Otyłość lecz u chirurga | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Otyłość lecz u chirurga

19 maja 2010, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Marzena, czterdziestoletnia księgowa z dużej korporacji, odkąd pamięta miała problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi. Już w podstawówce miała z tego powodu olbrzymie kompleksy i przebranie się na zajęcia wf stanowiło dla niej nie lada wyzwanie. Najbardziej bolały ją ironiczne spojrzenia szczupłych koleżanek oraz złośliwe komentarze chłopców. Jako nastolatka, ciągle była na diecie, ale nie dawało to długotrwałych skutków, gdyż po jakimś czasie tyła jeszcze bardziej. Ratunkiem okazała się dla niej dopiero operacja zmniejszenia żołądka. Dziś jest szczęśliwą kobietą, gdyż wreszcie ma figurę, o jakiej marzyła, a znajomi nie szczędzą jej komplementów.

Chirurgiczne leczenie otyłości było od lat popularne w USA, gdzie niezdrowy tryb życia i zwyczaj stołowania się w fast-foodach przez rzesze Amerykanów zaowocował największym na świecie odsetkiem ludzi otyłych. Aby rozwiązać ten społeczny już problem, zaczęto masowo przeprowadzać operacje bariatryczne. Ich celem jest zmniejszenie pojemności żołądka, a tym samym ilości pokarmu, który może zjeść zoperowana osoba. Najbardziej rozpowszechnił się rodzaj operacji polegający na podzieleniu żołądka na dwie części: górną (ok. 50 ml. pojemności) i dolną. To zmniejsza jego pojemność o połowę, umożliwiając pacjentowi stopniową utratę wagi. Nie pomoże jednak w schudnięciu ludziom, którzy będą jeść głównie potrawy wysokokaloryczne.

Inną metodą chirurgiczną jest tzw. rękawowa resekcja żołądka. W jej wyniku żołądek zostaje uformowany w rurkę o pojemności 100-150 ml. Usuwana jest wówczas ta część żołądka, która wydziela greliną – hormon odpowiedzialny za uczucie głodu.

Operacje bariatryczne mają więc na celu skrócenie przewodu pokarmowego, co niesie za sobą mniejsze wchłanianie składników odżywczych.  Rzadziej przeprowadzana jest np. operacja duodenal-switch, polegająca na odcięciu dwunastnicy od żołądka i połączenie go z jelitem cienkim. Prowadzi to do szybkiego spadku wagi oraz do ustępowania cukrzycy, nadciśnienia i miażdżycy. Nie przeprowadza się jej u osób nie cierpiących na cukrzycę, gdyż wyłączenie dwunastnicy powoduje u nich przewlekłe biegunki. Istnieje też inna odmiana tej operacji: gastric-by-pass, polegająca na znacznym zmniejszeniu pojemności żołądka i połączeniu go z jelitem. Pozwala to uniknąć problemów gastrycznych.

Jak widać, po licznych dietach-cud, które zawiodły oczekiwania milionów osób cierpiących na otyłość, przyszedł czas na lepsze, bo radykalne rozwiązania. Ne trzeba już wystawiać na próbę własnej silnej woli – wystarczy oddać się w ręce chirurga. Może wreszcie otyłość przestanie być chorobą cywilizacyjną?

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz