Naga filozofia czyli idea naturyzmu | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Naga filozofia czyli idea naturyzmu

6 sierpnia 2010, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares
Są takie zagadnienia, które do dzisiaj budzą wiele kontrowersji wśród wielu, a szczególnie wśród osób starszych. Do takich zagadnień z całą pewnością należy pornografia, która nie da się ukryć – jest wszechobecna. I niestety ten jej swoisty przesyt sprawia, że ludzie bardzo błędnie podchodzą do pewnych tematów, na przykład takich jak naturyzm. Bardzo często właśnie ów naturyzm odbierany jest jako celowe działania mające na celu jakąś seksualną prowokację czy dewiację seksualną. A przecież naturyzm w swej najczystszej postaci nie ma z tymi tematami zupełnie nic wspólnego. No bo czymże on jest? Jest to specyficzna postawa, która polega na tym, ze żyje się w zgodzie z naturą i przejawia się to nie tylko w ekologicznym jedzeniu i odrzuceniu wszystkiego co jest wytworem człowieka. Prawdziwi naturyści słyną z tego, ze chodzą nago. Oczywiście jest to bardzo utrudnione, gdyż polska obyczajowość i przede wszystkim prawo – zabraniają tego typu zachowań.
Naturyzm nie jest niczym nowym w dziejach naszej planety. Ta filozofia ma tysiące lat, w czasach starożytnych Rzymianie, Grecy, Japończycy nie stronili od nagości i uważali że ciało jest piękne, a wstyd fałszywy. Publiczne morskie kąpieliska zostały w europie spopularyzowane przez Króla George III (1760-1820) i Króla George IV (1820-1830), a już w roku 1840 nagie kąpiele stały się popularne na plażach Wielkiej Brytanii. Jednak podczas rządów królowej Wiktorii (1837-1901) zakończyła się era wolności ciała i ducha. Od początku lat 1900 stopniowo jednak powracała wolność i swoboda obyczajów. Powrót do publicznych nagich kąpieli był naturalną reakcją na koniec purytańskiego okresu, pojawiła się potrzeba większej wolności osobistej, potrzeba mniej krępujących, wygodniejszych ubiorów. Pionierami okazali się tu Niemcy. W Europie w 1905 powstała Brytyjska Organizacja Nudystów, natomiast w USA pierwsza organizacja naturystów powstała w 1933 roku. Wszelkie błyskawicznie rozwijające się ruchu naturystyczne w Niemczech zostały zabronione po dojściu Hitlera do władzy (1933) jak organizacje nie mające nic wspólnego z narodowym socjalizmem. Naturyzm zszedł do podziemia ale idea została zaszczepiona. Po wojnie nowoczesny naturyzm rozpoczął się we Francji i Niemczech stopniowo przenosząc się na pozostałe kraje europejskie. W obecnym okresie plaże naturystyczne można znaleźć w każdym kraju Europy, plaże typu CO (clothing optional), czyli takie gdzie decyzja co do tego czy opalać się nago czy w kostiumie jest dowolna, są bardzo popularne w Hiszpanii i w Danii gdzie tylko 2 plaże nie są CO. Chorwacja uważana jest za kraj sprzyjający naturyzmowi, nawet w USA, kraju bardzo pruderyjnym, (gdzie na niektórych plażach są zabronione stringi) powstała oficjalna plaża w Haulover na Florydzie. W ciągu ostatnich 20 lat popularność naturyzmu rośnie z każdym rokiem.
Filozofia naturyzmu łączy wpływ środowiska, wegetarianizm i bliskość natury z nagością i z pewnością nie jest to żadną formą ekshibicjonizmu. Często jednak zjawisko naturyzmu jest mylone z nudyzmem. Choć te dwa słowa są synonimami to kryją się pod nimi dwa różne style życia. Nudysta to człowiek, który czasem zdejmuje ubranie, a naturysta dodaje to nagości filozofię, opartą na wpływie środowiska, wegetarianizmie czy bliskości natury. Nudyzm nie jest formą ekshibicjonizmu i w zamierzeniu ma być aseksualny. Natomiast naturyści w nagości upatrują źródła swojego zadowolenia. Nagość ich relaksuje, poprawia stan psychiki i wpływa pozytywnie na zdrowie. Nudyści twierdzą, że nie powinniśmy ukrywać własnego ciała, ponieważ jest piękna i nie ma w nim nic wstydliwego. Swoje poglądy potwierdzają biorąc udział w życiu towarzyskim nago. Nudyzm jest charakterystyczny dla miejsc ustronnych, w gronie jego zwolenników. Z kolei naturyści wypoczywają nago w warunkach, w których ubranie przeszkadza, np. na plaży, w saunie czy podczas snu.
