikacja. Hulała niczym superszybki światłowód, aż nagle zawył alarm. Ktoś włamał się do serwera?
Franek żyje jak typowy szesnastolatek: dom, szkoła, dom, zniknięcie… Ej, zniknięcie?! Hotelowy pokój, twarze na ekranie? Zupełnie jakby znalazł się w grze prowadzonej przez niewidzialnych graczy…
Tymczasem do Ziemi zbliża się asteroida 2020 QG Elephant. W sieci krąży legenda o Embo i Ombo, wojownikach, którzy wspólnie mogą uratować świat przed Słoniem. Przepowiednie czy teorie spiskowe? Fake newsy czy ukryta prawda? Kim jest Pierwszy i kto jest jego drugą połówką? I co to wszystko ma wspólnego z Frankiem…?

Książkę poleca Wydawnictwo Skrzat

 

Wyjątkowy kot – Małgorzata Kur

Wyjątkowy kot książka

W poszukiwaniu wyjątkowości i prawdziwego domu…
Mruczek czuł się szczęśliwy w schronisku przy ulicy Pięknej – tu się urodził i dorastał. Rozmowa z Puszkiem wszystko jednak zmieniła… Nagle klatka stała się dla niego ciasna, pusta i zimna. Kocie serduszko zapłonęło marzeniem o rodzinie.
Czy mały burasek może zachwycać tak samo jak potężny tygrys? Jaka siła tkwi w odwadze i determinacji? I jak to jest, gdy zawsze czeka na ciebie ktoś, kto cię kocha?
Wzruszająca opowieść o życiu porzuconych zwierząt, potrzebie miłości i bycia dla kogoś najważniejszym. A także ważna lekcja odpowiedzialności za bliskich, również tych czworonożnych!

Książkę poleca Wydawnictwo Skrzat

 

Szmaragdowa ważka – Ariadna Piepiórka

Szmaragdowa ważka książka

Czy trzeba mieć nadprzyrodzone moce, by zostać superbohaterem?
Nazywam się Basia Łuczak, mam trzynaście lat i dwóch wspaniałych braci: małego Kubusia, prawdziwego czarodzieja (sami zobaczycie!), i starszego Adama, który opiekuje się nami, odkąd straciliśmy rodziców. Jasne, brakuje nam wielu wygód, ale to nie za nimi tęsknię… Chcę żyć w świecie, w którym ludzie szanują przyrodę i siebie nawzajem! Dlatego razem z Filipem, Oskarem, Bonkiem i Tosią zakładamy Klub Superbohaterów – by pomagać innym i chronić naturę. I żeby stawić czoło złu, które zatruwa nasze miasteczko… Czy znaleziona pod podłogą szmaragdowa ważka to znak, że ktoś już wcześniej próbował się z nim rozprawić?

Brat „czarodziej”, siostra piłkarz, pani Trójkąt i Klub Superbohaterów, którzy w zwyczajnym życiu pragną dokonywać niesamowitych rzeczy. Emocjonująca opowieść, dająca poczucie, że wszystko jest możliwe. Gorąco polecam!
dr Edyta Antoniak-Kiedos
redaktor naczelna „Guliwera. Czasopisma o książce dla dziecka”

Książkę poleca Wydawnictwo Skrzat

 

Zakazane miejsca na świecie. Podróże magicznym dywanem – Patrick Makin

Zakazane miejsca na świecie picturebook

Co upiornego jest w japońskiej wyspie Hashima, że wstęp na nią jest surowo wzbroniony? Czy amerykańska baza wojskowa – Strefa 51 – rzeczywiście ukrywa prawdę o istnieniu UFO? Bo jeśli nie, to dlaczego nie można tam wejść? Słyszałeś o labiryntach pełnych ludzkich kości w paryskich katakumbach? Dla zwiedzających jest dostępna tylko ich niewielka część. Niejeden śmiałek zapuścił się jednak głębiej, lecz przepadł bez wieści… A może chciałbyś wejść do uśpionego wulkanu lub dotrzeć na samo dno Rowu Mariańskiego?

Odkryj miejsca, o których nawet nie marzyłeś, że będziesz mógł zobaczyć. Dlaczego są tak pilnie strzeżone?

Uwaga! Książka napisana w duchu przygody. Dla dzieci wieku 6+ oraz ich starszego rodzeństwa.

Książkę poleca Wydawnictwo Znak

 

Milion ostryg na szczycie góry – Alex Nogués

Milion ostryg na szczycie góry picturebook

Co kryje w sobie ziemia? Co robi milion ostryg na szczycie góry? Gdzie znaleźć kości dinozaura? Czego można się nauczyć o historii Ziemi od skamieniałych mięczaków?

Rusz z znanym geologiem w fascynującą podróż przez miliony lat i odkryj, jakie tajemnice kryje w sobie ziemia. Dowiedz się, czym są ruchy mórz, warstw i płyt tektonicznych, dlaczego morze się porusza?  Czy to prawda, że kontynenty wędrują? Jak powstaje trzęsienie ziemi? I czy sto lat to dużo w historii świata?

Książka dla dzieci w wieku 4+, dociekliwych odkrywców, dla których każdy napotkany kamyk to jakaś skamielina lub ząb dinozaura.

Książka ukaże się w księgarniach 29 września 2021 roku!

Książkę poleca Wydawnictwo Znak

 

Legendarne kradzieże – Soledad Romero Mariño

Legendarne kradzieże picturebook

Odkryj  XX-wieczny Paryż oraz poznaj historię zniknięcia najsłynniejszego obrazu na świecie! W gazecie Le Grand Parisien pisano, że pewien włoski szklarz ukradł portret Mona Lisy w biały dzień, a o kradzież tego dzieła z Luwru podejrzewano nawet Pabla Picassa!

Lub poznaj historię najsłynniejszego ataku na pociąg w Glasgow. Zakapturzeni bandyci okradli pociąg ze 120 torbami pełnymi biletów. Łup wynosi 2,6 miliona funtów. The Glasgow Times pisał o napadzie stulecia! Odkryj sensacyjne szczegóły legendarnych kradzieży. Odnajdź ślady i połącz fakty, a przede wszystkim: sam rozpracuj rabusia. Bo przecież nie sztuką jest obrabować bank: sztuką jest złapać złodzieja.

Książkę poleca Wydawnictwo Znak

 

Mądrości Kota Jaśniepana – Magdalena Gałęzia

Mądrości Kota Jaśniepana książka

Oto opowieść o kotach: historie przeróżne (zasłyszane lub wyczytane w odmętach internetu), opowieści, bajki i klechdy, które mają za zadanie przybliżyć magię kota: jego superczułe zmysły, nadnaturalne zdolności manipulowania człowiekiem, fanaberie i absolutnie rozkoszną puchatość.

Teksty doprawiono szczyptą chaosu i kociwłosa, tak by ich luźna forma odzwierciedlała nieznośną lekkość kociego bytu. Oczywiście opowiastki okraszono zabawnymi komiksami z kotem Jaśniepanem w roli głównej, który dzieli się swoją mądrością z bliskimi mu poddanymi, czyli… z ludźmi!

Książkę poleca Wydawnictwo RM

 

Rytuały piękna – Olga Szemley-Goudineau

Rytuały piękna książka

Znajdziesz tu mnóstwo wskazówek, jak naturalnie i zarazem skutecznie dbać o urodę. Zabiorę Cię w podróż na pięć kontynentów, gdzie wspólnie przyjrzymy się trikom, jakie stosują kobiety różnych kultur. Powiem, co pozwala im wyglądać tak pięknie, niezależnie od upływających lat. Proponuję Ci nowe, kompleksowe i efektywne podejście do pielęgnacji, z wykorzystaniem głębokiego masażu twarzy i intensywnych ćwiczeń jej mięśni. Nauczę Cię, jak możesz robić je sama. To książka dla córek i mam, a także babć, bo piękno nie ma wieku, podobnie jak zdrowie, a mięśnie przecież nie kończą się na obojczykach”. – Autorka

CO ZNAJDZIESZ W KSIĄŻCE:

– naturalne i proste w zastosowaniu rytuały pielęgnacyjne z różnych stron świata,

– porcję wiedzy o tym jak pielęgnować skórę i jak dobierać odpowiednie dla siebie zabiegi i preparaty naturalne,

– kilka rodzajów prostych masaży twarzy i szyi, które samodzielnie wykonasz,

serię ćwiczeń jogi twarzy metodą Yogattractive, dzięki którym zachowasz jędrną skórę i zminimalizujesz zmarszczki,

– zdjęcia, dzięki którym z łatwością przystąpisz do samodzielnej praktyki,

wiele inspiracji i praktycznych wskazówek by zadbać o swoje naturalne piękno.

Książkę poleca Wydawnictwo Virgo

 

Przywracanie zdrowia – David R. Hawkins

Przywracanie zdrowia książka

Dzięki tej książce dowiesz się, jak poradzić sobie z samym zjawiskiem choroby na poziomie fizycznym, psychologicznym, emocjonalnym i mentalnym, aby nastąpił samoistny powrót do zdrowia. Odkryjesz też, dlaczego ciało może nie reagować na tradycyjne metody leczenia i nauczysz się uwalniać nieuświadomione poczucie winy, negatywne przekonania i stłumione emocje.
Ciało odzwierciedla stan umysłu, a nie na odwrót.