Oto definicja naturyzmu przyjęta przez nieistniejące już Stowarzyszenie Naturystów Polskich i ujęta w jego statucie: naturyzm to sposób życia w harmonii z naturą, charakteryzujący się praktykowaniem wspólnej nagości w celu upowszechnienia modelu polegającego na szacunku wobec samego siebie, wobec innych ludzi i wobec całej przyrody. Naturyści wypoczywają nago w warunkach, w których ubiór nie spełnia pozytywnej funkcji i przeszkadza, a więc podczas plażowania, kąpieli, korzystania z sauny i łaźni. Naturyzm uprawia się w miejscach wydzielonych lub ustronnych, w gronie zwolenników tej formy rekreacji. Naturystą może być każdy człowiek, którego cechuje wysoki poziom kultury osobistej, dba o zdrowie swoje i innych, o higienę i estetykę ciała. Naturyści nie mogą być obojętni wobec problemów zagrożenia ekologicznego, ponieważ nagi człowiek w otoczeniu zdewastowanej przyrody wygląda groteskowo. Wspomniane miejsca do praktykowania nagości naturysta rozumie jako szeroko pojęte łono natury, ale także przestrzeń pod dachem, gdzie nagość jest naturalna – sauna, basen, łaźnia. Nie narzucając osobom postronnym swojego stylu bycia, przebywając samotnie lub w towarzystwie innych naturystów, bez ubrania, przekonuje się, że nagość może być czymś oczywistym, naturalnym, nie budzącym niezdrowych skojarzeń. Kto zaakceptuje taką formę odpoczynku, ten pojmie jak kojąco wpływa ona na psychikę i odpręża ciało. Przebywając nago wśród innych akceptujemy ewentualne niedoskonałości własnego ciała i jednocześnie przestajemy je dostrzegać u innych. Można powiedzieć, że po krótkim czasie brak ubrania budzi podobnie mało emocji, jak gdyby wszyscy wokół byli kompletnie ubrani. Do społeczności naturystycznej może dołączyć każdy, bez względu na wiek i wygląd. Naturyzm trzeba traktować jako filozofię życiową zakładającą życie w harmonii z przyrodą, poszanowanie innych (wyrażające się nie tylko w akceptacji członków grupy, w której się przebywa, ale także w zrozumieniu osób które nie podzielają naszych poglądów na nagość) i akceptację samego siebie, dbałość o ciało i umysł wyrażające się w zachowaniu higieny, sprawności fizycznej, unikaniu używek, oddaleniu od cywilizacyjnego zgiełku. Nie ma w sobie intencji o charakterze seksualnym i nie ma żadnego związku z pobudzaniem libido. Ma być czynnym manifestem piękna ludzkiego ciała, naturalności i swobody. To właśnie wyzwolenie się z okowów zaszufladkowania, ucieczka przed cywilzacyjnymi ograniczeniami stały się wyznacznikiem tego ruchu lub jak kto woli filozofii myślenia. Nagość – nieskrępowana, naturalna, nie powiązana bezpośrednio z seksem, zawsze i wszędzie gdzie to tylko możliwe – z tym właśnie kojarzy się pojęcie naturyzmu i niech tak zostanie. Jeżeli ktoś się z tym nie zgadza i ma własne zdanie to dobrze, to tylko znaczy, że jest człowiekiem myślącym.
Naturyści mają swoje organizacje w Niemczech (FKK albo Freikörperkultur – Kultura Swobodnego Ciała), Francji, Holandii. Organizacje naturystyczne z całego globu skupia International Naturist Federation (INF). W Polsce funkcjonowała od grudnia 2008 Federacja Naturystów Polskich (FNP), jednak jej działalność została zawieszona.
Nad Polskim Morzem nie ma specjalnie wydzielonych i odosobnionych miejsc dla naturystów, ale miłośnicy tej formy plażowania, bez względu na pogodę doceniają plaże w Rowach, Dębkach, Chałupach, Międzyzdrojach, Unieściu, Piaskach, gdańskich Stogach czy Mielnie. Zwyczajowo przyjęło się że na odcinkach plaż położonych na obrzeżach tych miejscowości swobodnie można zażywać kąpieli słonecznych bez jakichkolwiek tekstyliów. Wśród plaż wymieniane są jeszcze Piaski, Jastarnia, Łeba i Rewa. Istnieją plaże naturystyczne w pobliżu większych miast, m.in. w Konstancinie, Warszawie przy ul. Sitowie, pod Krakowem w Kryspinowie i w Kazimierzu Dolnym – nad Wisłą. Plaże naturystyczne można też spotkać też w Polsce nad niektórymi jeziorami – w Bronisławowie nad Zalewem Sulejowskim i kilku plażach w okolicach Poznania. Coraz bardziej popularny jest wypoczynek naturystów w saunach, np. spotkania naturystów w parku wodnym w Poznaniu i parku wodnym w Łodzi – najpopularniejszą imprezą tego typu jest coroczna łódzka Noc Naturystów w Aquaparku Fala. Specjalnych kempingów przeznaczonych dla naturystów w Polsce brak. Miłośnicy nagości wolą jednak nie obnosić się ze swoimi poglądami w obawie przed szykanami ze strony znajomych. Z kolei organizatorzy imprez nie afiszują się ze swoją działalnością ze strachu, że ktoś nieżyczliwy zrobi z tego aferę.
Dodała: Marta

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Naga filozofia czyli idea naturyzmu

  1. avatar karol i katarzyna pisze:

    ps
    ,,Miłośnicy nagości wolą jednak nie obnosić się ze swoimi poglądami w obawie przed szykanami ze strony znajomych. Z kolei organizatorzy imprez nie afiszują się ze swoją działalnością ze strachu, że ktoś nieżyczliwy zrobi z tego aferę.,,

    no aż tak źle to nie jest !
    karol

  2. avatar karol i katarzyna pisze:

    o! widzę że tabliczka mojej produkcji , informująca o jednej z najbardziej rodzinnych nadmorskich plaż N została wykorzystana w artykule.
    szkoda że po takim czasie i całkowicie przypadkowo na to wpadłem…..
    karol

Dodaj komentarz