Gdy jesteśmy chorzy, postrzegamy siebie jako ofiarę choroby. Dlatego trzeba sobie uświadomić, że istnieją: choroba oraz osoba, która choruje. Wówczas zaczniemy rozumieć, że ten, kto cierpi z powodu choroby, musi się zmienić, by ona zniknęła.

Sam autor tak wypowiada się o metodach opisanych w książce:

„Przedstawimy tutaj koncepcję zakładającą wykorzystanie świadomości w radzeniu sobie z całą gamą ludzkich problemów, takich jak stres, alkoholizm, różne choroby, depresja, strach i poczucie straty, by wymienić tylko niektóre. Omawiając te wyzwania, cały czas będziemy odnosić się do Mapy poziomów świadomości. Jest ona często przywoływana, by wyjaśnić relacje pomiędzy ciałem, umysłem i duchem, co w przypadku samouzdrawiania jest bardzo ważną do przyswojenia informacją.”

Książkę poleca Wydawnictwo Virgo

 

Świat Lema

Świat Lema książka

Książka wprowadzająca w twórczość Stanisława Lema. Ponad dwadzieścia cytatów z najważniejszych dzieł Lema zilustrowanych przez Martę Ignerską pokazuje, jak niezwykłą przygodą może być zanurzenie się w twórczości jednego z najważniejszych autorów science fiction. Pierwszy krok do zostania czytelnikiem Cyberiady, Bajek Robotów, Solaris i innych książek Lema. Książka przeznaczona zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych.

Premiera książki będzie 12 września, tego dnia Stanisław Lem obchodziłby 100 lecie urodzin.

Stanisław Herman Lem (12.09.1921 – 27.03.2006) – polski filozof, krytyk, futurolog i przede wszystkim pisarz gatunku science fiction. Debiutem książkowym autora była powieść Astronauci. Jego twórczość porusza takie tematy jak: natura ludzka, miejsce człowieka we Wszechświecie, rozwój nauki i techniki. Są to często pozycje dotyczące refleksji na temat świata. Jest polskim pisarzem, który był tłumaczony najczęściej w historii. Jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków. W roku 1980 był nominowany do Nagrody Nobla, jednak finalnie została ona przyznana tego roku Czesławowi Miłoszowi.

Książkę poleca Wydawnictwo Muchomor

 

Cała jaskrawość i inne utwory – Edward Stachura

Cała jaskrawość książka

Pierwszy w XXI wieku zebrany w jednym tomie obszerny wybór poezji i prozy Edwarda Stachury, przygotowany przez Monikę Stachurę (bratanicę pisarza) oraz Jakuba Beczka (literaturoznawcę, autora książki Teraz oto jestem. Edward Stachura we wspomnieniach oraz licznych artykułów dotyczących pisarza). Bohaterowie poszukujący prawdy i prawda szukająca form wyrazu. Zachwyt nad każdą chwilą obok przemijania i nostalgii. Cała jaskrawość życia i śmierci kultowego autora.

W niniejszym wydaniu uwzględniono odautorskie poprawki do tekstu Wszystko jest poezja, a także zaproponowano dokładniejsze odczytanie rękopisu Listu do Pozostałych.

Książkę poleca Wydawnictwo Iskry

 

Walc dla Izabeli – Natalia Thiel

Walc dla Izabeli książka

Porywająca opowieść o poświęceniu, niezłomnej walce o miłość i życie w obliczu wojennego zła…

Koniec czerwca 1939 roku. Izabela Langer, młoda i beztroska dziewczyna, wychowująca się w rodzinie o niemiecko-polskich korzeniach, przygotowuje się do balu organizowanego z okazji rozpoczynających się wakacji. Tego wieczoru poznaje Jakuba Abramowicza – niepokornego pianistę. Mimo początkowej niechęci ich relacja przeradza się w gorące uczucie. Sielankę przerywa wybuch wojny. We wrześniu na Warszawę spadają pierwsze bomby, rozpoczyna się okupacja i represje. Izabelę i Jakuba dzieli wiele – ona nosi niemieckie nazwisko i jej rodzina oficjalnie sympatyzuje z okupantem, on jest Żydem, prześladowanym i poniżanym. Izabela postanawia za wszelką cenę pomóc ukochanemu. Rozpoczyna się walka o życie i miłość…

Książkę poleca Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

Il professore. Włoska miłość – Weronika Tomala

Il professore książka

Zakazana miłość, włoska sztuka i urzekająca Florencja.

Kiedy profesor sztuki włoskiej Matteo Bartollini zawitał na naszej uczelni, był niczym długo wyczekiwany bóg. Inteligentny, poważany, a do tego piekielnie przystojny. Miał wszystko: wiedzę, ambicje, sympatię studentów i… piękną żonę. Jedna wyprawa do Florencji zmieniła wszystko. To właśnie tam udało mi się zobaczyć w nim więcej. To tam odkryłam, że jego życie nie jest idealne. I choć nigdy tego nie planowałam, przepadłam, boleśnie przekonana o tym, że moje poszarpane już serce będzie krwawić jeszcze mocniej. Nie miałam pojęcia, że profesor Matteo poczuł to samo.

Życie nie jest jednak piękną bajką. Pewnego dnia miałam się o tym przekonać.

Weronika Tomala to autorka poczytnych książek: Cztery liście koniczyny, Nieprzegrany zakład, Tam, gdzie diabeł mówi dobranoc, Płynąc ku przeznaczeniu i Rabih znaczy wiosna.

Książkę poleca Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

Potęga geografii, czyli jak będzie wyglądał w przyszłości nasz świat – Tim Marshall

Potęga geografii książka

 

Najnowsza książka autora światowego bestsellera Więźniowie geografii.

W swojej poprzedniej książce Tim Marshall przekonał czytelników, że żeby zrozumieć, co się dzieje na świecie, trzeba spojrzeć na mapę. I chociaż od czasu jej premiery geografia się nie zmieniła, uległ zmianom nasz świat. Tym razem Marshall próbuje zajrzeć w przyszłość i analizuje dziesięć regionów, które będą kształtować globalną politykę. Są to: Australia, Iran, Arabia Saudyjska, Wielka Brytania, Grecja, Turcja, Sahel, Etiopia, Hiszpania oraz… kosmos.

Z tej niezwykłej książki dowiesz się, dlaczego kryzys w Sahelu może wkrótce doprowadzić do kolejnej fali uchodźców do Europy; dlaczego kraje Bliskiego Wschodu nie powinny wiązać swojej przyszłości z ropą; dlaczego wschodnia część Morza Śródziemnego będzie jednym z najbardziej niebezpiecznych punktów zapalnych w XXI stuleciu; oraz dlaczego kolejne światowe starcie może rozegrać się nie na powierzchni Ziemi, lecz w przestrzeni pozaziemskiej.

Książkę poleca Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

Duch – Arnold Bennett

Duch książka

Wciągająca i pełna niesamowitych zwrotów akcji powieść grozy, która łączy w sobie opowieść o duchach i historię miłosną.

Gdy młody lekarz Carl Foster widzi Rosettę Rosę, piękną i tajemniczą gwiazdę londyńskiej opery, od razu zostaje zauroczony. Nie może przestać o niej myśleć, a wkrótce zaczyna zauważać coraz więcej dziwnych wydarzeń i zbiegów okoliczności, związanych z tą kobietą, a jego samego zaczyna prześladować zagadkowa upiorna postać. Kiedy w tajemniczy sposób umiera inny zakochany w Rosie mężczyzna, Carl zaczyna podejrzewać, że jej urok wiąże się ze śmiertelną klątwą.

Arnold Bennett (1867–1931) – angielski pisarz, który zdobył popularność, jako autor naturalistycznych powieści opisujących codzienne życie mieszczańskiej prowincji. Opublikowany po raz pierwszy w 1907 roku Duch był pierwszą z wielu „fantazji o czasach współczesnych” – historii, których akcja dzieje się w wielkomiejskim środowisku.

Książkę poleca Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

Jeżeli jesteś – Hanna Dikta

Jeżeli jesteś książka

Miłość, która trwa wiecznie.

Olga wraca do Chorwacji i zamieszkuje w Arbaniji, miejscowości przy Trogirze. Raz w tygodniu spotyka się z Sanją, skrzywdzoną przez los dziewczyną. Pracuje nad redakcjami książek oraz zaczyna pisać własną – wspomnienia o swojej córce Natalii. Cały czas się zastanawia, co dzieje się z Natalią, czy żyje, czy jeszcze się spotkają. Odwiedza ją Stanisław i rozmawiają o przyszłości. Olga nie potrafi zaakceptować postawy Stanisława i z nim zrywa. Mimo tęsknoty postanawia nawiązać bliższe relacje z kimś innym. Pewnego dnia dzwoni do niej Igor, dawny partner, który opiekuje się jej mieszkaniem w Polsce, z informacją, że dostała list. W Oldze budzi się nadzieja…

Kontynuacja losów bohaterki Trogirskich wakacji.

Hanna Dikta – poeta i prozaiczka, autorka powieści We troje (2016), To nie może być prawda (2018), Dwie kobiety (2019), Trogirskie wakacje (2021) oraz trzech tomików poetyckich: Stop-klatka (2012), Awantury nie będzie (2018) i Cienie (2019).

Książkę poleca Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

Maestro  – Justyna Mietlicka

Maestro książka

Sukces, sława, pieniądze. Oskarżenie, które zmieni wszystko.

Te same osoby, które klaszczą, będą rzucać w ciebie kamieniami.

Kiedy w filharmonii trwa bożonarodzeniowy koncert, w mieszkaniu kilka ulic dalej Sławka ratuje życie wiolonczelistce Alicji. Alicja niechętnie dzieli się bolesnymi wspomnieniami, Sławka jest więc zmuszona sama zanurzyć się w jej przeszłości.

Koneser muzyki klasycznej, miętowych czekoladek i pięknych kobiet – maestro Jerzy Majer – jest u szczytu kariery. I właśnie wtedy wybucha skandal. Oskarżenie przeciwko niemu nie pozostaje bez wpływu na całą rodzinę. Grażyna robi wszystko, żeby bronić dobrego imienia męża. Dorosłe już dzieci pierwszy raz mają sposobność lepiej się poznać i całkiem dobrze się bawią, łamiąc przy okazji prawo.

Sprawą żyją wszystkie dzienniki i portale internetowe w kraju. Proces wydaje się nieuchronny. Jednak im bardziej się zbliża, tym więcej wątpliwości mają te osoby, które wcześniej były pewne swojego stanowiska.
Czy maestro znów stanie na scenie? Jaki sekret skrywa Alicja? Jak daleko posunie się Grażyna, żeby chronić rodzinę?

Maestro to kolejna powieść Justyny Mietlickiej, autorki cieszącej się popularnością książki Mistral.

Książkę poleca Wydawnictwo Zysk i S-ka

Wokół zbrodni – Mariola Kłodawska

Wokół zbrodni książka

Okrutni mordercy, którzy żyli tuż obok swoich ofiar.

Estibaliz Carranza po zamordowaniu i rozczłonkowaniu ciał partnerów, trzymała ich szczątki w piwnicy pod swoją lodziarnią.
Gertrude Baniszewski wciągnęła grupę dzieci w zbrodnię, w trakcie której torturowali i zamęczyli na śmierć 16-letnią Sylvię Likens.
Jenelle Potter nakłoniła najbliższych do zabicia młodych rodziców, tworząc fikcyjną postać Chrisa – agenta CIA.
Co się stało z Ann Gotlib, która zaginęła w wieku 12 lat z terenu centrum handlowego w Louisville w stanie Kentucky 1 czerwca 1983 r.?
Mariola Kłodawska, autorka kanału YT KARTOTEKA z właściwą sobie przenikliwością opisuje przerażające sprawy kryminalne, te rozwiązane i te, które czekają jeszcze na odkrycie.

Książkę poleca Wydawnictwo Filia

 

125 baśni do opowiadania dzieciom – Władysław Kopaliński

Władysław Kopaliński dokonał wyboru baśni różnych krajów Europy i Azji mówiących o postaciach, które powinny być bliskie każdemu dziecku.

Myślą przewodnią autora jest opowiadanie dziecku baśni własnymi słowami i stylem jemu znanym, po uprzednim przeczytaniu sobie tekstu. Ta forma stwarza intymną wspólnotę między opowiadającym i słuchaczem.

Książkę poleca Wydawnictwo Rytm

Zobacz również:

1. Recenzje książek – sprawdź, co warto przeczytać!
2. Jak czytanie wpływa na rozwój dziecka
3. Konkursy z nagrodami

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Gdzie kupujecie ciuchy w internecie…
Na olx, bo tam często ludzie tanio wystawiają nowe, które się na nich nie...
Na czym dobrze wyglądają kwiatowe m…
Na szafkach w kuchni w stylu rustykalnym czy vintage. Mi się marzy taki malowany...
Co kupić na prezent dla mężczyzny -…
Można kupić fajny zestaw do wina, jeśli oczywiście facet lubi takie trunki,...
Czy dokarmiacie gołębie?
Są po prostu uciążliwym sąsiedztwem, a za dokarmianie odpłacają się zasyfionym balkonem i...